Novinky

Reduta komorne: Martin Ruman s Alenou Hučkovou v Malej sále SF už dnes

Reduta komorne: Martin Ruman s Alenou Hučkovou v Malej sále SF už dnes

V utorok 14. novembra 2023 večer zaznie v Malej sále Slovenskej filharmónie druhý koncert cyklu Komorná hudba. Patriť bude viole a Martinovi Rumanovi, 1. violistovi orchestra Slovenská filharmónia, ktorý sa predstaví s klavírnym sprievodom Aleny Hučkovej. A v programe nechýba ani premiéra diela mladého slovenského skladateľa.

Vedúci skupiny viol orchestra Slovenskej filharmónie Martin Ruman a klaviristka Alena Hučková tvoria stabilné komorné duo, ktoré vystupuje na Slovensku i v zahraničí. Nahrali spolu taktiež dva CD nosiče so skladbami pre violu a klavír. Ako aktívny propagátor slovenskej hudby objednal a  prvýkrát uviedol množstvo skladieb pre violu, okrem iných od skladateľky Ľubice Čekovskej, Jevgenija Iršaia, Víťazoslava Kubičku alebo Ľuboša Bernátha. Na pôde Slovenskej filharmónie sa spolu publiku naposledy predstavili recitálom ešte v roku 2020, počas série koncertov bez publika. Priazeň publika si chce duo získať výberom najzávažnejších diel z violového repertoáru. Najbližší koncert, ktorý zaznie už dnes (v utorok 14. novembra 2023) bude opäť hostiť bratislavská Reduta. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Naše TOP tipy pre týždeň od 13. novembra 2023
Kam za kultúrou? Naše TOP tipy pre týždeň od 13. novembra 2023

Program ponúkne náročnú a zaujímavú dramaturgiu. Sonátu pre violu a klavír f mol, op. 120 č. 1 Johannesa Brahmsa, skladateľ pôvodne komponoval pre klarinet a klavír. Po prepracovaní pre violu sa stala klenotom všetkých violistov. Vystrieda ju dielo francúzskeho skladateľa Dariusa Milhauda. Z jeho rozsiahlej tvorby zaznie na utorkovom koncerte dielo Štyri tváre pre violu a klavír, op. 238 – štyri  skice s názvami Kalifornia, Wisconsin, Brusel a Paríž, venované violistovi Germainovi Prévostovi.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Martin Ruman
Martin Ruman. Zdroj: archív umelca

Violista Martin Ruman pôsobí na pozícii sólo violistu Slovenskej filharmónie i pedagogicky na Konzervatóriu v Bratislave. Študoval v Bratislave, Prahe a vo Viedni. Zúčastnil sa mnohých interpretačných kurzov u renomovaných umelcov ako Gilad Karni, Atar Arad, Hariolf Schlichtig, Alexander Zemtsov, Wolfgang Klos a iní. Ako sólista, komorný hráč alebo sólo violista orchestra vystupoval takmer vo všetkých európskych krajinách, v USA, Mexiku, Japonsku, Južnej Kórei, Ománe či v Izraeli. Na pódiu spolupracoval s osobnosťami ako Shmuel Ashkenasi, Zhou Qian, Isabelle van Keulen, Robert Cohen, Pablo Barragán. Pravidelne účinkuje aj s najznámejšími slovenskými umelcami a súbormi. Je pravidelným účinkujúcim na komornom festivale Konvergencie a členom komorného zoskupenia Collegium Wartberg, v ktorom hrá na dobovom nástroji. Popri modernej a barokovej viole sa venuje aj hre na viole d´amore, na ktorej už odohral niekoľko recitálov a premiér (I. Zeljenka, Ľ. Bernáth). Ako sólista s orchestrom sa predstavil viackrát so Slovenskou filharmóniou, Slovenským komorným orchestrom, Cappellou Istropolitanou a Sinfoniettou Bratislava. Zároveň je od roku 2017 taktiež lektorom v Slovenskom mládežníckom orchestri. Je riaditeľom občianskeho združenia Klub priateľov violy, ktorého hlavným cieľom je propagovať hudbu medzi laickou verejnosťou.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sancta Caecilia / Musica Aeterna 2022
Musica aeterna pokračuje v projekte Vďakyvzdania sv. Cecílii. Sancta Caecilia VIII. prepojí Nitru, Trenčín a Bratislavu

Martin Ruman uvedie nielen premiérový titul, ale splní si aj svoj sen

Martin Ruman uvedie v premiére technicky náročnú Ciaconnu, dielo svojho kolegu, skladateľa a huslistu Daniela Rumlera. Koncert uzavrie labutia pieseň Dmitrija Šostakoviča Sonáta pre violu a klavír, op. 147. V premiére zaznela v roku 1975 v interpretácii violistu Fiodora Družinina. 

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Martin Ruman o jej zaradení do programu napísal: „Od začiatku štúdií som vedel, že si raz túto Sonátu zahrám. Stále sa mi však zdalo, že je na to priskoro. Mýtus posledného diela veľkého Dmitrija Dmitrijeviča Šostakoviča doľahol aj na mňa. Dnes sa už na hudbu pozerám inak; dielo a interpretácia je vždy obrazom doby a aktuálnych okolností. Dnes budem hrať Sonátu nejako, o 20 rokov ju budem hrať inak. A tak je to v poriadku. Som rád, že máme vo violovom repertoári takéto úžasné dielo. Verím, že poslucháči si budú krásnu hudbu užívať rovnako ako ja na pódiu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v novembri / Nová slovenská hudba / Kam za kultúrou / koncerty
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v novembri

Viac informácií o koncerte a odkaz na online vstupenkový portál nájdete TU.

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Zdroj: SF

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »