Novinky

SAXOPHOBIA Bratislava 2022 je už tu!

Saxophobia

Začiatok marca už tradične patrí saxofónovej udalosti roka – festivalu SAXOPHOBIA BRATISLAVA. Popri majstrovských kurzoch prinesie šiesty ročník aj tri zaujímavé verejné koncerty venované nie džezovej, ale klasickej hudbe na saxofónoch.

Saxophobia Bratislava je pevnou súčasťou nielen bratislavského, ale i celoslovenského hudobného života. Každoročne prináša publiku saxofón trochu inak – ako plnohodnotný nástroj klasickej a súčasnej hudby. Na štvordňových majstrovských kurzoch (3.3. – 6.3.2022) si na pôde Vysokej školy múzických umení bude takmer 60 saxofonistov zo 7 krajín rozširovať svoje zručnosti. Stane sa tak pod vedením šiestich špičkových zahraničných lektorov z USA, Nemecka, Holandska, Francúzska a Poľska. Organizátori však nechcú saxofón zavrieť do učebných tried. Pre verejnosť pripravili tri výnimočné koncerty rozmanitých štýlov od obdobia baroka, klasicizmu, romantizmu či impresionizmu až po súčasné kompozície. Záštitu nad podujatím prevzal primátor hlavného mesta SR Bratislavy, Matúš Vallo.

Priestor aj pre víťaza súťaže mladých skladateľov

Na jednom z koncertov odznie aj víťazná skladba Súťaže mladých skladateľov do 30 rokov, ktorú organizátori Saxophobie tento rok vyhlásili po prvýkrát: „Na Slovensku je saxofón ako nástroj klasickej či súčasnej hudby stále dosť neviditeľný. Aj na koncertných pódiách našich najväčších inštitúcií sa objaví len raz za niekoľko rokov. Preto sme sa rozhodli osloviť novú, nastupujúcu generáciu mladých skladateľov a skladateliek kompozičnou súťažou. Chceli sme ňou nielen podporiť domácu tvorbu, motivovať mladých skladateľov, aby sa s týmto nástrojom a jeho úžasnými možnosťami detailnejšie zoznámili, ale aj podporiť vznik autorského slovenského repertoáru pre tento nástroj, ktorý chýba. V spolupráci so SOZA sme získali aj atraktívnu odmenu pre autora víťaznej skladby, Adama Štefunka. Participanti súťaže dostali od medzinárodnej poroty aj dôležité spätné väzby, ktoré im pomôžu v ďalšom profesijnom raste.“ informovala manažérka festivalu Jana Dekánková.

Saxophobia

Mimoriadny koncert saxofonového orchestru si vychutná celé Slovensko

Veľkou raritou festivalu je 60-členný saxofónový orchester. Priamo na kurzoch, pod vedením dirigenta Andreasa van Zoelena, naskúša 6. marca v Slovenskom rozhlase program veľkého koncertu. Tento si bude môcť zo záznamu na Rádiu Devín vypočuť celé Slovensko.

Saxophobia - Saxofonovy orchester 2021
Saxophobia - Saxofonovy orchester 2021. Zdroj: Saxophobia

Príde aj Raschèr Saxophone Quartet

Okrem koncertu šiestich zahraničných lektorov – majstrov saxofónu je novinkou tretí koncert 5. marca v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca. Pozvanie učiť na kurzoch prijalo na veľkú radosť organizátorov jedno z najlepších saxofónových kvartet na svete – RASCHÈR SAXOPHONE QUARTET. „Nemohol som to nevyužiť a vymysleli sme spolu nádherný program kombinácie klavíra so saxofónovým kvartetom. Dokonca sa nám podarilo zorganizovať aj malé turné tohto nevšedného zoskupenia a interpretované skladby v tejto podobe zaznejú na Slovensku v úplnej premiére – 8.3. v Štátnej filharmónii Košice, 9.3. v Malom Berlíne v Trnave a 10.3. v Slovenskom rozhlase v Bratislave. Nesmierne sa na to teším, o to viac, že práve pre nás skomponovali veľmi zaujímavé skladby dvaja uznávaní skladatelia – Slovinec Uroš Rojko a Talian Giorgio Colombo Taccani, ktorý na premiéru aj osobne pricestuje.“ uviedol riaditeľ Saxophobie, klavirista a v posledných rokoch už aj saxofonista Ladislav Fančovič.

Saxophobia bude s premiérami

Na všetkých koncertoch odznie viacero slovenských a svetových premiér, dodáva Fančovič: „Programy sa snažíme vymyslieť tak, aby si publikum naplno vychutnalo možnosti saxofónu ako veľmi zaujímavého nástroja, pretože sa na ňom dá nielen hrať krásnu melódiu, ale môže sa používať napríklad aj ako perkusívny nástroj alebo sa na ňom dajú vyludzovať rôzne zvukové efekty. Je veľmi zaujímavé, ako dokážu saxofón využiť súčasní skladatelia, ktorých kompozície nie sú ani nepočúvateľné, ani hrôzu vzbudzujúce, ako sa naše publikum často pri slovnom spojení ‘súčasná hudba’ obáva.

Toto je SAXOPHOBIA 2022

GALAKONCERT majstrov saxofónu

5.3.2022 o 19:00 hod. / Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca

Koncert zahraničných lektorov majstrovských kurzov

Saxophobia - koncert lektorov 2019 / Kam za kultúrou

Program: J. S. Bach, W. A. Mozart, R. Schumann, A. Glazunov, F. Say, D. Grusin.

Účinkujú:  Philippe Portejoie (Francúzsko), Paweł Gusnar (Poľsko), Christine Rall (Nemecko), Elliot Riley (USA), Andreas van Zoelen (Holandsko), Oscar Trompenaars (Holandsko) a klavírny sprievod – Ladislav Fančovič

Koncert 60-členného saxofónového orchestra

6.3.2022 o 18:00 hod. / Slovenský rozhlas, Štúdio 1

Na Saxophobii sa môžeme tešiť na mimoriadny koncert orchestra zloženého zo 60-tich saxofonistov a jednej sady bicích nástrojov. Ale aj na komorné zoskupenia. Čaká nás program, ktorý účastníci nacvičia priamo na kurzoch. Medzi účinkujúcimi budú Saxophobia Orchestra, Fontys University Sextet, Pressburg Saxophone Quartet, bicie nástroje: Kiril Stoyanov.  Vychutnáme si ich pod taktovkou dirigenta Andreasa van Zoelena. Zaznejú skladby H. Purcella, B. Bartóka,  L. Alonsa, C. A. Wirtha, A. Dvořáka či I. Zeljenku v úpravách pre saxofónový orchester. Vypočuť si môžeme tiež rôzne kompozície pre komorné zoskupenia. Nebude chýbať ani víťazná skladba skladateľskej súťaže Sax and the City od Adama Štefunka.

RASCHÈR SAXOPHONE QUARTET & LADISLAV FANČOVIČ

Nekorunovaní králi saxofónu Raschèr Saxophone Quartet vo výnimočnom spojení s popredným slovenským klaviristom Ladislavom Fančovičom.

Saxophobia / Raschèr Saxophone Quartet & Ladislav Fančovič

8.3.2022 Košice – Dom umenia, Štátna filharmónia Košice, 19:00 hod.

9.3.2022 Trnava – Malý Berlín, 19:00 hod.

10.3.2022 Bratislava – Slovenský rozhlas, Štúdio 1, 19:00 hod.

Nekorunovaní králi saxofónu

Raschèr Saxophone Quartet založil pred vyše 50 rokmi priekopník klasického saxofónu, Sigurd Raschèr. Dnes sú jedným z najlepších saxofónových kvartet na svete. Koncertovali v najvýznamnejších koncertných sálach po celom svete, na všetkých kontinentoch. Vo viedenských novinách Der Zeitung boli nazvaní „nekorunovanými kráľmi saxofónu“. A v Die Welt vyšla táto kritika: „Ak by existovala olympijská disciplína pre virtuózov hrajúcich na dychové nástroje, Raschèr Quartet by zaručene získali zlatú medailu.“ Kvartetu venovali súčasní skladatelia viac než 300 kompozícií. Dedikovali im tiež vyše 25 skladieb kombinácie saxofónového kvarteta s orchestrami či zbormi.

V trojici slovenských miest aj s premiérami

Medzi účinkujúcimi koncertu budú Christine Rall (Nemecko), Elliot Riley (USA), Andreas van Zoelen (Holandsko) a Oscar Trompenaars (Holandsko). Vo výnimočnej symbióze s našim popredným klaviristom Ladislavom Fančovičom odohrajú zaujímavý program. Budú to úpravy skladieb J. S. Bacha (Umenie fúgy – výber), W. A. Mozarta (Kvinteto pre klavír a štyri dychové nástroje Es dur), I. Zeljenku (24 prelúdií pre klavír – výber), B. Bartóka (15 maďarských sedliackych piesní). Na programe sú aj dve svetové premiéry. Priamo týmto umelcom venoval U. Rojko – RUSH pre saxofónové kvarteto a klavír. Zaznie aj The last picture of A.S. pre saxofónové kvarteto a klavír od G. C. Taccaniho.

Zdroj: Redakciu informovala Jana Dekánková, manažérka festivalu Saxophobia

2 thoughts on “SAXOPHOBIA Bratislava 2022 je už tu!

Comments are closed.

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »