Novinky

Festival Pro musica nostra Sarossiensi ponúkne sedem koncertov

Pro musica nostra Sarossiensi 2022

Medzinárodný festival klasickej hudby Pro Musica Nostra Sarossiensi sa uskutoční v Prešovskom kraji. Stane sa tak v termíne od 16. – 22.6.2022. Prinesie sedem koncertov v siedmich mestách. Jeho tóny sa budú niesť prekrásnymi historickými pamiatkami v Petrovanoch, Finticiach, Brežanoch, Hermanovciach, Hanušovciach nad Topľou, Fričovciach a v Prešove.

Pro Musica Nostra Sarossiensi prinavracia hudobný život na miesta, kde ho publikum v minulosti bežne vyhľadávalo. „Som nesmierne rád, že medzinárodný festival klasickej hudby Pro musica nostra Sarossiensi prichádza do nášho Prešovského kraja už po štvrtýkrát. Toto podujatie zamerané na prezentáciu klasickej hudby sa stáva tradíciou a aj dôkazom, že spojenie hudobného a poznávacieho zážitku je pre našu spoločnosť naozaj veľkým obohatením“, uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský. Program festivalu, ktorý organizuje Hudobné centrum, je pestrý. Ponúka dramaturgiu zostavenú z diel významných slovenských i svetových skladateľov. Interpretmi jednotlivých koncertov sú výrazné osobnosti slovenského a zahraničného interpretačného umenia.

Pro musica nostra Sarossiensi 2022

Piesňové cykly Antonína Dvořáka otvoria šarišské vydanie festivalu

Pozvanie na otvárací koncert festivalu prijal legendárny slovenský klavirista Marian Lapšanský. Spolu so speváčkami Máriou Tajtákovou (soprán) a Evou Garajovou (mezzosoprán) uvedie 16. júna v barokovo-klasicistickom Kaštieli Petrovany výber z vokálnej tvorby Antonína Dvořáka. Piesňové cykly Antonína Dvořáka sú jedným z najoriginálnejších prejavov skladateľovej hudobnej fantázie. Diela plné krásnych melódií, kontrastov a folklórnych prvkov sú dôkazom, prečo Dvořákova „spontánna hudba národného charakteru“ dosiahla svetové parametre. Mimochodom, tieto sú aj na programe festivalu v Žilinskom kraji (viac o tom TU).

Le nuove musiche
Le nuove musiche

Skladby majstrov od renesancie až po barok vo Finticiach

Erbová sála rodu Dessewfy vo Finticiach bude 17.6. ideálnou symbiózou vnímania hudby dávnejších období v podaní súboru Le nuove musiche. Koncert s priliehavým názvom Liutate in caprice predstaví skladby majstrov od renesancie až po barok. Obdivuhodné diela tvorcov, prevažne lutnistov a spevákov z obdobia renesancie zaujmú viachlasom, tanečnosťou a mnohými ozdobami. Farbistý obraz hudby minulých storočí doplnia rôzne hrkálky, tamburína či ďalšie bicie nástroje.

Motívy ľudovej hudby v drevenom kostolíku

Mladí slovenskí hudobníci združení v súbore Spectrum Quartet sa predstavia v neopakovateľnom komornom priestore dreveného grécko-katolíckeho Chrámu sv. Lukáša v Brežanoch 18.6.2022. Výber diel, ktoré umelci uvedú na koncerte, dokazuje, že ľudová pieseň je nevyčerpateľnou studnicou inšpirácie. Hudbu plnú ľudových nápevov a námetov z folklóru či života na dedine si budú môcť návštevníci vypočuť prostredníctvom tvorby Suchoňa, Zeljenku, Slobodu a Albrechta.

Hermanovce s evergreenmi v novom dizajne

Uvoľnenejšiu atmosféru môže publikum očakávať v Péchy Castle Hermanovce v nedeľu 19.6.2022. Tu v podaní hudobníkov popredných pražských symfonických orchestrov združených v súbore Czech Brass zaznejú známe melódie z tvorby európskych skladateľov ako Händel, Mozart, Čajkovskij, Verdi, Bizet a ďalších.

Brass ansámble (súbory zostavené z plechových dychových nástrojov) sa pýšia impozantnou históriou. Tieto ušľachtilé nástroje zohrávali v tvorbe skladateľov minulosti významnú úlohu. Skúsení hudobníci ponúknu na koncerte svieže verzie známych „evergreenov“ v novom zvukovom dizajne.

Barokovo v Hanušovciach

Pre vyznávačov hudby obdobia baroka festival ponúka jedinečný program vo Veľkom kaštieli v Hanušovciach nad Topľou. V slovenskej premiére sa 20.6. započúvame, tak ako pred 300 rokmi arcibiskup na zámku v Kroměříži, do novoobjavených skladieb v podaní poľského komorného súboru Starck Compangnay. Snahou súboru je interpretácia starej hudby na historických hudobných nástrojoch (reprezentačnej, svetskej i sakrálnej), s ťažiskom na jej zaradenie do kontextu historického i liturgického.

Súzvuk harfy a hoboja

Kombinácia harfy a hoboja odkrýva nevídané farebné a zvukové možnosti. Dôkazom bude aj spojenie majstrovstva českých interpretov – harfistky Kateřiny Englichovej a charizmy hobojistu Viléma Veverku.

To si publikum bude môcť vypočuť 21.6. na koncerte v renesančnom Kaštieli vo Fričovciach. Program tvoria diela Ravela, Hasselmansa, Vejvodu, Hyblera a Debussyho.

Francúzka bodka festivalu Pro musica nostra Sarossiensi

Záverečný koncert festivalu sa uskutoční 22.6. 2022 vo Dvorane Evanjelického kolégia v Prešove. Bude patriť poprednému súboru Quasars Ensemble pod vedením Ivana Buffu.

Quasars Ensemble
Quasars Ensemble

Významnú časť programu bude tvoriť hudba francúzskych velikánov – Debussy, Bizet, Ravel a Saint-Saëns. Francúzsko ako krajina šansónu a kabaretu sa vo svete hudby spája so silnou expresivitou, vášnivosťou a pestrou paletou orchestrálnych farieb. Na jednej strane monumentálnosť, na druhej strane šarm ale i vtip charakterizujú to najlepšie z ich hudby.

Festival sa koná pod záštitou predsedu Prešovského samosprávneho kraja Milana Majerského.   

Zdroj: Redakciu informovala Veronika Štubňová, Hudobné centrum

3 thoughts on “Festival Pro musica nostra Sarossiensi ponúkne sedem koncertov

Comments are closed.

Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Daniel Hevier medzi zrkadlami a za zrkadlami
Culture Eventy News PR

Daniel Hevier medzi zrkadlami a za zrkadlami

Pri príležitosti svojich 68. narodenín porozpráva Daniel Hevier príbehy, čítať zo svojej tvorby, zaspieva vlastné piesne a vystaví aj svoje obrazy.

Read More
Štátna opera
Culture Eventy Hudba News PR

Štátna opera oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom

Štátna opera v Banskej Bystrici na Mikuláša oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom s názvom Japonsko, naša srdcovka.

Read More
Translate »