Súbor Le nuove musiche objavuje a oživuje starú hudbu. Pravidelne pôsobí nielen na domácej scéne, ale úspešne vystupuje tiež za hranicami Slovenska. Objavnosť programov je súčasťou DNA tohto súboru, a rovnako tak aj vynikajúca technická a interpretačná úroveň jeho členov. Ich koncerty si publikum s obľubou užíva. A nebolo tomu inak ani v prípade dvoch ostatných koncertov v Nemecku, ktoré tam súbor odohral v máji.
Okrem propagácie, ktorú riadili miestni organizátori, sa pozvánka na koncert tohto komorného súboru starej hudby objavila aj vo víkendovom vydaní miestneho denníka. Za pekným počtom návštevníkov oboch vystúpení nebola len dobre cielená propagácia.
Le nuove musiche znovu objavuje zabudnuté poklady hudobného dedičstva
Súbor Le nuove musiche sa venuje historicky poučenej interpretácii ranobarokovej, hlavne talianskej hudby na barokových nástrojoch. Súbor sa špecializuje najmä na obdobie monódie – čas vzniku a formovania opery. Je to tiež obdobie vzniku prvých husľových sonát. Súbor pri interpretácii využíva kópie historických nástrojov ako chitarrone, resp. teorba, baroková gitara, husle, violončelo, viola da gamba, arpa doppia a.i. Okrem interpretácie hudby na historických nástrojoch sa intenzívne tiež venuje výskumu a uvádzaniu diel, ktoré ešte na Slovensku nezazneli.
Názov zoskupenia v preklade znie „nová hudba“. Vyjadruje aj dlhodobý cieľ tohto súboru – uvádzať historickú, ale nepoznanú či málo známu hudbu, ktorá je tým pre divákov nová. Roku 2020 vystúpilo komorné zoskuepnie starej hudby v Slovenskej filharmónii a pravidelne účinkuje na festivaloch a koncertoch v zahraničí (Poľsko, Česká republika, Nemecko). Pripomenúť si ich koncerty, ktoré vždy ponúkajú novodobé premiéry môžete aj v našich starších recenziách koncertov. Boli to napríklad Hudobné (Kle)noty v bratislavskom Zichyho paláci, Monteverdiho madrigaly Na vlnách lásky v Budmericiach, ale aj koncerty duchovnej hudby, akým boli napríklad Geistliche Harmonien Samuela Capricorna u bratislavských jezuitov.
Na svojich májových koncertoch v Nemecku vystúpil komorný súbor starej hudby v obsadení Ján Kružliak – barokové husle, Ján Prievozník – violone a Jakub Mitrík, ktorý hral na jedenásť a trinásť zborovú barokovú lutnu a manodoru. Program nemeckému publiku ponúkol pestrú paletu hudby, ktorá sa nachádza v archívoch na Slovensku. Už tradičnou súčasťou koncertu súboru Le nuove musiche bol ďalší hudobný klenot, ktoré Jakub Mitrík objavuje a so svojim súborom pravidelne prináša publiku. Ide o komorné diela pre mandoru, v sprievode sláčikových nástrojov. Táto doteraz nepoznaná a v moderných dejinách dosiaľ nehraná hudba má u publika veľký obdiv.
Objav klenotov z archívov zaznel opäť
Nemecké publikum tak opäť raz slovenskí umelci interpretujúci starú hudbu plnú klenotov z archívnych depotom s nadšením uvítalo, ktoré súboru počas vystúpenia neraz aplaudovalo. V podaní Le nuove musiche zaznel Lauthenconcert Johanna Georga Weichenbergera či Dueto g mol pre husle a obligátnu barokovú lutnu od prešporského rodáka Ch. P. Duranta. “Publikum nesmierne zaujala skoro až programová hudba kontrabasistu Karla Kohauta, ktorý bol zdatným lutnistom a zanechal nám pomerne rozsiahle komorné dielo pre lutnu a sláčiky. Štvorčasťové trio, ktorého každá časť nesie iný názov – zaľúbenie – prekáračky – tanec menuet a radosť, tvoria akýsi príbeh dvoch zaľúbených ľudí. Skladba natoľko zaujala, že publikum, len s námahou premáhalo chuť tlieskať po každej časti,” spomína Jakub Mitrík.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Už čoskoro sa predstaví Le nuove Musiche aj v Petrovanoch
Smútiť nemusí ani slovenské publikum. Netradičný večer so starou hudbou si už čoskoro v piatok 14.6.2024 o 18:00 hodine môžete vychutnať v kaštieli Petrovany. Do oválnej sály kaštieľa Petrovany ho prináša VI. ročník medzinárodného festivalu Pro Musica Nostra. Vstupenky 12€/10€ si môžete zakúpiť v sieti Ticketportal alebo na mieste hodinu pred podujatím.
Vystúpenie súboru Le nuove musiche v Nemecku podporil Fond na podporu umenia.
TS, Le nuove musiche
Foto / Zdroj: Le nuove musiche
Z podkladov poskytnutých Jakubom Mitríkom, umeleckým vedúcim zoskupenie Le nuove musiche spracovala Silvia Mária Petrovits