Novinky

Opera SND uvádza atraktívnu operu Carmen. Vzdá aj poctu slobode.

Carmen

Klenot opernej literatúry a stálica repertoárov operných domov - Bizetova opera Carmen sa vracia na dosky SND. Divácky je atraktívnym titulom, veď známu predohru, habaneru či áriu toreádora Escamilla poznajú mnohí – a to nielen operní nadšenci. Práve po tomto titule po prestávke siahla aj Opera SND. Posledné septembrové dni žije naša prvá scéna nadchádzajúcou prvou premiérou svojej 103. divadelnej sezóny. Aká bude nová Carmen, sa dozviete na premiérach už 29. a 30. septembra 2022.

Carmen je strhujúcou hudobnou drámou, v ktorej sa, okrem množstva populárnych árií,  priamo na scéne pred očami divákov mení operná história. Začína sa ako opéra comique, vzápätí sa mení na romantickú drámu a napokon vyvrcholí ako veristická opera. Silný príbeh o sile ľudských vášní je okorenený temperamentnými i dojímavými melódiami a strhujúcimi rytmami,” uvádza na svojej stránke Slovenské národné divadlo. Tie rytmy i melódie prenikajú pod kožu. Opera Carmen francúzskeho velikána Georga Bizeta na libreto Henriho Meilhaca a Ludovica Halévyho napísané na motívy rovnomennej novely Prospera Mériméeho dýcha španielskou iskrou i koloritom. Je tak populárnym titulom, bez ktorého sa nezaobíde žiadny veľký operný dom. A ani Opera SND nie je výnimkou. Na svoje dosky vracia SND kultovú operu do svojho repertoáru už po dvanásty raz ako prvú premiéru svojej 103. divadelnej sezóny. Stane sa tak už tento týždeň. V Slovenskom národnom divadle bude mať nová inscenácia Carmen premiéru v posledný septembrový štvrtok a v piatokSále Opery a baletu SND, ako o tom informujeme v aktuálnom prehľade divadelných tipov kam za kultúrou – TU.

Carmen v novom šate

Pod najnovším naštudovaním tohto titulu sa režisérsky podpísal riaditeľ Opery SND Lubor Cukr a operu hudobne naštudoval Kevin Rhodes, nový šéfdirigent Opery SND. Pre oboch ide o prvé naštudovanie operného diela v SND, ako aj prvé naštudovanie Carmen vôbec. “V novej inscenácii režiséra Lubora Cukra sa však skrýva viac, ako len príbeh o prelietavej láske, Carmen sa stáva symbolom slobody. Láska ako osud i ako nešťastie: priama, cynická, nevinná, krutá a práve preto slobodná,” popisuje novinku sezóny naša prvá scéna na svojej stránke.

V čase vzniku skončila fiaskom, dnes patrí k najpopulárnejším titulom

Hoci svetová premiéra opery Carmen v parížskej Opére comique sa v roku 1875 skončila pre amorálny námet s tragickým koncom fiaskom, dnes patrí  medzi najpopulárnejšie a najhrávanejšie tituly s potenciálom osloviť divákov naprieč generáciami. Bizetova Carmen jedna z prvých ľudových opier,  má nenáročný, zábavný, no rovnako aj poučný, edukatívny až didaktický charakter. Jej charakteristickou črtou je autentickosť, a tak prezentuje jednoduchý ľúbostný príbeh z nižších vrstiev, ignorujúc akýkoľvek romantický heroizmus. Absentuje v nej pretvárka, operná pompéznosť, symbolizmus, dvojzmyselnosť i transcendentnosť. Rovnako ako námet, tak aj hudba opery Carmen ostáva pri všetkej svojej vnútornej energii a zmyselnom pôvabe divácky zrozumiteľná a poslucháčsky jednoznačná i inšpiratívna. Bizet tu svoj osobitý hudobný jazyk dôkladne rozpracoval do najmenších detailov, demonštrujúc inštrumentálne majstrovstvo a talent pre hudobné stvárnenie psychológie jednotlivých postáv, charakterov a situácií. Unikátnym bolo najmä využitie andalúzskeho piesňového a tanečného folklóru, čo možno považovať za prejav hispanizmu vo francúzskej hudbe 19. storočia.

Carmen
Zdroj: Wikimedia

Slnečnú Andalúziu i život zobrazil Bizet strhujúco

Dej opery, ktorú právom môžeme považovať za míľnik opernej histórie, sa odohráva v slnečnej Andalúzii, španielskej Seville. Rozpráva príbeh o ľudských vášňach, ktorý korunujú strhujúce rytmy, temperament a dojímavé melódie. Je o seržantovi, ktorý neodolal zvodom krásnej, temperamentnej a obletovanej andalúzskej cigánskej dievčiny, Carmen. Tú Bizet zobrazil ako ohnivé španielske dievča, príťažlivú a zvodnú ženu, ktorá vie šarmantne okúzliť muža. Hoci Don José pre lásku ku krásnej Carmen obetuje všetko, jej priazeň si nedokáže udržať.

Georga Bizeta príbeh temperamentnej Carmen očaril natoľko, že z nej vytvoril prototyp nedosiahnuteľnej femme fatale. Jeho hudba podčiarkuje nielen nálady a príťažlivosť nespútanej Carmen a žiarlivého dona Josého, ale aj atmosféru slnečného Španielska. No namiesto romantického ľúbostného príbehu Bizet rozohral v opere drsnú drámu, v ktorej zobrazil svet bez príkras a kde sa hlavná hrdinka neštíti ničoho.

Bizet zobrazuje skutočnosť v uveriteľnej podobe

Bizetovým zámerom bolo na hudobnom javisku zobraziť skutočnosť, osudy svojich súčasníkov a pravdu o živote. Ukazuje život taký, aký je. Skutočný, hmatateľný, uveriteľný.

Prvé dejstvo opery Carmen na litografii z premiéry.
Prvé dejstvo opery Carmen na litografii z premiéry. Zdroj: Wikimedia

V tomto zmysle je záver opery – smrť Carmen – fascinujúco nepatetický. Nemá žiaden pátos, žiaden hlbší význam než holú, rýchlu, nezmyselnú smrť ženy, ktorá sa svojím životom snaží stavať na odpor platnej morálke, hodnotovým ideálom a najmä predurčenej sociálnej role. Odmieta zabezpečený život v rodine, ekonomickú, emocionálnu či akúkoľvek inú závislosť od muža, a to všetko v prospech svojej vlastnej emancipácie a túžby po slobode. Priniesol realistické prostredie, reálne kostýmy, reálny život ale aj smrť. Operné publikum, zvyknuté na tradičný sentimentálny príbeh, ostalo šokované dramatickým dejom, uprostred ktorého stála Cigánka.

Annunziata Vestri
Annunziatu Vestri ako Carmen zažijete už na prvej premiére vo štvrtok.

Carmen sa objavila ako nový operný typ temperamentnej, emancipovanej, vášnivej ženy, ktorá radšej, ako byť s človekom, ktorého nemiluje, volí smrť. Jedine postava Micaëly, dedinského dievčaťa zamilovaného do vojaka Dona Josého, zaznamenala v čase vzniku opery úspech a získala sympatie publika. Dôvodom bolo to, že ako jediná bola v tej dobe typickou opernou postavou. Ak vás zaujíma Bizetova Carmen, odporúčame prečítať si aj článok Poznáte Bizetovu Carmen? z pera  Ivany Lackovej na portáli Opera Slovakia

Nová inscenácia v SND pre všetkých

Na svoje si v nej prídu nielen milovníci tradičnej opery, ale aj diváci, ktorí preferujú logicky zdôvodnené i voľnejšie myšlienkové interpretácie. Svojou komunikatívnou režijnou koncepciou a vynikajúcim speváckym obsadením má ambíciu na túto popularitu nadviazať. Je odvážna, energická a pripravená prilákať do Opery SND nielen milovníkov Bizetovej hudby, ale aj mnoho nových tvárí všetkých vekových kategórií. To, že táto ambícia vedenia SND je na mieste, dávali tušiť aj divácke ohlasy na Letnom Gala SND na konci 102. divadelnej sezóny (viac si prečítate TU). „Novou produkciou Carmen na doskách SND sa vraciame k pôvodnej verzii skladateľa, kde namiesto dokomponovaných recitatívov zaznejú skrátené hovorené dialógy,“ približuje Dominik Sirný, dramaturg Opery SND.

Je poctou slobode

Režisér Lubor Cukr ju vníma najmä ako príbeh o slobode, ktorá sa v librete často spomína. Pri tvorbe inscenácie ho inšpirovala túžba po slobode v Španielsku i túžba jednotlivca po slobode vlastného života v rozhodovaní, myslení a konaní.Často sme sami sebe nepriateľmi a strojcami vlastných neslobôd, a to sa deje aj v našej Carmen. Podstata príbehu Carmen a to, čo fascinuje divákov už viac ako sto rokov, je boj o našu vnútornú slobodu – je to otázka, či budeme žiť podľa všeobecne zaužívaných pravidiel, ktoré sú považované za správne, alebo či občas dáme priechod svojim citom, aj keď to nebude v súlade s konvenciami. To je pre mňa to, čomu sa hovorí vášeň, a to je hnacím motorom celého príbehu,“ objasňuje svoje videnie Carmen režisér Lubor Cukr. Aké sleduje posolstvo? Nová Carmen v SND je aj reakciou na spoločenské či politické udalosti aj našej súčasnosti. Viac sa dočítate v rozhovore Lubor Cukr: Carmen je tak trochu jeden veľký žúr slobody na portáli Opera Slovakia. 

V znamení párty 80. rokov

Dej svojej inscenácie zasadil režisér do 80. rokov 20. storočia. To, čo Španieli prežívali po smrti generála Franca a páde jeho diktatúry, mu pripomenulo obdobie, ktoré sme v Československu zažívali po Nežnej revolúcii. „V roku 1976 boli v Španielsku prvé demokratické voľby. To, čo sa potom začalo diať v Španielsku, mi pripomenulo naše 90. roky. Ľudia boli šťastní, že môžu všetko, čo dovtedy nemohli – a možno ešte trochu viac –, a tak trochu sa aj hľadali hranice, čo všetko sa môže. Myslím si, že to obdobie bolo v Španielsku jeden veľký večierok, a svedčí o tom aj mnoho zdrojov hlavne z kinematografie,“ hovorí Cukr.

Csaba Kotlár, Ondrej Šaling
Csaba Kotlár bude debutovať na doskách SND. Predstaví sa ako slávny toreador Escamillo. Donom Josém, ktorého očaruje Carmen, bude Ondrej Šaling.

Príťažlivá bude aj vizuálna stránka

Z 80. rokov vychádza aj vizuálna stránka inscenácie, pod ktorú sa scénickou výpravou i kostýmami podpísal český výtvarník David Janošek. Jeho koncept odkazuje na Carmen ako symbol slobody. Inscenácia je plná farieb, flitrov, výrazného líčenia a bohatých účesov allá 80. roky. Nebudú však chýbať ani tradičné španielske kostýmy. „Pri kostýmoch sme sa rozhodli pre 80-te roky, pretože boli vtedy v Španielsku farebné, pestré a veľmi výstredné. Čo sa týka scénografie, šli sme do kontrastného, jednoduchšieho priestoru, v ktorom kostýmy vyniknú. Scénografiu smerujeme od realistického až k imaginatívnejšiemu vizuálu, aby sme divákom umožnili postupne čoraz viac zapájať svoju fantáziu,“ ako pre Operu Slovakia prezradil režisér a súčasne riaditeľ Opery SND, Lubor Cukr.   

Eva Hornyáková, Daniel Čapkovič a Luis Chapa / Carmen
Eva Hornyáková, Daniel Čapkovič a Luis Chapa počas predstavenia opery Carmen.

V Carmen uvidíte svetové hviezdy i domácich sólistov

V novej inscenácii Carmen českého režiséra Lubora Cukra a hudobnom naštudovaní amerického dirigenta Kevina Rhodesa sa v opere Carmen predstaví dvojica zahraničných hviezd. Popri nich to budú  i slovenskí sólisti a frekventanti Operného štúdia SND. Titulnú postavu Carmen stvárni hviezdna talianska mezzosopranistka Annunziata Vestri. Pôjde u nej o debut na javisku Opery SND.

Carmen
Slávna talianska mezzosopranistka Annunziata Vestri ako Carmen.

Postavu Carmen premiérovo naštudovala aj domáca sopranistka Katarína Hano Flórová.

Katarína Hano Flórová a Ondrej Šaling / Carmen / SND
Katarína Hano Flórová ako Carmen a Ondrej Šaling ako Don José v najnovšej produkcii Carmen v Opere SND.

Hviezdny bude aj Don José Luisa Chapu

Charakterovým aj speváckym protipólom k drsnej Carmen je libretistami vytvorená postava citlivého oddaného dievčaťa Micaely – v naštudovaní Evy Hornyákovej a Mariany Sajko.

Mariana Sajko / Carmen
Mariana Sajko ako Micaela.

V postave Dona Josého sa bratislavskému publiku predstaví hviezdny mexický tenorista Luis Chapa a domáci Ondrej Šaling.

Annunziata Vestri, Luis Chapa / Carmen / SND
Annunziata Vestri a Luis Chapa budú súčasťou hviezdneho castu prvej premiéry.

Štvoricu hlavných postáv uzatvára postava španielskeho toreadora, Escamilla. V novej produkcii ho stvárni hosťujúci barytonista a debutant na doskách SND Csaba Kotlár a domáci Daniel Čapkovič.

Daniel Čapkovič / Carmen

Carmen dá priestor skúseným sólistom i mladým spevákom

Priateľku Carmen Frasquitu stvárnia Andrea Vizvári a Zoya Petrova (Operné štúdio SND). Druhú priateľku Carmen Mercedes v alternácii zaspievajú domáce mezzosopranistky Denisa Hamarová a Terézia Kružliaková. Pašeráka Dancaira stvárni Martin Morháč (Operné štúdio SND) a Pavol Remenár. Úlohu pašeráka Remendada alternujú Martin Gyimesi a Róbert Remeselník. Vo vedľajších postavách sa predstavia aj ďalší frekventanti Operného štúdia SND. Seržanta Moralesa stvárnia v alternácii Robin Červinek a Martin Morháč, poručíka Zunigu Ivan Lyvch a Jinxin Chen a krčmárku Margot Kobzová. Účinkuje aj zbor Opery SND a Bratislavský chlapčenský zbor. Orchester Opery SND bude dirigovať šéfdirigent Kevin Rhodes. Vstupenky sa dajú zakúpiť v pokladnici SND alebo online na snd.sk.

Foto: Marek Olbrzymek/SND, Wikimedia Commons

Zdroj: SND, Dominik Sirný/SME Národné, Opera Slovakia, diva.sk, Wikipedia

Zo SND poskytnutých materiálov a fotografií spracovala Silvia Mária Petrovits

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »