Novinky

Slovenská filharmónia pozýva i v októbri naladiť sa na živú hudbu v bratislavskej Redute

Slovenská filharmónia

"Nalaďme sa spoločne na živú hudbu!" Týmito slovami pozýva Slovenská filharmónia všetky generácie milovníkov hudby na októbrové koncerty v bratislavskej Redute. Pozrite sa s nami na inšpiratívne hudobné stretnutia pre návštevníkov tohto mesiaca!

Bratislavské hudobné slávnosti, ktoré tento rok písali 58. ročník, sú už za nami. Hoci už od septembra ponúkla Slovenská filharmónia návštevníkom aj popri festivalu viacero mimoriadnych koncertov, teraz nastáva čas na začiatok novej jubilejnej 75. koncertnej sezóny, ktorá potrvá do júna 2024. Otvoria ju oficiálnou dvojicou otváracích koncertov vo štvrtok a piatok (19. a 20. októbra 2023) v štandardnom čase o 19.00 hod, ako avizujeme aj v aktuálnom prehľade top tipov Kam za kultúrou. Slovenská filharmónia pozýva na októbrové koncerty všetky generácie milovníkov hudby do bratislavskej Reduty. Čo všetko nachystala?

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia dnes a zajtra "zahajuje" otváracími koncertmi jubilejnú sezónu
Slovenská filharmónia "zahajuje" otváracími koncertmi jubilejnú sezónu

Utorok komorne

Pred otváracími koncertmi sezóny môžete navštíviť utorkový komorný večer (17. októbra o 19.00) v Malej sále SF. Predstaví sa na ňom prvý koncertný majster orchestra SF Jarolím Emmanuel Ružička so slovenskou klaviristkou Danou Šašinovou. Program ich recitálu je pozostáva z diel slovenských skladateľov Ľudovíta Rajtera, Mikuláša Schneidera-Trnavského,  Eugena Suchoňa či Petra Martinčeka.

Jarolím Emmanuel Ružička foto © Alexander Trizuljak / Slovenská filharmónia
Jarolím Emmanuel Ružička. Foto: Alexander Trizuljak
ODPORÚČAME / ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Slovenská filharmónia myslí aj na juniorské publikum

V stredu 18. októbra o 18.00 uvedú prvý Junior koncert, na ktorom opäť privíta mládežnícky orchester Animato Chamber Orchestra. Ide o teleso zložené z mladých umelcov z celej Európy.

Členovia orchestra sú každoročne vyberaní spomedzi najlepších absolventov európskych hudobných univerzít. Vybratá orchestrálna zostava sa stretáva na interpretačnom sústredení Animato Academy.  Na ňom pod vedením špičkových profesionálnych umelcov pripraví koncertný program, s ktorým následne absolvuje európske umelecké turné. Tento rok sa orchester predstavil v dolnorakúskom Melku, Viedni a Prahe. A teraz zavíta aj do Bratislavy.

ODPORÚČAME / ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Predposledný koncert európskeho turné s excelentnou hostkou

Predposledný koncert ich turné zaznie v Bratislave, ktorá sa stala jednou z pravidelných destinácií orchestra mladých. Bodkou za tohtoročným turné však bude až koncert v Salzburgu. Lákadlom koncertu mladých je americká dirigentka a klaviristka Claire Huangci, víťazka Mozartovej ceny na Medzinárodnej klavírnej súťaži Gézu Andu (2018).

Claire Huangci, photo M. Zahora
Claire Huangci. Foto: M. Zahora

V jej naštudovaní si na koncerte  vychutnajú návštevníci nadšenie a mimoriadnu interpretačnú zručnosť novej generácie budúcich hudobných profesionálov. Claire Huangci sa predstaví ako dirigentka aj klaviristka. Zaznejú diela Johanna Sebastiana Bacha Koncert pre klavír a orchester č. 3 D dur, BWV 1054, Wolfganga Amadea Mozarta Koncert pre klavír a orchester č. 24 c mol, KV 491 a Symfónia č. 2 D dur, op. 36 Ludwiga van Beethovena.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v 42. týždeň roka 2023?
Kam za kultúrou v 42. týždeň roka 2023?

nedeľu 22. októbra o 16.00 pozývame na úvodný koncert cyklu SKO. Členovia Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom pripravili lákavý program.

Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Slovenský komorný orchester. Zdroj: Archív SF

Na úvod zaznie v premiére dielo Víťazoslava Kubičku Bože, smiem ísť k Tebe, ktoré vystrieda Koncert pre dve flauty a orchester g mol Johanna Joachima Quantza. Sólistami nedeľného popoludnia budú dvaja mladí flautisti – Čech Vojtěch Čermák a Poľka Emilia Reske, víťazi siedmeho ročníka súťaže Flautiáda 2022. Porota im udelila cenu Slovenskej filharmónie, vďaka ktorej účinkujú v rámci aktuálnej sezóny SF. Medzinárodná súťaž Flautiáda je etablovanou flautovou súťažou v Európskom hudobnom priestore. Teší sa veľkej obľube a záujmu nielen zo strany mladých hudobníkov, ale aj odbornej verejnosti z celej Európy. Program koncertu doplnia o diela Sergeja Rachmaninova a Bélu Bartóka pre sláčikový orchester.

ODPORÚČAME / ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Chýbať nebude ani klavírny recitál

utorok 24. októbra o 19.00 pozývame do Malej sály SF milovníkov klavírneho umenia. Koncerty cyklu Klavír a klaviristi otvorí bratislavská rodáčka Eva Virsik, absolventka prestížneho Konzervatória P. I. Čajkovského v Moskve. Umelkyňa má bohatú koncertnú a pedagogickú činnosť na viacerých vysokých hudobných školách v Nemecku a USA. Svojim recitálom vzdá hold tvorbe Roberta Schumanna.

Slovenská filharmónia oslávi samostatnosť Českej republiky a Slovenskej republiky

Októbrovú ponuku koncertov uzavrie Slávnostný koncert k 30 rokom samostatnosti Českej republiky a Slovenskej republiky vo štvrtok 26. októbra. Orchester Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom uvedú diela Johanna Nepomuka Hummela, Wolfganga Amadea Mozarta, Franza Schmidta, Antonína Dvořáka, Alexandra Moyzesa, Vítězslava Nováka, Bohuslava Martinů a Gejzu Dusíka. Sólistami večera budú dvaja poprední interpreti – slovenská sopranistka Simona Houda Šaturová a český violončelista Jiří Bárta. Koncert zaznie v piatok 27. októbra aj v Prahe.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Le nuove musiche
Le nuove musiche s ďalšou novodobou premiérou už v piatok 20. októbra 2023 u bratislavských jezuitov

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: archív SF

Zdroj: SF

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Správu sme redakčne upravili. (mk) ***

Posledná aktualizácia: 2023-10-19 (nasadenie reklamy/mk) 

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »