Novinky

Činohra SND: Malé ženy po prvý raz na doskách SND

Malé ženy / SND / Kam za kultúrou / do divadla

Činohra SND uviedla premiéru slávneho románu Malé ženy americkej spisovateľky Louisy May Alcottovej. V dramatizácii a réžii Mariána Amslera vznikla inscenácia pre celé rodiny. Premiéry boli vo veľkej Sále činohry 10. a 11. júna 2023.

Inscenácia Malé ženy v SND nadväzuje na líniu veľkých dramatizácií, ktoré režisér Marián Amsler vytvoril pre Činohru SND. Po Jane Eyrovej, Fanny a Alexandrovi a Vojne a mieri sa tak pustil do ďalšej rodinnej ságy, tentoraz americkej proveniencie. Dve časti svetoznámeho románu Louisy May Alcottovej Malé ženy a Dobré manželky som dramatizoval už priamo s predstavou hereckého obsadenia a s víziou javiskového tvaru vo veľkej Sále činohry. Kľúčové pre mňa bolo obsadenie sestier, ich osudových mužov, ale i matky, otca či tety Marchovej a pána Laurencea,“ objasňuje Marián Amsler.

V úlohách štyroch sestier Marchových na doskách SND hviezdia herečky Barbora Andrešičová, Jana Kovalčiková, Petra Vajdová a AnnaMária Janeková. Postavu mladíka Laurieho, ktorý je zaľúbený do všetkých štyroch sestier, stvárňuje Richard Autner.

Malé ženy / SND
Martin Huba (Pán Laurence), Richard Autner (Laurie), Barbora Andrešičová (Jo).

Rodičov sestier hrajú Jana Oľhová a Ján Gallovič, v úlohe bohatej tety Marchovej sa predstaví Božidara Turzonovová a pána Laurencea stvárňuje Martin HubaPri čítaní románu už som si za postavy dosadzoval konkrétne tváre, počúval vety rozdelené do hlasov, vynárali sa mi možné intonácie a na to nadväzovali aj konkrétne priestorové predstavy. Videl som veľký dom, zimnú záhradu, slnko presvitajúce cez okná, oheň v kozube, farby a cítil vôňu kvetov. Vedel som, že musíme na javisku vytvoriť tento krehký a poetický svet, v ktorom herci a herečky budú prirodzene existovať,dodáva režisér Amsler.

Božidara Turzonovová (Teta Marchová) / Malé ženy
Božidara Turzonovová (Teta Marchová).

Tituly pre rodiny dostali v SND posilu

Výsledkom je inscenácia, v ktorej sa mieša starý svet s novým a je plná snov, tepla, vrúcnosti a lásky. Činohra SND tak prináša na veľké javisko rodinný titul. Chceli sme nájsť niečo, čo nám zodpovie otázku, aké hodnoty a aký svet má pre nás zmysel budovať a zabojovať oň. Malé ženy sú inscenáciou, ktorá našim divákom dokáže priniesť istý druh pozitívneho modu a zároveň vypovedať o tom, ako nesmierne dôležito v našich vzťahoch a rodinách ľudskosť a harmónia. Presne ako to funguje v Marchovskej rodine,objasňuje riaditeľka Činohry SND Miriam Kičiňová.

Ja som v tomto príbehu objavil obrovské dramatično v jednej veci. Myslím si, že je je to urputný príbeh ľudí, ktorým neboli priaznivo osudom rozdané karty, no aj napriek tomu zvíťazí rozhodnutie, že svoj život odžijú čestne, mravne a zmysluplne,vyzdvihuje posolstvo príbehu Martin Huba, ktorý sa v inscenácii predstaví ako pán Laurence.

O románe Malé ženy

Samotný román Malé ženy hádam ani netreba predstavovať. Spisovateľka Louisa May Alcottová dielo napísala na objednávku z vydavateľstva Roberts Brothers. Zadanie bolo jednoznačné – má to byť román o dievčatách. Alcottová pôvodne zákazku na napísanie románu Malé ženy prijať ani nechcela, vraj o dievčatách nič nevedela, poznala iba svoje sestry. Napokon do diela pretavila ich spoločné zážitky v čase dospievania, vzťahy, názory i výchovu.

Malé ženy / SND
Zuzana Kocúriková (Hannah).

Keď sa bližšie oboznámite s Louisou May Alcottovou, asi ju nemôžete nemilovať, pre jej intelekt, talent, nekompromisné občianske postoje a silnú obetavosť voči blízkym. Samostatnosť ženy bola pre ňu krédom a v rámci oddaného kresťanského zázemia vždy vedela a precítila, čo jej vštepoval otec v rámci filozofie transcendentalizmu,hovorí o spisovateľke Darina Abrahámová, dramaturgička inscenácie Malé ženy v SND. Kniha vyšla v roku 1868 a ihneď sa stala bestsellerom. Druhý diel vyšiel v roku 1869 a Alcottová neskôr napísala aj ďalšie pokračovania, napríklad Little Men (1871) a Jo’s Boys (1886).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou od pondelka 12.6.2023?

Do konca aktuálnej sezóny už len trikrát

Po premiérovej dvojici uvedú najnovší repertoárový prírastok, Malé ženy, počas aktuálnej sezóny už len tri razy: v utorok 13.6. dopoludnia, a ako večerné predstavenie v sobotu 17. a v stredu 28.6.2023. 

TS, Slovenské národné divadlo, www.snd.sk

Foto:  Ľuboš Kotlár

Zdroj: Jana Alexová/SND

Redakciu informovala a fotografie poskytla Jana Alexová, PR manažérka SND

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »