Kam za kultúrou? Týždeň od 13. júna praje kultúre

Kam za kultúrou? Aj týždeň od 13. júna praje kultúre

Je tu nový týždeň a my vám opäť prinášame aktuálne tipy na zaujímavé kultúrne podujatia. Týždeň od 13. júna 2022 praje zvlášť koncertom. Nečudo, veď je v znamení festivalov!

Len o koncertoch to však nebude. Prinášame zopár tipov na divadelné predstavenie – mimochodom aj jednu derniéru v Činohre Slovenského národného divadla. Tak kam v týždni od 13. júna 2022? Nuž, pohodlne sa usaďte, začíname! A, mimochodom, prajeme inšpiratívne čítanie!

V znamení koncertov i veľkých mien

Tento týždeň sa nesie v znamení troch festivalov klasickej hudby. Sú to festival Pro musica nostra v Žilinskom a Piešťanskom kraji či 67. music festival Piešťany. Svoju trošku prináša aj festival Dolce vitajAbba Symphonic Show.

Začína Pro musica nostra Sarossiensi

Svoje brány už vo štvrtok 16. 6.2022 otvára štvrtý ročník festivalu klasickej hudby Pro musica nostra Sarossiensi (o festivale sa viac dozviete TU). Prinavracia krásnu hudbu do historických priestorov. „Toto podujatie zamerané na prezentáciu klasickej hudby sa stáva tradíciou a aj dôkazom, že spojenie hudobného a poznávacieho zážitku je pre našu spoločnosť naozaj veľkým obohatením“, uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský. Program festivalu, ktorý organizuje Hudobné centrum, je skutočne pestrý.

Pro musica nostra Sarossiensi 2022

Otvárací koncert 16.6.2022 patrí piesňovému koncertu legendárneho slovenského klaviristu Mariána Lapšanského. So speváčkami Máriou Tajtákovou (soprán) a Evou Garajovou (mezzosoprán) uvedie  v barokovo-klasicistickom Kaštieli Petrovany výber z vokálnej tvorby Antonína Dvořáka.

Stará hudba, folklórne motívy i evergreeny klasiky v netradičnom aranžmáne

Skladby majstrov od renesancie až po barok sa 17.6. ponesú Erbovou sálou rodu Dessewfy vo Finticiach. Predstaví ich koncert s priliehavým názvom Liutate in caprice v podaní súboru Le nuove musiche.

Hudbu plnú ľudových nápevov a námetov z folklóru či života na dedine si môžete vypočuť v Chráme sv. Lukáša v Brežanoch už 18.6.2022. Zaznie v podaní mladých slovenských hudobníkov zo zoskupenia Spectrum Quartett.

Nedeľa 19.6.2022 bude patriť na festivale evergreenom klasiky v novom zvukovom dizajne. Uvoľnenejšiu atmosféru na festivalovom koncerte v Péchy Castle Hermanovce prináša zoskupenie Czech Brass. Zahrajú známe melódie z tvorby európskych skladateľov ako Händel, Mozart, Čajkovskij, Verdi či Bizet.

Štátna filharmónia Košice v rozprávkovom šate

Priaznivcov klasickej hudby iste poteší v košickom Dome umenia koncert s dielami Richarda Straussa a Nikolaja Rimskij-Korsakova. Ponesie sa v znamení rozprávkových inšpirácií. Vo štvrtok 16. 6.2022 ich uvedie Štátna filharmónia Košice pod taktovkou svojho šéfdirigenta Roberta Jindru. Sólisticky sa večer predstavia klarinetista Johannes Schittler a český fagotista Jan Hudeček.

Veľkolepá koncertná ponuka na strednom Slovensku už od 13. júna!

Stredné Slovensko charitatívne, s festivalom Pro musica nostra i so strhujúcou ABBA show.  Pre Svetielko nádeje sa spoja veľké mená hudobnej scény s mladými talentami (informovali sme vás o tom TU). Stane sa tak v pondelok 13.6.2022 v Dome umenia Fatra. Pod taktovkou Adama Sedlického sa predstaví Štátny komorný orchester v Žiline. Hviezdnymi sólistami budú operná diva – sopranistka Adriana Kučerová spoločne s klaviristom Mariánom Čekovským. Sprevádzať ich bude Bratislavský chlapčenský zbor i dvojica mladých virtuózok – oboch účastníčkach medzinárodnej talentovej súťaže Virtuosos V4+. Konkrétne prvá slovenská víťazka súťaže – flautistka Ajna Marosz a česká semifinalistka ostatného ročníka – klaviristka Nora Lubbadová.

Hudba s dotykmi histórie

Aj v týždni od 13. júna pokračuje v Žilinskom kraji 4. ročník festivalu Pro musica nostra Thursoviensi (viac o festivale informujeme TU).

Pro musica nostra Thursoviensi

Priaznivcov klasickej hudby iste poteší už koncert v pondelok 13.6.2022. Jeho dejiskom sa stane Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Kysuckom Novom Meste. Prinesie farebné harmónie neraz inšpirované krásami prírody či národnými tradíciami, ako ich vnímali slovenskí i českých skladatelia minulosti a súčasnosti. Česko-slovenský program prináša renomovaný súbor Camerata Janáček z Ostravy pod vedením Pavla Doležala.

Sólistami večera budú poprední interpreti Šárka Adamíková (flauta), Jiří Havrlant (čembalo) a Gustáv Beláček (basbarytón).

Hudba plná ľudových nápevov zaznie 14. 6. v neopakovateľnom komornom priestore dreveného Kostola sv. Juraja v Žiline-Trnovom. Interpretmi tohto večera budú mladí hudobníci zo súboru Spectrum Quartett.

Veľkolepá bodka s Bratislavským chlapčenským zborom

Diela starých majstrov renesancie a baroka naplnia posvätný priestor Kaplnky hradu Budatín už 15. júna. Poslucháčom ich sprostredkuje súbor Le nuove musiche.

Piesňové cykly Antonína Dvořáka s Mariánom Lapšanským a dvojicou sólistiek – Máriou Tajtákovou (soprán) a Evou Garajovou (mezzosoprán) chýbať nemôžu. Turčianske vydanie festivalu Pro musica nostra ich uvedie v Kostole sv. Bartolomeja v Čadci vo štvrtok 16.6.2022.

Záverečný koncert v piatok 17.6.2022 bude patriť Bratislavskému chlapčenskému zboru, ktorý vystúpi v Kostole sv. Ladislava v Rajci. Krásu ľudského hlasu predstaví výnimočný slovenský zbor, ktorý precestoval celý svet od Taiwanu až po San Francisco.

V jeho podaní zaznejú nielen afro-americké spirituály, anonymné diela sakrálnej hudby či slovenské ľudové piesne.

Stredné Slovensko s veľkolepou ABBA SHOW

Na stredné Slovensko si to tento týždeň počas víkendu namieri aj výnimočná – symfonická ABBA SHOW. V sobotu 18. júna ovládne Dom armády v Trenčíne a v nedeľu Oravský Podzámok. Prináša spojenie najväčších hitov dnes už legendárnej kultovej skupiny ABBA  so symfonickým orchestrom v originálnom prevedení. Všetky aranžmány sú tvorené priamo pre toto spojenie symfonickej a rockovej zložky.

Open air koncert ABBA SYMPHONIC SHOW zaznie v podaní vokálno-inštrumentálnej kapely Happy Band Orchestra a Štátneho komorného orchestra Žilina pod taktovkou Vladimíra Ďatelinku.

Aj západné Slovensko bude koncertné

Od koncertnej bodky za sezónou, cez festivalové podujatia v Piešťanoch až po výnimočné koncerty – taká je stručná ponuka na západnom Slovensku.

Na priaznivcov klasickej hudby čaká v Slovenskej filharmónii dvojdnie záverečných koncertov aktuálnej sezóny. Akúsi bodku za 73. sezónou Slovenskej filharmónie dá dvojica koncertov so šéfdirigentom Danielom Raiskinom vo štvrtok a v piatok (16. a 17. júna 2022). Hlavné slovo majú Planéty. Zaznejú tie od Jána Levoslava Bellu, Edwarda Elgara a Gustava Holsta. Sólistom oboch večerov bude nemecký violončelista Alban Gerhardt.

Od opier k muzikálom na Hrade po mimoriadny zjav v talianskej hudbe.To na vás čaká v týždni od 13. júna.

Milovníkov muzikálových i operných melódií určite poteší koncert česko-slovenskej formácie 4Tenoři na Bratislavskom hrade. Na programe je taktiež 16. júna 2022.

Priaznivcov súčasnej talianskej hudby iste poteší piatkový koncertKoncertnej sieni Klarisky. Koná sa v rámci festivalu Dolce vitaj a predstaví mimoriadny zjav – Luca Ciarla solOrchestra (viac o ňom píšeme TU). Určite stojí za návštevu!

Česko-slovenské priateľstvo v Trnave

Štvrtok 16.6.2022 patrí v Trnave  dvom obľúbeným hudobným zoskupeniam. Trojhodinový koncert prináša na jedno pódium v duchu česko-slovenského priateľstva: Čechomor & SĽUK. V trnavskom Amfiteátri zahrajú, zatancujú a zaspievajú česká folk-rocková kapela Čechomor a Slovenský ľudový  umelecký kolektív SĽUK.  Ten si tento rok pripravil 90-minútový reprezentačný program toho najlepšieho zo svojej hudobnej a tanečnej produkcie. Kapela Čechomor, ktorá vystúpi ako druhá,  má vo svojom 90 minútovom programe pre fanúšikov pripravený koncert plný najväčších hitov.

Filmové melódie v Pezinku

V nedeľu, 19.6.2022 zavíta na  Pezinský amfiteáter 70-členný Pražský filmový orchester. Prináša hudbu zo strieborného plátna na koncertné pódium. Čaká na vás 120 minút najslávnejších skladieb z filmov Hviezdne vojny, Piráti z Karibiku, Harry Potter, Jurský park, Gladiátor, Avengers. Chýbať nebudú ani  ďalšie svetové hity. Bude to večer plný nádhernej hudby, emócií a fantázie vyvolanej obľúbenými filmovými tónmi určený pre všetky vekové kategórie. Koncert filmovej hudby tak patrí medzi naše aktuálne tipy!

Piešťany s folklórom i unikátnym kvartetom

67. ročník music festivalu Piešťany prináša v najbližšom týždni dvojicu podujatí. V stredu 15. júna vystúpi Umelecký súbor Lúčnica v programe „Z tvorby prof. Š. Nosáľa“. Tešiť sa môžete na večer s folklórom. Komorný koncert je na programe festivalu v sobotu 18. júna. Predstaví sa na ňom unikátne kvarteto fagotistov – Fagotissimo, ktoré je jediné svojho druhu na Slovensku. Všetci jeho členovia sú zároveň hráčmi orchestra Slovenskej filharmónie. Ponúkajú syntézu tradičnej a modernej interpretácie slovenskej fagotovej školy, obohatenej o dlhoročné profesionálne skúsenosti jednotlivých členov z orchestrálneho i komorného hrania. Na svoj koncert v Piešťanoch si pripravili zaujímavý program. Spomeňme Humoristické scherzo op. 12 Sergeia Prokofieva, Uhorské tance Johannesa Brahmsa, Šehrezádu Sergeja Rimského-Korsakova či Preludio k 1. dejstvu Verdiho Traviaty. Priestor dostane aj Hector Berlioz či Bonsaj mladého slovenského autora Ľuboša Kubiznu.

Divadelná dvanástka alebo toto sú naše tipy pre týždeň od 13. júna 2022!

Tento týždeň sa zameriavame v oblasti divadla na Bratislavu a Košice. Bude to týždeň s derniérami, trochu krvavý, činoherný, operný, muzikálový i baletný.

Legendárny krvák už v pondelok, 13. júna 2022

Príbeh slávneho Draculu ožíva krátko po svojej premiére na doskách Divadla Pavla Országha Hviezdoslava. Divadlo Aréna vzkriesilo legendárneho Draculu z románovej predlohy Brama Stokera. Hru upravil Gejza Dezorz podľa filmového scenára Garreta Forta a sám ju aj režíruje. Mimochodom, scenár filmu vznikol na základe divadelnej adaptácie hranej v 20. a 30. rokoch na Broadwayi. Inscenačný tím bratislavského Divadla Aréna pripravil Draculu nemého, plnokrvného aj strašidelného, vizuálne atraktívneho i sugestívneho. „Bude rozprávať príbeh zla, lásky, vášne, ale bude iný,” podčiarkol režisér. “Skĺbili sme akoby dva texty do jedného, vytvorili sme celkom atraktívny tvar – krvavú melodrámu. Je to aj konverzačka, jemne hororová, mierne úsmevná aj lyrická,” dodáva. V hlavnej úlohe sa predstaví Sáva Popovič. Ďalej účinkujú Robert Roth, Broňa Kováčiková, Ján Jackuliak, Michal Režný, Ján Greššo, Sára Polyáková, Gregor Hološka, Alžbeta Králiková, Anrej Kováč a Alexander Maďar. Scénu navrhol Pavol Andraško, kostýmy Lucia Šedivá. Autorom hudby je Henrich Leško.

S Bodyguardom na Novej scéne a veselo v GUnaGU

Jedným k tým naj podujatím v našom hlavnom meste iste patrí muzikál The Bodyguard (viac o ňom TU). Na programe Divadla Nová scéna je aj v stredu 15.6.2022. Zabaviť sa tiež môžete na fenomenálnom predstavení Riaditeľky zemegule v Divadle GUnaGU s nedávnou jubilantkou Božidarou Turzonovou v hlavnej úlohe (viac o predstavení TU). Čaká na vás už 17.6.2022 večer.

Rozprávková opera i balet, no Tomáš Maštalír naposledy skrotí zlú ženu v Činohre SND už v piatok

V programe SND nás tento týždeň zaujala trojica predstavení. Priaznivcov baletu iste poteší Prokofievova Popoluška. Divadlo ju ponúka v stredu i vo štvrtok (15. a 16. júna).

Podujatím týždňa, ktoré by ste si nemali nechať ujsť je ale niečo iné. Slávna komédia slávneho dramatika Williama Shakespeara – Skrotenie zlej ženy v SND končí! Posledný raz sa známy príbeh odohrá v piatok 17. júna 2022.

Pre priaznivcov opery v Bratislave máme na tento týždeň tiež tip! Je ním opera Antonína Dvořáka Čert a Káča, ktorá je na programe v utorok 14. júna i v sobotu 18. júna 2022.

„Lásko má, ja stúňů“

Vôbec prvýkrát sa predstaví na Bratislavskom hrade legendárny muzikál Noc na Karlštejne. Po pandemickej odmlke je legendárny príbeh z múrov karlštejnských s nezabudnuteľnými pesničkami Karla Svobodu späť. Na sériu letných predstavení po celej ČR nadväzuje aj dvojica open air vystúpení  17. – 18. júna 2022 na Bratislavskom hrade.

Košice od stredy do soboty s muzikálom Voda a krv nad vodou

Po najúspešnejšom slovenskom muzikáli všetkých čias – Ôsmom svetadiele prichádza na Slovensko druhý muzikál. Tiež so slávnymi piesňami legendárnej skupiny Elán – VODA a krv NAD VODOU. V réžii Jána Ďurovčíka a v hviezdnom obsadení poteší Košice od stredy (15.6.) do soboty (18.6.).

A v Košiciach zostávame. Z Divadla Grand sa presúvame do Štátneho divadla Košice. Priaznivcov činohry a klasickej literatúry poteší v pondelok 13. júna Sofoklov Oidipus.

Našim operetným tipom je na utorok 14. júna a na stredu 15. júna predstavenie operety svetoznámeho skladateľa Emmericha Kálmána, Vojvodkyňa z Chicaga.

Aj Štátne divadlo Košice uvedie tento týždeň derniéru. Do divadelného dôchodku odchádza v piatok činoherná inscenácia – hra súčasného nemeckého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga – Čierna voda.

Zároveň tento týždeň Štátne divadlo Košice uvedie ďalší klenot klasického baletného repertoáru – Labutie jazero. Jeho realizácia si žiada elegantné prevedenie „francúzskej školy“, temperament Talianov, disciplínu nemeckého zázemia a bohatú emotívnu škálu Slovanov a ruskej baletnej školy. To všetko košickej inscenácii v réžii a choreografii renomovanej osobnosti svetového baletu Vladimíra Malakhova nechýba. Známy príbeh Odetty a princa – je náš tip na večerný program v sobotu 18. júna.

Veríme, že sme vás inšpirovali a vybrali ste si z našich tipov.

Zdroj: programové ponuky divadiel a koncertných domov

*** Aktualizované: 13.6.2022, 12:00 hod.

2 thoughts on “Kam za kultúrou? Týždeň od 13. júna praje kultúre

Comments are closed.

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »