Novinky

Kam s deťmi nielen na MDD? Za kultúrou i na zaujímavé podujatia

Kam s deťmi k MDD? Za kultúrou i na zaujímavé podujatia / Deň detí / výstavy

Blíži sa sviatok našich pokladov, Medzinárodný deň detí. Tento deň sa oslavuje v mnohých krajinách sveta, vrátane Slovenska, kde ho po generácie oslavujú už od roku 1952. Aj tento rok si na MDD pre naše ratolesti pripravili rôzne kultúrne inštitúcie, ale aj mestá a obce veľa zaujímavých podujatí. Sú medzi nimi hry, divadelné predstavenia i rytiersky turnaj. Skrátka, stačí si len vybrať. Ponuka je pestrá a nesie sa v znamení atraktivity aj aktivity. Tak, kam s deťmi na MDD?

Prvý júnový deň už tradične patrí Medzinárodnému dňu detí. Strávte nezabudnuteľné chvíle plné krásnych zážitkov a radosti so svojimi ratolesťami. Či už skočíte na zmrzlinu, alebo ak počasie dovolí na kupalisko, alebo ich vezmete za kultúrou. Na sviatok detí pripravili mestá a inštitúcie rôzne zaujímavé akcie. Vybrali sme pre vás zopár z nich naprieč regiónmi celého Slovenska. Deti môžu obdivovať hasičov, vyšantiť sa na skákacom hrade, alebo tráviť čas aj so zvieratkami a obdivovať prácu šikovných sokoliarov. No hlavné je prežiť svoj krásny deň, MDD spolu s rodičmi či starými rodičmi. Iste mi dáte za pravdu, že pre rodiča nie je nič krajšie ako šťastné očká našich deti. Týmito tipmi zároveň rozširujeme už aj tak obsiahlu výberovku toho najatraktívnejšieho, čo v 22. kalendárnom týždni môžete zažiť.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Výber TOP tipov na 22. týždeň roka je tu!
Kam za kultúrou? Výber TOP tipov na 22. týždeň roka je tu!

Oslávte Deň detí s BIBIANOU

A hoci MDD slávime 1. júna, mnohí z nás sa však z pracovných dôvodov nebudú môcť priamo v tento deň zúčastniť s deťúrencami rôznych aktivít, no i tak by ich chceli potešiť a s nimi tento ich sviatok spoločne osláviť. A tak naše tipy zahŕňajú aj podujatia, ktoré budú prebiehať počas prvého júnového víkendu. Prehľad našej tohtoročnej výberovky tipov podujatí k MDD začneme v bratislavskom Medzinárodnom dome umenia pre deti – BIBIANA. Aj v prvý júnový deň roka 2024 patrí BIBIANA celá celučičká deťom. Ako každý rok bude vo štvrtok 1. júna vstup do BIBIANY voľný.

Nebojím sa strachu / BIBIANA / Kam za kultúrou / výstavy / MDD
Pohľad na výstavu Nebojím sa strachu. Zdroj: BIBIANA

Na deti čaká bohatý celodenný program. Je spojený s novou výstavou, v ktorej sa ponoríte do fascinujúceho sveta autorského picturebooku s názvom Pod hladinou od Hedvigy M. Gutierrez. Vydajte sa na cestu prekonávania vlastného strachu z neznáma, ktorý často brzdí naše objavovanie nových dobrodružstiev. Ponorte sa do sveta detskej predstavivosti a stretnite sa s fantastickými bytosťami a dobrodružstvami, ktoré sa odohrávajú pod hladinou.

Laboratórium farieb / BIBIANA / Kam za kultúrou
BIBIANA pozýva na interaktívnu výstavu Laboratórium farieb

V BIBIANE sa s ilustráciami Hedvigy M. Guttierez vydáte objavovať tajuplný svet pod hladinou. Možno zistíme, že z hĺbky máte strach, ale skúsite ho prekonať na výstave Nebojím sa strachu. A kto sa nebojí, má šancu objaviť pestrofarebný svet pod vodou na interaktívnej výstave Laboratórium farieb, o ktorej sme vás pred časom informovali. Zbaľte si dobrú náladu a možno budú potrebné aj potápačské okuliare. Navštíviť nezabudnite ani pomaly končiacu výstavu 32. ročníka súťaže Najkrajšie knihy Slovenska, ktorá v Galérii Dušana Rolla návštevníkom predstavuje kolekciu titulov z knižnej produkcie za rok 2023. 

Pre radosť detí

Už len do nedele 2. júna si v priestoroch Prírodovedného múzea SNM v Bratislave môžete pozrieť výstavu Deťom na mieru. Autorská tvorba pre deti v socialistickom Československu. Pripravilo ju Slovenské národné múzeum a Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Návštevníkom predstavuje tvorbu z oblasti nábytkového dizajnu, hračiek a úžitkovej grafiky pre deti predškolského a mladšieho školského veku v socialistickom Československu. 

Deťom na mieru / výstavy / Kam za kultúrou
Pohľad na výstavu. Foto: Katarina Amrichova / FB

Za šmolkami do Bory Mall

V bratislavskom SPORT MALL v Lamači si deti môžu užívať celý deň s rozprávkovým svetom Šmolkov s viac ako 60 atrakciami pre malých aj veľkých. Čaká tu na všetkých originálna Šmolkovská dedinka. Šmolkovia pozývajú do svojich hubových domčekov, nielen deti, ale aj celé rodiny. Naučia vás hovoriť šmolkovskou rečou, spoločne uniknete nahnevanému kocúrovi Azraelovi a vyhráte nad čarodejníkom Gargamelom. Aj vy zachránite svet priateľských Šmolkov.

MDD oslávite s rytiermi na Devíne

Aj tohto roku presne na MDD už s úderom 10,00 hodiny dopoludnia prídu na starobylý hrad Devín rytieri, a to nielen tí stredovekí. Zavítajú sem aj rímski legionári. Deti okrem rôznych hier či vozenia sa na živom alebo drevenom koníkovi spoznajú tiež bojovú pripravenosť rímskych légií, keďže sa stanete divákmi ich cvičenia. Spoznáte rôzne typy vojakov  a ich výzbroj a chýbať nebude tiež slávna „korytnačka“. Divákom sa predstavia aj tureckí lukostrelci, ktorí vás prevedú aj históriou tureckej lukostreľby a objasnia vám jej základné techniky. Program spestria tiež antické tance. V programe na vás čaká aj Uhorský Simplicissimus. Rozpovie príbeh vystavaný na motívoch renesančnej autobiografickej novely mladíka, ktorý žil v 17. storočí na území Slovensku a zažil tu rôzne dobrodružstvá. Popoludní návštevníkov  všetkých generácií svojím vystúpením pobaví vtipný kúzelník. A ako by to bolo bez rytierskeho súboja, tanca a vlajúcich zástav na záver? Tie nebudú chýbať tiež.

Program po 16:00 hodine pokračuje uhorským rytierskym turnajom. Budete svedkami presne takého akým bol ten pri uzatváraní Žitavského mieru s Osmanskou ríšou. Jednotliví účastníci turnaja majú svoj predobraz v reálnych historických osobnostiach uhorských dejín. Konfrontácia rozličných kultúr však nezostane len pri mierovom meraní síl v jednotlivých jazdných a peších disciplínach. Po 17,30 návštevníkov čaká recitál dobovej hudby a výber prózy a poézie v podaní šermiarskeho majstra Petra Kozu. Program podujatia Rytieri na Devíne vyvrcholí o 18,30 hod. záverečným ceremoniálom, ktorý ponúkne kopu šermiarskych súbojov, tanca a vlajúcich zástav.

Počas celého dňa budú k dispozícii všakovaké zábavky a kratochvíle akými sú strelnica s lukmi, kušami a vrhaním nožov, vozenie sa na živom a drevenom koni či detský kútik s rôznymi hrami (katapult, chodúle, hádzanie na jednorožca krúžkami, hádzanie krúžkov na meče, hádzanie loptičiek do draka). A samozrejme organizátori pripravili aj remeselné a predajné stánky či stánok s občerstvením.

Vlaky v hlavnej úlohe aj na MDD

Pre milovníkov vlakov, rozprávok a histórie máme tiež pár tipov. Prvým z nich je jazda historickým motorovým vlakom ťahaným s rušňom T478.1201 Cecaňa spolu s historickým reštauračným vozňom na trase z Bratislavy do Čachtíc a späť. Nebude to obyčajná cesta, ale cesta s rozprávkami. Tie budú čítať deti za sladkú odmenu. Na Čachtickom hrade na naše poklady už budú čakať šermiari. V pláne je aj čachtické podzemie možno aj s duchom krvavej grófky, súťaž v kreslení i tombola. Viac informácií nájdete na stránke klubu Albatros.

Cecana / MDD / jazda - Bratislava - Čachtice a späť

Strávte s deťmi MDD s vlakmi aj na východnom Slovensku. Zažite vlaky detskými očami s Detskou železnicou Košice v krásnej Levoči. Nielen pre deti bude prichystaný retrovlak s bohatým programom. Spolu s Klubom historických koľajových vozidiel zároveň oslávite 130 rokov od vzniku trate Spišská Nová Ves – Levoča.

Rozprávkové hrady a zámky

Viaceré slovenské hrady a zámky sa zaodejú na MDD do rozprávkového šatu. V zámockej záhrade v Hlohovci od 13.00 hod. čaká na deti dobrodružstvo i zábava. Vyskúšajú si svoju šikovnosť a nebude chýbať ani divadlo, či človeče nehnevaj sa v ľudskej veľkosti. Na Lunterovom ranči vo Zvolene-Kráľovej čakajú na deti rozprávkové bytosti, hudobné vystúpenie či výtvarné dielne. Trochu sa ale aj poučia. Dozvedia čo-to o kosení trávy ručnou kosou. Určite zaujímavá bude aj pripravená súťaž kôň verzus stroj. To, kto z nich bude rýchlejší a kto bude v cieli ako prvý, sa dozviete až na mieste. A na záver dňa čaká na všetkých návštevníkov posedenie pri ohníku.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bojnice
Romantický Bojnický zámok plný tajomstiev

MDD oslávite aj na Bojnickom zámku vďaka detskej rozprávkovej prehliadke O Čarostudni. Deti i dospelých prevedú príbehom o princovi, ktorý pre svoju lenivosť, lakomstvo a namyslenosť nechal uvaliť kliatbu na svoje kráľovstvo. Ako sa mu podarilo napraviť sa a pomocou dobra v srdciach ľudí a čarovnej studne zrušiť krutú kliatbu.

Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava pri príležitosti MDD už od 26.5. do 30.5.2024 pripravilo pre deti podujatie s názvom Rozprávkový hrad. Tento rok to bude príbeh o lenivej Katarínke, plný rozprávkových bytostí, zábavných úloh a dobrodružstva. Deti môžu Katarínke pomôcť prejsť rozprávkovú cestu, ktorá ju naučí ako sa správať a zároveň prejsť nezbednému malému čertovi cez rozum. Ak sa deťom podarí zdolať všetky úlohy, čakať ich bude aj sladká odmena. Súčasťou rozprávkového podujatia bude tiež súťaž o pekné ceny.

Týždeň detí vo Východoslovenskom múzeu

Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí pripravuje pre svojich najmenších návštevníkov celý týždeň plný zábavného vzdelávania a spoznávania múzea aj Východoslovenské múzeum v Košiciach. Od utorka 4.6.2024 do piatka 7.6.2024 v čase 9:00 – 12:00 privíta organizované školské skupiny. Téma podujatí sa zameriava na prírodu, archeológiu i umenie. Utorok bude Dňom s prírodovedcami v expozícii Príroda Karpát. Deti sa budú môcť dotknúť umenia. Podujatie Dotkni sa umenia predstaví expozíciu Zaži gotiku v stredu a vo štvrtok expozíciu Zaži barok. Výstava Poklady archeológov v prúde času si zahrá hlavnú úlohu vo štvrtok na podujatí Z archeologického kufríka.

Školské skupiny v sobotu 8. júna vystriedajú rodiny s deťmi. V čase od 10:00 do 16:00 sa uskutoční Deň detí v Historickej účelovej budove. Na návštevníkov čakajú tematické komentované prehliadky pre rodiny s deťmi (podľa výberu), vzdelávanie umením aj tvorivé dielničky. Všetky informácie o MDD s Múzejkou nájdete na stránkach Východoslovenského múzea.

Kam za kultúrou s deťmi na MDD?

Nevynecháme ani prehľad zaujímavých koncertných a divadelných podujatí, ktoré slovenské kultúrne ustanovizne nachystali pre deti a ich rodičov. Je to naozaj pestrý program, z ktorého si iste vyberie každý. Pokiaľ chcete zobrať svoje ratolesti na koncert, odporúčame Slovenskú filharmóniu. Tá svojmu viacgeneračnému publiku prináša rodinný koncert, ktorého témou bude hudba z filmov. Sobotňajší rodinný koncert bude na pôde Slovenskej filharmónie patriť deťom a rozprávkovej hudobnej vlne. Slovenský komorný orchester ponúkne výber toho najlepšieho z domácej i svetovej produkcie filmovej hudby.

Slovenský komorný orchester / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: P. Brenkus

Pravdepodobnosť, že deti hlavné témy filmov poznajú z televíznych obrazoviek je vysoká, o to väčší zážitok možno na koncerte očakávať. Zaznejú úryvky zo sveta filmov ako sú Jurošík, Perinbaba, James Bond, Ružový panter, Sedem statočných, Kolja, Da Vinciho kód, Mission Impossible, Indiana Jones, Hviezdne vojny či Piráti z Karibiku.

Do divadla s deťmi

Ako sme prisľúbili v hlavnom článku rubriky Kam za kultúrou, nevynecháme ani niekoľko tipov na rodinné predstavenia v slovenských divadlách. S divadelnými tipmi kam za kultúrou pre rodiny s deťmi začneme v Košiciach. Národné divadlo Košice totižto presne na Deň detí, t.j. v sobotu 1. júna 2024 prichádza do Historickej budovy NDKE s premiérou detského titulu. Tým je obnovená premiéra baletnej rozprávky na motívy Exupéryho Malého princa s hudbou Michala Pavlíčka, v réžii a choreografii Ondreja Šotha. Malý princ ešte i dnes prekvapuje svojou čistotou a láskavým pochopením sveta, v ktorom žijeme. Je akousi súčasnou bibliou, ktorá pohľadom detských oči nachádza naše chyby a zároveň ponuka riešenie, ako sa s nimi vyrovnať. Na povrchný svet, plný nekultúrnosti, ničenia tradícii a nezmyselných vojen, sa dôkaze dívať s láskou, pochopením a nádejou. Nečudo, že po ňom aj divadlá hľadajúce inšpirácie pre detské a rodinné predstavia, tak  siahajú.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Malý princ / Obchodník
Inšpiratívny Malý princ na návšteve v Bratislave

Na detského diváka pamätá aj Divadlo Jonáša Záborského v Prešove. Aj keď nie na MDD, ale o deň neskôr, predsa len nezabúda. V nedeľu 2. júna 2024 uvedie po 17:00 hod. pre všetky deťúrence rozprávkový príbeh Ako šlo vajce na vandrovku. Príbeh na motívy Márie Rázusovej – Martákovej napísal Michal Náhlík. Vypravíte sa za Hugom, ktorý je chalan ako každý iný. Len nevie povedať “r” a je “tlošku cholý”. Nudu však nepozná – lebo je mega a kúl! A tak sa ako vajce vyberie na vandrovku. Pod morskú hladinu. Viac vám však neprezradíme, dozviete sa totiž všetko na predstavení.

Deti čakajú rozprávky v Spišskej Novej Vsi aj v Trnave

Kam za kultúrou s deťmi pokračuje aj v Spišskom divadle, ktoré je povestné pravidelnou ponukou rodinných predstavení. V nedeľu 2. júna o 16:00 hod. siahne na rozprávkový príbeh o Perníkovej chalúpke. Nielenže si Perníkovú chalúpku pripomeniete, ale si aj poradíte nielen so zlou čarodejnicou. Spolu s nezbednou Včielkou Kájou sa naučíte, ako treba ochraňovať našu Zem pred Smrťobyľom, ale i to že zlo plodí len ďalšie zlo a že v jednote je sila. A k tomu si navyše parádne zaspievate!

Perníková chalupka / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Perníková chalúpka. Zdroj: Spišské divadlo

Na detského diváka pamätajú aj v Trnave. Ku Deuň detí potešia našich drobcov divadelníci z Divadla Jána Palárika. Deťúrence čaká v piatok v dvoch termínoch a v nedeľu popoludní o 15:00 hod. Princ Bajaja. Rozprávka patrí ku klasikám, v novom spracovaní Lucie Mihálovej prekypuje hravými veršami a piesňami. Vypovedajú o podstate lásky a šťastia: srdce milovanej nezískame peknými slovami, ale činmi a statočnosťou. Princ Bajaja hrdinsky bojuje so zlom, musí poraziť až troch drakov a zvládnuť neľahké úlohy, aby získal ruku princeznej. Réžie trnavského Princa Bajaju sa zhostil renomovaný režisér Kamil Žiška, ktorý do inscenácie vniesol svoje dlhoročné skúsenosti s bábkovým a kabaretným divadlom, ale aj pravú rozprávkovú mágiu oslovujúcu všetky vekové kategórie. 

Bajaja / Kam za kultúrou
Rozprávková novinka v Divadle Jána Palárika. Foto: R. Tappert

Muzikálové tipy pre celú rodinu

Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí sa v Nitre i v Bratislave môžete tešiť na rodinné muzikály. Divadlo Andreja Bagara v Nitre uvedie v sobotu 1.6. po 17:00 hod. kultový maďarský rozprávkový muzikál. Povala prináša vtipný príbeh o jednom vlámaní, o dvoch zaľúbencoch a štyroch duchoch hľadajúcich lepší svet, ktorý si obľúbili generácie divákov po celej Európe. Nadčasový príbeh so skvelou hudbou Gábora Pressera pozve zažiť dobrodružstvo a zabaví malých aj veľkých divákov.

Kam s deťmi na MDD / Povala / DAB v Nitre
Zábet z muzikálu Povala. Zdroj: DAB

Ďalšie muzikálové zážitky pre malých aj veľkých sľubuje Divadlo Nová scéna. Každý deň od piatka do nedele, a v sobotu dokonca dva razy – doobeda a večer ponúkne rodinný muzikál Oliver! na motívy slávneho románu Ch. Dickensa Oliver Twist. Slávny román Charlesa Dickensa –  Oliver Twist – získal svoju muzikálovú podobu v roku 1960 vďaka hudbe a libretu textára a skladateľa Lionela Barta. 

Príbeh chlapca zo sirotinca, ktorý túži po láske a prijatí, a ktorý zažije dobrodružnú cestu zo sirotinca, cez pohrebníctvo až po pouličný gang malých zlodejov, aby napokon našiel domov u svojho nepoznaného starého otca, poznáme už zo školských čias. V divadelnej podobne dáva šancu „zahviezdiť“ tej najmladšej generácii hercov i herečiek, ktorí dostávajú veľký priestor prejaviť svoj talent. Aj vďaka tomu, bohatým spevavým melódiám a geniálne vykresleným charakterom londýnskeho podsvetia, sa stále teší veľkej diváckej obľube. 

Článok pokračuje pod reklamou

Silný príbeh detí i dospelých, ktorým nebolo dopriate narodiť sa do šťastných a hostinných podmienok, v sebe nesie mnoho dojemného, humorného, ale i drsného. Pretože všetci túžime po láske a prijatí, nech sme sa narodili kdekoľvek. A ak aj v krutom svete vieme nájsť kúsok lásky a ľudskosti, je to to najkrajšie, čo sa nám môže stať a prečo sa oplatí žiť.

Kam s deťmi v Bratislave? Rozprávkový balet už v utorok

Divadelnú prehľadovku pre rodiny s deťmi zakončíme v Slovenskom národnom divadle, ktoré v týždni na prelome mája a júna uvedie k MDD dva tituly vhodné pre detského diváka. Tipom číslo jeden je pôvodná baletná rozprávka Narodil sa chrobáčik, ktoré SND uvedie v aktuálnej sezóne ostatný raz. Stane sa tomu tak v utorok 28. mája v dvoch termínoch – o 11:00 a od 17:00 hod., pričom dopoludňajšie predstavenie je už vypredané.

Narodil sa chrobáčik / SND / MDD / Kam za kultúrou
Narodil sa chrobáčik. Obraz 1. dejstva. Foto: Juraj Žilinčár / SND

Pôvodná baletná rozprávka na hudbu slovenského skladateľa Tibora Freša odkrýva najmenším divákom svet roztancovaných chrobáčikov. Tajomným svetom, v ktorom chrobáčikovia žijú, prevedie deti ochranca lesa Pepe. Ten im predstaví dobrodružstvá nezbedného mušiaka Svätojanka. Príbeh hlavného hrdinu sa odohráva počas jedného roka, striedajúce ročné obdobia sú hlavným výtvarným motívom jednotlivých obrazov, kolobeh prírody je inšpirujúcou kulisou tajného života svätojánskych mušiek. Tie nazval libretista Nikita Slovák „svetielkami, ktoré nám pánbožko poslal, aby nám v noci nebolo smutno a aby sme nezablúdili“. Nikdy sa nekončiacu „choreografiu“ prírody premietol choreograf Igor Holováč do rozkošného tanečného textu, ktorý ponúka dynamické obrazy plné humoru i jasné etické posolstvo.

Operná rozprávka

Druhým tipom k MDD je brilantne roztancovaná operná rozprávka – Dvořákova opera Čert a Káča na doskách bratislavskej Opery. Námet tejto rozkošnej opery vychádza z rozprávky Boženy Němcovej. So svojráznou a trochu drzou Káčou na zábave nikto nechce tancovať. Nahnevaná preto vyhlási, že by si zatancovala aj s čertom. A presne ten aj skutočne príde, ale v podobe šviháka Marbuela, ktorý ju vezme do pekla.

Bystrému Ovčákovi Jirkovi sa podarí dostať Káču späť na zem. Tým aj zároveň zachráni polepšenú Kňažnú pred peklom. Veselý príbeh jednej z najlepších Dvořákových opier je v inscenácii mladej režisérky Zuzany Fischer plný pohybu i humoru a nádherne sa v ňom prelína tradičný rozprávkový svet so súčasnosťou. Je atraktívnym rodinným operným titulom plným dynamiky a pohybu vďaka tanečníkom, akrobatom a parkúristom. Operu Čert a Káča si v SND môžete pozrieť v prvý júnový víkend (1. a 2. júna 2024).

Čert a Káča / kam s deťmi / MDD
Katarína Flórová a Michal Onufer v opere Čert a Káča. Foto: Marek Olbrzymek

Tešiť sa môžete na vynikajúcu choreografiu, prekrásne scény a kostýmy či zaujímavé obsadenie. V sobotu dopoludnia to budú v titulnej úlohe Káči Katarína Hano Flórová. Ovčáka Jirku stvárni Peter Račko a čerta Marbuela Michal Onufer. Ďalej účinkujú Jitka Sapara Fischerová, Jolana Fogašová, Peter Mikuláš, Adriana Banásová, Martin Morháč, Ivan Lyvch, Krisztián Kokolusz a ďalší. Nedeľné večerné predstavenie ponúkne iný cast. Postavu Káči stvárni Alena Grach. Odvážneho ovčáka Jirku Ondrej Šaling a čerta Marbuela Daniel Čapkovič. V ďalších postavách sa predstavia Denisa Šlepkovská, Pavla Vykopalová, Jozef Benci, Adriana Banásová, Ivan Lyvch, Vladimir Streltsov, Jiří Zouhar a ďalší.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam na výstavy v máji 2024? Tieto sa oplatí vidieť / Kam za kultúrou
Kam na výstavy v máji 2024? Tieto sa oplatí vidieť

Veríme, že ste sa s naším výberovým prehľadom Kam s deťmi inšpirovali a spoločne s deťmi prežijete krásne chvíle. Viacej o akciách pre deti na sobotu a nedeľu na MDD sa dozviete na stránkach miest a obcí v okolí vášho domova. Ak vás zaujímajú ďalšie tipy na atraktívne kultúrne podujatia na Slovensku, nájdete ich v základnom článku Kam za kultúrou na prelome mája a júna, a bližšie aj v samostatných tipoch na divadelné a koncertné podujatia. 

Foto: Peter Brenkus, Marek Olbrzymek, Robert Tappert, Zdenko Hanout, Juraj Žilinčár

Zdroj: Albatrosklub.sk, BIBIANA, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Divadlo Jána Palárika v Trnave, Divadlo Jonáša Záborského, Divadlo Nová scéna, Hrad Devín, Kam s deťmi, KFA, Oravské múzeum, Národné divadlo Košice, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Spišské divadlo

Koláž: Mária Kleinová (z foto: J. Žilinčár, M. Olbrzymek, archív Spišského divadla, archív Oravského múzea)

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »