Novinky

Spišské divadlo uvádza už dnes komédialnu novinku s pikantným názvom v slovenskej premiére

Spišské divadlo

Spišské divadlo v piatok 31. mája uvedie slovenskú premiéru láskavej komédie s pikantným názvom Sprievodca sexuálnou výchovou pre nové tisícročie. Hovorí o veciach, o ktorých radšej nehovoríme.

Spišské divadlo (SD), kultúrna organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja, pripravuje poslednú premiéru v aktuálnej 33. divadelnej sezóne. V posledný májový deň ponúkne divákom originálnu poetickú komédiu súčasného kanadského autora v réžii Michala SpišákaSprievodca sexuálnou výchovou pre nové tisícročie. Lyrická komédia s pikantným názvom nielen pre tínedžerov prináša sprievodcu sexuálnou výchovou. Ukazuje pritom pubertu ako čarovné obdobie, ktoré sa ťažko prežíva, ale na ktoré nostalgicky spomíname.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou / divadelné tipy / divadlo
Kam za kultúrou? Pozrite si výber TOP divadelných tipov (22/2024)

Napriek pikantnému názvu je to veľmi láskavé a lyrické rozprávanie o mladých ľuďoch, o dozrievaní a dospievaní, objavovaní sveta aj seba samého. Autor Olivier Sylvestre, oceňovaný kanadský spisovateľ z Quebecu, otvára vo svojich textoch zložité témy, o ktorých sa (nielen) na Slovensku radšej nehovorí. Inscenácia má otvorený jazyk a mali by sme to učiť aj našich mladých divákov, že sa netreba báť a rozprávať sa o akejkoľvek téme otvorene, hovorí o pripravovanej komédii režisér Michal Spišák.

Spišské divadlo / Sprievodca

Inscenácia, ktorú preložila Sofia Skokanová, napĺňa tému aktuálnej divadelnej sezóny v Spišskom divadle, ktorou je láska. Hra originálnym spôsobom pristupuje k citlivej téme dospievania. Prvé lásky, krehké vzťahy, prvé sexuálne zážitky, ale aj priateľstvá vykresľuje nežne a s láskavým humorom. Obdobie puberty je náročné, ale zároveň nezabudnuteľné a čarovné. Presne to sa autorovi podarilo zachytiť v príbehu troch tínedžerov, približuje Sofia Skokanová, ktorá je zároveň dramaturgičkou inscenácie.

Koniec sveta a prvý sex

Príbeh sa odohráva v Kanade tesne pred začiatkom milénia. Kanadský autor mimoriadne citlivo a zároveň s láskavým humorom zachytáva príbeh troch mladých ľudí, Bena, Olivera a Sophie. Blíži sa rok 2000 a Oliver si, podobne ako vtedy mnohí ľudia, myslí, že s príchodom nového tisícročia nastane koniec sveta, preto chce ešte predtým zažiť prvý sex s priateľkou. Bude to splnený romantický sen alebo kolosálny trapas? Je to citlivý príbeh, ktorý zažil každý z nás.

Spišské divadlo / Sprievodca

Rozprávačom príbehu je Oliver, ktorý predstavuje alter ego autora. V inscenácii divákov prevedie celým tínedžerským životom so všetkými útrapami a zážitkami. Tínedžera stvárňuje najmladší muž umeleckého súboru Filip Brišák a ako priznáva, zažíval podobný zmätok: Vtedy mi nikto nepovedal, čo nám môže priniesť „dospelácky“ svet. Keď som mnohé situácie zažil prvýkrát, bol som prekvapený a rovnako ako Oliver som ich analyzoval a riešil, či je to správne alebo nesprávne. V tomto Olivera veľmi chápem. Je veľmi rozhľadený, inteligentný, nad všetkým prehnane rozmýšľa a uvažuje – v kontraste s pohotovým a sebavedomým Benom, ktorý nerieši vôbec nič.

Rôzne generácie, rovnaké problémy

Rok 2000 si mladý herec nepamätá, mal len 16 mesiacov. Ako však potvrdzuje, problémy v inscenácii rieši každá generácia v tínedžerskom veku. Prvá láska, prvý sex, vysoká škola, spoznávanie nových ľudí, to zažíva každý človek. Vnímam to tak, že príchod milénia a obava z technického zrútenia v roku 2000 predstavuje pre mladých dospelý svet, ktorý sa k nim približuje. Je to pre nich vnútorná hrozba v tom, že nevedia čo príde. Keď nastane nový rok, svet neskončí, uvedomia si, že dospelý život nie je až taký zlý a môže byť celkom fajn, hovorí Filip Brišák.

Spišské divadlo / Sprievodca

Aj režiséra Michala Spišáka príbeh vrátil do minulosti, hoci na začiatku milénia už nebol tínedžer. Veľmi dobre si pamätám na apokalyptické vízie z toho obdobia a očakávania, čo sa stane po roku 2000, ako skolabujú počítače. Jeden z hrdinov komédie má apokalyptické vízie a veľmi starostlivo sleduje dianie. Celá hra vrcholí na Silvestra v posledných sekundách roku 1999, kedy čakáme, či sa niečo stane. Dnes takmer po štvrťstoročí vieme, že sa vtedy nič závažné nestalo.

Spišské divadlo uvedie slovenskú premiéru už v ostatný májový piatok

Trojicu tínedžerov stvárňujú Mária Čičvarová ako Sophie, Filip Brišák ako rozprávač Oliver a Filip Štrba ako Ben. O výber hudby sa postaral režisér Michal Spišák. Ako asistent réžie mu sekundoval Filip Štrba. Scénu navrhol Jaroslav Daubrava a kostýmy Miroslav Daubrava. Hlavným partnerom projektu je Fond na podporu umenia.

Spišské divadlo / Sprievodca

Poetická retro komédia o tínedžeroch nielen pre tínedžerov Sprievodca sexuálnou výchovou pre nové tisícročie bude uvedená v celoslovenskej premiére, ktorá sa uskutoční už tento piatok 31. mája o 19.00 h v Spišskom divadle.

Spišské divadlo vystúpi aj v Martine a čaká ho galavečer Zlatá labuť

Spišské divadlo v Spišskej Novej Vsi v aktuálnej 33. divadelnej sezóne uviedlo SD zatiaľ tri premiéry.  Boli to inscenácia Šeptuchy, kabaret s piesňami legendárnej francúzskej šansoniérky Edith, a komédiu Okuliare Eltona Johna. Aktuálnu divadelnú sezónu uzatvorí Spišské divadlo ostatnou premiérou láskavej komédie s pikantným názvom, ale aj účasťou na prestížnych festivaloch. Najbližšie ho čaká účasť na prestížnom divadelnom festivale Dotyky a spojenia v Martine, kde odohrá inscenáciu Šeptuchy. Tá na festivale Nová dráma / New drama v máji získala Cenu bratislavského diváka. Ostatným podujatím tejto sezóny však bude galapodujatie divadelných cien Zlatá labuť.

Zlatá labuť / Spišské divadlo
Laureáti divadelných ocenení Zlatá labuť v roku 2022 – (zľava) Albín Medúz, Dávid Szöke, Mária Brozmanová a Pavol Gmuca.

TS, Spišské divadlo, www.spisskedivadlo.sk

Foto: Robert Tappert

Zdroj: Spišské divadlo

Redakciu informovala a fotografie poskytla Veronika Fitzeková, hovorkyňa Spišského divadla

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »