Dnes štartuje Týždeň francúzskeho filmu

Týždeň francúzskeho filmu Crème de la Crème 2022

Druhý marcový týždeň sa ponesie vo francúzskom šarme a s ušľachtilým cieľom. V pondelok 7. marca štartuje v slovenských kinách Týždeň francúzskeho filmu Crème de la Crème 2022. Predstaví osem filmov, prinesie premiéry i návraty. Na čo sa môžeme tešiť?

Aktuálny týždeň prináša so sebou festival francúzskeho filmu do slovenských kín i do sály SND. Na svoje si prídu fanúšikovia francúzskej kinematografie. Je tu totiž Týždeň francúzskeho filmu Crème de la Crème 2022. Prehliadku Crème de la Crème organizuje mediálna spoločnosť Film Europe v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku. Už po 8-krát ovládne kiná po celom Slovensku. V Bratislave to budú kiná Lumière, Film Europe, Mladosť, Nová Cvernovka i Nová budova SND. Ktoré slovenské kiná a inštitúcie sa zapájajú do Týždňa francúzskeho filmu, sa aj s presným programom dozviete TU.

Marec – mesiac frankofónie

Sme radi, že vám aj tentoraz prinášame originálny ročník s pestrým programom. Crème de la Crème nám dáva príležitosť vyzdvihnúť to najlepšie z francúzskej kinematografie, a to vďaka filmom, ktoré dokážu osloviť všetkých divákov. Kinopremiéry uvedené na Slovensku nám predstavia podmanivé príbehy s hviezdnym hereckým obsadením, vďaka ktorému sú tohtoročné diela tak silné a intenzívne. Sme presvedčení, že tieto filmy budú na Slovensku rovnako úspešné, ako boli vo Francúzsku. Okrem toho je festival súčasťou Mesiaca Frankofónie, ktorý tradične oslavujeme v marci,“ pozýva francúzsky veľvyslanec na Slovensku J. E. Pascal Le Deunff.

Festival so slovenskými premiérami

Vo festivalovej kinopremiére uvedú počas prehliadky Crème de la Crème osem snímok. Doplnia ju aj dve sekcie venované výnimočným francúzskym hereckým osobnostiam. Sekciu Fokus venujú francúzskej herečke a femme fatale, Léi Seydoux. Sekcia Hommage vzdá poctu nedávno zosnulému francúzskemu hercovi Gaspardovi Ullielovi. Súčasťou prehliadky budú žánrovo rozmanité diela. Uvedené budú historické drámy, filmy zo súčasnosti, ekologicky zamerané snímky i hudobný film. „Francúzska filmová mašina produkuje ročne dvesto až tristo filmov a povedať, že osem z nich dáva obraz francúzskej kinematografie, nemôžem. Môžem však našimi premiérami upozorniť na trendy, témy, aktuality, kontext a stabilné hodnoty, ktoré naši diváci od Francúzov čakajú“, povedal k prehliadke riaditeľ mediálnej spoločnosti Film Europe Ivan Hronec.

Týždeň francúzskeho filmu Crème de la Crème 2022

Na stope aktuálnej tragédie

Vzhľadom na vážnu celosvetovú situáciu a na podporu Ukrajiny organizátori upravili program otvorenia prehliadky. Úvodným predstavením bude 7. marca v novej budove SND o 17.30 hod. švajčiarsko-francúzsko-ukrajinská snímka OĽGA. Film mal premiéru na medzinárodnom festivale v Cannes 2021 v sekcii Týždeň kritiky. Téma filmu o silných emóciách, životných hodnotách, postojoch a politike je dnes výsostne aktuálna. Debut francúzskeho režiséra Elieho Grappeho rozpráva príbeh mladej ukrajinskej gymnastky. Pätnásťročná gymnastka opúšťa Kyjev, aby sa stala členkou švajčiarskeho gymnastického tímu. Snaží sa zaistiť si miesto v Národnom športovom centre. Hneď potom vypukne v Kyjeve Euromajdan, protivládny protest za demokraciu a európsku integráciu. Oľga sleduje situáciu tisícky kilometrov od domova cez obrazovku mobilu a telefonátmi s rodinou a priateľmi, ktorí sú v centre demonštrácií. Jej dilemou je ostať v bezpečí s nádejou na úspešnú kariéru alebo sa vrátiť domov a bojovať za slobodu.  

Film Oľga nás vracia k podstate problému, ktorý dnes tragicky vrcholí ruským útokom na Ukrajinu. Hlavnú predstaviteľku Oľgu stvárnila mladá ukrajinská vrcholová športovkyňa Anastasiia Budiaškina„Snímka Oľga je pravdivou ľudskou drámou, ktorá sa prepája so súčasným tragickým dianím na Ukrajine. Práve preto sme sa spolu s Francúzskym veľvyslanectvom a Francúzskym inštitútom na Slovensku rozhodli film uviesť na otvorení festivalu“, uviedol Ivan Hronec z mediálnej spoločnosti Film Europe.

Týždeň francúzskeho filmu sleduje aj charitatívny rozmer

Počas prehliadky sa bude tento film premietať v Bratislave a v kinách na Slovensku. Celá tržba z premietania tejto snímky poputuje na pomoc Ukrajine cez humanitárnu organizáciu Človek v ohrození„Vlnu solidarity, ktorá sa od vypuknutia vojny na Ukrajine zodvihla sme v Človeku v ohrození ešte nezažili. Pomoc prichádza nielen od jednotlivcov, zapájajú sa veľké firmy, podnikatelia, ale aj umelci a známe osobnosti, ktorí sú pripravení svoj zisk venovať Človeku v ohrození. Sme veľmi vďační za všetky iniciatívy a prejavenú dôveru,” hovorí PR manažérka humanitárnej organizácie Lenka Kačmárová.

Pomôcť môže celé Slovensko

Do zbierky sa zapojili kiná po celom Slovensku. Prispieť môže každý ľubovoľným finančným darom na účet verejnej zbierky Človek v ohrození na pomoc Ukrajine: IBAN SK39 1100 0000 0029 4101 6716, BIC(SWIFT): TATRSKBX, Variabilný symbol 1111

Pocta histórii

Medzi premiérovým titulmi bude uvedená aj historická snímka STRATENÉ ILÚZIE. Historický veľkofilm je filmovou adaptáciou slávneho románu Honoré de Balzaca, ktorú na plátna prináša režisér Xavier Giannoli. Vo filme sa objavia aj známe herecké hviezdy ako Benjamin Voisin, Cécile de France, Xavier Dolan a Vincent Lacoste. Film získal 15 nominácií na francúzsku filmovú cenu César. „Režisér filmu Giannoli veľkolepo namaľoval svoje filmové plátno životom, farbami a veľkorysými porciami epikurejskej parády,“ píše mediálny portál Cineuropa. Pred pár dňami získal vo Francúzsku až sedem ocenení národných filmových cien César vrátane ceny za najlepší film roka. Bratislavské publikum ju uvidí v pondelok 7. marca. Stane sa tak o 21.00 hod. v novej budove SND.   

Festival s hviezdou Adèle Exarchopoulos

Známu hereckú hviezdu Adèle Exarchopoulos, ktorá sa preslávila filmom oceneným v Cannes Život Adèle diváci uvidia v historickej dráme ANARCHISTI. Snímka získala národnú cenu Lumière a bude súčasťou programu tohtoročnej prehliadky francúzskych filmov. Adèle Exarchopoulos uvidíme aj v  dráme SIBYL. Zachytáva pracovný a osobný život terapeutky a zobrazuje medziľudské príbehy z jej blízkosti. Vo filme hrá aj nedávno zosnulý francúzsky herec Gaspard Ulliel, ktorého výnimočné herectvo pripomenú aj staršie snímky Je to len koniec sveta (2016) Saint Laurent (2014).

Film o živote novinárky natáčali aj v Elyzejskom paláci

Vo filme FRANCE divák prežije  život hviezdnej televíznej novinárky, uviaznutej v špirále udalostí, ktoré zapríčinia jej pád. Snímka, ktorá je obrazom súčasného Francúzska osciluje medzi drámou a komédiou. Do hlavnej úlohy režisér Bruno Dumont obsadil francúzsku hereckú superstar Léu Seydoux. Štáb dostal povolenie natáčať aj v Elyzejskom paláci, no francúzsky prezident  Emannuel Macron sa objaví iba v úvodnej sekvencii. Aj to  len vďaka použitiu archívnych záberov a šikovnému strihačskému remeslu. Bruno Dumont do hlavnej úlohy obsadil francúzsku hereckú superstar Léu Seydoux. „Dumont rieši výrazné ženy a dobu, ktorá s nimi bojuje: jeho snímky Camille Claudel, Jana z Arcu a teraz France – sú v jednej skupine“, podotýka Ivan Hronec.

Festival Týždeň francúzskeho filmu uvedie aj film Klam od slávneho režiséra

Ďalší francúzsky kultový režisér Arnaud Desplechin na motívy známeho rovnomenného románu spisovateľa Philipa Rotha  natočil príbeh o slávnom americkom spisovateľovi Philipovi žijúcom v Londýne a jeho milenke v intímnej dráme KLAM. Témou filmu nie sú iba intímne vzťahy. Sú to aj hlbšie rozhovory o antisemitizme, o ženách, o životných hodnotách. V hlavnej úlohe sa predstavia Denis Podalydès a Léa Seydoux. Sekcia Fokus zameraná na herečku Léu Seydoux ponúkne aj staršiu obľúbenú snímku Denník komornej (2015). Po Jeanovi Renoirovi a Luisovi Buñuelovi je Benoît Jacquot tretím režisérom, ktorý sfilmoval tento slávny román Octava Mirbeaua.

Týždeň francúzskeho filmu aj s témou ekológie

Herec Louis Garrel sa už po 3-krát pustil do réžie a spolu so scenáristom Jeanom-Claudeom Carrièrom odpremiéroval na minuloročnom festivale v Cannes komédiu so silným akcentom na životné prostredie KRÍŽOVÁ VÝPRAVA. V snímke rodičia Abel a Marianne zistia, že ich trinásťročný syn tajne predal ich najcennejší majetok, aby zachránil planétu.

O vzniku tohto filmu tiež nepriamo rozhodla známa mladá aktivistka Greta Thunberg. Svojím štrajkom presvedčila tvorcov, že téma ekológie nie je len pre dospelých.

Nebude núdza o hudobnú komédie i návraty

Tandem režisérov, bratov Arnauda a Jeana-Mariho Larrieuovcov prinesie fanúšikom bizarných francúzskych komédií hudobnú snímku TRALALA. V nej sa 48-ročný pouličný spevák Tralala rozhodne zmeniť svoju identitu. V hlavnej úlohe sa predstavia režisérska hviezda Maïwenn a aj známy francúzsky herec Mathieu Amalric. Toho diváci poznajú z populárnych snímok Wesa Andersona Francúzska depeša Liberty alebo Grandhotel Budapešť.

Zo sekcie Comeback diváci budú mať šancu si v kinách opäť pozrieť divácky atraktívne snímky VERNÍ NEVERNÍ  a MUCHA V KUFRI.

Necháte sa vtiahnuť do víru tohtoročnej pestrej ponuky Týždňa francúzskeho filmu?

 

Zdroj: TS Film Europe, SND a CDLC

One thought on “Dnes štartuje Týždeň francúzskeho filmu”

Comments are closed.

CD k muzikálu Jánošík
Divadlo Hudba News

Divadlo Nová scéna vydalo CD so skladbami z muzikálu Jánošík

Divadlo Nová scéna vydalo album JÁNOŠÍK so skladbami z rovnomenného pôvodného slovenského muzikálu. Slávnostný krst albumu sa konal v utorok 23. novembra 2022 pred predstavením muzikálu Jánošík. Na albume sa nachádza 18 skladieb, autorom hudby je Gabo Dušík, lyrické i vtipne hravé texty piesní napísal Daniel Hevier. Interpretmi sú takmer všetci členovia súboru Divadla Nová […]

Read More
Nepovinne po víne
Hudba Literatúra News Odporúčame Podujatia PR

Premiéra hudobno-poetického večera Nepovinne po víne už dnes

Divadlo Nová scéna uvedie v premiére dňa 25. novembra o 19.30 hod. hudobno-poetické pásmo s názvom NEPOVINNE PO VÍNE. Povinná literatúra zaznie v mimoriadnej forme. Pri čaši vína sa počas večera povinná i nepovinná literatúra zmenia na hudbu a súčasne odkryjú vzťahy medzi slovenskými básnikmi a poetkami. Víno samotné naberá aj symbolický význam – pravdy, […]

Read More
Svätenie jari
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľkolepé Svätenie jari v košickej filharmónii

Dnes uznávané dielo Igora Stravinského spôsobilo v dobe svojho vzniku kontroverziu a šok. Veľkolepou baletnou suitou Svätenie jari uzatvára Štátna filharmónia Košice aktuálny 19. ročník festivalu súčasného umenia ARS NOVA. Symfonický koncert doplnia diela Leonarda Bernsteina a Aarona Coplanda. V sprievode orchestra ŠFK a pod taktovkou Tomáša Braunera sa predstaví izraelský klarinetista Jonathan Leibovitz. Koncert BERNSTEIN – […]

Read More
Translate »