Novinky

15. ročník festivalu Dolce vitaj prináša opäť kúsok Talianska

15. ročník festivalu Dolce vitaj prináša opäť kúsok Talianska

Festival talianskej kultúry Dolce Vitaj sa začal. Taliansky festival na Slovensku Dolce Vitaj je vďaka svojej rôznorodosti ojedinelým projektom. Už po pätnásty raz ponúka bohatú ponuku významných stretnutí s talianskym umením a životným štýlom.

Dolce vitaj má v programe výstavy, hudobné podujatia, filmovú prehliadku Cinevitaj a nechýba ani tradičný Taliansky trh na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave od 17. do 26. júna. Skrátka Taliansko všetkými zmyslami.

Pocta móde i módnej návrhárke. Aj to je Dolce vitaj 2022

Festival Dolce Vitaj 2022 sa začal už 26. mája v Považskej galérii umenia v Žiline autorskou výstavou Lucie Marcucci (*1933, Florencia). Informujeme o tom sčasti už TU. Ako jedna z výrazných predstaviteliek pop-artu sa objavila na alternatívnej umeleckej scéne už v 60-tych rokoch. Výstava  mapuje umeleckú dráhu Lucie Marcucci. Začína od experimentov, cez reflexie o mechanizmoch fungovania digitálnych informácií. Končí pri dielach, ktoré sa stali inšpiráciou pre parížsku prehliadku módneho domu Dior. Štyrikrát sa zúčastnila na Bienále v Benátkach. Jej diela nedávno tvorili veľkolepú kulisu prehliadky kolekcií Prêt-à-porter na Jar/Leto 2021 módneho domu Christian Dior. Autoportrét Autoritratto (Perfection) sa dostal do zbierky autoportrétov Galérie Uffizi vo Florencii. Mnohé z jej diel sú súčasťou významných zbierok umenia. Nájdete ich v Múzeu moderného a súčasného umenia MART v Trente a Roverete či Národnej galérii moderného a súčasného umenia v Ríme. Výstava potrvá do 2. júla 2022.

K slovu sa dostanú aj talianske ikony

Kľúčovým podujatím 15. ročníka talianskeho festivalu na Slovensku Dolce Vitaj je aj druhá výstava. Prináša diela veľkej dámy talianskej portrétnej fotografie Maria Mulas: Talianske ikony vo fotoportrétoch. Návštevníci si ju môžu pozrieť  v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave od 2. júna. V rokoch 1965 až 1976 sa venovala predovšetkým divadelnej fotografii a portrétom umelcov a intelektuálov. V ich blízkosti sa s bratom pohybovali. Jej prvá autorská výstava v roku 1976 v galérii Diaframma v Miláne pozostávala z portrétov umelcov a hercov daného obdobia.   Maria Mulas (*1935 Manerba del Garda) vystavovala v mnohých prestížnych galériách v Taliansku i v zahraničí. Jej fotografie tvoria súčasť mnohých významných múzejných zbierok. Počas svojej kariéry prekročila taliansky kontext a portrétovala aj svetových umelcov. 

Chute a vône Talianska aj v hudbe

Úvodný koncert festivalu Dolce Vitaj bude patriť výnimočnému zoskupeniu hudobníkov, ktorí vždy spolupracovali s umelcami svetového mena. Daniele Di Bonaventura Trio sa v Bratislave predstaví po prvý raz, v pondelok 6. júna o 19:00 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Repertoár koncertu vychádza z hudobných tradícií krajín Latinskej Ameriky, Stredného východu, Severnej Afriky a južnej Európy.

Umelec s mnohotvárnym štýlom

Daniele Di Bonaventura je skladateľ, hudobný aranžér a jeden zo  svetovo uznávaných hráčov na bandoneóne. Jeho erudovaná hra sa vyznačuje mnohotvárnym štýlom. Táto výrazná osobnosť talianskej hudobnej scény má veľmi široký hudobný záber. Doma je od klasickej po súčasnú hudbu, etno, tango a jazz.  Ako hráč na bandoneóne prezentoval svoju tvorbu na početných medzinárodných festivaloch. Venuje sa aj filmovej hudbe a za svoju tvorbu získal viacero významných ocenení.

Spolu s ním tvoria trio Elias Nardi, ktorý hrá na oud (arabská lutna) a Ares Tavolazzi, ktorý študoval hru na violončelo a kontrabas na konzervatóriu vo Ferrare.

Husľový alchymista v Klariskách

Ďalším festivalovým koncertom je koncert Luca Ciarlu. Husľový alchymista Luca Ciarla očarí slovenské publikum neuveriteľnou ľahkosťou, s ktorou sa pohybuje na pomedzí viacerých žánrov, 17. júna v Klariskách. Je laureátom mnohých hudobných súťaží v Taliansku aj v zahraničí. Spolupracoval s významnými umelcami. Denník La Repubblica označil tohto nepredvídateľného huslistu za jedného z najzaujímavejších huslistov súčasnej medzinárodnej scéne s nezameniteľným štýlom.

Celú partitúru svojho orchestra predvádza sólovo pred očami poslucháčov. Tí pri pohľade na hrajúce husle počujú zvuk gitary, violončela či perkusií. V tomto imaginárnom hudobnom svete Luca spieva, píska, imituje rôzne nástroje. Program koncertu pozostáva z originálnych kompozícií, ktorých aranžmány vychádzajú z talianskej ľudovej tradícii.

Nechýba ani tradičná kinoprehliadka Cinevitaj

V stredu 8. júna sa začne tradičná filmová prehliadka Cinevitaj. Filmová prehliadka Cinevitaj je v tomto roku venovaná filmom, ktoré mapujú rôznorodé podoby partnerských, rodinných a priateľských vzťahov. Renomovaní režiséri Paolo Genovese, Edoardo Leo  a Gabriele Muccino prinášajú svoj pohľad na aktuálne vzťahové témy v 21. storočí.

Čerešničkou na torte je film Maria Martoneho nakrútený podľa skutočného príbehu, Kto sa smeje naposledy.

Tešiť sa môžete aj na Rozchod v Ríme v réžii Edoarda Lea, Najlepšie roky Gabriele Muccina a na film Superhrdinovia režiséra Paola Genoveseho.

Filmová prehliadka sa zrealizuje v spolupráci:  Kino Lumiére Bratislava, Kino Úsmev Košice, FK v Múzeu SNM Banská Bystrica, Záhradné kino Scala, Prešov.

Literárne stretnutie: Sandro Veronesi - Kolibrík / Dolce vitaj 2022

Rozhovor so spisovateľom Veronesim i výstava maliara Bendiniho

14. júna je na programe online rozhovor so spisovateľom Sandrom Veronesim (na obr.), autorom úspešného románu o veľkej moci života Kolibrík. Je dvojnásobným držiteľom Ceny Strega (2006, 2020) a ceny Campiello (2000). Od 24. júna do 4. decembra bude na Bratislavskom hrade výstava maliara Vasca Bendiniho Sto (k)rokov. Vasco Bendini patril medzi zakladateľov neformálneho umenia v Taliansku a v Európe. Venoval sa tvorbe objektov a inštalácií, ktoré neskôr priniesol umelecký smer Arte Povera („chudobné umenie“). Výstava Vasca Bendiniho  tohtoročný festival, ktorý sa koná  pod záštitou primátora Hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla uzavrie.

Zdroj: Dolce vitaj, Taliansky kultúrny inštitút

One thought on “15. ročník festivalu Dolce vitaj prináša opäť kúsok Talianska”

Comments are closed.

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »