Nový týždeň sa nezadržateľne blíži a to je ten správny čas na ďalšie vydanie pravidelnej rubriky redakčnej výberovky Kam za kultúrou. Prvý júnový týždeň sa nesie v znamení bohatej festivalovej nádielky. Tešiť sa môžete pritom na premiéry a súčasne aj na zaujímavé repertoárové tituly, inšpiratívne koncertné programy z ponuky festivalov či bežných programových ponúk. Pozrite sa spolu s nami na tieto i ďalšie zaujímavé podujatia.
Blíži sa nový týždeň a teda nové tipy nemôžu na seba nechať dlho čakať. Sme radi, že ste si nás opäť vybrali za svojich sprievodcov svetom bohatej ponuky kultúrnych podujatí. Rovnako aj 23. týždeň roka 2024 sľubuje pestré a skutočne inšpiratívne zážitky, z ktorých si opäť to svoje vyberie každý. I teraz sme pri príprave tohto dielu Kam za kultúrou nazreli do ponuky divadiel, koncertných domov, zážitkových múzeí, galérií či ďalších inštitúcií.
Tipy pre všetkých
Tešíme sa vašej priazni a je nám cťou, že sa nami necháte aj teraz inšpirovať. Pozývame vás objavovať ďalšie skvelé tipy kam za kultúrou, ktoré tvoria aktuálne vydanie inšpiratívnej cesty za inšpiratívnymi a atraktívnymi kultúrnymi podujatiami. Slovenskom sa nesie festivalová atmosféra, dozvuky Medzinárodného dňa detí či zážitky prichádzajúcej Noci kostolov, ktoré je ďalším z medzinárodných kultúrnych i edukačných platforiem. Nechýbajú netradičné spojenia, podnetné festivalové, koncertné i divadelné či poznávacie zážitky. Bude to súčasne týždeň v znamení divadelných premiér i derniér či zaujímavých komorných aj symfonických koncertov s inšpiratívnymi hudobnými hosťami a atraktívnou dramaturgiou. Navštíviť môžete tiež repertoárové stálice či podujatia zacielené na juniorské publikum. Núdza však nie je ani o ďalšie zaujímavé podujatia či končiace a nové výstavy. To všetko a ešte oveľa viac prináša práve toto vydanie Kam za kultúrou.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Poézia, hudba a víno k pocte Ladislavovi Novomeskému
Toto pokračovanie rubriky Kam za kultúrou odštartujeme tipom na jedinečný festival poézie FELIBER poetry, ktorý organizuje Malokarpatská knižnica v Pezinku. Festival prebieha v termíne 7. a 8. júna v dvoch mestách – v Pezinku a v Modre. Tento ročník je venovaný aj Ladislavovi Novomeskému. Prvý festivalový deň – v piatok 7. júna štartuje v Malokarpatskej knižnici v Pezinku. Tento deň bude venovaný súťaži v prednese poézie pre deti Maľovaná abeceda. Podmienky účasti nájdete na webe knižnice. Druhý deň pokračuje v Modre v sídle SNM – Múzeu Ľudovíta Štúra v Modre. Tam môžete stretnúť svojich poetov a poetky. Návštevníkov čakajú v budove múzea na Štúrovej 84 inšpiratívne rozhovory, hudobné vstupy a skvelé zážitky. Program vyvrcholí spojením Hudby, poézie, vína, ktorý svojim vystúpením spestrí slávne Moyzesovo kvarteto.
Dozvuky MDD aj Noc kostolov
Bohatý program plný zážitkov prinášajú aj ďalšie zaujímavé aktivity, ktoré sa prevažne viažu na dozvuky Medzinárodného dňa detí či na prichádzajúcu Noc kostolov. Tá ovládne na Slovensku mnohé chrámy rôznych kresťanských denominácii už 6. a 7. júna. Vo viacerých z nich nájdete pestrý program nielen s bohatým duchovným programom ale aj tým kultúrnym. Dopĺňajú ich nielen prehliadky často neprístupných priestorov ako sú krypty alebo komentované prehliadky. Najčastejšie sú to však koncerty vokálnej prípadne organovej hudby.
Týždeň detí vo Východoslovenskom múzeu
Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí pripravuje pre svojich najmenších návštevníkov celý týždeň plný zábavného vzdelávania a spoznávania múzea aj Východoslovenské múzeum v Košiciach. Od utorka 4.6.2024 do piatka 7.6.2024 v čase 9:00 – 12:00 hod. privíta organizované školské skupiny. Téma podujatí sa zameriava na prírodu, archeológiu i umenie. Utorok bude Dňom s prírodovedcami v expozícii Príroda Karpát. Deti sa budú môcť dotknúť umenia. Podujatie Dotkni sa umenia predstaví expozíciu Zaži gotiku v stredu a vo štvrtok expozíciu Zaži barok. Výstava Poklady archeológov v prúde času si zahrá hlavnú úlohu vo štvrtok na podujatí Z archeologického kufríka.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Školské skupiny v sobotu 8. júna vystriedajú rodiny s deťmi. V čase od 10:00 do 16:00 sa uskutoční Deň detí v Historickej účelovej budove. Na návštevníkov čakajú tematické komentované prehliadky pre rodiny s deťmi (podľa výberu), vzdelávanie umením aj tvorivé dielničky. Všetky informácie o MDD s Múzejkou nájdete na stránkach Východoslovenského múzea.
Kam za kultúrou? Slovensko pod vlajkou festivalov
Festivalová atmosféra ovláda celé Slovensko už niekoľko týždňov. Zasahuje nielen svet hudby, ale po krátkej prestávke už aj divadla. Totižto vo Zvolene sa práve v prvý júnový týždeň začína najstarší z divadelných festivalov v Slovenskej republike – Zámocké hry zvolenské, ktoré tohto roku slávia svoje polstoročné jubileum. Festivalovú ponuku vo svete hudby – zvlášť vážnej reprezentuje nejeden festival. V plnom prúde sú viaceré festivaly – 69. ročník music Festival Piešťany či o rok mladšia Košická hudobná jar.
Počas druhého júnového víkendu sa k nim pridávajú tri regionálne vydania hudobného festivalu spájajúceho históriu, architektonické skvosty ako koncertné dejiská s jedinečným géniom loci, hudobnými klenotmi dramaturgiách v podaní špičkových interpretov domácej i svetovej scény. Festivaly Pro musica nostra ovládnu regióny Trnavska, Žiliny aj Šariša. Festivalovo bude na strednom Slovensku tiež vďaka pokračovaniu Medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi.
Bohatý svet divadelných zážitkov
Prehľadovú redakčnú výberovku Kam za kultúrou pokračujeme divadelnými tipmi. K top podujatiam tradične patria premiéry a derniéry. Prvý júnový týždeň ponúkne dvojicu premiér a jednu derniéru. V Slovenskom národnom divadle to bude v piatkovej (7.6.) predpremiére a vo víkendových (8. a 9.6) premiérach De Vegova energická komédia s delikatesným dôvtipom BLÁZNI Z VALENCIE.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V Bratislave chystajú aj tohto týždňovú derniéru, ktorá tak nemôže chýbať v prehľadovke Kam za kultúrou. Je ňou v Divadle Astorka Korzo ´90 inscenovaná hra jedného z najvýznamnejších svetových dramatikov, Arthura Millera, POHĽAD Z MOSTA. Posledný raz sa môžete nechať preniesť do Brooklyne 50. rokov 20. storočia v Astorke už v piatok 7. júna 2024.
Najstarší divadelný festival na Slovensku sa začína už tento týždeň
Medzinárodný letný divadelný festival Zámocké hry zvolenské významne obohatí kultúrnu ponuku mesta a regiónu v dňoch 7. – 16. júna 2024. Na jeho začiatku v priestoroch SNG – Zámok Zvolen bude vernisáž tematickej výstavy, ktorá vznikla v spolupráci s Divadelným ústavom. Zlaté jubileum bude aj súbežným leitmotívom festivalu ZHZ s mottom OTVORENÉ HORIZONTY. Slávnostné výročie vyvrcholí v sále DJGT večerným galakoncertom 15. júna, počas ktorého si divadlo a jeho hostia i diváci netradične zrekapitulujú festivalové polstoročie.
Zámocké hry zvolenské s premiérou
Ďalšiu premiéru 23. kalendárneho týždňa roka 2024 ponúkne 50. ročník Medzinárodného divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské. Vo štvrtkovej predpremiére a piatkovej premiére uvedú ostatnú premiéru aktuálnej sezóny hostiteľského Divadla Jozefa Gregora Tajovského zo Zvolena. Bude ňou šteklivá hra Verná nevera.
Po štvrtkovej predpremiére a piatkovej premiére prinesú Zámocké hry zvolenské počas soboty program pre detské i dospelé publikum. Dopoludnia po 10.00 hod. v Parku Ľ. Štúra vo Zvolene poteší Divadlo pod balkónom všetky deti rozprávkou O MÚDREJ DIEVČINE. Po 17.00 hod. sa festivalový program presunie za SVETLONOSOM do Štúdia DJGT. Návštevníkov čaká bábková multimediálna a multigeneračná performancia z dielne Nezávislého divadlo ODIVO. Festivalová sobota vo Zvolene vyvrcholí v Sále DJGT, kde sa hostitelia festivalu predstavia s čerstvou novinkou premiérovanou práve na úvod festivalu VERNÁ NEVERA.
Pestrý program v znamení zahraničných hostí
Nedeľný festivalový program bude nemenej podnetný. O 14.30 a následne po 17.00 hod. pokračuje v Stĺpovej sieni Zvolenského zámku. Štafetu preberá Puppentheater z nemeckého Zwickau. Uvedie Goetheho NEMECKÉ BALADY – KRÁĽ DUCHOV. Nemeckí hostia sľubujú vzrušujúce virtuálne preteky s časom v historickej scenérii. Vďaka využitiu VR okuliarov Puppentheater otvára divákom ZHZ celkom nový pohľad na divadlo. 360° virtuálna bábková realita.
Kráľa duchov ich prenesie za horizont virtuálneho sveta, ktorý prostredníctvom 3D technológie búra akékoľvek fyzické obmedzenia. Baladický príbeh o tom, ako otec zachraňuje vlastného syna, sa odohráva priamo pred našimi očami, ale aj všade okolo nás. Objavný emotívny zážitok a nová perspektíva divadla v jedinečnej analógovo-digitálnej súhre a v skvostnej zámockej scenérii. Súčasťou predstavenia je 30-minútový ateliér s témou virtuálna realita a bábkové divadlo. Diskusiu vedie režisérka Monika Gerbóc.
Českí hostia uzavrú nedeľnú ponuku festivalu
Večerný program bude patriť publiku nad 18 rokov. Po nemeckých hosťoch putuje festivalová štafeta českým hosťom z Divadla Husa na provázku. V Sále DJGT uvedú hru VYKOUŘENÍ na motívy skutočných udalostí, keď časť diváckej verejnosti a veriacich v Česku pobúrila hosťujúca inscenácia chorvátskeho režiséra Olivera Frljića Naše násilie, vaše násilie. Inscenácia prináša ironickú rekapituláciu fragmentov právnych textov, internetových článkov a rozhovorov, diváckych listov, výpovedí svedkov a Nového zákona. Kladie pritom otázky, ktoré nestrácajú na aktualite. Prvá časť inscenácie pracuje s hraničnými obrazmi a symbolmi, ktoré môžu vyvolať silné emócie. V predstavení sa používa umelá streľba a stroboskopické efekty a pre zvýraznenie režijného zámeru herci na javisku fajčia cigarety.
Článok pokračuje pod reklamou
Kam za kultúrou? Divadelné zážitky pre náročných i rodiny s deťmi
V Kam za kultúrou vo svete divadla ešte zostaneme. Spoločne sa vydáme za tipmi pre náročné publikum i rodiny s deťmi. Národné divadlo Košice v 23. kalendárnom týždni sľubuje zážitky pre malých aj veľkých. Z programu pre dospelých odporúčame dvojicu repertoárových titulov. V stredu 5. júna 2024 o 19:00 hod. zájdite na predstavenie Činohry NDKE a zabavte sa s vynikajúcou komédiou PÁN PUNTILA A JEHO SLUHA MATTI z pera Bertolta Brechta. Operných fajnšmekrov poteší v piatok 7. jún 2024 o 19:00 hod. zase Opera NDKE. Uvádza tohto sezónnu repertoárovú akvizíciu – Verdiho operu MACBETH.
Shakespearovo dielo i Verdiho opera sú temnou drámou moci, tyranie, násilia, paranoje vládcov, ale i jedného nenaplneného manželstva. Košická opera prenáša tento príbeh bližšie k súčasnosti. Robí z neho intímnu, osobnú a každodennú drámu, nachádza v ňom aj štipľavý humor, vďaka čomu v ňom môžu diváci omnoho zreteľnejšie reflektovať seba a svet, ktorý nás obklopuje. V titulnej postave sa predstaví Marek Gurbaľ a tešiť sa môžete na ďalších domácich i zahraničných sólistov. Budú to Eliška Weissová v postave Lady Macbeth, Juraj Hollý ako Macduff či domáci Maksym Kutsenko ako Malcolm.
Na deti myslia v Košiciach i na Spiši
Detského diváka, príp. rodiny s deťmi potešia košickí divadelníci hneď dvakrát. Už v pondelok 3. júna 2024 o 19:00 nasadzujú nový prírastok baletného repertoáru, ktorým prispeli k oslave MDD. Baletné spracovanie de Saint-Exupéryho slávneho MALÉHO PRINCA v stredu 5. júna a v nedeľu 9. júna 2024 o 16:00 hod. vystrieda zážitkový ORCHESTRÍČEK. Deti sa vydajú na cestu objavovania hudobných nástrojov s Tomom a Elom.
Na detského diváka sa počas prvého júnového týždňa sústredí Spišské divadlo. Prichystanú ma pre nich trojicu titulov – PERNÍKOVÁ CHALÚPKA, ROZPRÁVKY Z KRIVÉHO ZRKADLA a JANKO HRAŠKO. Už v pondelok 3.6.2024 dopoludnia po 10:00 hod. pozve deti do rozprávky Perníková chalúpka. Utorok dopoludnia na deti čaká andersenovské rozprávkové medley Rozprávky z krivého zrkadla. Štvrtok 6.6.2024 tiež o 10:00 hod. rozpovedajú príbeh Janka Hraška.
Dospievajúce a dospelé publikum potešia spišskonovoveskí divadelníci v piatok a sobotu. V piatok 7.6.2024 dopoludnia od 11:00 a v sobotu o 19:00 hod. uvedú Cenou bratislavského diváka festivalu Nová dráma ovenčenú divadelnú adaptáciu oceneného románu ŠEPTUCHY.
Martin s Hekubou, Banská Bystrica s poctou Štefánikovi
Z programu Slovenského komorného divadla Martin vyberáme pre vás piatkové predstavenie v Štúdiu. Je ním HEKUBA. Fascinujúce rozprávanie írskej dramatičky Marina Carr o odvahe a nezlomnosti (nielen jednej) ženy kráľovnej Hekuby na troskách bájnej Tróje dýcha inovatívnym spôsobom a prekypuje priamym, súčasným jazykom.
Stálicou rubriky kam za kultúrou je tradične banskobystrická Štátna opera. Pre prvý júnový týždeň ponúka bohatý program. Už v pondelok 3. júna 2024 ponúkne hudobno-poetické pásmo POCTA EURÓPE, POCTA ŠTEFÁNIKOVI. Poteší však aj milovníkov opery a muzikálov. Streda (5.6.) bude patriť novinke aktuálnej sezóny – slávnej a majestátnej opere Giuseppe Verdiho vykresľujúcej príbeh lásky dvoch žien k jednému mužovi na pozadí urputného boja Etiópčanov a Egypťanov. AIDA v Banskej Bystrici ponúkne nielen veľkolepé a výpravné zborové scény, ktoré rámcujú baletné výstupy kontrastujúce s rozjímavými a intímnymi láskyplnými scénami, ale aj zážitky z nádhernej scény a kostýmov.
Druhá júnová sobota bude v Štátnej opere patriť slávnemu muzikálovému hitu HELLO, DOLLY! Štátna opera myslí aj na deti. Na zájazde v Ružomberku v tamojšom Dome kultúry Andreja Hlinku ponúkne už v pondelok o 18:00 hod. baletnú rozprávku na motívy rozprávkovej knižky Ondřeje Sekory o Ferdovi Mravcovi – FERDO MRAVEC.
Nitra na veselú nôtu i vážne
Muzikálovo to bude aj v Nitre. Divadlo Andreja Bagara ponúkne počas najbližších dní niekoľko zaujímavých titulov. Jedným z nich je kultový muzikál POVALA, ktorý uvedú hneď niekoľko raz za sebou od pondelka do stredy v doobedňajších predstaveniach. Ťahákom programu je v pondelok 3. júna 2024 po 18.30 hod. posledné večerné predstavenie titulu NEVESTA ALEBO ZDÁ SA, ŽE HRMÍ. Autorská hra na motívy poviedky Ladislava Grosmana Nevesta ponúka autentické príbehy a svedectvo o osudoch Židov v období Slovenského štátu. Osud mladej, sebavedomej židovskej dievčiny Lízele z Grosmanovej poviedky pretkávajú nitrianski divadelníci o dokumentárny materiál.
Inscenácia Nevesta alebo Zdá sa, že hrmí nie je len odsúdením minulých a súčasných podôb a dôsledkov antisemitizmu. Prináša aj silnú ženskú tému a spracováva predsudky o postavení žien v slovenskej spoločnosti. Odhalíte život, tradície, pravidlá a vzťahy vnútri židovskej komunity, ale aj vzťahy a postoje majoritnej spoločnosti k židovskej menšine v období Slovenského štátu. Príbeh hovorí o neľudských zákonoch, o malých úradníčkoch s blšou dušou, chápadlách mašinérie transportov a o spoločnosti, ktorá dopustila poníženie človeka.
Kam za kultúrou v Bratislave? Do divadla!
Divadelnú prehľadovku Kam za kultúrou zakončíme v Bratislave. Z bohatej ponuky sme vybrali tipy na odľahčenie, zábavu či pookriatie. Alternatívne bratislavské divadlo GUnaGU už v pondelok 3. júna o 19:30 uvedie vynikajúce RIADITEĽKY ZEMEGULE s herečkami troch generácií slovenských herečiek, ktorým v brilantnej Klimáčkovej komédií o intímnom aj verejnom svete okolo nás kraľuje Božidara Turzonovová.
Za zábavou do GUnaGU vybehnite aj v piatok 7. júna, kde od 19:30 hod. si pripomeniete kyslo-veselé reálie života v bratislavskom paneláku s fenomenálnou čiernou komédiou VÁŽENÍ SUSEDIA, ZAMYKAJTE VCHOD.
Muzikálové chuťovky na Novej scéne
Divadelné tipy Kam za kultúrou zakončíme muzikálovou nádielkou z bohatej ponuky Divadla Nová scéna. V stredu a vo štvrtok (5. a 6. júna) sa môžete tešiť na divadelnú adaptáciu slávneho filmového hitu Osobný strážca, THE BODYGUARD s nezabudnuteľnými hitmi Whitney Houston.
Druhý júnový piatok (7.6.) vás po 19:00 hod. pozve naladiť sa na leto a romantiku so zamilovaným príbehom lásky dvoch generácií s najslávnejšími hitmi legendárnej skupiny ABBA, v sviežom muzikálovom hite MAMMA MIA!
Muzikálovú sériu tohto týždňovej výberovky Kam za kultúrou uzavrie v druhú júnovú nedeľu po 17:00 hod. na doskách Divadla Nová scéna BONVIVÁN. Muzikál inšpirovaný životom legendy slovenskej populárnej hudby a zábavného divadla Františka Krištofa Veselého ponúka divákov nevšedné zážitky. Divákov čaká silný príbeh, vtipné aj prekvapivé momenty v deji. Retro svieže interpretácie nesmrteľných piesní z repertoáru F. K. Veselého. A to so živým orchestrom a tiež nádhernými dobovými kostýmami vo veľkorysej dekorácii či eleganciu, noblesu, humor, ktoré ale okorenia aj dramatické zvraty a vtipné bonmoty.
Kam za kultúrou? Za koncertnými zážitkami nielen na festivaly, do koncertných siení či za mladým umením
Prehľadovú redakčnú výberovku Kam za kultúrou zakončíme vo svete hudby. Najprv sa pozrieme na festivalové ponuky. Štartujeme v Piešťanoch, kde aktuálne prebieha 69. ročník music Festivalu Piešťany. Tamojší Dom umenia Slovenskej filharmónie ponúkne festivalovým návštevníkov komorný koncert Sperger Dua – manželov Xénie a Filipa Jarovcov. Návštevníkov piešťanského koncertu už v stredu 5. júna večer čaká program zložený z diel slovenských a českých autorov 19. a 20. storočia.
Koncert je špeciálnou spomienkou na vynikajúceho českého dirigenta a pedagóga prof. Václava Talicha, jedného zo zakladateľov a prvých šéfdirigentov Slovenskej filharmónie. Budú to nádherné Fantázie na témy Smetanových opier od Vojtu Kuchynky pre kontrabas a klavír. Zaznejú ďalej diela Eugena Suchoňa, Tibora Freša či Jána Cikkera a ďalších. Mimochodom, toto dielo Vojtu Kuchynky, ktoré Sperger Duo na koncerte uvedie, nájdete aj na ich dvojCD, ktorého recenziu z pera našej redaktorky Silvie Márie Petrovitsovej sme vám pred časom priniesli.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Festivalová nálada ovládne Trnavu v nedeľu 9. júna 2024, a to vďaka ďalšiemu koncertu 8. ročníka festivalu Arco festival. V koncertnej sieni trnavského Marianea sa publiku predstaví vynikajúca slovenská harfistka, laureátka niekoľkých ocenení, pedagogička a sólo harfistka orchestra Slovenská filharmónia, Katarína Turnerová. Táto významná slovenská harfistka predstaví v sprievode Trnavského komorného orchestra, ktorý umelecky vedie Alžbeta Ševečková.
Organové zážitky prepojí festival s Nocou kostolov
Medzinárodný organový festival Vivat Vox Organi pokračuje na začiatku júna dvojitou dávkou organovej hudby. Interpretom dvojice organových recitálov bude fenomenálny organista a virtuóz Thierry Mechler z Francúzska. Organizátori festivalu sa týmto svojím programom pripoja k programovej ponuke Noci kostolov 2024. Prvý koncert sa uskutoční v piatok 7. júna 2024 o 19:00 v banskobystrickom Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici, ďalší v sobotu 8. júna rozozvučí vzácny historický nástroj v Španej Doline. Thierry Mechler bude rovných 100 minút nepretržite improvizovať a vytvárať zvukovú kulisu do historického nemého filmu Faust, z roku 1926. Tento Murnauov nemý film je dokonalou výkladnou skriňou nemeckého expresionizmu, obohatený o nevšedné historické špeciálne filmové efekty.
Košická hudobná jar plná zážitkov
Predtým než si predstavíme program regionálnych vydaní festivalu Pro musica nostra, pozrime sa do Košíc na pokračovanie Košickej hudobnej jari. Počas ďalšieho festivalového týždňa Košickej hudobnej jari dostane priestor aj stará hudba. Pod vedením Davida Ebena vystúpi vokálny súbor Schola Gregoriana Pragensis. Súbor sa predstaví s programom Sedem dní na Karlovej univerzite. Ten ponúka pestrý obraz liturgickej hudby a duchovnej tvorby, ktoré vznikali v súvislosti so štúdiom hudobnej teórie. Koncert sa uskutoční 4. 6. o 19:00 v Seminárnom kostole sv. Antona Paduánskeho v Košiciach.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jedinečný Dvořákov husľový koncert a mol si budete môcť vychutnať v podaní najvirtuóznejších huslistiek súčasnosti – Kristīne Balanas. Orchester ŠFK pod taktovkou Alexandera Liebreicha ďalej uvedie Predohru k dielu Sen noci svätojánskej od Felixa Mendelssohna Bartholdyho a Symfóniu č. 3 F dur od Johannesa Brahmsa. Koncert sa uskutoční 6. júna o 19:00 v košickom Dome umenia.
Finále komorných podujatí na festivale KHJ bude patriť inscenovanému projektu Labutia pieseň. Schubertovo rovnomenné dielo odznie spolu s príbehom mladej ženy, ktorá vyhrala svoj boj s rakovinou. Okrem hlbokého odkazu môžete očakávať aj kvalitné výkony speváka Petra Kellnera, klaviristu Róberta Pechanca a herečiek Táne Pauhofovej a Jany Oľhovej, všetko v réžii Petra Mazalána. Podujatie sa uskutoční v nedeľu 9. 6. o 19:00 hod. taktiež v Dome umenia.
Pro musica nostra trikrát inak
Druhý júnový víkend spestrí aj ponuka festivalových koncertov troch regionálnych vydaní festivalu Pro musica nostra. Už v sobotu sa začne jeho regionálne vydanie Žilinskom kraji pod názvom Pro musica nostra Thursoviensis a súčasne aj v regióne Šariša pod názvom Pro musica nostra Sarossiensis. V nedeľu sa k nim pripojí trnavská verzia – Pro musica nostra Tyrnaviensis.
V kraji palatína Thurza
V poradí 6. ročník medzinárodného festivalu klasickej hudby Pro musica nostra Thursoviensi otvoria v sobotu 8. 6. umelci z Českej republiky, violončelista Tomáš Strašil a organistka Michaela Káčerková v Kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Kysuckom Novom Meste. Na koncerte zaznejú diela Georga Muffata, Benedetta Marcella, Juraja Paulínyho Bajana, Johanna Sebastiana Bacha a Antonia Caldaru.
Článok pokračuje pod reklamou
Druhý festivalový večer v nedeľu 9. 6. bude patriť barokovej hudbe. Na nádvorí Kaštieľa Gino Park Palace v Orlovom vystúpia huslista Václav Hudeček a čembalista Martin Hroch. V podaní týchto renomovaných a medzinárodne uznávaných umelcov zaznejú sonáty talianskych husľových mágov, akými boli Antonio Vivaldi, Giuseppe Tartini ale i Františka Bendu, českého husľového virtuóza pôsobiaceho na dvore pruského kráľa Friedricha II. v Berlíne.
Baroková hudba otvorí v sobotu 8. 6. iné regionálne vydanie Medzinárodného festivalu klasickej hudby Pro musica nostra. Na otváracom koncerte šarišského regionálneho vydania – Pro musica nostra Sarossiensi 2024, ktorého dejiskom bude Konkatedrála sv. Mikuláša v Prešove, vystúpia huslista Václav Hudeček a čembalista Martin Hroch. V podaní týchto renomovaných a medzinárodne uznávaných umelcov zaznejú sonáty talianskych husľových mágov, akými boli Antonio Vivaldi, Giuseppe Tartini ale i Františka Bendu, českého husľového virtuóza pôsobiaceho na dvore pruského kráľa Friedricha II. v Berlíne.
Figaro vo Finticiach
Šarišanom poskytne toto regionálne vydanie aj ďalšie skvelé zážitky. Rossiniho opera o prefíkanom Figarovi je jedným z najslávnejších titulov opernej tvorby a vďaka iskrivej predohre žije nielen v operných domoch celého sveta, ale aj na koncertných pódiách. Zaznie aj v nedeľu 9. 6. v Dessewffyovskom kaštieli vo Finticiach v úvode programu koncertu českého violončelového kvarteta Cello Republic. Ivan Vokáč, Matěj Štěpánek, Petr Špaček a Jan Zemen – dvaja poprední hráči Českej filharmónie, crossoverový sólista a profesor na konzervatóriu, ktorí vidia svoje violončelá ako nástroje takmer neobmedzených zvukových možností.
Trnavsko žije festivalovo tiež
Aj tento rok zavíta obľúbený festival klasickej hudby Pro musica nostra do Trnavského kraja. Tretí ročník tohto regionálneho vydania festivalu v nedeľu 9. 6. v Bastióne Seredského kaštieľa otvorí The Future Symphonic Orchestra. Tento ojedinelý projekt Mikiho Skutu vznikol v snahe priniesť orchestrálnu hudbu na také miesta, kde nikdy nebola šanca počuť symfonický orchester v spolupráci so sólistom. Vďaka špičkovým moderným technológiám tak návštevníkom ponúknu klaviristi Miki a Nora Skuta svoju virtuozitu spolu s plnohodnotným zvukom digitálneho symfonického orchestra.
Koncertné tipy pomimo festivalov
Kam za kultúrou pokračuje koncertnými tipmi pomimo festivalových ponúk. Na svoje prídu milovníci hudby taktiež na tradičnejších miestach. O bohatú ponuku koncertných podujatí sa opäť starajú nielen popredné slovenské orchestre či telesá ale aj jednotliví interpreti. Top ťahákom našej pravidelnej rubriky Kam za kultúrou tradične býva Slovenská filharmónia, ktorá aj tento týždeň prináša zaujímavú ponuku.
Nechýba v nej symfonická dvojica či komorné zážitky V tradičnom termíne vo štvrtok a piatok sa Koncertná sieň Slovenskej filharmónie stane dejiskom ďalšej symfonickej dvojice pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Po boku orchestra Slovenská filharmónia sa však predstaví aj ďalšie umelecké teleso – Slovenský filharmonický zbor. V oba dni privítajú viacerých sólistov. Okrem tenoristu Petra Bergera, to bude tiež oceňované Storioni Trio, ktoré tvoria bratia Vossenovci a ich priateľ klavirista Bart Van De Roer.
Koncertný program z diel Beethovena a Suchoňa otvorí predohra Coriolan op. 62, ktorú vystrieda Beethovenov Koncert pre husle, violončelo, klavír a orchester C dur, op. 56. Ludwig van Beethoven ho dedikoval princovi Lobkowicovi. Dielo pochádza z obdobia po prekonaní akútnej psychickej traumy, prináša výrazne pozitívnu energiu.
Laureáti ceny magazínu Gramophone v Redute
Trojkoncert je žánrovou novinkou na dobovom trhu, lahôdkou, sentimentálne nadväzujúcou na vtedy už staručký žáner concerta grossa alebo koncertantnej symfónie. Dielo je vedené ľahkou rukou, čoho dôkazom sú i pomerne úsmevné pochodové okamihy. Sólové party predvedú špecialisti v danej oblasti. Je to dvojica holandských bratov huslistu a violončelistu Woutera a Marca Vossenovcov a ich priateľ, klavirista Bart van de Roer, ktorí vedno tvoria Storioni Trio.
Toto zoskupenie patrí medzi svetovo najznámejšie triové formácie. Nahrávka Beethovenovho koncertu získala cenu Editorov magazínu Gramophone a rádio BBC 3 ju vyhlásilo za CD týždňa.
Magnetizujúci záver
Na záver programu symfonickej koncertnej dvojice prvého júnového týždňa zaznie kantáta Žalm zeme podkarpatskej op. 12, ESD 65 pre miešaný zbor, tenor sólo a veľký orchester Eugena Suchoňa z roku 1938. Skladateľa inšpirovali básne Jaroslava Zatloukala zo zbierky „Vítr z Polonin.“ Dialógy tenoru so zborom sú reminiscenciou na dialogické situácie v Bachových pašiách, no sú i predzvesťou dramatických zámerov Eugena Suchoňa vrcholiacich v operách Krútňava a Svätopluk. Zatloukalov sociálne vyostrený a nekompromisný Podkarpatskoruský žalm na Suchoňa zapôsobil priam magnetizujúco, žánrovo osciluje na hranici kantáty a trojčasťovej vokálnej symfónie. Sólový part vokálno-inštrumentálneho diela zaznie tentokrát v interpretácii slovenského tenoristu Petra Bergera.
Klavírne zážitky v Redute
Kam za kultúrou v prvý júnový týždeň potešíme aj milovníkov klavírnej hudby. Záverečný klavírny recitál 75. sezóny SF zaznie v Malej sále SF. Už v utorok 4. júna 2024 o 19.00 hod. sa po prvýkrát v Bratislave predstaví dvadsaťročná španielska klaviristka Eugenia Sánchez Durán, ktorá je víťazkou mnohých medzinárodných interpretačných súťaží. Debutovala v Carnegie Hall i Mozarteum Salzburg. Mladá umelkyňa svoj program zostavila z diel Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina a Alexandra Skriabina. Čerešničkou bude záver večera – výber z klavírnej suity Goyescas španielskeho skladateľa Enrique Granadosa.
Stará hudba u Albrechtovcov
Ďalším zaujímavým miestom, kde to bude žiť hudbou, je Dom Albrechtovcov na Kapitulskej ulici v bratislavskom Starom Meste. Na svoje si tam prídu milovníci starej hudby, a to už v nedeľu 9. júna o 18:00 hodine, kedy sa podľa počasia buď to na záhrade alebo v koncertnom priestore Domu Albrechtovcov uskutoční záverečný koncert Jarného cyklu 24 MUSICA BRATISLAVENSIS! V Bratislave vás špičkovým umením poteší najstarší slovenský súbor starej hudby Musica aeterna.
V znamení mladého umenia
Zaostrené máme opäť aj na mladé umenie. Tentoraz sme pre vás vybrali tiež niekoľko tipov. Dvojicu z nich prináša štvrtok. Najstaršie slovenské konzervatórium pozve svojich priaznivcov do bratislavského Pistoriho paláca na júnové vydanie koncertného cyklu Konzervatórium v paláci. Mladým umením však bude tento týždeň žiť aj Dom umenia Fatra v Žiline. Taktiež vo štvrtok sa tam totiž koná pravidelné vystúpenie absolventov Žilinského konzervatória. Podujatie Šanca mladým ponúkne tradičný program najlepších absolventov žilinského konzervatória a poslucháčov slovenských vysokých hudobných škôl, ktorí si overia svoje sily a sólistické schopnosti s orchestrom pod vedením talentovaného mladého českého dirigenta Marka Prášila.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam na výstavy? Tip na končiacu výstavu
Bohatú redakčnú výberovku zakončíme tipom na končiacu výstavu. Trenčianske múzeum pri príležitosti 200. jubilea narodenia Anny – Hurbanovej Jurkovičovej pripravilo výstavu venovanú životu a posolstvu tejto významnej ženskej postave slovenských dejín. Výstava prevádza návštevníkov jej životnou cestou a nechýbajú pritom dokumenty zvyčajne očiam verejnosti nedostupné. Výstava je doplnená zbierkovými predmetmi Trenčianskeho múzea v Trenčíne a Slovenského národného múzea – Historického múzea. Výstavu Anička Jurkovičová a jej novomestskí potomkovia si môžu návštevníci pozrieť vo výstavných priestoroch Podjavorinského múzea už len do 7. júna 2024.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ďakujeme za vašu priazeň. Veríme, že sme vás naším výberom zhrnutým v tomto vydaní Kam za kultúrou opäť inšpirovali a vybrali ste si svojho favorita. Želáme príjemné dni a budeme radi, ak nám zachováte svoju priazeň a necháte sa nami inšpirovať aj na budúce. Nezabudnite si prečítať ani ďalšie zaujímavé články portálu Art & History Magazine a sledujte nás pre ďalšie aktuálne informácie aj na našich sociálnych sieťach.
—
Foto: Simona Babjaková, Andrej Balco, Ctibor Bachratý, Peter Brenkus, Miriama Fencíková, Jakub Gulyás, Dorota Holubová, Robert Tappert, archív SKD Martin, Spišského divadla, ZHZ
Zdroj: Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Astorka Korzo´90, Divadlo GUnaGU, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, Dom umenia SF Piešťany, Hudobné centrum, Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava, Malokarpatská knižnica v Pezinku, Národné divadlo Košice, Slovenská filharmónia, Slovenské komorné divadlo Martin, Slovenské národné divadlo, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Trenčianske múzeum, Vivat vox organi, Východoslovenské múzeum v Košiciach
Koláž: Mária Kleinová
*** Posledná aktualizácia: 2024-06-03 (mk)