Novinky

Le nuove musiche opäť s úspechom. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Le nuove musiche

Súbor Le nuove musiche objavuje a oživuje starú hudbu. Pravidelne pôsobí nielen na domácej scéne, ale úspešne vystupuje tiež za hranicami Slovenska. Objavnosť programov je súčasťou DNA tohto súboru, a rovnako tak aj vynikajúca technická a interpretačná úroveň jeho členov. Ich koncerty si publikum s obľubou užíva. A nebolo tomu inak ani v prípade dvoch ostatných koncertov v Nemecku, ktoré tam súbor odohral v máji.

Komorné zoskupenie Le nuove musiche propaguje krásu a klenoty starej hudby v objavnej dramaturgii. Publiku ich prináša v historicky poučenej interpretácii nielen domácemu, ale aj zahraničnému publiku. Do Nemecka sa vracia pravidelne, ako sme už o tom v predošlých obdobiach na našich stránkach informovali. Tamojšie publikum starej hudbe rozumie a obľúbilo si ju vo vysokej interpretačnej úrovni tohto slovenského komorného súboru. Počas mája 2024 zahralo dva koncerty, dramaturgii ktorých nechýbal rozmer objavu. Prvý z nich sa uskutočnil v sobotu 11.5.2024 o 17:00 hod. v mestskej časti Blockdiek v Brémach v miestnom evanjelickom kostole. Hneď na druhý deň 12.5.2024 ho o 17:00 hod. nasledoval ďalší v poradí. Jeho dejiskom sa stali priestory krásnej galérie Lichthof Kunstfabrik Bremen – Lesum. 
Le nuove musiche

Okrem propagácie, ktorú riadili miestni organizátori, sa pozvánka na koncert tohto komorného súboru starej hudby objavila aj vo víkendovom vydaní miestneho denníka. Za pekným počtom návštevníkov oboch vystúpení nebola len dobre cielená propagácia.

Le nuove musiche znovu objavuje zabudnuté poklady hudobného dedičstva

Súbor Le nuove musiche sa venuje historicky poučenej interpretácii ranobarokovej, hlavne talianskej hudby na barokových nástrojoch. Súbor sa špecializuje najmä na obdobie monódie – čas vzniku a formovania opery. Je to tiež obdobie vzniku prvých husľových sonát. Súbor pri interpretácii využíva kópie historických nástrojov ako chitarrone, resp. teorba, baroková gitara, husle, violončelo, viola da gamba, arpa doppia a.i. Okrem interpretácie hudby na historických nástrojoch sa intenzívne tiež venuje výskumu a uvádzaniu diel, ktoré ešte na Slovensku nezazneli. 

Le nuove musiche / Kam za kultúrou
Le nuove musiche. Foto: Silvia Mária Petrovits

Názov zoskupenia v preklade znie „nová hudba“. Vyjadruje aj dlhodobý cieľ tohto súboru – uvádzať historickú, ale nepoznanú či málo známu hudbu, ktorá je tým pre divákov nová. Roku 2020 vystúpilo komorné zoskuepnie starej hudby v Slovenskej filharmónii a pravidelne účinkuje na festivaloch a koncertoch v zahraničí (Poľsko, Česká republika, Nemecko). Pripomenúť si ich koncerty, ktoré vždy ponúkajú novodobé premiéry môžete aj v našich starších recenziách koncertov. Boli to napríklad Hudobné (Kle)noty v bratislavskom Zichyho paláci, Monteverdiho madrigaly Na vlnách lásky v Budmericiach, ale aj koncerty duchovnej hudby, akým boli napríklad Geistliche Harmonien Samuela Capricorna u bratislavských jezuitov.

Le nuove musiche

Na svojich májových koncertoch v Nemecku vystúpil komorný súbor starej hudby v obsadení Ján Kružliak – barokové husle, Ján Prievozník – violone a Jakub Mitrík, ktorý hral na jedenásť a trinásť zborovú barokovú lutnu a manodoru. Program nemeckému publiku ponúkol pestrú paletu hudby, ktorá sa nachádza v archívoch na Slovensku. Už tradičnou súčasťou koncertu súboru Le nuove musiche bol ďalší hudobný klenot, ktoré Jakub Mitrík objavuje a so svojim súborom pravidelne prináša publiku. Ide o komorné diela pre mandoru, v sprievode sláčikových nástrojov. Táto doteraz nepoznaná a v moderných dejinách dosiaľ nehraná hudba má u publika veľký obdiv.

Objav klenotov z archívov zaznel opäť

Nemecké publikum tak opäť raz slovenskí umelci interpretujúci starú hudbu plnú klenotov z archívnych depotom s nadšením uvítalo, ktoré súboru počas vystúpenia neraz aplaudovalo. V podaní Le nuove musiche zaznel Lauthenconcert Johanna Georga Weichenbergera či Dueto g mol pre husle a obligátnu barokovú lutnu od prešporského rodáka Ch. P. Duranta. “Publikum nesmierne zaujala skoro až programová hudba kontrabasistu Karla Kohauta, ktorý bol zdatným lutnistom a zanechal nám pomerne rozsiahle komorné dielo pre lutnu a sláčiky. Štvorčasťové trio, ktorého každá časť nesie iný názov – zaľúbenie – prekáračky – tanec menuet a radosť, tvoria akýsi príbeh dvoch zaľúbených ľudí. Skladba natoľko zaujala, že publikum, len s námahou premáhalo chuť tlieskať po každej časti,” spomína Jakub Mitrík.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na vlnách lásky s Le nuove musiche
Na vlnách lásky s Le nuove musiche
Treba pripomenúť, že v Nemecku je tradícia tlieskať až po odznení poslednej časti jednotlivých častí, ale niekedy až na samotný záver koncertu. S organizátormi, ale aj s publikom sa súbor srdečne rozlúčil doslovným “do videnia” v očakávaní, že sa čoskoro opäť vrátia a prinesú ďalšie hudobné klenoty na pódiá v Nemecku. 

Už čoskoro sa predstaví Le nuove Musiche aj v Petrovanoch

Smútiť nemusí ani slovenské publikum. Netradičný večer so starou hudbou si už čoskoro v piatok 14.6.2024 o 18:00 hodine môžete vychutnať v kaštieli Petrovany. Do oválnej sály kaštieľa Petrovany ho prináša VI. ročník medzinárodného festivalu Pro Musica Nostra. Vstupenky 12€/10€ si môžete zakúpiť v sieti Ticketportal alebo na mieste hodinu pred podujatím.

Vystúpenie súboru Le nuove musiche v Nemecku podporil Fond na podporu umenia.

TS, Le nuove musiche

Foto / Zdroj: Le nuove musiche

Z podkladov  poskytnutých Jakubom Mitríkom, umeleckým vedúcim zoskupenie Le nuove musiche spracovala Silvia Mária Petrovits

Fond na podporu umenia

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »