Novinky

Slovenská filharmónia jubiluje. Aké koncertné cykly prináša?

Slovenská filharmónia s jubileom. Čo prináša 75. koncertná sezóna? / Kam za kultúrou / jubilejná sezóna Slovenskej filharmónie

Slovenská filharmónia v aktuálnej sezóne jubiluje a píše svoju 75. koncertnú sezónu. Pozrite sa spolu s nami na to, čo Slovenská filharmónia nachystala pre návštevníkov v nadchádzajúcej sezóne 2023/2024, ktorá potrvá do konca júna 2024. Prinášame vám podrobný prehľad o symfonických i komorných koncertných cykloch v znamení jubilea.

Je to jubilejná, 75. sezóna. A tak – ako zlaté pravidlo káže –  dramaturgovia Slovenskej filharmónie nachystali na zážitky bohatú a výnimočnú sezónu. Nebudú chýbať známe koncertné cykly, mimoriadne či divácky atraktívne sviatočné koncerty. A samozrejme, pribudnú aj novinky. Bratislavská Reduta privíta známe mená zo svetovej i slovenskej hudobnej scény a núdza nebude ani o debuty. Svojím programom Slovenská filharmónia pripomenie a oslávi tiež 30 rokov samostatnosti Slovenskej republiky. A ešte oveľa viac!

“Na najbližších desať mesiacov sa preto naladíme do slávnostných tónov, za zvukov ktorých si pripomenieme viaceré skladby, udalosti i osobnosti, ktoré formovali bohatú históriu našej umeleckej inštitúcie.”

(Marián Turner)

S radosťou vám oznamujem, že Slovenská filharmónia vstupuje do svojej 75. koncertnej sezóny. Na najbližších desať mesiacov sa preto naladíme do slávnostných tónov, za zvukov ktorých si pripomenieme viaceré skladby, udalosti i osobnosti, ktoré formovali bohatú históriu našej umeleckej inštitúcie,“ hovorí Marián Turner, generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie.

Slovenská filharmónia aj v jubilejnej sezóne uvedie tradičné koncertné cykly

75. koncertná sezóna 2023/2024 ponúka abonentom a návštevníkom 14 koncertných cyklov. Koncerty všetkých abonentných cyklov sa uskutočnia v priestoroch bratislavskej Reduty, sídla Slovenskej filharmónie – v Koncertnej sieni, Malej sále a v Stĺpovej sieni SF. Koncerty obľúbeného cyklu Hudba v chrámoch sa budú konať v Katedrále sv. Martina.

Generálny riaditeľ SF, Marián Turner / Slovenská filharmónia
Generálny riaditeľ SF, Marián Turner. Zdroj: archív SF
Dom sv. Martina
Katedrála sv. Martina v Bratislave. Zdroj: Wikimedia Commons

Okrem Abonentných cyklov A/B a D/E nebude chýbať ani Populárny cyklus C. Tešiť sa môžete na mimoriadne koncerty (cyklus M). Cieli aj na rodiny s deťmi a žiakov. Pripravené sú tiež vyhľadávané rodinné koncerty (cyklus R), Hudobná akadémia Slovenskej filharmónie vrátane Filharmonickej škôlky (cyklus HA) či Junior koncerty (cyklus J). Na svoje si prídu aj milovníci komorných stretnutí. Okrem koncertného cyklu komornej hudby (cyklus KH) to bude aj nová edícia Piesňových večerov (cyklus P) či koncertný cyklus starej hudby (cyklus SH).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia jubiluje. Prinášame veľký prehľad toho, čo prinesie 75. koncertná sezóna SF.
Slovenská filharmónia jubiluje. Prinášame veľký prehľad toho, čo prinesie 75. koncertná sezóna SF.

Chýbať nebude ani tradičný cyklus Klavír a klaviristi (cyklus K) v Malej sále. Kráľovský nástroj v Koncertnej sieni SF rozozvučia organové koncerty (cyklus O). Koncerty Slovenského komorného orchestra (cyklus SKO) a Hudba v chrámoch (cyklus S) v programovej línie komorných cyklov nemôžu tiež chýbať.  

NEOPOMEŇTE / Článok pokračuje pod reklamou

Slovenská filharmónia sľubuje príťažlivé abonentné koncerty. Čo prinesú ťažiskové abonentné cykly A/B a D/E?

Ťažiskom sezóny sú abonentné cykly so šéfdirigentom a inými vzácnymi hosťami za dirigentským pultom. V rámci abonentného cyklu A/B prinesú koncerty šéfdirigenta Daniela Raiskina návraty k symfonickej básni Richarda Straussa Don Quixote, Beethovenovej 3. symfónii „Eroica“, Šostakovičovej 5. symfónii. Tešiť sa môžeme na vôbec prvé uvedenie Symfónie č. 3 A dur prešporského rodáka Franza Schmidta na pódiu SF, s ktorou sa orchester predstaví aj na koncertoch v Maribore a Záhrebe.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia dnes a zajtra "zahajuje" otváracími koncertmi jubilejnú sezónu
Slovenská filharmónia dnes a zajtra "zahajuje" otváracími koncertmi jubilejnú sezónu

Medzi dirigentskými hosťami tohto cyklu po prvýkrát so SF vystúpi Američan Erik Nielsen (šéfdirigent Symfonického orchestra Bilbao), ktorý naštuduje program s orientálnym nádychom (Mozartova predohra Únos zo serailu, husľový koncert tureckého skladateľa Fazıla Saya „1001 nocí v háreme“ a hudbu k baletnej pantomíme Bélu Bartóka Zázračný mandarín). Vystúpia tiež českí dirigenti Radek Baborák (tentokrát v trojúlohe sólistu, dirigenta a autora uvádzaného diela) a obľúbený hosť orchestra i publika v Redute Petr Altrichter. Z domácich dirigentov dostanú priestor Martin Leginus a Ondrej Olos.

Koncert Solidarity SF / Leginus Martin / Slovenská filharmónia
Martin Leginus dirigoval aj Koncert solidarity SF.

Sólistami budú kanadský violončelista Bryan Cheng (laureát Queen Elisabeth Competition 2022), chorvátsky klavirista Lovre Marušić (strieborná medaila a 2. cena na Cleveland International Piano Competition 2021), huslisti Juraj Čižmarovič (koncertný majster Orchestra WDR v Kolíne nad Rýnom a orchestra Bayreuther Festpiele), Jan Mráček (koncertný majster Českej filharmónie), Milan Paľa (uvedie 2. husľový koncert prešporského rodáka Ernő von Dohnányiho) a 1. violista SF Martin Ruman. Slovenská filharmónia privíta tiež popredných domácich vokálnych sólistov Evu Hornyákovú, Janu Kurucovú a Pavla Bršlíka.

NEOPOMEŇTE októbrový koncert cyklu 23 Musica Bratislavensis / Článok pokračuje pod reklamou

Akcent na Rok českej hudby 2024 je prítomný v zaradení diel Antonína Dvořáka (husľový koncert, 7. symfónia, kantáta Stabat mater na Veľkonočných koncertoch SF), Bedřicha Smetanu (kompletný cyklus symfonických básní Má vlast) či Bohuslava Martinů (Památník Lidicím).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Robert Jindra / Štátna filharmónia Košice
Robert Jindra: Mojím cieľom je prispieť k hudobnej edukácii

Obohatením cyklu v čase zájazdu orchestra SF do Južnej Kórey bude účinkovanie Slovenského komorného orchestra, ktorý so sólistkou Simonou Houda Šaturovou uvedú koncert z diel Wolfganga Amadea Mozarta a jeho skladateľského súčasníka Josefa Myslivečka, ktorého život prednedávnom priblížil historický film Il Boemo.

Po koncertoch abonentného cyklu A/B nastal čas na abonentné koncerty D/E. Šéfdirigent SF Daniel Raiskin v tomto cykle naštuduje program, s ktorým sa s orchestrom SF predstaví na prelome novembra a decembra v Južnej Kórei (okrem iného s Koncertnou predohrou Es dur Jána Levoslava Bellu). Zo slovenskej tvorby uvedie tiež Žalm zeme podkarpatskej Eugena Suchoňa. Zároveň predstaví aj menej často hrávaný repertoár ako Polyfonické tango Alfreda Schnittkeho či Symfóniu c mol Edvarda Hagerupa Griega.

Daniel Raiskin / Slovenská filharmónia
Šéfdirigent Slovenskej filharmónie Daniel Raiskin. Foto: Peter Brenkus

S Jurajom Valčuhom

Až dvakrát bratislavskú Redutu svojou návštevou poctí náš dirigentský svetobežník Juraj Valčuha (v súčasnosti hudobný riaditeľ Houston Symphony v americkom Texase). Pod jeho rukami zaznie veľkolepá Symfónia č. 3 Gustava Mahlera (za spoluúčinkovania ženskej časti Slovenského filharmonického zboru, Bratislavského chlapčenského zboru a altistky Ester Pavlů).

Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Dirigent Juraj Valčuha so Slovenskou filharmóniou vo februári 2022. Foto: A. Trizuljak

Druhý program v jeho naštudovaní bude zahŕňať Symfónia č. 1 Alexandra Moyzesa, ale tiež Štyri posledné piesne Richarda Straussa (so Slávkou Zámečníkovou ako sólistkou). Medzi ďalšími hosťami bude poľsko-ruský dirigent Andrej Borejko (hudobný riaditeľ a šéfdirigent Národnej filharmónie vo Varšave) a japonský dirigent Ryusuke Numajiri (umelecký riaditeľ Biwako Hall a hudobný riaditeľ Tokyo Mitaka Philharmonia).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Le nuove musiche
Le nuove musiche s ďalšou novodobou premiérou už v piatok 20. októbra 2023 u bratislavských jezuitov

Medzi sólistami tohto cyklu budú dominovať klaviristi. V Bratislave sa predstaví kórejský klavirista Yekwon Sunwoo, s ktorým orchester SF absolvuje aj turné v Južnej Kórei. V rámci jedného večera zahrá Rapsódiu na Paganiniho tému Sergeja Rachmaninova i skladbu Travel Notebook izraelského skladateľa Alexeya Shora. Dvojitú dávku svojho interpretačného umenia publiku dopraje aj Alexei Volodin (s klavírnymi koncertmi Georgea Gershwina a Mauricea Ravela). Ďalšími budú český klavirista Lukáš Vondráček (víťaz Queen Elisabeth Competition 2016, s Mozartovým Klavírnym koncertom č. 21 C dur), ukrajinský klavirista Antonii Barishevski (so Slovanským koncertom svojho krajana Borisa Ljatošinského) a nestori slovenského klavírneho umenia Marian Lapšanský a Ivan Gajan (v Mozartovom Koncerte pre dva klavíry a orchester Es dur),

Kučerová & Lapšanský / Viva Musica!
Marián Lapšanský počas piesňového recitálu Adriany Kučerovej na Viva Musica! festivale. Zdroj: Zdenko Hanout / Viva Musica!

V koncertnom cykle tiež vystúpi poľsko-grécka huslistka Irmina Trynkos, klavírne trio z Holandska Storioni Trio a naši špičkoví vokálni sólisti Linda Ballová, Jarmila Balážová, Peter Berger, Tomáš Juhás a Peter Mikuláš.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nabucco / Kam za kultúrou
Záver septembra v Opere SND s premiérou Verdiho opery Nabucco

Slovenská filharmónia aj v jubilejnej sezóne prinesie Populárny cyklus C a mimoriadne koncerty

Pod taktovkou Daniela Raiskina zaznie Slávnostný koncert k 30 rokom samostatnej Českej a Slovenskej republiky s hudbou skladateľov, ktorých život bol spojený s históriou Československa, ale tiež staršou históriou nášho územia a novodobými dejinami samostatných republík. Sólistami večera budú sopranista Simona Houda Šaturová a violončelista Jiří Bárta.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia pozýva i v októbri naladiť sa na živú hudbu v bratislavskej Redute

Navnadením sa na predvianočné obdobie bude decembrový koncert v naštudovaní Leoša Svárovského, na ktorom v podaní SF a Slovenského filharmonického zboru zaznejú dve vianočné kantáty Jána Levoslava Bellu a Omša d mol od Mikuláša Moyzesa. Program doplní Koncert pre trúbku a orchester Es dur Johanna Nepomuka Hummela so Stanislavom Masarykom (1. hráčom na trúbku v Českej filharmónii).

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: J. Lukáš
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: J. Lukáš

Do bratislavskej Reduty sa k orchestru SF opäť vráti aj Jiří Rožeň, mladý český dirigent so sľubne sa rozvíjajúcou medzinárodnou kariérou. Tentoraz vystúpi s programom z diel Gioacchina Rossiniho, Piotra Iľjiča Čajkovského (Variácie na rokokovú tému pre violončelo a orchester so sólistom Petrom Nouzovským) a Mauricea Ravela.

Jiří Rožeň / Kam za kultúrou
Jiří Rožeň. Zdroj: www.jirirozen.com

Dlhoročný koncertný majster Slovenskej filharmónie a umelecký vedúci Slovenského komorného orchestra sa po dlhšom čase znovu predstaví aj za dirigentským pultom SF. K Roku českej hudby zaznie koncert s programom z diel Antonína Dvořáka (Serenáda d mol, Suita A dur a Symfónia č. 9 e mol „Z Nového sveta“).

Koho čaká v Redute dirigentský debut?

Dirigentský debut so Slovenskou filharmóniou v tejto sezóne absolvuje mladý českí dirigent Jiří Habart. Koncert s francúzskou fagotistkou Sophie Dervaux ako sólistkou (členkou orchestra Wiener Philharmoniker) a orchestrom SF sa okrem domáceho pódia odprezentuje aj na festivale Allegretto Žilina. Záver sezóny bude patriť Slovenskému filharmonickému zboru, dirigentovi Thomasovi Langovi (zbormajstrovi Viedenskej štátnej opery) a domácim vokálnym sólistom, ktorí spoločne uvedú podmanivú omšu Gioacchina Rossiniho Petite messe solennelle.

Sophie Dervaux / Allegretto Žilina
Sophie Dervaux počas koncertného večera na festivale Allegretto Žilina. Foto: Roderik Kučavík

Dramaturgia cyklu mimoriadnych koncertov programovo nadväzuje na sviatočné obdobia Vianoc, Silvestra, Nového roku či Veľkej noci. Rovnako ale zahŕňa aj koncerty ku špeciálnym príležitostiam. V aktuálnej sezóne sú to okrem sviatočných koncertov a obľúbených koncertov filmovej hudby už uskutočnenýtradičný Koncert bez bariér či Koncert slovensko-japonského priateľstva (so sólistom Daishinom Kashimotom, koncertným majstrom Berliner Philharmoniker).

Koncert bez bariér - Dotknime sa bratislavskej Reduty / Slovenská filharmónia
Koncert bez bariér - Dotknime sa bratislavskej Reduty. Foto: Slovenská filharmónia

Do tejto línie patrí tiež a cappella koncert Slovenského filharmonického zboru v naštudovaní maďarského zbormajstra Zoltána Kocsisa-Holpera. Orchester SF v rámci tohto cyklu účinkuje aj na záverečnom koncerte festivalu Nová slovenská hudba, na ktorom uvedie premiéry štyroch nových diel našich domácich autorov.

Slovenská filharmónia prinesie inšpiratívne komorné cykly. A sľubuje aj novinky

Slovenský komorný orchester na začiatku svojej sezóny privíta vo svojom cykle ako sólistov mladých flautistov Emiliu Reske (Poľsko) a Vojtěcha Čermáka (Česká republika), ktorí svoje účinkovanie získali ako Cenu slovenskej filharmónie na súťaži Flautiada 2022. Sólistkou novembrového Koncertu bez potlesku bude harfistka Katarína Turnerová. Jeho ideové zacielenie približuje umelecký vedúci SKO Ewald Danel slovami: „Naše životy sprevádzajú chvíle, kedy nemáme dôvod na radosť, oslavu či potlesk. V hudbe je veľa kompozícií, ktoré sú pre tieto situácie vhodným sprievodcom. Tak sa zrodila myšlienka Koncertu bez potlesku.“  

Slovenský komorný orchester / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenský komorný orchester. Foto: P. Brenkus

V decembri sa môžu priaznivci SKO tešiť na opätovné uvedenia cyklu Štyri ročné obdobia Antonia Vivaldiho. Januárový koncert Hommage à Bohdan Warchal svojím sólistickým hosťovaním poctí Ľudovít Kanta, slovenský violončelista dlhodobo žijúci v Japonsku, ktorému bolo v roku 2023 udelené japonské štátne vyznamenanie – Rad vychádzajúceho slnka. Aj ďalšími sólistami v rámci sezóny budú slovenskí umelci, ktorých interpretačné umenie bude veľkým obohatením abonentného cyklu SKO: Ladislav Fančovič (altový saxofón), Juraj Bartoš (trúbka), Dalibor Karvay (husle), Roman Patkoló (kontrabas) a Stanislav Masaryk (trúbka).

Dalibor Karvay
Dalibor Karvay

V Redute ponúknu aj organové a klavírne recitály

V sezóne 2023/2024 sa bratislavskému publiku predstavia dvaja slovenskí organisti, ktorí sa významne podieľajú na vytváraní nápaditých koncertov s organovým repertoárom na území Slovenska. Daniel Gabčo vystúpi sólovo a zároveň i netradične v spojení so sláčikovým orchestrom. Spolu so Slovenským komorným orchestrom uvedú diela mladého slovenského skladateľa Ľuboša Gabča (brata organistu) a švajčiarskeho organistu, skladateľa a kňaza Thea Fluryho.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
István Nagy / Cífer / Kam za kultúrou
István Nagy zahrá v Cíferi na organe, ktorý kedysi rozozvučal i slovenský Schubert

V júni sa publiku predstaví Marek Štrbák, ktorý okrem diela francúzskeho velikána organovej hudby Marcela Duprého a Variácií op. 54 Felixa Mendelssohna Bartholdyho, predstaví publiku i slovenskú hudbu. Koncert pre sólový organ Štefana Németha-Šamorínskeho, niekdajšieho organistu Dómu sv. Martina v Bratislave, bude ukážkou zručnosti majstrov organistov z druhej polovice 20. storočia. Oboch organistov poslucháči poznajú z mnohých koncertov, keď hrali na organe v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie organové party v rámci symfonických opusov. Túto sezónu sa predstavia sólovo.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátna filharmónia Košice / Dom umenia / Košická hudobná jar
Štátna filharmónia Košice predstavuje 55. koncertnú sezónu

Cyklus Klavír a klaviristi ponúkne svojim abonentom 6 koncertov. V rámci nich sa predstavia klaviristi z rôznych kútov Európy. Slovenskú školu bude zastupovať Eva Virsik, ktorej recitál vzdá hold tvorbe Roberta Schumanna.

Eva Virsik
Eva Virsik

Jeho tvorba zaznie aj na recitáli popredného francúzskeho klaviristu Érica le Sage, ktorý bude pri príležitosti 100. výročia úmrtia Gabriela Faurého hrať i výber z Nokturn francúzskeho skladateľa. Recitál Iva Kahánka bude oslavou Roku českej hudby. Výber z diel Dvořáka, Smetanu, Janáčka a Martinů obohatí zriedkavo hrávaná sonáta Gideona Kleina, nádejného skladateľa, obete holokaustu druhej svetovej vojny.

Ojedinelý repertoár prinesie mladá poľská klaviristka Joanna Sochacka, ktorá predstaví tvorbu výlučne ženských autoriek. Diela priekopníčky Fanny Mendelssohn sa skĺbia so sonátami významnej poľskej autorky Grażyny Bacewicz. Súčasnú tvorbu pre klavír prinesie dielo mladej ukrajinskej skladateľky a klaviristky Anfisy Bobylovej. Priestor dostanú aj mladé vychádzajúce hviezdy klavírneho sveta. O Dmitrym Ishkhanovovi sa noviny Luzerner Zeitung vyjadrili ako o nasledovníkovi Grigoryho Sokolova a  Evgeny Kissina. Španielska klaviristka Eugenia Sánchez Duran  nadchne publikum výberom zo suity Goyescas Eriqueho Granadosa. Za interpretáciu španielskej hudby získala viaceré ocenenia na medzinárodných súťažiach. 

Cyklus Komorná hudba s hráčmi Slovenskej filharmónie, debutom i premiérou

Séria piatich koncertov v rámci cyklu Komorná hudba bude patriť slovenským interpretom. V sólových recitáloch sa predstavia dvaja hráči Slovenskej filharmónie, 1. koncertný majster Jarolím Emmanuel Ružička a umelecký vedúci skupiny viol Martin Ruman. V ich programoch nebudú chýbať diela slovenských skladateľov ako Ľudovít Rajter, Mikuláš Schneider-Trnavský, Eugen Suchoň či Peter Martinček.

Jarolím Emmanuel Ružička foto © Alexander Trizuljak / Slovenská filharmónia
Jarolím Emmanuel Ružička. Foto: Alexander Trizuljak

V premiére zaznie Ciaccona mladého domáceho autora a huslistu Daniela Rumlera. Jozef Luptáčik, vedúci klarinetovej skupiny orchestra Slovenská filharmónia sa na konci sezóny predstaví spolu s flautistkou Katarínou Turčinovou. Klasické diela Camilla Saint-Saënsa, Francoisa Poulenca a Carla Mariu von Webera obohatí československá tvorba Jana Nováka, Dušana Martinčeka a Ernőa von Dohnányiho.

Ensemble Spectrum
EnsembleSpectrum počas koncertu v Novej Cvernovke (2021). Zdroj: EnsembleSpectrum/ Martina Levásovská - @c.z.immer - martinacimer.com

Debutovo sa predstaví zoskupenie Ensemble Spectrum, ktoré pred desiatimi rokmi založil skladateľ Matej Sloboda. Jeho túžba prinášať verejnosti nové diela a zážitky sa tentoraz pretaví do slovenskej premiéry diela súčasného dánskeho skladateľa Hansa Abrahamsena. Schnee – Vločka, zaznie tematicky v predvianočnom čase, bude unikátnou ochutnávkou aktuálnej klasickej tvorby. Medzinárodne zastúpený bude koncert NW3 tria. Peter Breiner, skladateľ a klavirista, ktorý pôsobí v Londýne zahrá pri príležitosti Roku českej hudby Dvořákovo Klavírne trio a časť svojej tvorby. Koncerty, na ktorých sú skladatelia zároveň interpretmi svojich diel sú vždy špeciálne. Koncert vyšperkuje hosťovanie londýnskych hráčov, huslistky Esther Kim a violončelistu Richarda Harwooda.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Musica Aeterna / Peter Zajíček / Kam za kultúrou
Musica aeterna jubiluje: s Petrom Zajíčkom o minulosti a plánoch

Jubilejná novinka. Slovenská filharmónia prináša piesňové večery

V koncertnej sezóne 2023/2024 sa filharmonické cykly komorných koncertov rozšíria o sériu koncertov, ktorá má zachytiť kompozičné umenie piesňového repertoáru. Tri večery, traja významní speváci, ktorí svojimi výkonmi nadchnú iste nejedného diváka. Tomáš Šelc predstaví okrem iného aj tvorbu významného českého skladateľa Jana Jakuba Rybu, ktorého meno sa spája zvyčajne len s vianočnou omšou. Jedinečným prvkom recitálu bude využitie kladivkového klavíra, ktorý navodí historickú atmosféru konca 18. storočia.

NEVYNECHAJTE  novembrový koncert cyklu 23 Musica Bratislavensis / Článok pokračuje pod reklamou

Anglický violončelista a barytonista Simon Wallfish prinesie jedinečné vokálne opusy britských skladateľov – Brittenovu úpravu piesne barokového skladateľa Henryho Purcella i Piesne pútnika Vaughana Williamsa. Klenotom večera bude cyklus piesní na slová čínskej poézie českého skladateľa Pavla Haasa. Ženské vokálne umenie bude zastupovať mezzosopranistka Jana Kurucová, ktorá odvážne siahne po piesňach Arnolda Schönberga, Almy Mahler i Ivana Hrušovského, ktorých tvorba sa na našich pódiách uvádza len výnimočne.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na vlnách lásky s Le nuove musiche
Na vlnách lásky s Le nuove musiche

Stará hudba nechýba

Večery s hudbou minulých období  budú rozložené do druhej polovice sezóny. Súbor Il cuore barocco s umeleckým vedúcim Petrom Zelenkom a sólistkou Michaelou Kuštekovou naštudujú Händlovu kantátu Agrippina condotta a morire. Je hudobným zobrazením príbehu matky rímskeho cisára Nera, ktorú na smrť odsúdi vlastný syn. Hudba zachytáva Agrippininu cestu na popravisko. Súbor zložený z mladých hudobníkov hrá na dobových nástrojoch, respektíve ich verných kópiách, vďaka čomu sa interpretačne čo najvernejšie približuje niekdajšiemu barokovému zvuku ansámblov.

Tvorba barokových majstrov bude dramaturgickou osou aj pri koncerte slovenského dua, cimbalistky Enikő Ginzery a čembalistky Agi Ferienčíkovej. Svojim koncertom vzdajú poctu nemeckému skladateľovi a virtuózovi Pantaleonovi Hebenstreitovi. Cimbal a jeho historické podoby salterio a pantaleon (nazvaný po jeho tvorcovi Hebenstreitovi) boli v baroku rozšírené po celej Európe, netreba sa preto čudovať, že v archívoch nachádzame pre tento nástroj diela od velikánov ako Bach, Vivaldi, Telemann či Conti. Program doplnia aj diela zo vzácnych slovenských  a uhorských zbierok  17. a 18. storočia.

NEVYNECHAJTE decembrový koncert cyklu 23 Musica Bratislavensis / Článok pokračuje pod reklamou

Hudbu z čias klasicizmu bude na verných kópiách basetových rohov z hradu Krásna Hôrka interpretovať dychové zoskupenie Lotz Trio bratov Šebestovcov. Originálne party Mozartových Terzzett pre trio basetových rohov sa našli v ruinách hradu Seisenburg. Spolu s nimi boli v zbierke aj autorské dobové aranžmány z opier Figarova svadba a Don Giovanni, ktoré na koncerte zaznejú tiež.

Lotz Trio / Dni starej hudby / Kam za kultúrou
Lotz Trio. Foto: Barbora Šebestová

Slovenská filharmónia v jubilejnej sezóne pripravila na zážitky, výnimočné spojenia, skvelých interpretov a atraktívne dramaturgie bohatú koncertnú sezónu. Zostáva si už len vybrať svojho favorita a zaželať si inšpiratívne hudobné zážitky. Článok o aktivitách Slovenskej filharmónie pre deti a mladých prinesieme už v pondelok. 

— 

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus, A. Trizuljak

Koláž: Silvia Mária Petrovits

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Správu sme redakčne upravili (red/mk) ***

Posledná aktualizácia – oprava technických chýb: 2024-04-28 (mk)

Národné divadlo Košice
Community Divadlo News PR

Činohra NDKE uvedie drámu zo súdneho prostredia. Rozhodovať o vine a nevine budú diváci

Činohra NDKE uvedie prvú premiéru sezóny. Ponúkne drámu zo súdneho prostredia. Rozhodovať o vine a nevine budú diváci…

Read More
Kam za kultúrou? Naše tipy od pondelka 7. októbra 2024
Culture Divadlo Eventy Folklór Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? Naše tipy od pondelka 7. októbra 2024

Na prahu nového týždňa tu pre vás všetkých máme ďalší diel tipov Kam za kultúrou. Ktoré sú naše tipy na týždeň od pondelka 7. októbra 2024?

Read More
Víťazi s medzinárodnou poroou / Maľba 2024
Community Culture Eventy Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Podpora mladého umenia pokračuje. Sú známi víťazi súťaže Maľba 2024

Podpora mladého umenia pokračuje. Sú známi víťazi súťaže Maľba 2024 a otvorená je aj výstava diel finalistov aktuálneho ročníka v Galérii Nedbalka…

Read More
Translate »