Novinky

KODÁLY FILHARMÓNIA DEBRECÍN po prvýkrát v Košiciach

KODÁLY FILHARMÓNIA DEBRECÍN

Tento týždeň máme pre vás ešte jeden tip na zaujímavý koncert v Košiciach. Prinesie košický debut orchestra Kodály filharmónia Debrecín a predstaví aj klaviristu Gergely Bogányia ako skladateľa.

Pestrú ponuku tipov kam za kultúrou počas druhého marcového týždňa rozširuje aj výnimočný koncert LISZT – KODÁLY – BOGÁNYI. Okrem dvojice už avizovaných koncertov (viac TU) ponúka Štátna filharmónia Košice aj ďalší koncert. Uskutoční sa v piatok 11. marca o 18.00 hod. v Dome umenia. Podujatie sa koná pri príležitosti štátneho sviatku Maďarska (15. marca) v spolupráci s Generálnym konzulátom Maďarska v Košiciach a s finančnou podporou Národného kultúrneho fondu Maďarska.

Dániel Somogyi-Tóth / KODÁLY FILHARMÓNIA DEBRECÍN

Prvýkrát v Košiciach

Košickému publiku sa po prvý raz predstaví hosťujúci orchester Kodály filharmónia Debrecín pod vedením dirigenta Dániela Somogyi-Tótha. Sólistom v Lisztovom koncerte Es dur bude klavírny virtuóz a skladateľ Gergely Bogányi. Klavirista sa však predstaví aj v úlohe skladateľa. Na záver odznie 4. časť z Bogányiho symfonickej básne Al Ula.

Prekypuje farbami orchestrálnych obrazov

Symfonickú báseň Franza Liszta Les Préludes po prvýkrát uviedli v roku 1855. Sám autor hovorí o umeleckej náplni programu takto: „Čo iné je náš život, než séria prelúdií k neznámej piesni, ktorej prvé tóny rozozvučí smrť?“ Skladba je plná veľkolepých farebných orchestrálnych obrazov, ktoré hudobne stvárňujú poéziu francúzskeho básnika Alphonsea de Lamartinea.

Ponúkne výjavy z dedinského života

Z Kodályových orchestrálnych diel sa snáď najčastejšie uvádzajú Tance z Galanty z roku 1933. Za invenčnosť a popularitu vďačí dielo najmä tematickej bohatosti a prepychovému aranžmánu. Kodály strávil časť svojho detstva v Galante na Slovensku, keď tam ešte prežívali interpretačné tradície primáša Mihóka. Zo súboru sa vyníma úloha klarinetu, evokujúceho charakteristický zvuk dychového nástroja tárogató. Dramaturgicky dokonale vypracovaná partitúra predostiera výjavy z dedinského života so širokou škálou nálad od melanchólie cez hravosť až po neskrotnú zábavu.     

Sólistom v klavírnom koncerte bude klavirista Gergely Bogányi

V diele Franza Liszta majú obzvlášť veľký význam diela pre klavír a orchester, keďže skladateľ bol zároveň jedným z najlepších klaviristov svojej doby. Prvý náčrt klavírneho koncertu Es dur pochádza z roku 1849. Liszt ho potom niekoľkokrát prepracoval, ako to mal vo zvyku. Štruktúra diela bola v tom čase mimoriadne novátorská. Liszt integroval klavír do orchestra a niektoré nástroje – najmä flautu, klarinet a hlavne violu – zas použil priam sólisticky.

Mimoriadny koncert KODÁLY FILHARMÓNIA DEBRECÍN v ŠFK predstaví klaviristu Gergelya Bogányia aj ako skladateľa

Inšpiračným zdrojom symfonickej básne Al Ula bolo detské nadšenie Gergelya Bogányiho pre arabský svet:

„V tom čase som sa dostal do týchto čarovných končín iba pomocou kníh. Vedel som si predstaviť horúčavu, chuť arabskej kávy, ovocia a jedál, pohľad na karavánu tiav a hudbu arabského sveta. Náhly chlad po východe slnka na mňa pôsobil ako krištáľovo jasné svetlo. Protiklad chudoby, nepredstaviteľného bohatstva a množstvo tajomných zvyklostí zamestnávali moju predstavivosť. Neskôr sa mi naskytla možnosť okúsiť to aj osobne. Zo Saudskej Arábie som si odniesol veľa zážitkov, našiel som tú zmes, o ktorej som pred desiatkami rokov čítal. Praveké mesto Al Ula sa dotklo mojej duše a podnietilo ma prevteliť tieto zážitky do hudobnej formy. Chcel som vytvoriť dielo zrozumiteľné pre všetkých, v ktorom sa snúbia prvky arabskej a západnej hudobnej tradície…“

Gergely Bogányi

Koncert sa uskutoční v režime základ. Povolená kapacita je 500 miest. Aj naďalej platí povinnosť mať prekryté horné dýchacie cesty respirátorom FFP2.

Redakciu informovala Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK

Štátna opera
Culture Eventy Hudba News PR

Štátna opera oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom

Štátna opera v Banskej Bystrici na Mikuláša oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom s názvom Japonsko, naša srdcovka.

Read More
Ensemble Spectrum
Hudba Koncerty News PR

EnsembleSpectrum v Redute s premiérou diela Schnee

Zoskupenie mladých hudobníkov EnsembleSpectrum sa 5.12.2023 predstaví v bratislavskej Redute s premiérou diela dánskeho skladateľa Schnee.

Read More
NDKE uvádza 1. a 3. decembra v premiére operu R. Wagnera Tannhäuser
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR

NDKE uvádza 1. a 3. decembra v premiére operu R. Wagnera Tannhäuser aj s najlepším zborom Európy

Na dosky Národného divadla Košice sa po 65 rokoch vracia Wagnerova opera Tannhäuser v tzv. miešanej verzii. Po boku domácich sólistov a hostí sa predstaví aj Slovenský filharmonický zbor. Premiérovať ich bude košická opera 1. a 3. decembra 2023.

Read More
Translate »