Novinky

V Slovenskom národnom divadle môžete vidieť výstavu Ladislav Chudík

Ladislav Chudík

Práve dnes, 27. mája, si pripomíname 100. výročie narodenia herca Ladislava Chudíka (27. máj 1924 – 29. júl 2015). Jeho divadelnú cestu približuje výstava Ladislav Chudík, ktorú môžete aktuálne vidieť vo Výstavnej sieni novej budovy Slovenského národného divadla. Redizajn pôvodnej výstavy Divadelného ústavu, ktorej autorkou je Ľubica Krénová, SND pripravilo pri príležitosti 100. výročia narodenia výnimočného herca.

Návštevníci a návštevníčky Slovenského národného divadla môžu pozrieť vo Výstavnej sieni SND výstavu venovanú jeho životu a umeleckej tvorbe jednej z najväčších osobností slovenského umenia. SND ju pripravilo v spolupráci s Divadelným ústavom. Ladislav Chudík (1924 – 2015) vyše šesť desaťročí patril k najvyťaženejším hercom nielen bratislavského divadelníctva. Na svojom konte má stovky televíznych inscenácií a seriálov, desiatok slovenských aj českých hraných filmov a nespočetného množstva dramatických postáv či hlasových komentárov vytvorených za rozhlasovým mikrofónom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Výber TOP tipov na 22. týždeň roka je tu!
Kam za kultúrou? Výber TOP tipov na 22. týždeň roka je tu!

Zároveň patrí k mladším predstaviteľom prvej profesionálnej generácie hercov SND. „Ladislav Chudík nastúpil do Slovenského národného divadla iba 12 rokov po vzniku Slovenskej činohry. Divadlu – s jemu vlastnou oddanosťou, pokorou a profesionalitou – slúžil plných 70 rokov,“ hovorí autorka výstavy Ladislav Chudík a teatrologička Ľubica Krénová, ktorá je aj autorkou ocenenej monografie o najvýznamnejšom hercovi „prvej činohry“. Ako pripomenula, jeho hereckými kolegami po nástupe do divadla boli také herecké pojmy ako Bagar, Gregor, Dibarbora, Zvarík, Huba, Záborský, Zachar či Pántik a čoskoro sa k nim pridali Filčík, Machata, Valach či Mistrík. Najmä mužské zastúpenie sa podľa nej vyznačovalo silným hereckým potenciálom.

Výstava Ladislav Chudík / SND
Pohľad na výstavu Ladislav Chudík. Foto: Jozef Barinka

Mapuje život a dielo slávneho herca

Pokúsim sa pár vetami sformulovať, prečo bol pán Chudík medzi všetkými tými hereckými pojmami taký výnimočný. Veď nebol dokonca ani častým predstaviteľom hlavných úloh… Bol však absolútnym majstrom – ako som to pomenovala aj vo svojej monografii – ,svojbytného tónu druhých huslí‘. Vďaka nemu herecky výrazne presahoval pôvodný význam a rozsah roly. Ladislav Chudík pri tvorbe postavy uplatňoval racionálny, intelektuálny prístup. Až na základe logickej významovej krivky vytvoril motivický reťazec pre herecké konanie. Dovtedajšiu opisnosť novátorsky nahrádzal ostrejšími strihmi, herectvom skratky. Dokonca ako prvý herec svojej generácie vedel uplatniť brechtovský odcudzovací moment, avšak bez toho, že by sa odcudzil postave, ktorú stvárňoval.

Výstava Ladislav Chudík / SND / výstavy
Pohľad na výstavu Ladislav Chudík. Foto: Jozef Barinka

Ľubica Krénová dodáva, že Chudíkovo herectvo bolo v danej dobe priekopnícke: „Do vývoja slovenského herectva priniesol prirodzenosť alebo ,reálny tón‘. Usiloval sa o sebavyjadrenie, čiže vyjadrenie s už citeľnými príznakmi hereckého konkretizmu. Týmto vo vývoji slovenského herectva akoby predbehol svoju dobu.

Výstava Ladislav Chudík v novom kabáte

Ako v tejto súvislosti pripomenulo Slovenské národné divadlo, L. Chudík oslávil pred desiatimi rokmi, v roku 2014, úctyhodných 90 rokov a posledný raz stál na javisku Činohry SND v legendárnej inscenácii Tančiareň. V rovnakom roku pripravil Divadelný ústav pôvodnú výstavu. Redizajn výstavy v grafickom riešení Slovenského národného divadla pri príležitosti nedožitého 100. výročia narodenia herca si môžu návštevníci a návštevníčky pozrieť vo Výstavnej sieni SND do 22. júna, a to vždy polhodinu pred začiatkom predstavenia. Vernisáž tejto výstavy sme avizovali v minulotýždňovej výberovke Kam za kultúrou.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? 21. týždeň v znamení TOP umeleckých zážitkov
Kam za kultúrou? 21. týždeň v znamení TOP umeleckých zážitkov

TS, Divadelný ústav, www.theatre.sk

Foto: Jozef Barinka

Zdroj: Divadelný ústav

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lenka Leláková, PR & marketing Divadelný ústav

*** Posledná aktualizácia: 2024-05-29 (adm/mk) ***

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »