Kam do divadla (43/2022)

Kam do divadla 43/2022

A je to tu! Začína sa nový týždeň, a tak pre vás máme aj niekoľko zaujímavých tipov na atraktívne kultúrne podujatia. Pozrieme sa kam do divadla v týždni od pondelka 24.10.2022.

Sme tu s ďalším číslom výberových redakčných tipov kam za kultúrou. Pozreli sme sa do programov slovenských divadiel i koncertných siení, a opäť prinášame niekoľko zaujímavých tipov. Kam na koncert odpovedá na otázky priaznivcov naprieč žánrami. Ale teraz sa spoločne pozrieme na niekoľko tipov kam do divadla v týždni od pondelka 24.10.2022. Nechýba ani premiéra či niekoľko tipov pre rodiny s deťmi. Týždeň prinesie komédie, muzikál, operetu i baletné gala. Prajeme inšpiratívne čítanie!

Nočná krádež v Bojnickom zámku

Tentoraz začíname trošku netradične. Najprv zavítame na Bojnický zámok, kde sa už cez víkend môžete tešiť na zaujímavú prehliadku v komediálno-detektívnom šate. Historická udalosť z nie až tak vzdialenej minulosti dostáva divadelný šat. Pre tých, ktorí navštívili rozprávkový zámok Bojnice nie je neznámou nočná krádež zámockého oltára i mystérium posledného bojnického grófa. Práve záhadná krádež Bojnického oltára sa stala námetom pre inscenované prehliadky Bojnického zámku s názvom NOČNÁ KRÁDEŽ. Uskutočnia sa v posledný októbrový piatko-víkend (28. a 29. októbra 2022) vo večerných hodinách, ako sme vás informovali TU.

Bojnice
Bojnice - najnavštevovanejší slovenský hrad. Zdroj: Wikimedia Commons

Kam do divadla počas týždňa na západnom Slovensku?

Z Bojnického zámku sa presuňme do divadla. Začíname v Divadle Jána Palárika v Trnave. To už v pondelok 24.10.2022 večer prichádza s novinkou DOKONALÉ DIEŤA. Je komédiou o našich deťoch, ale nie pre naše deti. Zmenil sa váš život o narodení dieťaťa? Je to terapia pre všetkých unavených rodičov, ktorí potrebujú aspoň chvíľu oddychu. 

Dokonalé dieťa / DJP / Kam do divadla

V utorok 25. októbra večer prináša Divadlo Aréna na dosky bratislavského DPOH  veľkú komédiu o malých problémoch ÍRSKA KLIATBA. Hra analyzuje najtabuizovanejší aspekt mužskej identity s takou úprimnosťou a otvorenosťou, že to vyráža dych. Na ten nezostane čas divákovi pri záchvatoch smiechu. Vstupenky zakúpite TU.

Írska kliatba / Divadlo Aréna / Kam do divadla

Piatok praje komédii

Posledný októbrový piatok praje komédií, plnej náhod i nehôd. Činohra SND prichádza v tomto týždni v piatok 28.10. o 19,00 hod. s komédiou plnou náhod, nehôd, stretnutí a rozchodov TAK SA NA MŇA PRILEPILA. Komédia je o tom, čo sa môže stať, ak sa muž rozhodne opustiť ženu a nie je schopný jej to povedať. Vstupenky si môžete kúpiť  TU. Veselo i vážne bude ale v piatkový večer v Trnave. Odpovie aj na otázku čo by ste robili, ak by ste a našli u seba v knižnici mŕtvolu? V piatok 28.10.2022 o 19,00 totiž Divadlo Jána Palária v Trnave hrá hru PAVUČINA. Tešiť sa môžete na množstvo nečakaných a napínavých zvratov, no tiež aj na humor. Jej autorka Agatha Christie si v hre robí trochu vtipy nielen z detektívneho žánru. Vstupenky si môžete kúpiť  TU.

Top podujatie: Umenie pre život

Slovenské národné divadlo prináša v  piatok 28.10. a v sobotu 29.10.2022 o 19,00 Baletný gala večer UMENIE PRE ŽIVOT, o ktorého realizácií sme vás informovali TU. Je pokračovaním, ktorá vznikla z iniciatívy Národného onkologického ústavu v Bratislave a niekdajšieho šéfa Baletu SND Mária Radačovského. Hlavnou myšlienkou podujatia je osveta a podpora boja proti onkologickým ochoreniam. Na doskách SND sa predstavia baletné hviezdy z prestížnych európskych scén akými iste sú prví sólisti Holandského národného baletu Olga Smirnova, Jakob Feyferlik, ďalej prví sólisti Stuttgartského baletu Miriam Káčerová, Martí Fernández Paixà a prví sólisti Bavorského štátneho baletu Madison Young a Jinhao Zhang. Nebudú chýbať ani slovenské baletné hviezdy, ako prvá sólistka Baletu SND Olga Chelpanova či sólista Baletu SND Adrián Szelle, alebo sólisti baletu ŠD Košice Gennaro Sorbino, Shoko Yamada. Vstupenky si môžete kúpiť na prvý galavečer TU a na druhý TU.

Týždeň v znamení muzikálov

Kto by nepoznal slávny príbeh TURANDOT? Okrem operného šatu má aj muzikálový. Muzikál plný nádhernej, melodickej hudby, emócií, stretov a zmierení. Divadlo Nová scéna s ním zaznamenáva divácke ohlasy a nedávno aj veľký úspech na medzinárodnom festivale v juhokórejskom Daegu, ako sme informovali TU. Na doskách Divadla Nová scéna si ho vychutnáte už v utorok 25.10.2022 večer.  

Akýsi návrat na divadelné dosky zažíva tento týždeň aj národný hrdina Juraj Jánošík. Postava slovenských dejín zanechala výraznú stopu aj v slovenskom divadelnom prostredí. Viacerí si ho privlastňovali, mnohí sa za neho schovávali. Rebeli, hrdinovia, mesiáši… Pôvodný slovenský muzikál JÁNOŠÍK, legenda a mýtus si môžete pozrieť v Divadle Nová scéna už túto stredu (26.10.2022) o 19,00. Vstupenky si zakúpite TU.

Z tohto týždňovej ponuky Divadla Nová scéna sme vybrali aj jeden z najslávnejších svetových muzikálov všetkých čias: BEDÁRI / Les Misérables, ktorého rovnomenná literárna predloha z pera Victora Huga sa dočkala viacnásobného filmového spracovania, pričom o charakteroch postáv sa dočítate TU. Divadlo Nová scéna uvedie Bedárovv piatok 28.10.2022.

S ďalším top muzikálom týždňa prichádza cez víkend vo svojom programe Divadlo Aréna. Ním je v nedeľu 30. októbra o 19,00 muzikál LAZARUS, o ktorom sa viac dozviete TU. Toto posledné dielo hudobného velikána Davida Bowieho, ktoré malo svetovú premiéru mesiac pred jeho smrťou sa stalo hitom svetových scén.

Päť farieb Coco Canel v Žiline

Mestské divadlo Žilina prináša vo štvrtok o 18,00 hod. divákom verejnú generálku a následne 28.10. a 29.10.2022 o 19,00 premiéru svoju nového titulu COCO CHANEL. Na javisko ožije nesmrteľná Coco Chanel. Päť farieb, ktoré ju definovali. Čierna, biela, zlatá, červená a béžová boli súčasťou jej tvorby ale aj súkromného života. Príbeh mapuje Coco Chanel v piatich farebných odtieňoch a konfrontuje ju s jej ideálmi a klamstvami. Bola päťka jej šťastné číslo? Aj to sa dozviete v Žiline. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Inzercia
Bratislava Mozart Festival

Kam do divadla na východnom Slovensku?

Po Bratislave, Trnave a Žiline mierime aj na východné Slovensko. Prezradíme tamojšie najzaujímavejšie divadelné tipy. Košice a Prešov poteší brilantná francúzska komédia z divadelného zákulisia ocenená Moliérovou cenou. Prinášajú tam Divadlo Komédie prináša do Košíc a Prešova brilantnú francúzsku komédiu z divadelného zákulisia PI ČAJ, MILÁČIK. Komédia získala ocenenie ako komédia roka Moliérovou cenou. Poodhaľuje oponu do divadelnej „kuchyne“. Namiesto toho, aby boli herci perfektne pripravení na deň D, dokonale popletú všetky svoje repliky a výstupy. Ich snaha sa na premiérovom večeri zvrhne na smiešny kolotoč zábavných situácií. A tak v KošiciachHistorickej radnici už v stredu (26.10). o 18,00 a na druhý deň (27.10.2022) aj v prešovskom kine Scala v rovnakom čase čaká na vás dvojitá porcia výdatného smiechu. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Posledný októbrový piatok (28.10.2022) sľubuje nielen Košičanom a Košičankám zážitky. Priaznivcov operety a diela kráľa valčíkov Johanna Straussa ml. poteší jeho slávna opereta NETOPIER. Vstupenky na predstavenie v Historickej budove Štátneho divadla Košice môžete kúpiť TU. Ak sa chcete radšej zabaviť činohrou, tak máme pre vás jeden tip na piatkový večer.

Z Bratislavy medzi svojich priaznivcov na východnom Slovensku prichádzajú radošínci. Košičanov poteší v piatok 28.10. tentokrát o 19,30 hod. v Historickej radnici Radošinské naivné divadlo s komédiou Stanislava Štepku SPEV KOHÚTA. Sú takí, čo v meste túžia po živote na dedine. No, darí sa to dovtedy, kým nezačne nad ránom o štvrtej za vedľajším domom a dvorom výrazne  kikiríkať kohút. Zrazu je po idyle a nastupuje každodenná tvrdá realita.

Kam do divadla s deťmi? Toto sú naše tipy!

Najznámejší rozprávkar H. Ch. Andersen rozpovie deťom v Bratislavskom bábkovom divadle už v sobotu (29.10.) o 14,30 hod. a v nedeľu (30.10.) o 10,00 a o 14,30 hod. známy príbeh. Vo veršovanej podobe si deti a ich rodičia vypočujú rozprávku SNEHOVÁ KRÁĽOVNÁ. Tá vypovedá príbeh o priateľstve a láske, ktoré si zmerajú sily s bezcitnosťou a chladom. Dievčatko Gerda prichádza o svojho najlepšieho priateľa Kaya. Jeho srdca sa totiž zmocní Snehová kráľovná a odvedie ho do svojho ľadového paláca. Čo si má malá Gerda počať? Ako má svojho priateľa zachrániť, a kde ho  hľadať? Dokáže jej láska rozohriať ľadové srdce Kaya? 

Činohra Štátneho divadla Košice prichádza v nedeľu 30.10. o 16,00 s rozprávkou pre celú rodinu. Predstavenie HARÚN A MORE PRÍBEHOV pozýva do krajiny Alifbai. Odohráva sa v meste, ktoré zabudlo svoje meno. V ňom žije s manželkou Sorájou a synom Harúnom slávny rozprávač príbehov Rašid Kalifa. Ľudia jeho úžasné príbehy prijímajú až do dňa, kedy Sorája utečie so susedom a rozprávač Rašid stratí svoj výnimočný dar výrečnosti. Ako to dopadne, sa dozviete na predstavení. Vstupenky zoženiete TU.

Zdroj: SNM – Múzeum Bojnice, Bábkové divadlo Bratislava, Divadlo Aréna, Divadlo Nová scéna, Divadlo Komédie, Mestské divadlo Žilina, Radošinské naivné divadlo, Štátne divadlo Košice 

 

*** Posledná aktualizácia: 2022-10-14 (mk) ***

One thought on “Kam do divadla (43/2022)”

Comments are closed.

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »