Slovenský film Cenzorka žnie úspechy

Cenzorka

Pred pár dňami sa v Benátkach skončil najstarší z trojice najprestížnejších medzinárodných filmových festivalov. Na 78. ročníku Medzinárodného filmového festivalu zaujal porotu aj dlhometrážny film slovenských tvorcov a uspel. Z Benátok ide na ďalšie festivaly.

Snímka vďaka svojmu úspechu putuje po viacerých filmových festivaloch. Doma sa môže cítiť v troch krajinách, keďže vznikla po niekoľkoročnej práce ako koprodukčný film troch krajín – Slovenska, Česka a Ukrajiny.

Okrem toho, že je prvým slovenským dlhometrážnym filmom, prekvapuje jeho téma i dlhý čas, ktorý predchádzal jeho nakrúteniu. Známy dokumentarista Peter Kerekes doň opäť vložil zo svojho umu a scenárista mu dodal šťavu v podobe životnej inšpirácie. Zobrazuje príbeh mnohých žien v Kolónii 74. Ten najinšpiratívnejší pre autora námetu a scenáristu filmu Ivana Ostrochovského bol životný príbeh Ljuby, ktorá sa stala predlohou filmovej Lesji.

Cenzorka – film s mnohými prvenstvami

Filmový príbeh Lesji v skvelom stvárnení mladej ukrajinskej herečky Mariny Klimovej sa začína pôrodom. Lesja rodí v jednej z odeských ženských väzníc na Ukrajine, do ktorej sa tehotná dostala na sedem rokov potom, čo zavraždila svojho muža. Stáva sa súčasťou sveta zloženého iba zo žien. A nad to všetko, práve porodila svoje prvé dieťa. Kým sa Lesja postupne adaptuje a zvyká na pravidlá väzenského života, zisťuje, že viaceré jej spoluväzenkyne postihol podobný osud. Je to silný príbeh, pretože Lesja musí za bránami väznice vyriešiť, čo bude s jej synom s ktorým sa môže stýkať len raz za čas. Starajú sa oň dozorkyne. Jednou z nich je aj Irina Kiryazeva, reálna väzenská dozorkyňa, ktorá si zahrala túto rolu aj v Kerekesovom filme. Damoklovým mečom nad  Lesjou je fakt, že ak nenájde pre svoje dieťa domov po jeho tretích narodeninách, ho umiestnia do ústavnej starostlivosti. A to Lesja odmieta… Ako príbeh dopadne, môžete spoznať už čoskoro. V slovenských kinách si ho budete môcť pozrieť od 14. októbra.

Festivalový kúsok mali v Benátkach predstaviť tri dámy. Napokon ho predstavili len dve.

Keď sa režisér Peter Kerekes dozvedel, že film bude uvedený na benátskom filmovom festivale, chcel, aby ho  medzinárodnému festivalovému publiku prišli do Benátok predstaviť  jeho v tvorcovia na čele s ním, scenáristom Ivanom Ostrochvským a hlavnými predstaviteľkami filmu, ale aj medzičasom z väzenia prepustená Ljuba, na ktorej skutočnom životnom príbehu stojí celá snímka. Keďže sa Ljuba predstavenia snímky nezúčastnila, predstavovali film hlavné predstaviteľky: ukrajinská herečka Marina Klimova a Irina Kiryazeva, filmová a zároveň aj skutočná väzenská dozorkyňa.

Mieri na dalšie festivaly

Počas záverečného večera 78. ročníka festivalu si cenu za film Cenzorka prevzali režisér Peter Kerekes a scenárista Ivan Ostrochovský.  Nešlo však o prvé ocenenie pre túto snímku. Už počas realizácie snímka získala ocenenia Works in Progress na Medzinárodnom filmovom festivale Karlovy Vary v roku 2017 a v nasledujúcom roku zvíťazila ako Najlepší projekt na MFF Odesa. Po Benátkach mieri Cenzorka na ďalší renomovaný filmový festival v San Sebastian, ktorý sa koná od 17. do 25. septembra 2021.  S ocenením z Benátok smeruje snímka na 16. ročník medzinárodný filmový festival Cinematik do Piešťan, ktorý sa koná v dňoch 14. – 19. septembra 2021. V netradičnom priestore piešťanskej Elektrárne si budú môcť festivaloví diváci/diváčky pozrieť  v slovenskej premiére aj úplne prvý slovenský dlhometrážny film Cenzorka režiséra Petra Kerekesa.

Cenzorka (2021) - plagat

Svetový úspech i uznanie sa šesťročnú prácu

Režisér pripravoval tento film dlhých šesť rokov. Čas trávil návštevami a nakrúcaním v ukrajinskej ženskej väznici a väčšina protagonistiek vo filme odohráva svoj skutočný príbeh. Jeho snímka hoci nie je dokumentárna, je veľmi realistická. A iste aj preto medzinárodná porota pod vedením bosnianskej režisérky Jasmily Žbanić ocenila spomedzi 19 dlhometrážnych a 12 krátkometrážnych filmov práve scenár filmu Cenzorka. Tým sa dostávame k ďalšiemu prvenstvu v modernej slovenskej kinematografie. Po prvý raz v jej modernej histórii získal film slovenských tvorcov ocenenie na festivale v Benátkach. Zaznamenal tak aj svetový úspech.

Foto: Filmtopia

Kam za kultúrou? TOTO sú TOP tipy na podujatia v týždni po Veľkej noci (14/2024)
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Osobnosti PR

Kam za kultúrou? TOTO sú TOP tipy na podujatia v týždni po Veľkej noci (14/2024)

Kam za kultúrou pokračuje 14. vydaním v roku 2024. Pozrieme sa na jedinečné vystúpenia s exkluzívnymi účinkujúcimi a zavítame aj na podujatia s dozvukmi Veľkej noci.

Read More
Oravský hrad
Community Culture News PR

Oravský hrad sa tiež uchádza o cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2023

Oravský hrad sa pre úspešnú obnovu časti budov Oravského hradu uchádza o cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2023.

Read More
Spišské divadlo
Community Culture Divadlo News PR

Svetový deň divadla si pripomína i Spišské divadlo

Spišské divadlo si pripomína Svetový deň divadla. Má nové priestory, ocenenia aj nomináciu na festival Nová dráma…

Read More
Translate »