Novinky

SND predstavilo 104. sezónu a spustilo predaj vstupeniek

SND / Slovenské národné divadlo

Slovenské národné divadlo (SND) predstavilo nadchádzajúcu 104. divadelnú sezónu. Vo štvrtok 15. 6. 2023 spustila naša prvá scéna aj predaj abonentiek a vstupeniek na budúcu sezónu. Tešiť sa môžeme na viaceré novinky, zaujímavých hostí a atraktívne projekty.

Činohra, Opera a Balet Slovenského národného divadla (SND) predstavili premiérové tituly, na ktoré sa môžu fanúšikovia divadla tešiť v divadelnej sezóne 2023/2024. Do 104. divadelnej sezóny vstúpi na čele s generálnym riaditeľom Matejom Drličkom, ktorý sa na tento post navrátil v máji po polročnej pauze. Spolu s ním sa do SND vrátil aj takmer kompletný tím ľudí, s ktorým do divadla prišiel v roku 2021.

Tlačová beseda k 104. divadelnej sezóne

Staronové vedenie divadla

SND kreovalo novú sezónu so staronovým vedením. Spolu s generálnym riaditeľom Matejom Drličkom sa do SND vrátil aj takmer kompletný tím ľudí, s ktorým do divadla prišiel v roku 2021. Ekonomickým riaditeľom SND je Matej Bošňák, a post riaditeľa obchodu opäť prijal Patrik Taliga. Na miesto riaditeľky komunikácie sa vrátila Barbora Šajgalíková. Činohru vedie aj naďalej Miriam Kičiňová, baletný súbor Nina Poláková. Zmeny sa udiali na poste riaditeľa Opery SND, ktorým je od mája dirigent Martin Leginus. Riaditeľom Umelecko-dekoračných dielní SND sa stal uznávaný scénograf a kostýmový výtvarník Peter Čanecký.

Som rád, že kľúčoví ľudia sa spolu so mnou vrátili na svoje riadiace pozície do Slovenského národného divadla. Dali tak najavo nielen svoju lojalitu voči tejto inštitúcii, ale aj to, že im na SND naozaj veľmi záleží. Verím, že spolu so silnými novými členmi môjho manažérskeho tímu – profesorom Čaneckým a dirigentom Martinom Leginusom – dokážeme do SND priniesť tak veľmi potrebnú ekonomickú aj personálnu stabilitu a vytvoríme podnetné, inšpiratívne a slobodné prostredie pre kvalitnú prácu všetkých troch umeleckých súborov, hovorí generálny riaditeľ SND Matej Drlička.

zasadnutie ASDO / generálny riaditeľ SND Matej Drlička / zákon o sponzoringu kultúre
Generálny riaditeľ SND, Matej Drlička počas zasadnutia ASDO, Zdroj: SND

Pevne dúfam, že v novej sezóne naplníme očakávania našich verných divákov a prilákame aj nových vrátane najmladšej generácie. Našou snahou aj naďalej bude našim divákom ponúkať nielen kvalitné umenie a nezabudnuteľný zážitok na našich predstaveniach, ale tiež vytvoriť zo SND otvorený verejný priestor, v ktorom sa stále niečo deje a je miestom na stretávanie s rodinou aj priateľmi, dodáva Drlička.

Činohra SND odpovie aj na aktuálne spoločenské témy

Divadlo by malo, má a musí nastavovať spoločnosti, kauzám, náladám i problémom zrkadlo. Vážne, vtipne i sarkasticky, no predovšetkým úderne. Umelecký súbor Činohry SND vždy patril k tým, ktorí vždy vedeli dobu vystihnúť a pomenovať stav (nielen) vecí verejných pravými menami. A tak tomu bude aj v nadchádzajúce 104. divadelnej sezóne. Okrem témy životného prostredia sa povenuje aj otázke menšín. Neopomenie pritom ani tému LGBTQ+.

Okrem premiér nás čaká aj nový projekt zameraný na mladého diváka

Počas 104. divadelnej sezóne uvedie okrem repertoárových titulov z uplynulých sezón aj niekoľko premiér. Z nich do Sály činohry prináša trojicu nových titulov. Prvým je Ježiš z Montrealu od Denisa Arcanda v réžii Jána Luterána, ktorého premiéru avizujú začiatkom februára 2024. Keďže divadlo by nemalo byť iba vážne, ale poučiť diváka môže aj veselým tónom, druhým premiérovým titulom sezóny v Sále činohry budú Blázni z Valencie od Lope de Vegu v réžii Ondreja Spišáka. Premiéru budú mať až v júni 2024. Názov tretieho premiérového titulu, ktorý avizuje divadlo na apríl budúceho roka, ale i naďalej zostáva zahalený rúškom tajomna. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Malé ženy / SND / Kam za kultúrou / do divadla
Činohra SND uvádza román Malé ženy po prvý raz na svojich doskách

Ďalšie novinky prináša do Štúdia Činohry SND. Štvoricu prírastkov budúcej 104. sezóny tvoria tituly Pred očami západu v réžii Davida Jařaba, Sme v pohode (v réžii Daniely Špinar), autorský titul Odliv? (režiséra Lukáša Brutovského) a titul Vassa v réžii Ingrid Timkovej. Premiérová atmosféra ovládne aj Modrý salón. Prinesie ju dvojica inscenácií. Koncom októbra 2023 uvedie divadlo titul Ako sa Ivan Ivanovič a Ivan Nikiforovič rozkmotrili v réžii Olega Liptsina.  Akciu B pripomenie hra s pracovným názvom Akcia B v réžii Mariany Luteránovej od marca 2024. 

Rozširuje portfólio edukačných aktivít

Činohra SND bude participovať na rôznych aktivitách divadla v obasti kultúrnej edukácie, no štartujú aj vlastný projekt, kedy divadlo pôjde k deťom. Tým bude hra Čaute! Terézii Trusinovej, s ktorou pôjdu divadelníci k študentom do tried po slovenských školách. Ďalšími edukačnými aktivitami budú stabilné workshopy Od textu po predstavenie, Hovorme o divadle či workshopy tvorivého písania. Participovať budú aj na deťmi obľúbenom evente Veľká divadelná prespávačka. Dočkáme sa aj verzie pre dospelých divákov? Nebudú chýbať ale ani vyhľadávané diskusie či hosťovania iných súborov.

Opera SND zaviedla zvýhodnené detské vstupenky. Platia až do 18 rokov
Opera SND zaviedla zvýhodnené detské vstupenky. Platia až do 18 rokov. Foto: Robert Tappert

Potešia aj pamätníkov

Priestor v dramaturgických plánoch v novej sezóny v Činohre SND nájdu aj seniori – pamätníci. Stane sa tak v pokračovaniach divácky populárnych večerov pocty zosnulým hereckým legendám činoherného súboru, ktoré SND pripravuje v spolupráci s RTVS a Divadelným ústavom. Doposiaľ (v 103. sezóne) uviedli v Modrom salóne SND večere venované počas pandémie koronavírusu zosnulým legendárnym herečkám, Hommage a Eva Krížiková a Eva Kristínová.

104. sezóny Opery v znamení troch megatitulov a známych mien

Ďalším zo súborov našej prvej scény, je súbor Opery SND. Dramaturgická línia pokračuje v zásade aj v nastávajúcej sezóne v nastaveniach staronového vedenia, ktoré prezentovalo takto pred rokom. Milovníkov barokových či klasicistických opier však nepotešíme, ani tentoraz, keďže v sezóne 2023/2024 s  nimi dramaturgia nepočíta. V divadelnej sezóne 2023/24 pripravuje operný súbor SND tri veľké premiéry. Na javisko sa hneď v septembri 2023 vracia v novej inscenácii jeden z najpopulárnejších operných titulov, Nabucco Giuseppe Verdiho, strhujúca opera o slobode s nesmrteľným „Zborom Židov“.  Toto ikonické dielo hudobne naštuduje taliansky dirigent Pietro Rizzo. Koncepcia českého režiséra Tomáša Ondřeja Pilařa, má ambíciu zachovať divácku atraktivitu diela v silnom vizuálnom geste s rešpektom voči historickej predlohe.

Oslávia Rok českej hudby i Smetanovo jubileum

Divadlo, ako priblížil Martin Leginus, oslávi 200 rokov od narodenia skladateľa Bedřicha Smetanovu. V rámci Roku českej hudby zaznie v marci 2024 na doskách SND po viac než 100 rokoch poetická opera Bedřicha Smetanu Hubička. Toto dielo má pre SND mimoriadny význam, v rovnaký deň ako nová premiéra, teda 1. marca, sa v roku 1920 Hubičkou otváralo Slovenské národné divadlo. Dielo zaznie pod taktovkou českého dirigenta Jaroslava Kyzlinka, tentoraz v sviežej réžii slovenskej režisérky Andrey Hlinkovej a v kostýmoch módneho návrhára Borisa Hanečku.Hubičkou sa operný súbor predstaví aj na významnom českom festivale Smetanova Litomyšl. Dirigent Jaroslav Kyzlink prevezme v smetanovskom roku hudobný patronát aj nad návratom obľúbenej inscenácie Predanej nevesty.

Treťou veľkou premiérou, ktorú uvedú na sklonku 104. sezóny bude Madama Butterfly od Giacoma Pucciniho. Lyrickú hudobnú drámu hudobne naštuduje Martin Leginus. Opera prichádza na scénu v koncepcii mladého režiséra Matúša Bachynca, ktorý po niekoľkých úspešných inscenáciách v činohre bude debutovať v Opere SND. 

V znamení výročných koncertov

Trojicu veľkých premiér v divadelnej sezóne 2023/2024 doplnia zaujímavé programy pre najmenších divákov, vrátane obľúbeného Príbehu hudby. V rámci špeciálnych projektov to budú dve mimoriadne udalosti – galakoncert Lucia Popp Tribute, na ktorom súčasné operné hviezdy pod taktovkou Tomáša Netopila vzdajú hold našej sopránovej legende a k životnému jubileu sólistu Opery SND bude na programe galakoncert Peter Mikuláš 70

Olga Bezsmertna & Peter Mikuláš / Rusalka SND
Olga Bezsmertna a Peter Mikuláš v opere Rusalka. Zdroj: SND

V repertoári ostáva 13 titulov, z nich sú štyri rodinné tituly

V repertoári operného súboru ostávajú obľúbené tituly z predchádzajúcich sezón, vrátane štyroch detských, resp. rodinných inscenácií. Činnosť frekventantov Operného štúdia SND v podobe majstrovských kurzov a koncertov bude pokračovať v rozšírení o účinkovanie v inscenáciách Opery SND. V opernom repertoári bude popri premiérach 13 titulov. Strhujúcu inscenáciu opery Svätopluk Eugena Suchoňa, či výpravnú inscenáciu Maria Stuarda od Gaetana Donizettiho, uvidia diváci aj v nasledujúcej sezóne. V dvoch predstaveniach Verdiho Dona Carla sa vráti do SND dirigent svetového formátu Juraj Valčuha. Mimochodom, vracia sa aj komická opera Ľubice Čekovskej Impresario Dotcom. Opera SND bude pokračovať s dramaturgickými úvodmi pred predstaveniami a s matiné pred premiérami.

Letné Gala SND / Labutie jazero
Letné Gala SND v júni 2022. Foto: Silvia Mária Petrovits

Program operného súboru ráta i naďalej s cyklom obľúbených Komorných koncertov SND, v ktorých sa prezentujú členovia Orchestra Opery a baletu SND. Aj operný súbor bude participovať tiež na tradičnom Letnom Gala na záver sezóny. Minuloročný si môžete pripomenúť TU.

V znamení hostí a internej posily

Tak ako počas aktuálnej 103. sezóny, aj nasledujúca sezóna prinesie do bratislavskej opery zaujímavých domácich i zahraničných hostí. Tešiť sa môžeme na spevácke osobnosti akými sú Csilla Boros, Maida Hundeling, Damiano Salerno, Kyungho Kim, Aleš Briscein, Peter Kellner, Kateřina Kněžíková, Adriana Kučerová, Jana Kurucová, Hagen Matzeit, Simona Šaturová a Slávka Zámečníková.

Adam Sedlický a ŠKO Žilina
Dirigent Adam Sedlický prichádza do SND.

Aj za dirigentský pult sa postavia atraktívni hostia. Pestrosť dirigentskej ponuky potvrdia Tomáš Brauner, Enrico Dovico, Marco Guidarini, Zuzana Kadlčíková, Jaroslav Kyzlink, Alice Meregaglia, Tomáš Netopil, Ondrej Olos, Maroš Potokár, Pietro Rizzo, Rastislav Štúr a Juraj Valčuha. Dirigentský stav bude mať od novej sezóny aj stálu posilu. Ako interný dirigent Slovenského národného divadla mladý, no skúsený dirigent Adam Sedlický.

Balet SND v 104. sezóne prinesie krásu a výnimočné projekty

Ponuka baletu v 104. divadelnej sezóne prinesie krásu a výnimočné projekty choreografov, ktorých tvorba nebola na javisku SND ešte prezentovaná – osobností svetového renomé i mladých. Osem úspešných repertoárových inscenácií doplnia dva veľké premiérové tituly a dve exkluzívne podujatia. Tie tak spoločne tvoria farebný kaleidoskop rôznych tanečných štýlov a estetík, rozprávok i drám, rodinných titulov a kúskov pre fajnšmekrov. Prvýkrát v histórii súboru vstupuje do repertoáru choreografia legendárneho Rudolfa Nurejeva, konkrétne jeho „viedenská“ verzia ikonického baletu Labutie jazero. Príbeh lásky zakliatej labutej princeznej a princa Siegfrieda plynúci na tóny romantickej Čajkovského hudby prinesie Balet SND s veľkolepou výpravou Jordiho Roiga.

Ďalším obohatením repertoáru bude celovečerný balet Manon v choreografii sira Kennetha MacMillana. Strhujúci milenecký epos na pozadí bohémskeho Paríža na hudbu Jula Masseneta uvádza SND ako baletnú drámu v slovenskej premiére.

V januári 2024 príde do Bratislavy hosťovať  Balet Národného divadla Brno s inscenáciou Bolero.

Detské tituly, ale aj klenoty zostávajú

V repertoári ostáva obľúbený komický balet Zle strážené dievča/La Fille mal gardée z vidieckeho prostredia, ktorý predstavuje ideálny rodinný titul, rovnako ako rozprávková Popoluška,  detský balet Narodil sa chrobáčik alebo vianočný Luskáčik. Pre milovníkov tradičných inscenácií ponúkne baletný súbor romantický klenot Giselle – balet o láske, ktorá prekoná i smrť.

Narodil sa chrobáčik / SND / MDD / Kam za kultúrou
Narodil sa chrobáčik. Obraz 1. dejstva. Foto: Juraj Žilinčár / SND

Kontrast k dejovým baletom budú tvoriť abstraktné inscenácie Carmina Burana v choreografii Edwarda Cluga a Rukopisy majstrov, ktoré prinášajú pohybové jednoaktovky svetových choreografov 20. a 21. storočia. Chýbať nebude ani spoločný projekt Balet&Sľuk/Tancom k sebe. Na programe Baletu SND budú aj dva exkluzívne projekty. Pokračovaním v tradícii je galakoncert Umenie pre život s participáciou sólistov z najprestížnejších divadelných scén sveta.

Umenie pre život / TB
Zľava Richard Strapko, Tomáš Alscher, Nina Poláková, Matej Drlička a Juraj Pechan. Foto: SND

Ďalším je už tretia edícia projektu Fashion Ballet s novými choreografiami i novými dizajnovými kostýmami. Pre enormný divácky záujem o tento projekt sú v sezóne 2023/2024 do programu zaradené aj dve reprízy formátu z tej uplynulej, ktoré budú súčasne poslednou šancou vidieť choreografické a dizajnérske kreácie, ktoré vznikli v sezóne 2022/2023.

Aj záver nasledujúcej divadelnej sezóny bude patriť podpore budúcich tanečných interpretov a choreografov na koncertoch Večer tanečného umenia VŠMU a Baletu SND a predstavení žiakov Tanečného konzervatória Evy Jaczovej.

Projekty pre deti budú súčasťou aj budúcej sezóny

Okrem rodinných titulov, ktoré nájdete naprieč repertoármi umeleckých súborov SND, ponúka divadlo ďalšie edukačné projekty. Spomínané debaty, workshopy a predstavenia dopĺňajú metodické listy pre učiteľov k predstaveniam. Samozrejmosťou zostáva Veľká divadelná prespávačka, ale aj detský divadelný pas, ktorý deti za návštevu divadiel odmení. Divadlo myslí aj na rodiny znížením ceny detskej vstupenky do VIP kategórie na večerné predstavenia opery. V ponuke zostáva aj charitatívny projekt Divadlo pre všetky deti, kedy k divákom zakúpenej a do projektu darovanej vstupenke daruje divadlo ešte jednu vstupenku pre dieťa sprevádzajúcu osobu.   

Nová sezóna i abonentky sú už v predaji

Slovenské národné divadlo spustilo predaj abonentiek vstupeniek na nasledujúcu sezónu 2023/2024 už 15. júna. Od tohto termínu si diváci môžu zakúpiť tak abonentky, ako aj vstupenky na predstavenia Opery a Baletu SND do konca kalendárneho roka a na septembrové činoherné predstavenia. Najprv sa pozrime na abonentky, ktoré Slovenské národné divadlo prináša na nasledujúcu sezónu. V ponuke je séria až štyroch abonentných balíkov na vybrané predstavenua činohry, opery a baletu v nasledujúce divadelnej sezóne 2023/2024. Tie si však treba osobne zakúpiť v Pokladnici SND. Divadlo ponúka tiež darčekové poukazy v hodnote 20, 35 a 50 eur, ktoré môžete neskôr využiť aj pri online nákupoch vstupeniek.  

SND
Nová budova SND. Foto: SND

Opera hneď v úvode septembra ponúkne dve predstavenia veľkolepej inscenácie Svätopluk aj galakoncert Lucia Popp Tribute venovaný menovanej opernej dive. Nebude chýbať ani rozprávková Rusalka a koncom mesiaca do repertoára pribudne nová inscenácia Verdiho Nabucca. Balet uvedie klasický rodinný titul Zle strážené dievča/La Fille mal gardée. Činohra otvorí sezónu obľúbenou hrou Je úžasná, no v septembri ponúkne aj tituly ako Kým prídu Stouni a novinky končiacej 103. sezóny Deti a Malé ženy.

Rusalka
Scéna z opery Rusalka. Foto: Zdenko Hanout / SND

Vstupenky do SND si diváci môžu zakúpiť osobne v pokladnici SND alebo pohodlne online cez web Slovenského národného divadla. Elektronické vstupenky si už diváci nemusia tlačiť, pri vstupe do sály stačí ukázať QR kód v telefóne. Pri nákupoch si môžete uplatniť aj zakúpené darčekové poukazy v hodnote 20, 35 a 50 eur. Takisto si návštevníci môžu online uplatniť aj študentské, učiteľské a seniorské zľavy vo vybraných kategóriách, ako aj zľavy pre osoby ZŤP. Rovnako majú možnosť využitia unikátnych zľavových kódov. Opera na svoje predstavenia ponúka aj možnosť zakúpiť si detskú vstupenku na akékoľvek miesto v sále za 15 eur.

Abonentky na 104. sezónu

Od 15. júna sú tiež v predaji abonentky na nasledujúcu sezónu. Abonentka je predplatená vstupenka na sériu vybraných divadelných predstavení. Obsahuje vstupenky na konkrétne sedadlo a konkrétne divadelné predstavenia, ktoré sa konajú na pevne stanovenom mieste a termíne v rámci sezóny 2023/2024. Tento rok ponúka SND na výber až 4 abonentné balíky. Prvým je abonentný balík Činohra, ktorý zahŕňa premiérové inscenácie: Ježiš z Montrealu, Blázni z Valencie, Pred očami Západu, Sme v pohode, Odliv a Vassa. V ponuke je aj abonentný balík Premiéry Opery a Baletu. Ten prináša premiérové zážitky z inscenácií: Nabucco, Labutie jazero, Hubička, Manon a Madama Butterfly.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou od pondelka 12.6.2023?

Samozrejmosťou je aj abonentný balík Opera. Ten okrem premiérových operných titulov (Nabucco, Hubička, Madama Butterfly) prináša aj Koncert Peter Mikuláš 70, či predstavenie Predanej nevesty. Ponuku abonentných balíkov uzatvára abonentka Balet. Jej zakúpením získate možnosť vidieť inscenácie Labutie jazero a Manon, ale aj podujatia ako Umenie pre život a Fashion Ballet ´24. Abonentky je možné si zakúpiť v pokladnici SND počas otváracích hodín do 14.  septembra. Bližšie informácie k abonentkám sú uvedené na webovej stránke divadla.

Foto: archív SND, Zdenkou Hanout, Silvia Mária Petrovits

Zdroj: Youtube, TS/SND

Z podkladov a tlačových správ zostavila S. M. Petrovits

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »