Novinky

Slovenská filharmónia dnes a zajtra “zahajuje” otváracími koncertmi jubilejnú sezónu

Slovenská filharmónia dnes a zajtra "zahajuje" otváracími koncertmi jubilejnú sezónu

V posledný októbrový štvrtok a piatok oficiálne dvojicou otváracích koncertov so šéfdirigentom Danielom Raiskinom štartuje svoju jubilejnú, v poradí 75. koncertnú sezónu Slovenská filharmónia. V Koncertnej sieni SF privíta zahraničného hosťa, ktorý tu slávi svoj debut...

Slovenská filharmónia uvedie, ako avizujeme v aktuálnom vydaní výberovky TOP tipov Kam za kultúrou, už vo štvrtok a piatok 19. a 20. októbra 2023 prvú dvojicu symfonických koncertov v jubilejnej 75. sezóne, ktorá potrvá do júna 2024. Na otváracej dvojici koncertov sa slovenskí filharmonici predstavia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Uvedú dvojicu diel dvoch autorov a sprevádzať budú aj dvojicu sólistov.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Program otvorí jedna z najznámejších symfónií Ludwiga van Beethovena – Symfónia č. 3 Es dur Eroica op. 55, pôvodne venovaná  Napoleonovi Bonapartemu. V premiére ju uviedli pod taktovou skladateľa v roku 1805 v Theater an der Wien.

NEPREHLIADNITE / Článok pokračuje pod reklamou

Slovenská filharmónia sa po dlhšom čase vracia k symfonickej básni Richarda Straussa Don Quixote s podtitulom Fantastické variácie na tému rytierskeho charakteru, napísanej podľa slávneho románu Miguela de Cervantesa. Sólové violončelo predstavuje v skladbe Dona Quijota, sólová viola a dychové nástroje zase Sancha Panzu. Richard Strauss skomponoval Dona Quixota v roku 1897 v Mníchove a premiéra zaznela o rok neskôr v Kolíne nad Rýnom. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia pozýva i v októbri naladiť sa na živú hudbu v bratislavskej Redute

Sólistami večerov budú kanadský violončelista Bryan Cheng a 1. violista orchestra SF Martin Ruman, ktorý sa aktívne venuje komornej hudbe a pravidelne vystupuje aj ako sólista. Laureát Queen Elisabeth Competition 2022 a držiteľ mnohých medzinárodných ocenení, Bryan Cheng sa v Slovenskej filharmónii predstaví debutovo. Už ako 14-ročný debutoval v Carnegie Hall. O šesť rokov neskôr v Elbphilharmonie s Deutsche Kammerphilharmonie Bremen. V súčasnosti sa radí medzi najlepších umelcov najmladšej generácie. Hrá na violončele “Dubois” Antonio Stradivarius, Cremona, 1699. 

Slovenská filharmónia sa so šéfdirigentom Danielom Raiskinom predstavila už pred štartom tejto sezóny

Slovenská filharmónia sa so šéfdirigentom Danielom Raiskinom predstavila v septembri na Mimoriadnom koncerte slovensko-japonského priateľstva v Koncertnej sieni SF, na open air koncerte na Námestí slobody, ktorý uzavrel tohtoročné  Bratislavské kultúrne leto, koncerte 58. BHS, kde v jeho naštudovaní zaznelo koncertné uvedenie Čajkovského opery Jolanta.

Slovenská filharmónia so šéfdirigentom pri fontáne
Slovenská filharmónia dala bodku za kultúrnym leto v Bratislave za účasti tisícov Bratislavčanov

Okrem Otváracích koncertov (19. a 20. 10. 2023) uvedie Daniel Raiskin s orchestrom počas aktuálnej sezóny 6 koncertných dvojíc hlavných abonentných cyklov a jeden program v Populárnom cykle C (26. októbra 2023, 23. a 24. novembra 2023, 11. a 12. januára 2024, 7. a 8. februára 2024, 11. a 12. apríla 2024, 2. a 3. mája 2024 a 6. a 7.  júna 2024). Pred vybranými koncertmi sa uskutočnia stretnutia so šéfdirigentom, ktoré vedie a tlmočí dramaturg SF Juraj Bubnáš (26. októbra, 24. novembra 2023, 8. februára, 12. apríla, 6 júna 2024.)

ODPORÚČAME / ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
23 Musica Bratislavensis / Musica aeterna / Kam za kultúrou

Orchester Slovenská filharmónia a šéfdirigent Daniel Raiskin sa spoločne predstavia aj na zahraničných koncertných pódiách. Ešte počas októbra vystúpia na Slávnostnom koncerte k 30 rokom samostatnosti Českej a Slovenskej republiky v Prahe v Obecnom dome (27. októbra 2023). V novembri idú na turné v Južnej Kórei a vo februári vystúpia v Slovinsku a Chorvátsku.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jesenný cyklus koncertov / Kam za kultúrou
Jesenný cyklus koncertov v Cíferi píše 25. ročník. Začína už túto nedeľu

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: archív SF

Zdroj: SF

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »