Novinky

Rozdali ceny IGRIC 2022

IGRIC 2022

V poslednú septembrovú nedeľu (25.9.2022) udeľovali výročné národné tvorivé ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2021 už v poradí 33. ceny IGRIC. Toto sú laureáti!

Cena IGRIC každoročne pripomína tvorcom nezastupiteľné miesto ich práce v rozvoji národnej kultúry. Každoročné hodnotenie domácej audiovizuálnej tvorby oceňuje a  finančne odmieňa  tie najlepšie slovenské individuálne diela a tvorcov.  Okrem diplomu je symbolom ceny postava IGRIC od akademickej sochárky Erny Masarovičovej. Ceny IGRIC a prémie sa udeľujú za mimoriadne tvorivé výkony v audiovizuálnych dielach vyrobených v predchádzajúcom  kalendárnom roku. Výročné národné ceny za filmovú a televíznu tvorbu  udelili na slávnostnom galavečere 25. septembra v bratislavskom Dome kultúry Zrkadlový háj.  Už  po 33-krát odovzdali najstaršiu filmovú a televíznu cenu IGRIC a Ceny slovenskej filmovej kritiky.  Kto získal prestížne ceny IGRIC 2022? Prezradíme! Hoci, záznam z 33. ročníka udeľovania najstarších filmových cien za filmovú a televíznu tvorbu IGRIC 2022 si môžete pozrieť aj na obrazovkách RTVS už v sobotu 15.10.2022.

Ocenili hereckú legendu, členku Činohry SND a pedagogičku Božidaru Turzonovovú

Významná slovenská herečka a pedagogička Božidara Turzonovová sa stala laureátkou ocenenia Igric za celoživotný prínos slovenskej kinematografii. Organizátori  túto vzácnu herečku ocenili  za  pozitívny náboj, ktorým obdarovala všetky svoje postavy. “Akoby boli jej vlastné, za odkryté objavy, čo všetko sa ukrýva v človeku, za každé stretnutie s ňou, ktoré bolo, je a bude zážitkom,” uvádzajú organizátori cien k laureátke. “To, ako dokázala zahrať filmové postavy, naplniť ich vnútorný svet a predovšetkým odlíšiť jednotlivé charaktery, bolo dôkazom, že na Slovensku máme unikátnu vzácnu herečku s presahom do budúcnosti,” dodávajú k herečke, ktorá je tiež vynikajúca pedagogička hereckej tvorby.

Bodovala aj Cenzorka

Kategória hraná filmová tvorba priniesla režisérovi Petrovi Kerekesovi za réžiu filmu Cenzorka  (o filme sme písali TU) aj cenu Igric 2022. Aj kameramana  Cenzorky – Martina Kollára ocenili. Za úspešný film Cenzorka získal tvorivú prémiu.

Ocenená kreativita

Braňo Mišík získal cenu v kategórii televízna dramatická tvorba za kreatívne spracovanie celospoločenských tém a vysokú úroveň  prekreslenia postáv v seriáli Priznanie. V kategórii filmová a televízna dokumentárna tvorba získala ocenenie Viera Lacková, režisérka snímky Ako som sa stala partizánkou. Igrica za animovanú tvorbu patrí Joanne Kožuch za réžiu, výtvarné návrhy, animáciu a netradičné zobrazenie ekologickej katastrofy Aralského mora vo filme Bolo raz jedno more.

Prestížne ceny IGRIC 2022 ovenčili aj hercov

Za mužský herecký výkon získal cenu Dávid Uzsák, za stvárnenie postavy Cyrila vo filme Kryštof. Recenziu filmu sme vám priniesli TU. Držiteľkou ocenenia v kategórii Ženský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele je herečka Soňa Norisová. Ocenenie jej prinieslo stvárnenie postavy Kristíny Važanovej v seriáli Priznanie.  Za kameramanský výkon v tomto seriáli putovala v rámci televíznej dramatickej tvorby aj tvorivá prémia Lacovi Janošťákovi.

Ďalší ocenení tvorivou prémiou

Tvorivú prémiu za filmovú alebo televíznu dokumentárnu tvorbu udeľujú v tvorivých profesiách – scenárista, režisér, kameraman, herečka v dramatických filmových a televíznych dielach, herec v dramatických filmových a televíznych dielach. Tento rok ju udelili režisérovi Mirovi Removi za film Láska pod kapotou. Oceneným je aj Martin Palúch za námet, scenár a réžiu televízneho dokumentu Herec Ivan Palúch. V prípade animovanej tvorby dostala tvorivú prémiu Andy Pátková za réžiu, výtvarné návrhy a pôsobivú nimáciu filmu Zadig. V kategórii Audiovizuálna teória a kritika dostal tvorivú prémiu Dušan Trančík za knihu Poznámky o filmovej reči.

Tvorivá prémia v kategórii ženský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele patrí Zuzane Mauréry za film Správa o záchrane mŕtveho a tiež aj Alexandre Borbély za postavu vo filme Kryštof.

V mužskej kategórii patrí tvorivá prémia Alexandrovi Bártovi za stvárnenie postavy Michala Važana v seriáli Priznanie a Tomášovi Maštalírovi za jeho emočne vyzretý prejav vo filme Známi neznámi.

IGRIC nezabúda sa ani na mladých tvorcov

Pre mladých scenáristov, režisérov, kameramanov a animátorov  do 35 rokov je určená  zvláštna cena poroty. Cena Jána Fajnora je zvláštna cena poroty určená pre mladých tvorcov do 35 rokov. Udeľuje sa v troch  kategóriách. V kategórii Hraná filmová a televízna tvorba získala Cenu Jána Fajnora 2022 režisérka Zuzana Jacková. Ocenili jej vtip, ale aj dramatickosť vo filme Dovidenia. Cenu v kategórii dokumentárna filmová a televízna tvorba získal režisér Peter Podolský za film Memoria a v kategórii animovaná tvorba režisér Imrich Kútik za výtvarné návrhy, scenár a námet filmu Mathias.

Udelili aj zvláštne uznanie

To  porota udelila producentovi Patrikovi Paššovi za deväťdielny cyklus dokumentov Pandémia SK. Cyklus podľa poroty predstavuje ojedinelý producentský čin o rôznych podobách boja s pandémiou koronavírusu a o ľuďoch v prvej línii.

Kompletný zoznam laureátov cien a prémií 33. ročníka súťaže IGRIC 2022

Toto je kompletný zoznam ocenených, ktorý získali výročné národné tvorivé ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu IGRIC a ceny Slovenskej filmovej kritiky za audiovizuálnu tvorbu za rok 2021.

Cenu IGRIC za

 • CELOŽIVOTNÝ PRÍNOS SLOVENSKEJ KINEMATOGRAFII: Božidara Turzonovová
 • HRANÚ TVORBU PRE KINÁ: Peter Kerekes za réžiu filmu Cenzorka
 • TELEVÍZNU DRAMATICKÚ TVORBU: Braňo Mišík za televízny seriál Priznanie
 • FILMOVÚ A TELEVÍZNU DOKUMENTÁRNU TVORBU: Viera Lacková za réžiu filmu Ako som sa stala partizánkou
 • ANIMOVANÚ TVORBU: Joanna Kožuch za réžiu, výtvarné návrhy a animáciu filmu Bolo raz jedno more…
 • ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON VO FILMOVOM ALEBO TELEVÍZNOM DIELE: Soňa Norisová za stvárnenie postavy Kristíny Važanovej v seriáli Priznanie
 • MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON VO FILMOVOM ALEBO TELEVÍZNOM DIELE: Dávid Uzsák za stvárnenie postavy Cyrila vo filme Kryštof

TVORIVÚ PRÉMIU za

 • hranú filmovú tvorbu pre kiná: Martin Kollár za kameru vo filme Cenzorka
 • televíznu dramatickú tvorbu: Laco Janošták za kameru v seriáli Priznanie
 • filmovú a televíznu dokumentárnu tvorbu: Miro Remo za réžiu vo filme Láska pod kapotou
 • ostatnú filmovú a televíznu tvorbu: Martin Palúch za réžiu vo filme Herec Ivan Palúch
 • animovanú tvorbu: Andy Pátková za réžiu a výtvarné návrhy vo filme Zadig
 • ženský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele: Zuzane Mauréry za stvárnenie postavy vo filme Správa o záchrane mŕtveho
 • ženský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele: Alexandre Borbély za stvárnenie postavy vo filme Kryštof
 • mužský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele: Alexander Bárta za stvárnenie postavy v televíznom seriáli Priznanie
 • mužský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele: Tomáš Maštalír za stvárnenie postavy vo filme Známi neznámi
 • audiovizuálnu teóriu a kritiku: Dušan Trančík za knihu Poznámky o filmovej reči

Cena Jána Fajnora v kategórii:

 • hraná filmová a televízna tvorba: režisérka Zuzana Lacková za film Dovidenia
 • dokumentárna filmová a televízna tvorba: režisér Peter Podolský za film Memoria
 • animovaná tvorba: režisér Imrich Kútik za film Mathias

Zvláštna cena poroty pre producenta: Patrik Pašš za producentský prínos a 9-dielny cyklus dokumentov Pandémia SK

Záznam odovzdávania cien IGRIC 2022 odvysiela aj RTVS

Záznam z 33. ročníka udeľovania najstarších filmových cien za filmovú a televíznu tvorbu IGRIC 2022 si môžete pozrieť aj na obrazovkách RTVS už v sobotu 15.10.2022.

 

Zdroj: TASR, Igric, Audiovizuálne informačné centrum

*** aktualizácia: 2022-10-13 (mk) ***

Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa – svetovo uznávaného dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu so sólistkou Ester Pavlů i ďalšími účinkujúcimi uvedú Mahlerovú Tretiu symfóniu.

Read More
Translate »