Na prahu nového týždňa tu pre vás všetkých máme ďalší diel tipov Kam za kultúrou. Aj dnes prinášame atraktívne divadelné a koncertné tipy či inšpirácie na zaujímavé výstavy, ktoré so sebou prináša týždeň od pondelka 16. septembra 2024. Čo odporúčajú redaktorky portálu Art & History Magazine tentoraz? Zamierime na Abba Show, vychutnáme si hudobný večer pri Dunaji a navštívime hudobné festivaly. Sezónu „odštartujeme “v Žiline a „kukneme“ sa aj do divadiel, aj na výstavy.
Nový týždeň je tu a s ním na stránky portálu Art & History Magazine prichádzajú aj nové tipy na zaujímavé kultúrne podujatia týždňa. Kam za kultúrou od pondelka 16. septembra 2024? Prinášame výber tých najzaujímavejších divadelných a koncertných zážitkov. Týždeň sa nesie v znamení končiacich výstav, doby ľadovej a festivalovej nálady. Divadlo sľubuje tiež atraktívne zážitky pre malých aj veľkých. Čo všetko odporúčame? Prijmite naše pozvanie a začítajte sa do najnovšieho vydania Kam za kultúrou.
Historia, magistra vitae
Najnovší diel Kam za kultúrou s tipmi redaktoriek portálu Art & History Magazine štartujú tipy na zaujímavé podujatia. Ako ináč, potešíme nimi priaznivcov dejín. Náročnejších, veľkých aj malých. V stredu 18. septembra o 18:00 hod. v Mestskej knižnici na Klariskej 16 v Bratislave-Starom Meste uskutoční prednáška z cyklu Dotkni sa histórie. Vedúci Katedry archívnictva a muzeológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského, prof. PhDr. Juraj Šedivý, MAS, PhD. prítomných zasvätí do písomnej kultúry. Tešiť sa môžete nielen na tému písomnej kultúry, ale zistíte ako sa prenášali informácie v stredovekom Prešporku.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Zaujímavé podujatie pripravuje opäť Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava. Na Oravskom hrade ponúkne v dňoch 18. – 19. septembra 2024 deťom a študentom základných a stredných škôl zaujímavý vzdelávací program s názvom História bližšie k deťom a k mládeži. Deti a študenti budú môcť netradičným spôsobom preniknúť do sveta histórie aj interaktívnou formou.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Klasická prehliadka Oravského hradu bude obohatená o stanovištia s odborným výkladom z našich dejín, ľudovej kultúry i historických zaujímavostí, ktoré určite oslovia nejedného milovníka histórie. Podujatie je súčasťou Základného okruhu prehliadky Oravského hradu aj s lektorom v čase od 9:00 do 14:00 hod., pričom sa treba na podujatie zaregistrovať vopred. Rezervácie treba realizovať vopred telefonicky na tel. čísle: 043 58 16 151 alebo mailom: rezervacie@oravskemuzeum.sk.
Sobáš podľa dobových obyčajov
Východoslovenské múzeum v Košiciach si v sobotu 21. septembra 2024 pripomenie 330. výročie sobáša Šarloty Amálie a Františka II. Rákoczyho. Veľkolepý program začína o 13:00 hod. svadobným sprievodom mesta a po 14:00 hod. pokračuje v areáli Katovej bašty. O 14:30 hod. sa stanete svedkami sobáša podľa dobových zvykov a zúčastnite sa svadobnej hostiny. Pripravené sú vystúpenia šermiarov, sokoliarov, hudobníkov z formácie Igrici, cimbalovej hudby Népzene csárdás či ľudovej hudby – Stropkoviani. Na návštevníkov čaká bohatá ponuka sprievodných aktivít ako kaukliari, výcvik mladých bojovníkov, remeselné dielne, workshopy, interaktívna prezentácia slovenských a maďarských múzeí a chuťové poháriky potešia gastronomické špeciality.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Na výstavy
Do konca mesiaca septembra sa vydajte navštíviť tiež výnimočnú výstavu Přemysl Otakar II. – kráľ, rytier, zakladateľ. Na 22 panelov, doplnených tromi panelmi o vládnutí Přemysla Otakara II. v Bratislave, približuje životné osudy, vládu a odkaz Přemysla Otakara II., jedného z najvýznamnejších Přemyslovcov na českom tróne.
Expozíciu dopĺňa aj kópia obrazu Alfonza Muchy z cyklu Slovanská epopej, na ktorom kráľ Otakar víta aj vás na svadbe svojej netere s jasnou výzvou: hľadajte aj vy cesty k sebe navzájom. Výstavu pri príležitosti 760. výročia svadby netere Přemysla Otakara II., Kunhuty Braniborskej s uhorským princom Bélom môžete navštíviť na Barokovom nádvorí na Ventúrskej 11 v čase otváracích hodín knižnice.
Aktuálnu ponuku výberovky zaujímavých podujatí z oblasti histórie uzavrieme komentovanými prehliadkami aktuálnej výstavy Archív – pamäť nás všetkých. Výstava sa koná v Sobášnom paláci v Bytči pri príležitosti 70. výročia Štátneho archívu v Žiline so sídlom v Bytči. O sprievodné slovo sa postarajú jeho zamestnanci počas septembra v dvoch termínoch: 21. a 28. septembra 2024, a to vždy o 14.00 hodine. Ďalšie tipy na zaujímavé výstavy tohto mesiaca nájdete v článku Kam za kultúrou? Na výstavy aj v septembri 2024.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Art & History Magazine ponúkne opäť aj atraktívne divadelné tipy
Kam za kultúrou nevynecháva tipy na atraktívne divadelné tipy. O výberovky tých najzaujímavejších z nich sa pravidelne stará redaktorka portálu Art & History Magazine, Mária Kleinová, a tak tomu bude aj dnes. Nevynecháme premiéry, zaujímavé tituly pre deti, ale aj dospelých, ktoré nás najviac zaujali. Začneme prehľadom bratislavských divadiel.
SND s prvou premiérou opery i vzácnymi hosťami
Slovenské národné divadlo pripravuje premiéru „rozprávky“ pre dospelých – operu Leoše Janáčka Príbehy líšky Bystroušky. Na publikum čaká v sobotu 21. septembra 2024 prvá operná premiéra 105. sezóny, inscenácia úspešnej slovenskej režisérky Slávy Daubnerovej v hudobnom naštudovaní renomovaného dirigenta Juraja Valčuhu.
Hviezdne je aj obsadenie. Na prvej premiére sa predstavia operné hviezdy Adriana Kučerová, Jana Kurucová, Jolana Fogašová, Monika Fabianová, Svatopluk Sem, Ondrej Šaling, Michal Onufer a ďalší. Na návštevníkov druhej premiéry, v nedeľu 22. septembra, čakajú Michaela Kušteková, Katarína Hano Flórová, Mária Štúrová, Denisa Hamarová, Terézia Kružliaková, Andrea Vizvári, Daniel Čapkovič, Tomáš Juhás a mnohí ďalší.
V tom istom čase, taktiež v sobotu 21. septembra 2024, čaká na divákov v Činohre SND hosťovanie výnimočného zahraničného súboru Comédie-Française Hekuba nie je Hekuba. Táto inscenácia Tiaga Rodriguesa je strhujúcou inscenáciou, v ktorej sa prelína Euripidova antická tragédia s príbehom osobnej a inštitucionálnej zrady zo súčasnosti.
Premiéru sľubuje aj bratislavské Divadlo Komédie. To prichádza v stredu 18. septembra 2024 s premiérou hudobnej komédie Chlapský raj, pri ktorej sa ženy budú tak smiať, až budú plakať… A muži sa pri jej sledovaní konečne nebudú tváriť, ako malajské šípy – otrávene…. Nevynechajte brilantnú komédiu s iskrivými hereckými výkonmi, slávnymi melódiami, prekvapivými zvratmi a neočakávanými humornými pointami.
TOP muzikálové zážitky
Vyberieme sa aj do Divadla Nová scéna. Týždeň na Veľké javisko Divadla Nová scéna prinesie dvojicu muzikálov. V stredu a vo štvrtok divákov potešia Bedári, jeden z najslávnejších svetových muzikálov všetkých čias. Predstavenie je s titulkami v nemeckom jazyku. Pôvodný slovenský muzikál s najslávnejšími hitmi skupiny Elán – Voda (a krv) nad vodou prichádza na scénu Veľkej sály v piatok a v nedeľu. V komornom priestore Štúdia Olympia čaká na publikum v piatok a v sobotu komédia Sex pre pokročilých s vynikajúcou Luciou Vráblicovou a Paľom Topoľským.
Kam za kultúrou nevynechá ani mimobratislavské scény. Prvým z tohto týždenných tipov redaktorky portálu Art & History Magazine bude ďalší premiérový titul. Premiéru počas najbližších dní chystajú aj v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Denne, od štvrtka do soboty uvádzajú muzikál Mníšky, dielo plné láskavého humoru a ľudskosti. Stal sa medzinárodným fenoménom a uviedlo ho viac ako osemtisíc produkcií po celom svete. Je skvelou kombináciou žánrovo rozmanitej hudby Dana Goggina pretkanou vtipnými situáciami z útrob kláštora. Hovorí o skupine piatich mníšok, ktoré musia za krátku dobu vyzbierať veľa peňazí pre svoju farnosť. Usporiadajú benefičné predstavenie, v ktorom každá z hlavných predstaviteliek objavuje svoj talent a ukazuje ho svetu. Lenže, ako to už v živote chodí, nič nevychádza podľa plánu…
Kam za kultúrou? Do divadla nielen s deťmi
Divadelnou cestou-necestou zamierime aj do Trnavy. Divadlo Jána Palárika sa tentoraz zameriava na detského diváka. Deťom (i dospelým) porozpráva hodnotný príbeh Malého princa. Do Trnavy príde v utorok a v stredu dopoludnia. Vo štvrtok doobeda preberie štafetu Princ Bajaja.
Z Trnavy pokračujeme do Martina. Z programu Slovenského komorného divadla v Martine vyberáme tip na piatok, 20. septembra 2024. Je ním Divadelník, smutno-smiešna groteska rakúskeho dramatika Thomasa Bernharda o postaršom divadelníkovi, ktorý túži svojím zásadným umeleckým počinom zmeniť svet. Jeho túžbe však bráni mnoho zásadných okolností.
Zamierime aj do Zvolena. Divadlo Jozefa Gregora Tajovského ponúkne v utorok 17. septembra komédiu o výzvach moderného materstva – I love mama. Vo štvrtok 19. septembra 2024 sa nechajte pozvať na strhujúcu cestu nekonvenčnej regionálnej legendy v predstavení Dežo Hoffmann: fotil som Beatles. Piatok 20. septembra večer sa zabavíte s Mandragorou, renesančnou komédiou o oklamanom paroháčovi.
Kam za kultúrou? Do Štátnej opery
Divadelné tipy 38. týždňa na portáli Art & History Magazine nevynechajú ani Štátnu operu v Banskej Bystrici. Priaznivci tanečného umenia sa môžu v utorok 17. septembra tešiť na tanečnú adaptáciu drámy L. N. Tolstoja Anna Karenina. Vo štvrtok 19. septembra si na svoje prídu milovníci opery. Štátna opera vtedy uvedie ďalšiu z repríz Bizetovej slávnej opery Carmen. V titulnej postave sa predstaví Michaela Šebestová. Jej Dona Josého stvárni Jakub Pustina a Escamilla Roman Krško.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sobota bude v Banskej Bystrici patriť Dvořákovej opere Rusalka. Do rozprávky v librete Jaroslava Kvapila a s fenomenálnou hudbou Antonína Dvořáka sa môžete tešiť na príbeh o vzťahu človeka a sveta prírodných živlov, o tragických následkoch stretnutia týchto dvoch svetov, o treste a odpustení. Titulnú postavu stvárni Patrícia Malovec, Princa Peter Berger, Vodníka Ivan Zvarík a postavu Cudzej kňažnej Veronika Mihalková. V úlohe Ježibaby uvidíte Michaelu Šebestovú.
Do divadla s deťmi na Spiši aj v Košiciach
Kam za kultúrou nevynechá ani Spišské divadlo. Na svoje si prídu deti, ale aj dospelí. V pondelok a v utorok pozvú počas dopoludňajších predstavení spišskonovoveskí divadelníci do sveta rozprávky. Na detičky čaká v pondelok 16. septembra o 10:00 hod. Perníková chalúpka a v utorok, taktiež o 10:00 hod. andersenovské Rozprávky z krivého zrkadla.
V stredu dopoludnia o 10:00 hod. ponúkne Spišské divadlo kabaret Édith. Divadelný program pokračuje aj večernými predstaveniami. V piatok o 19:00 hod. ponúkne oceňované Šeptuchy a v sobotu na divákov čaká Klub hypochondrov. Nedeľné popoludnie bude po 16:00 hod. v Spišskej Novej Vsi patriť opäť detičkám v príbehoch Andersenových rozprávok.
Divadelnú púť 38. vydania Kam za kultúrou zakončíme v Košiciach. Národné divadlo Košice rezonuje v tejto rubrike portálu Art & History Magazine naozaj pravidelne. A ináč tomu nebude ani teraz. V pondelok o 10:00 hod. sa deti môžu tešiť na rozprávku O Paľovi, čo sa ani čerta nebál. Priaznivcov opery z radov veľkých aj malých poteší magické dielo W. A. Mozarta Čarovná flauta, ktorú počas najbližších dní uvedú v dvoch termínoch: v stredu večer a vo štvrtok o 11:00 hod., pričom program pre deti chystá Opera NDKE aj v nedeľu. Uvedie workshop Orchestríček, na ktorom sa deti vyberú objavovať hudobné nástroje s Tomom a Elom.
Art & History Magazine neopomenie ani koncertné tipy
Portál Art & History Magazine neopomenie ani TOP koncertné tipy. Počas 38. kalendárneho týždňa roka 2024 je slovenská hudobná scéna stále festivalová. V pondelok 16. septembra finišuje v Novej budove SND koncertom Týždeň židovskej kultúry. Nenechajte si ujsť vystúpenie komorného orchestra Hilaris Chamber Orchestra, ktorý sa predstaví pod taktovkou Petra Breinera, ako sme vás o tom informovali v článku Týždeň židovskej kultúry – týždeň plný zážitkov.
Počas 38. kalendárneho týždňa pokračuje aj 25. ročník festivalu Konvergencie. V stredu 18.09.2024 večer bude violončelo v hlavnej úlohe. Na publikum čaká hudba, ktorá spája a umelci z krajín V4. Visegrad Cello Quartet a Cello Colosseum uvedú diela Ľubice Čekovskej, Jana Hanuša, Jánosa Vajdu, Witolda Lutosławskeho. Tvorbu autorov zo stredoeurópskeho regiónu doplnia skladby svetových skladateľov – Villu-Lobosa, Ščedrina, Pärta a Bacha.
Začínajú sa Bratislavské hudobné slávnosti
V Bratislave sa už koncom tohto týždňa začína 59. ročník Bratislavských hudobných slávností. Tento prestížny medzinárodný festival privíta popredných domácich i zahraničných umelcov. Otvárací festivalový koncert bude sa uskutoční v piatok 20.9.2024 a bude patriť rezidenčnému orchestru – orchestru Slovenskej filharmónie. V bratislavskej Redute pod taktovkou šéfdirigenta SF Daniela Raiskina zaznie v podaní orchestra Slovenská filharmónia dielo slovenského skladateľa – suita pre veľký orchester Dolu Váhom od Alexandra Moyzesa. Program ozvláštni mimoriadny sólista – kontrabasista Roman Patkoló skladbou Divertimento concertante talianskeho skladateľa Nina Rotu.Talianskeho skladateľa poznáme predovšetkým ako autora filmovej a divadelnej hudby, ktorý sa nevyhýbal klasike.
Druhý festivalový koncert prinesie vystúpenie Wiener Symphoniker. Títo sa bratislavskému publiku predstavia v sobotu 21.9.2024 s dirigentom Petrom Popelkom a sólistkou Annou Vinnitskuyou, ktorú označujú ako „levicu za klavírom“.
Štafetu po Viedenských symfonikoch prevezme v nedeľu 22.9.2024 ďalší zahraničný orchester: Arménsky národný filharmonický orchester s dirigentom Eduardom Topchjanom. Arménsky národný filharmonický orchester už na BHS v minulosti vystúpil. Vracia sa sem po štrnástich rokoch. Tentoraz po jeho boku vystúpi vynikajúci slovenský trubkár Stanislav Masaryk. Na programe je Alexander Aruťuňan a Sergej Rachmaninov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Jeseň s organom
V Banskej Bystrici, v Nitre i v Košiciach pokračujú organové festivaly. Najprv zamierme do Košíc. Medzinárodný organový festival Ivana Sokola ponúkne v najbližšie dni jedinečné zážitky v rôznych mestách východného Slovenska. TOP udalosť festivalu zažijete v utorok 17.9.2024, kedy sa v evanjelickom kostole v Gelnici môže festivalové publikum tešiť na inovatívny projekt organistu Franza Danksagmüllera s názvom DÁVNY – počúvanie času. Prepája hru na organe na danom miesta so zvukmi i obrazmi z opustených miest a tónmi poškodených organov. Nahrávky a zábery vznikli na Slovensku, v Poľsku a v Česku, pričom dokumentujú príbeh jednotlivých nástrojov.
Článok pokračuje pod reklamou
Okrem recitálu Franza Danksagmüllera s jedinečným projektom pre organ, živú elektroniku a video festival prinesie tento týždeň na festival aj jedinečné spojenie organistov s košickými filharmonikmi. Koncert s názvom Organoví majstri s filharmonikmi sa uskutoční 19.9.2024 v Dome umenia. Na programe sú tri diela pre organ, ktoré zaznejú v sprievode symfonického orchestra Štátnej filharmónie Košice. Tento koncert bude poctou k 80. výročiu narodenia Jozefa Podprockého, niekdajšieho učiteľa skladby na konzervatóriu v Košiciach a v rokoch 1986 – 1988 aj riaditeľa ŠFK. Výnimočný koncert umocní aj fakt, že spolu s orchestrom vystúpi dvojica sólistov. Publikum sa môže tešiť na organistov Thomasa Ospitala a Mareka Štrbáka.
Okrem iného svoj priestor budú mať na Medzinárodnom organovom festivale Ivana Sokola aj dva recitály slovenského organistu Mareka Štrbáka, ktoré sa uskutočnia v pondelok 16. septembra v Rimavskej Sobote a v sobotu 21. septembra 2024 v Sabinove. Nedeľa prinesie do Prešova festivalovú pripomienku stého výročia úmrtia Giacoma Pucciniho. Pocta Puccinimu zaznie na festivale v podaní Riccarda Ricciho.
Vivat vox organi aj Trstenská organová jeseň
Streda 18. septembra 2024 prinesie po 18:00 hod. do Evanjelického kostola a.v. na Lazovnej ulici v Banskej Bystrici koncert s názvom Romantický organ v podaní poľského majstra. Jeho interpretom bude poľský organista Marek Stefanski.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ponuku jesenných organových festivalov dopĺňa aj festival Trstenská organová jeseň. V roku 2024 ponúkne tri festivalové koncerty s medzinárodnými účinkujúcimi. Otvárací koncert 18. ročníka cyklu organových koncertov sa uskutoční v nedeľu 22. septembra 2024 o 16:00 hod. v Rímskokatolíckom farskom kostole sv. Martina. Ako prvý svoje umenie hry na organ predvedie rakúsky organista Klagenfurtského dómu Klaus Kuchling. Známy je svojou inovatívnou improvizáciou, ktorú študoval na Vysokej hudobnej škole vo Viedni pod záštitou Petra Planyavskeho a Alfréda Mitterhofera.
Organový festival pokračuje aj na Nitrianskom hrade. Sakrálna hudba dostane priestor v Šamoríne
Predposledná septembrová nedeľa bude v Katedrále sv. Emeráma na Nitrianskom hrade patriť okrem Bacha a Walthera aj Pachelbelovi, Bellinimu či Mendelssohnovi. Ich diela bude na Katedrálnom organovom festivale v Nitre interpretovať mladý a oceňovaný hosť z Poľska, Mateusz Rzewuski, ktorý sa preslávil na festivaloch naprieč štyrmi kontinentmi.
Ponuku organových festivalov rozširuje aj v túto jeseň festival sakrálneho umenia Musica Sacra Samariensis. Druhý ročník sa uskutoční v termíne 21. septembra až 12. októbra 2024 a jeho dejiskom bude opäť Farský kostol Nanebovzatia Panny Márie. Festival otvorí v sobotu 21. septembra 2024 o 18:30 hod. slávnostná bohoslužba, počas ktorej sa klenby chrámu rozozvučia starobylými tónmi gregoriánskeho chorálu.
Po liturgickom slávení čaká na návštevníkov krátky koncert zoskupenia Gloria Dei – Homo vivens pod vedením Glorie Braunsteiner, pedagogičky Oddelenia Cirkevnej hudby Konzervatória, Tolstého 11, Bratislavy. Ten ponúkne ďalší priestor pre ešte hlbšie spoznávanie krásy tohto starobylého spevu so svojou nadčasovou silou.
Nová sezóna v Žiline
Kam za kultúrou nevynechá ani ponuku Štátneho komorného orchestra Žilina, ktorý práve štartuje 51. koncertnú sezónu. Oficiálne ju otvorí vo štvrtok 19. septembra 2024. Na Otváracom koncerte 51. sezóny sa Štátny komorný orchester v Žiline predstaví pod taktovkou šéfdirigenta Františka Macka a ako hosťa privítajú Jakuba Čižmaroviča. Jakub Čizmarovič je jedným z najvýraznejších slovenských sólistov mladšej generácie.
Dramaturgia ponúkne tvorbu vrcholného predstaviteľa viedenského klasicizmu Ludwiga van Beethovena, ktorého tvorba tvorila dôležitú súčasť dramaturgie počas 50 rokov existencie Štátneho komorného orchestra Žilina. Program Otváracieho koncertu 51. sezóny uvedie Štátny komorný orchester v Žiline aj so sólistom a pod taktovkou svojho šéfdirigenta tiež v dvoch ďalších mestách. V piatok 20. septembra 2024 o 18:00 hod. sa s ním predstavia v Kultúrnom dome Andreja Hlinku v Ružomberku.
Deti poteší šašo i hudba
V Žiline ešte zostávame. Ani v novej koncertnej sezóne nebude núdza o program pre rodiny a naše ratolesti. September prinesie aj prvé tohto sezónne vydanie obľúbeného podujatia Nedeľné matiné pre deti a rodičov. Uskutoční sa v nedeľu 22. 9. 2024 o 16:00 hod. v Dome umenia Fatra a poteší najmenších. Teatro Fortissimo, Vladimír Kulíšek (pantomíma) a Vladimír Michálek (hudobná spolupráca) prinesú do Domu umenia Fatra príbeh, ktorého hlavnou postavou je Šašo. Ten spolu s divákmi vytvorí ilúziu kráľovského dvora. Príbeh o únose a vyslobodení princeznej je poňatý trochu netradične, zdôrazňujúc humornú stránku niektorých charakterových vlastností vtedajších ale aj súčasných vladárov a ich poddaných.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou ponúkne aj ďalšie koncertné zážitky. Odštartujú ich hity skupiny ABBA
Predtým než sa dostaneme k záveru tohto vydania tipov Kam za kultúrou na portáli Art & History Magazine, tu pre vás máme ešte niekoľko tipov. Najprv vás pozveme do Piešťan. V sobotu 21. septembra 2024 sa v Dome umenia SF v Piešťanoch môžu návštevníci tešiť na exkluzívne zážitky a výnimočnú hudobnú show ABBA SYMPHONIC. Tá prináša do Piešťan jedinečné spojenie štyroch skvelých speváckych sólistov, sprievodnej hudobnej skupiny a symfonického orchestra. Na pódiu Domu umenia Slovenskej filharmónie v Piešťanoch vystúpi viac ako 45 umelcov.
ABBA SYMPHONIC SHOW je veľkolepou ponukou najväčších hitov slávnej skupiny v spojení so symfonickým orchestrom v originálnom prevedení. Všetky aranžmány sú tvorené priamo pre toto spojenie symfonickej a rockovej zložky, pričom profesionálne výkony účinkujúcich umelcov zvýrazňujú výnimočnosť hudobného projektu. HAPPYBAND ORCHESTRA patrí medzi najúspešnejšie profesionálne kapely sprevádzajúce profesionálnych umelcov. Vstupenky si môžete zakúpiť v pokladnici Domu umenia Piešťany alebo na www.ticketportal.sk
Záver leta s Bélom Kélerom v Bardejove a bratislavské chuťovky
V pondelok 16. septembra 2024 sa od 16:30 hod. v ZUŠ Michala Vileca v Bardejove uskutoční záverečný koncert 15. ročníka Kultúrneho leta Bélu Kélera. K slovu sa dostane štvorručný aj sólový klavír v tvorbe Béla Kélera. Na klavíri sa predstavia Lucia Laškody a Mária Farkašová. Okrem diela Bélu Kélera si miesto v programe tohto koncertu našli aj Ilja Zeljenka či Antonín Dvořák. Koncert je venovaný pamiatke nedožitých 80. narodenín významnej bardejovskej rodáčky – klaviristky Valérie Kelly (1944 – 2010).
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jedinečné zážitky s Lisztom v podaní rumunskej klavírnej virtuózky
Franza Liszta sa len zriedka uvádzajú ako kompletný cyklus. Jednotlivo, ako aj v kompletnom prevedení sa považujú za jedno z najnáročnejších diel klavírnej literatúry: len málo klaviristov sa odváži na koncerte zahrať všetkých dvanásť etúd. Odhliadnuc od enormnej virtuozity sú však tieto skladby nádhernými epizódami romantickej hudby, ktoré svojou poetikou dokážu rozprávať celé príbehy. Viacnásobná laureátka medzinárodných súťaží Adela Liculescu sa týmto cyklom intenzívne zaoberala počas svojho doktorandského štúdia na Univerzite hudby a múzických umení v Grazi. V rámci umeleckého výskumu ukázala, že virtuozita sa v žiadnom prípade neobmedzuje len na technickú a mechanickú stránku, ale je spojená s vysokou mierou expresivity a výrazu. Tieto myšlienky sa odrážajú aj v jej interpretácii Lisztových skladieb.
Adela Liculescu je oficiálnou umelkyňou značky Bösendorfer a klaviristkou kvinteta Philharmonic Five, ktoré tvoria členovia Viedenských filharmonikov. Vystupovala v rámci koncertného cyklu vo viedenskom Konzerthause a na otvorení Salzburského hudobného festivalu v roku 2021, ako aj v programe počas prestávok Novoročného koncertu Viedenských filharmonikov v roku 2023. V prípade záujmu navštíviť tento koncert, ktorý je skutočne top tipom redakcie portálu Art & History Magazine, sa treba zaregistrovať na adrese pressburg-kf@bmeia.gv.at
V hlavnom meste krstia nové CD
Bratislavčanom odporúčame zamieriť si to vo štvrtok 19. septembra o 18:00 do koncertnej sieni Dvorana, na VŠMU, kde pripravujú oficiálne uviesť do života nový CD album. Album Johanes Brahms • Sonatas for clarinet & piano • on original instruments Róberta Šebestu a Ladislava Fanzowitza vyšiel vo vydavateľstve Pavlík Records.
Večer pri Dunaji so živou hudbou najvyššej kvality
Vašu pozornosť chceme upriamiť aj na tančiareň v duchu prvej republiky s názvom Večer pri Dunaji, ktorá sa uskutoční v sobotu 21. septembra 2024 o 20:00 hod. vo V-klube. Prináša romantickú atmosféru tanečných večerov z obdobia prvej republiky a bude opäť plný energickej hot jazzovej a swingovej hudby, tanca, dobrôtok, pozitívneho espritu a v neposlednom rade kultúrnosti. Naživo budete môcť počuť skladby, ktoré v 30. a 40. rokoch minulého storočia spievali také československé legendy ako F. K. Veselý, R. A. Dvorský, Viera Racková, Inka Zemánková či Jiřina Salačová. K tomu sa pridá to najlepšie zo svetovej scény swingu a hot jazzu!
Moyzesovo kvarteto pozýva do Dvorany
V rubrike Kam za kultúrou nevynecháme ani nedeľný koncert v Koncertnej sieni Dvorana. Už túto nedeľu (22. septembra 2024) sa o 18.00 hod. koná prvý koncert z cyklu Česká hudba vo Dvorane. Hosťom koncertu Moyzesovho kvarteta bude významný český kontrabasista Miloslav Gajdoš. Na programe sú diela J. Cikkera, F. Mendelssohna-Bartholdyho, A. Míšeka a M. Gajdoša. Vstupné dobrovoľné.
Kam za kultúrou odporúča aj netradičné spojenia: Operný večer s nádychom latina
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Mladé umenie opäť v Pistoriho paláci
Kam za kultúrou ukončíme tipmi s mladým umením. V stredu, 18. septembra sa po letných prázdninách do bratislavského Pistoriho paláca vracia podvečer najstaršie slovenské konzervatórium. Nenechajte si ujsť prvé podujatie – Antiquity z cyklu Konzervatórium v paláci v tomto školskom roku. Účinkujú žiaci 4. ročníka hudobno-dramatického odboru pod vedením M. Michalcovej, T. Roháča a J. Slezáka.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
A to je, milí priatelia, na dnes z rubriky Kam za kultúrou všetko. Ďakujeme za Vašu priazeň a veríme, že ste si z našich tipov vybrali. Vzhľadom na aktuálne poveternostné podmienky zostaňte v bezpečí a buďte opatrní. Zostaňte s nami v kontakte a prečítajte si články z iných rubrík. Na našich stránkach hrajú prím dejiny a iné historicko-vedné disciplíny či témy z dejín architektúry a umení. Miesto má aj dianie v kultúre či články s lifestylovou tematikou.
—
Foto: Peter Brenkus, Robert Tappert, archív umelcov a divadiel
Zdroj: BKIS, Bratislavský kraj, Divadlo Jána Palárika, Divadlo Jonáša Záborského, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, Divadlo Nová scéna, Fats Jazz Band, Katedra archívnictva a muzeológie FiF UK / Pamäť mesta Bratislavy, Katedrálny organový festival Nitra, Konvergencie, Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava; Národné divadlo Košice, Oravské múzeum, Pavlik Records, Považské múzeum, Rakúske kultúrne fórum, Rím.kat. farnosť Trstená, Slovenská filharmónia, Slovenské komorné divadlo Martin, Slovenské národné divadlo, Spišské divadlo, Spoločnosť Bélu Kélera – Béla Kéler Society, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Štátny archív v Žiline, Univerzitná knižnica v Bratisalve, Vivat vox organi, Východoslovenské múzeum v Košiciach
Spracovali: Silvia Mária Petrovits (koncerty, podujatia) a Mária Kleinová (divadlo, výstavy, podujatia)
*** Posledná aktualizácia: 2024-09-23 (adm/sh) ***