Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou od pondelka 9. septembra 2024? Prinášame výber tých najzaujímavejších divadelných a koncertných zážitkov. Týždeň sa nesie v znamení židovskej kultúry, končiacich výstav, doby ľadovej a festivalovej nálady. Divadlo sľubuje tiež atraktívne zážitky pre malých aj veľkých. Čo všetko odporúčame?
Na prahu nového týždňa tu máme ďalší diel tipov Kam za kultúrou. Po špeciálnom vydaní tipov na zaujímavé výstavy počas septembra, prinášame aj divadelné a koncertné tipy na týždeň od pondelka 9. septembra 2024. Nesú sa v znamení otvárania novej sezóny, hosťovania, organového festivalu i židovskej kultúry. Chcete zistiť konkrétnosti? Prijmite naše pozvanie a začítajte sa do najnovšieho vydania Kam za kultúrou.
Týždeň židovskej kultúry
Prvým z podujatí, ktoré si v tomto vydaní Kam za kultúrou predstavíme, je podujatie Shalom chaverim (Ahojte, priatelia) sa v našom hlavnom meste uskutoční od 9. do 16. 9.2024.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Počas otváracieho ceremoniálu sa v pondelok 9. septembra na nádvorí Bratislavského hradu na koncerte zaznie chasidská hudba. Veľkolepým koncertom pod názvom Deväť brán sa festival začne. Z bratislavského programu vyberáme aj dvojicu titulov Divadla ASTORKA Korzo ´90, ktorých predstavenia sa uskutočnia na Námestí SNP 33. Táto bratislavská scéna prispieva do programu festivalu dvojicu zo svojich titulov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou ponúkne aj veľký prehľad TOP divadelných tipov
Ponorme sa do ponuky divadelného sveta. Mnohé scény už divákom ponúkli otváracie podujatia a predstavenia novej divadelnej sezóny, ďalšie sa k ním pridávajú len teraz. Patria k ním Balet SND, Spišské divadlo či Divadlo Jána Palárika. Ale pekne po poriadku. Z divadelnej ponuky v tomto vydaní Kam za kultúrou začnime tipmi na západnom Slovensku. V priestoroch bratislavského Divadla Astorka Korzo´90 sa môžeme tešiť na dve inscenácie Nevesty a jednu reprízu hry Halpern a Johnson či standup Michaela Szatmáryho.
Prvou z nich je úspešná inscenácia Nevesta podľa novely Ladislava Grosmana v réžii Juraja Nvotu, ktoré uvedie v dňoch 12. a 13.9.2024. Druhým titulom, ktorý Divadlo Astorka Korzo ´90 uvedie je inscenácia Halpern a Johnson od Lionela Goldsteina v réžii Ondreja Spišáka. Tešiť sa na ňu možno taktiež v piatok 13.9.2024. Ako hosť v tomto priestore na festivalovom stage dňa 14.9.2024 vystúpi Michael Szatmáry so svojou Stand Up Comedy.
Máme aj ďalšie divadelné tipy zo západného Slovenska
Novú sezónu zaháji aj Balet SND. Svoju 105. divadelnú sezónu odštartuje v sobotu a v nedeľu 14. a 15. septembra 2024 ikonickým baletom Labutie jazero.
Divadlo Nová scéna ponúka v piatok a v sobotu zážitky malým aj veľkým divákom so svetoznámym rodinným muzikálom Oliver!, s ktorým nedávno úspešne hosťovali v Košiciach.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V sobotu 14. septembra 2024 začína Dňom otvorených dverí novú sezónu trnavské Divadlo Jána Palárika. Trnavskí divadelníci pripravili bohatý program pre všetky vekové kategórie. Preskúmate tajomné zákutia za oponou. Dopoludnia čaká na deti doobedné čítanie Čítam, či tu v spolupráci s Čarohláskami. Najmenších návštevníkov určite poteší maľovanie na tvár, bublinkový domček a aj tvorivé dielničky na tému bubliny. Milovníci knižných príbehov by nemali chýbať na inscenovanom čítaní v Zrkadlovej sále, kde si vypočujú úryvky z literárnych diel v podaní hereckých legiend Tatiany Kulíškovej, Vladimíra Jedľovského a Martina Hronského.
Poobedný program DOD spestrí súťaž v hereckej improvizácii. Divadelný dvorček rozozvučia koncerty mladých talentov s krátkymi ukážkami svojej hudby. Večer prinesie kabaretné vystúpenie a aj otvorená divadelná kaviareň TEATRO, ktorá vás srdečne privíta vo vynovenom šate. Deň otvorených dverí ponúkne verejnosti možnosť spoznať divadlo inak, pozrieť sa do zákulisia, stretnúť obľúbených hercov naživo a nasať atmosféru umenia.
Divadelné tipy pre stredné Slovensko
V Kam za kultúrou sa pozrieme aj do ponuky stredoslovenských divadiel, z ktorých sme pre vás vybrali niekoľko zaujímavých tipov. Novú sezónu začína aj Štátna opera. Otvorí ju koncertom v stredu 11. septembra 2024. Otvárací koncert novej sezóny patrí speváckemu zboru, ktorý sa uvedie jednak koncertnými predvedeniami operných hudobných čísiel, jednak javiskovými kreáciami „v pohybe“ inscenovanými v spolupráci s riaditeľkou Baletu Danou Dinkovou. Okrem slovenskej hudby zaznejú pasáže z opernej tvorby G. Verdiho, ktorý bol majstrom písania operných zborov, no zaznie aj tvorba Donizettiho, Mascagniho, Leoncavalla, Pucciniho a ďalších…
Návštevníci si budú môcť vypočuť aj v ukážky z u nás doteraz nehraných opier Rossiniho, Wagnera, ale aj „kráľa ragtimu“ – skladateľa Scotta Joplina. Niektorí členovia speváckeho zboru sa uvedú aj prostredníctvom menších sól. Dramaturgiu podujatia pripravila Iveta Popovičová. Koncert zaznie v sprievode operného orchestra pod taktovkou dirigenta Jána Procházku.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Program Štátnej opery pokračuje v piatok 13. septembra večer uvedením Kálmánovej operety Čardášová princezná.
Z Banskej Bystrice sa presuňme do Zvolena. Divadlo Jozefa Gregora Tajovského počas najbližšieho týždňa ponúkne niekoľko zaujímavých predstavení, hoci je časť súboru na turné s Frontovým autobusom (o ktorom o málo neskôr ešte bude reč). Na domácej pôde ponúknu v utorok 10.9.2024 o 18:30 v Štúdiu predstavenie kultovej ruskej komédie Sliepka, ktorá nazerá veselo i vážne na život hercov v súkromí. September ako začiatok školského roka je bojom detí s rodičmi a detí s učiteľmi. A také niečo sľubuje aj komédia o večnom boji študentov a kantorov priniesť na zvolenské javisko. Sála DJGT privíta v stredu 11.9.2024 inscenáciu ikonickej hry Škola základ života.
Renesančná komédia o oklamanom paroháčovi Mandragora spestrí štvrtkový večer divákom v Štúdiu DJGT. Divadlo Jozefa Gregora Tajovského týždeň zakončí predstavením hry z pera „svojho“ Jozefa Gregora Tajovského. V piatok 13. septembra 2024 uvedie slovenskú komédiu o ženskej tvrdohlavosti, ktorá nezmieriteľne rozháda dve blízke rodiny – Ženský zákon.
Frontový autobus na turné
K TOP divadelným tipom rubriky Kam za kultúrou patrí aj jedinečné turné zvolenského Divadla Jozefa Gregora Tajovského (DJGT) a Slovenského komorného divadla (SKD) Martin. Inšpirovali ho aktivity Frontového divadla počas SNP. Frontový autobus vyrazil zo Zvolena už v nedeľu 8. septembra po stopách Frontového divadla, aby oživil odkazy umeleckého ansámblu. Ten bojoval vo vojenských táboroch, hostincoch, kinosálach, nemocniciach či priamo pri frontovej línii pomocou svojho umeleckého talentu a odvahy. V autentickej scenérii sa obecenstvu opäť predstavia František Zvarík, Anna Cveková, Paľo Bielik, Andrej Bagar, Mária Perháčová, Tamara Alexandrova, Ján Chovanec a mnohí ďalší.
Článok pokračuje pod reklamou
Frontový autobus zastaví v pondelok 9. septembra 2024 o 10.00 h v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici. Poobede mieri do Žiaru nad Hronom, kde bude mať v pondelok o 18.00 hod. svoju ďalšiu zástavku. Frontový autobus si tak vychutnáte v areáli Pohronského osvetového strediska v Žiari nad Hronom. Poslednou zástavkou Frontového autobusu bude Revúca. V utorok 10. septembra 2024 tam bude mať zástavku o 18.00 h na Námestí Slobody pred Kohútom.
Východné Slovensko taktiež divadelné
Po západnom i strednom Slovensku prichádza v tomto vydaní Kam za kultúrou čas na divadelné východné Slovensko. Spišské divadlo začína novú sezónu tento týždeň. Pre divákov pripravuje na štvrtok 12. septembra 2024 otváracie predstavenie kabaretnej pocte šansoniérke Édith Piaf.
Počas týždňa uvedie ale aj divácky obľúbené komédie. V piatok to bude brilantná bláznivá komédia o nevere a strastiach i slastiach manželského života Zdrhni pred svojou ženou v réžii Anny Šoltýsovej.
Sobota patrí komédii Všetko o ženách. Ponúka pohľad do ženskej duše. Stretávame sa s matkou a dvomi rozhádanými dcérami, s dvomi priateľkami, do ktorých vzťahu vstupuje tretia, so škôlkarkami a ich obavami o záujem rodičov, so sekretárkami v zápase o vyšší post a s penzistkami v domove dôchodcov, ktoré bojujú o priazeň 80-ročného fešáka. Vtipnými grotesknými, ale aj vážnejšími melodramatickými polohami sa Gavran prejavil ako majstrovský znalec ženskej duše a jeho hrdinky divákom odhaľujú svoj bohatý vnútorný svet.
Kým prešovské Divadlo Jonáša Záborského opäť ponúkne ďalšiu z repríz slávneho muzikálu Chicago, Národné divadlo Košice prináša tituly pre malých aj veľkých. Utorok patrí hre Chrobák v hlave, streda a štvrtok navrátivšej Kálmánovej operete Grófka Marica. Sobota poteší dospelé publikum epickou komédiou Bertolta Brechta Pán Puntila a jeho sluha Matti.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nedeľa o 16:00 hod. poteší detičky rozprávkou Petra Cibulu O Paľovi, čo sa ani čerta nebál, na motívy rozprávok Pavla Dobšinského. Hlavného hrdinu – Paľa čaká putovanie. Bude veselé i nebezpečné, s humorom i pesničkami – počas ktorého sa z chlapca stane mladý muž.
Kam za kultúrou? TOP koncertné zážitky týždňa
Ani v tomto vydaní nevynecháme svet hudby. Okrem tých koncertov, ktoré prinesie Týždeň židovskej kultúry sa týždeň nesie v znamení 25. ročníka Konvergencií či 53. ročníka organového festivalu MOFIS v Košiciach, ale ponúkne aj festival Vivat vox organi. Svet hudby dýcha paletou jedinečných a okúzľujúcich zážitkov s hudbou. A to aj vo svetle premiér. Predstavíme si festivalové koncerty, ale aj tie pomimo nich.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Začína sa festival MOFIS
Jedným z TOP tipov našej rubriky Kam za kultúrou už tradične bývajú organové festivaly. A inak tomu nebude ani tentoraz. Už tento týždeň štartuje na východnom Slovensku renomovaný Medzinárodný organový festival Ivana Sokola (MOFIS). Vstupuje do svojho 53. ročníka, v rámci ktorého prinesie najprv organovú akadémiu s Balázsom Szabóom a niekoľko koncertov po rôznych mestách východného Slovenska. Okrem organovej akadémie, program v nedeľu 15. septembra ponúkne návštevníkom košického Dómu sv. Alžbety inovatívny projekt Franza Danksagmüllera. Prepája hru na organe na danom miesta so zvukmi i obrazmi z opustených miest a tónmi poškodených organov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Profesor Frant Danksagmüller mapoval organy a pamiatky aj na území Slovenska. Jeho inovatívny projekt Dávny – počúvanie času je tak úzko spätý so Slovenskom. Nahrávky a zábery vznikli nielen na Slovensku, ale aj v Poľsku a v Česku, pričom dokumentujú príbeh jednotlivých nástrojov. Jednou z nosných myšlienok je aj zamyslenie sa nad tým, ako sa staráme o naše vzácne nástroje či budovy. Neskôr, v utorok 17.9.2024 tento výnimočný projekt zopakujú aj na festivalovom koncerte v evanjelickom kostole v Gelnici.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Pri organových koncertoch ešte zostaneme. Počas 37. týždňa roka pokračuje na strednom Slovensku aj festival Vivat vox organi. Punc výnimočnosti bude mať aj ďalší festivalový koncert, ktorý je na pláne v stredu 11. septembra 2024. O 18:00 hod. sa v Evanjelickom kostole a.v. na Lazovnej ulicu v Banskej Bystrici predstaví vynikajúci americký organista s domicilom na Slovensku David di Fiore, aby oslávil svoje desaťročie s týmto festivalom. A presne to reflektuje aj názov tohto stretnutia: 10 rokov na festivale Vivat vox organi s Davidom.
Tento týždeň pokračuje aj dvojica katedrálnych festivalov. Jubilejný ročník Katedrálneho organového festivalu v Dóme sv. Martina zavŕši vo štvrtok 12.9.2024 posledný festivalový koncert. Do Katedrály sv. Martina prinesie ducha Francúzska organista Jean-Baptiste Monnot. Vstupenky na festival zoženiete v sieti Ticketportal.
V plnom prúde je však Katedrálny organový festival na Nitrianskom hrade. Katedrála sv. Emeráma v Nitre pohostí v druhú septembrovú nedeľu ďalší festivalový koncert. Na ňom sa festivalovým návštevníkom predstaví s Bachom, Mozartom, Haydnom i Beethovenom holandský hosť Alexander de Bie.
István Nagy v Bratislave
O organové koncerty mimo festivalov nebude ukrivdená Bratislava. Pri príležitosti 330. výročia bratislavskej kalvárie, sviatku Sedembolestnej Panny Márie – patrónky Slovenska a v „predvečer“ vydania druhého albumu Istvána Nagya sa koncertne rozoznie aj nový organ v Kostole Panny Márie Snežnej na Bratislavskej kalvárii. Medzinárodne známy slovenský organista a skladateľ, aktuálne kantorsky pôsobí v Budapešti pri omšiach slovenských veriacich. Počas koncertného turné po Maďarsku sa vyberie tiež do Bratislavy.
Publiku na svojom koncerte v nedeľu 15. septembra o 18:00 hod. na Kalvárii predstaví obsah svojho pripravovaného CD. Zaznie Bach, Vivaldi, Schubert, Grieg, Moyzes i Franck. A vypočujeme si tiež Istvána Nagya ako skladateľa. Jeho program lichotí nielen technickému a interpretačnému majstrovstu Istvána Nagya, ale pri ňom vynikne aj nový nástroj tohto chrámu. „Ochutnať“ tak môžeme aj jeho druhý album, ktorý vychádza vo vydavateľstve Pavlik Records.
Kam za kultúrou? Na Konvergencie v znamení jubilea
Tento týždeň sa začína aj Medzinárodný festival komornej hudby – Konvergencie, ktorý slávi svoje 25. jubileum. Za štvrťstoročie sa medzinárodný festival vyprofiloval nielen ako podujatie s invenčnou dramaturgiou, vynikajúcimi interpretačnými výkonmi a atmosférou ľudskej blízkosti, ale aj s názorom na aktuálne spoločenské dianie. Čo prinesie v jubilejnom ročníku? Od 12. septembra do 8. októbra vo svojom programe ponúkne v Bratislave, Žiline a Banskej Bystrici okrem veľkých klasických diel aj večer venovaný Mariánovi Vargovi, uvedenie pandemónia Frankenstein!! s Ivou Bittovou a Schubertov piesňový cyklus Zimná cesta s českou mezzosopranistkou Bellou Adamovou. Jedinečný program, skvelá dramaturgia a zaujímaví hostia „vystrelili“ festivalové koncerty do nášho výberu Kam za kultúrou.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Dvadsiaty piaty ročník otvorí obľúbené podujatie Bratislavská noc komornej hudby v Klariskách, kde sa začala písať história festivalu. Program koncertu začne symbolicky skladbou Antifona pre violončelo a klavír Mariána Vargu, ktorú uvedú Jozef Lupták a klaviristka Nora Skuta. Hosťami Bratislavskej noci komornej hudby budú Robert Cohen, jeden z najvýznamnejších violončelistov 2. polovice 20. storočia, ale aj slovenská spevácka legenda, basista Peter Mikuláš. V priebehu večera sa predstavia aj ďalší vynikajúci umelci, ktorí sú s festivalom spätí od jeho začiatkov, klarinetista Ronald Šebesta, klavirista Miki Skuta, huslisti Igor Karško, Daniel Rumler a violista Martin Ruman.
Hudobná mňamka i Zimná cesta
Program pokračuje s úderom poludnia na nádvorí Galérie mesta Bratislavy v piatok 13. septembra 2024. Bude sa podávať ľahké obedové menu s hudbou, ktorá znela na šľachtických dvoroch na Slovensku v 18. storočí. Neopakovateľný gurmánsky hudobný zážitok so súborom Solamente naturali a huslistom Milošom Valentom.
V ten istý deň bude po 19:00 hod. program pokračovať v Primaciálnom paláci v Bratislave. Piesňový recitál obdivovanej českej mezzosopranistky Belly Adamovej je festivalovým príspevkom k Roku českej hudby. V spolupráci so známym Škampovým kvartetom uvedie v Bratislave známy Schubertov cyklus Winterreise/Zimná cesta. Jedno z najväčších diel piesňového repertoáru, tvorí dvadsaťštyri sugestívnych meditácií o láske, živote, konečnosti bytia a putovaní na poéziu nemeckého básnika Wilhelma Müllera (1794 – 1827).
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Aj cez víkend pokračujú Konvergencie. V sobotu 14. septembra sa festival prenesie do Novej synagógy v Žiline. Zaznie tam festivalová pocta Mariánovi Vargovi. V roku 25. výročia festival oslovil piatich slovenských skladateľov rôznych generácií a skladateľských poetík (Peter Zagar, Vladislav Šarišský, Richard Grimm, Pavol Béreš, Martin Štefánik), aby vytvorili diela inšpirované Vargovou tvorbou. Päticu premiér doplní koncertný program Piesne Sisy Fehér (spev), Vladislava Šarišského (klavír), Oskara Töröka (trúbka) a Jozefa Luptáka (violončelo) s novým repertoárom piesní Mariána Vargu, i jeho raná tvorba pre klavír v interpretácii Ivana Šillera.
Nedeľa pre deti aj dospelých
Dvojlístok podujatí na tomto festivale chystá nedeľa. O 11:00 hod. zaznie program pre deti. Uvedú ho v Sále číslo 5 v Slovenskom rozhlase. Súbor Solamente naturali a putovné bábkové divadlo Teatro Posonii sa spojili v hravom projekte odkazujúcom na prepojenia medzi divadlom a hudbou v 18. storočí. Skladby, ktoré na koncerte zaznejú, pochádzajú zo Zbierky z Lubeníka, anonymného rukopisu z 2. polovice 18. storočia. Starú hudbu dopĺňajú fragmenty z hry Ján doktor Faust a komediálne výstupy trikových marionet v duchu estetiky a poetiky barokového bábkového divadla. Zábavu sľubujú nielen deťom, ale tiež ich rodičom.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Exkluzívna slovenská premiéra ansámblovej verzie diela Frankenstein!! od súčasného rakúskeho skladateľa HK Grubera (1943) s výnimočnou speváčkou a improvizátorkou Ivou Bittovou. Pandemónium pre šansoniéra a komorný ansámbel na detské verše H. C. Artmanna invenčným spôsobom spája poéziu, šansón, kabaret a súčasnú hudbu do pôsobivého celku – hravého i provokujúceho, jedným slovom konvergenčného… V tomto duchu sa budú niesť aj spoločné improvizácie a sóla Ivy Bittovej a slovenských hudobníkov Borisa Lenka (akordeón), Branislava Dugoviča (klarinet) a Jozefa Luptáka (violončelo), ktoré koncert otvoria.
Kam za kultúrou predstaví aj ďalšie koncertné tipy
Kam za kultúrou okrem festivalových koncertov predstaví aj iné, ktorými pohľad do tohto týždňovej ponuky sveta hudby ukončíme. Ako prvý spomeňme symfonický koncert pred Kaštieľom Betliar, ktorým slávnostne ukončia letnú sezónu. Večer s Mozartom prináša spolupráca SNM – Múzea Betliar, OZ Andoras, GemArt – Gemerský umelecký inštitút a Miskolci Szimfonikus Zenekar / Hungarian Symphony Orchestra. Podujatie sa uskutoční v piatok 13. septembra o 17:30 hod. pred kaštieľom Andrássyovcov v Betliari. Milovníci Mozarta a hudby sa môžu tešiť na príjemne strávený večer v nádhernom prostredí anglického parku.
V Bratislave sa môže publikum v piatok 13. septembra 2024 tešiť na dvoch výnimočných interpretov v Koncertnej sieni Klarisky. Večer sa pred publikom predstaví mladá, ale už celosvetovo uznávaná talianska huslistka Clarissa Bevilacqua, ktorá sa preslávila svojou brilantnou technikou a výraznou muzikalitou.
Na klavíri ju bude sprevádzať slovenskému publiku dobre známy, renomovaný český klavirista Ivo Kahánek. Patrí k najúspešnejším českým interpretom súčasnosti. Publikum sa v ich podaní môže tešiť na diela W. A. Mozarta, C. Debussyho, A. Dvořáka, L. Janáčka či M. Ravela. Vstupenky zakúpite na GoOut.net.
Kam za kultúrou praje opäť mladým. Týždeň finálových koncertov Medzinárodných súťaží
September už tradične patrí medzinárodným interpretačným súťažiam mladých umelcov. Medzinárodná violončelová súťaž VŠMU vyvrcholí vo štvrtok 12. 9. 2024 18:00 na finálovom koncerte súťaže. Uskutoční sa vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu a koná sa v spolupráci so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu pod taktovkou Konstantina Ilievskeho. V rámci neho sa verejnosti predstavia traja finalisti súťaže s dielami Čajkovského, Dvořáka a Schumanna. Na záver koncertu budú vyhlásené výsledky súťaže a odovzdané ceny.
Od pondelka 9. do nedele 15. septembra 2024 sa v bratislavskej Redute stretne tridsať mladých klaviristov z rôznych kútov sveta, aby zabojovali o prvenstvo na 11. ročníku Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela. Program vyvrcholí v nedeľu 15. septembra o 15.30 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie, kedy sa uskutoční finále, koncert laureátov a vyhlásenie výsledkov.
Naše tipy sú aj o výstavách
Hoci sme si zaujímavé tipy na septembrové podujatia predstavili v špeciálnom vydaní, pripomíname, že tento týždeň končí dvojica výstav zameraných na prezentáciu kultúry nemeckej menšiny. Rozpráva príbeh o nemeckej kolonizácií či o nemeckej tlači rozšírenej na našom území. Lúčia sa tiež výstavy v bratislavskej BIBIANE. Novinkou v Gemersko-malohontskom múzeu je výstava populárnej Doby ľadovej. Nie filmovej, ale tej skutočnej. Začína sa ochladzovať a do Gemersko-malohontského múzea prichádza Doba ľadová!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Výstava, ktorá je jednou z najpopulárnejších výstav Maďarského prírodovedného múzea, predstaví Dobu ľadovú a vplyv posledného, štvrtohorného zaľadnenia na krajinu. Oboznámi návštevníkov so zmenami klímy v období posledných 2,5 miliónov rokov, s pohybom ľadovcov po kontinentoch a stratégiami, pomocou ktorých sa rastlinstvo a živočíšstvo prispôsobovalo extrémnym klimatickým podmienkam a prostredníctvom rekonštrukcií, preparátov a jedinečných nálezov predstaví mnoho známych aj menej známych druhov živočíchov, ktoré v Dobe ľadovej obývali krajinu. Návštevníkom priblíži tiež príčiny, ktoré vedú k vzniku ľadových dôb, procesy, ktoré prebiehali v krajine a rastliny a živočíchy tohto obdobia. Budú tu môcť vidieť jedinečné rekonštrukcie mnohých živočíchov tohto obdobia v životnej veľkosti, napríklad šabľozubca Smilodon, obrovskú hyenu, či kostry medveďa jaskynného alebo hyeny jaskynnej. A výstava samozrejme predstaví aj asi najznámejšieho živočícha doby ľadovej – mamuta.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
A to je, milí priatelia, na dnes z rubriky Kam za kultúrou všetko. Ďakujeme za Vašu priazeň a veríme, že ste si z našich tipov vybrali. Zostaňte s nami v kontakte a prečítajte si články z iných rubrík. Na našich stránkach hrajú prím dejiny a iné historicko-vedné disciplíny či témy z dejín architektúry a umení. Miesto má aj dianie v kultúre či články s lifestylovou tematikou.
—
Foto: Ctibor Bachratý, Katarína Baranyai, Dušan Martinček, René Miko, Silvia Mária Petrovitsová, Robert Tappert, archív umelcov a divadiel
Zdroj: BIBIANA – Medzinárodný dom umenia pre deti, BKIS, Bratislavský kraj, Divadlo Astorka Korzo ´90, Divadlo Jána Palárika, Divadlo Jonáša Záborského, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, Divadlo Nová scéna, Katedrálny organový festival Bratislava, Katedrálny organový festival Nitra, Konvergencie, LitArt Agency, MG artists managment, Národné divadlo Košice, Pavlik Records, Slovenské komorné divadlo Martin, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Vivat vox organi
Spracovali: Silvia Mária Petrovits (koncerty) a Mária Kleinová (ostatné, koláž)