Rozdali ceny IGRIC 2022

IGRIC 2022

V poslednú septembrovú nedeľu (25.9.2022) udeľovali výročné národné tvorivé ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu roku 2021 už v poradí 33. ceny IGRIC. Toto sú laureáti!

Cena IGRIC každoročne pripomína tvorcom nezastupiteľné miesto ich práce v rozvoji národnej kultúry. Každoročné hodnotenie domácej audiovizuálnej tvorby oceňuje a  finančne odmieňa  tie najlepšie slovenské individuálne diela a tvorcov.  Okrem diplomu je symbolom ceny postava IGRIC od akademickej sochárky Erny Masarovičovej. Ceny IGRIC a prémie sa udeľujú za mimoriadne tvorivé výkony v audiovizuálnych dielach vyrobených v predchádzajúcom  kalendárnom roku. Výročné národné ceny za filmovú a televíznu tvorbu  udelili na slávnostnom galavečere 25. septembra v bratislavskom Dome kultúry Zrkadlový háj.  Už  po 33-krát odovzdali najstaršiu filmovú a televíznu cenu IGRIC a Ceny slovenskej filmovej kritiky.  Kto získal prestížne ceny IGRIC 2022? Prezradíme! Hoci, záznam z 33. ročníka udeľovania najstarších filmových cien za filmovú a televíznu tvorbu IGRIC 2022 si môžete pozrieť aj na obrazovkách RTVS už v sobotu 15.10.2022.

Ocenili hereckú legendu, členku Činohry SND a pedagogičku Božidaru Turzonovovú

Významná slovenská herečka a pedagogička Božidara Turzonovová sa stala laureátkou ocenenia Igric za celoživotný prínos slovenskej kinematografii. Organizátori  túto vzácnu herečku ocenili  za  pozitívny náboj, ktorým obdarovala všetky svoje postavy. “Akoby boli jej vlastné, za odkryté objavy, čo všetko sa ukrýva v človeku, za každé stretnutie s ňou, ktoré bolo, je a bude zážitkom,” uvádzajú organizátori cien k laureátke. “To, ako dokázala zahrať filmové postavy, naplniť ich vnútorný svet a predovšetkým odlíšiť jednotlivé charaktery, bolo dôkazom, že na Slovensku máme unikátnu vzácnu herečku s presahom do budúcnosti,” dodávajú k herečke, ktorá je tiež vynikajúca pedagogička hereckej tvorby.

Bodovala aj Cenzorka

Kategória hraná filmová tvorba priniesla režisérovi Petrovi Kerekesovi za réžiu filmu Cenzorka  (o filme sme písali TU) aj cenu Igric 2022. Aj kameramana  Cenzorky – Martina Kollára ocenili. Za úspešný film Cenzorka získal tvorivú prémiu.

Ocenená kreativita

Braňo Mišík získal cenu v kategórii televízna dramatická tvorba za kreatívne spracovanie celospoločenských tém a vysokú úroveň  prekreslenia postáv v seriáli Priznanie. V kategórii filmová a televízna dokumentárna tvorba získala ocenenie Viera Lacková, režisérka snímky Ako som sa stala partizánkou. Igrica za animovanú tvorbu patrí Joanne Kožuch za réžiu, výtvarné návrhy, animáciu a netradičné zobrazenie ekologickej katastrofy Aralského mora vo filme Bolo raz jedno more.

Prestížne ceny IGRIC 2022 ovenčili aj hercov

Za mužský herecký výkon získal cenu Dávid Uzsák, za stvárnenie postavy Cyrila vo filme Kryštof. Recenziu filmu sme vám priniesli TU. Držiteľkou ocenenia v kategórii Ženský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele je herečka Soňa Norisová. Ocenenie jej prinieslo stvárnenie postavy Kristíny Važanovej v seriáli Priznanie.  Za kameramanský výkon v tomto seriáli putovala v rámci televíznej dramatickej tvorby aj tvorivá prémia Lacovi Janošťákovi.

Ďalší ocenení tvorivou prémiou

Tvorivú prémiu za filmovú alebo televíznu dokumentárnu tvorbu udeľujú v tvorivých profesiách – scenárista, režisér, kameraman, herečka v dramatických filmových a televíznych dielach, herec v dramatických filmových a televíznych dielach. Tento rok ju udelili režisérovi Mirovi Removi za film Láska pod kapotou. Oceneným je aj Martin Palúch za námet, scenár a réžiu televízneho dokumentu Herec Ivan Palúch. V prípade animovanej tvorby dostala tvorivú prémiu Andy Pátková za réžiu, výtvarné návrhy a pôsobivú nimáciu filmu Zadig. V kategórii Audiovizuálna teória a kritika dostal tvorivú prémiu Dušan Trančík za knihu Poznámky o filmovej reči.

Tvorivá prémia v kategórii ženský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele patrí Zuzane Mauréry za film Správa o záchrane mŕtveho a tiež aj Alexandre Borbély za postavu vo filme Kryštof.

V mužskej kategórii patrí tvorivá prémia Alexandrovi Bártovi za stvárnenie postavy Michala Važana v seriáli Priznanie a Tomášovi Maštalírovi za jeho emočne vyzretý prejav vo filme Známi neznámi.

IGRIC nezabúda sa ani na mladých tvorcov

Pre mladých scenáristov, režisérov, kameramanov a animátorov  do 35 rokov je určená  zvláštna cena poroty. Cena Jána Fajnora je zvláštna cena poroty určená pre mladých tvorcov do 35 rokov. Udeľuje sa v troch  kategóriách. V kategórii Hraná filmová a televízna tvorba získala Cenu Jána Fajnora 2022 režisérka Zuzana Jacková. Ocenili jej vtip, ale aj dramatickosť vo filme Dovidenia. Cenu v kategórii dokumentárna filmová a televízna tvorba získal režisér Peter Podolský za film Memoria a v kategórii animovaná tvorba režisér Imrich Kútik za výtvarné návrhy, scenár a námet filmu Mathias.

Udelili aj zvláštne uznanie

To  porota udelila producentovi Patrikovi Paššovi za deväťdielny cyklus dokumentov Pandémia SK. Cyklus podľa poroty predstavuje ojedinelý producentský čin o rôznych podobách boja s pandémiou koronavírusu a o ľuďoch v prvej línii.

Kompletný zoznam laureátov cien a prémií 33. ročníka súťaže IGRIC 2022

Toto je kompletný zoznam ocenených, ktorý získali výročné národné tvorivé ceny Slovenského filmového zväzu, Únie slovenských televíznych tvorcov a Literárneho fondu za audiovizuálnu tvorbu IGRIC a ceny Slovenskej filmovej kritiky za audiovizuálnu tvorbu za rok 2021.

Cenu IGRIC za

 • CELOŽIVOTNÝ PRÍNOS SLOVENSKEJ KINEMATOGRAFII: Božidara Turzonovová
 • HRANÚ TVORBU PRE KINÁ: Peter Kerekes za réžiu filmu Cenzorka
 • TELEVÍZNU DRAMATICKÚ TVORBU: Braňo Mišík za televízny seriál Priznanie
 • FILMOVÚ A TELEVÍZNU DOKUMENTÁRNU TVORBU: Viera Lacková za réžiu filmu Ako som sa stala partizánkou
 • ANIMOVANÚ TVORBU: Joanna Kožuch za réžiu, výtvarné návrhy a animáciu filmu Bolo raz jedno more…
 • ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON VO FILMOVOM ALEBO TELEVÍZNOM DIELE: Soňa Norisová za stvárnenie postavy Kristíny Važanovej v seriáli Priznanie
 • MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON VO FILMOVOM ALEBO TELEVÍZNOM DIELE: Dávid Uzsák za stvárnenie postavy Cyrila vo filme Kryštof

TVORIVÚ PRÉMIU za

 • hranú filmovú tvorbu pre kiná: Martin Kollár za kameru vo filme Cenzorka
 • televíznu dramatickú tvorbu: Laco Janošták za kameru v seriáli Priznanie
 • filmovú a televíznu dokumentárnu tvorbu: Miro Remo za réžiu vo filme Láska pod kapotou
 • ostatnú filmovú a televíznu tvorbu: Martin Palúch za réžiu vo filme Herec Ivan Palúch
 • animovanú tvorbu: Andy Pátková za réžiu a výtvarné návrhy vo filme Zadig
 • ženský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele: Zuzane Mauréry za stvárnenie postavy vo filme Správa o záchrane mŕtveho
 • ženský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele: Alexandre Borbély za stvárnenie postavy vo filme Kryštof
 • mužský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele: Alexander Bárta za stvárnenie postavy v televíznom seriáli Priznanie
 • mužský herecký výkon vo filmovom alebo televíznom diele: Tomáš Maštalír za stvárnenie postavy vo filme Známi neznámi
 • audiovizuálnu teóriu a kritiku: Dušan Trančík za knihu Poznámky o filmovej reči

Cena Jána Fajnora v kategórii:

 • hraná filmová a televízna tvorba: režisérka Zuzana Lacková za film Dovidenia
 • dokumentárna filmová a televízna tvorba: režisér Peter Podolský za film Memoria
 • animovaná tvorba: režisér Imrich Kútik za film Mathias

Zvláštna cena poroty pre producenta: Patrik Pašš za producentský prínos a 9-dielny cyklus dokumentov Pandémia SK

Záznam odovzdávania cien IGRIC 2022 odvysiela aj RTVS

Záznam z 33. ročníka udeľovania najstarších filmových cien za filmovú a televíznu tvorbu IGRIC 2022 si môžete pozrieť aj na obrazovkách RTVS už v sobotu 15.10.2022.

 

Zdroj: TASR, Igric, Audiovizuálne informačné centrum

*** aktualizácia: 2022-10-13 (mk) ***

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »