Novinky

Umenie pre život: SND pripomína význam preventívnych prehliadok

Umenie pre život / SND

Slovenské národné divadlo sa v októbri zapája do kampane na podporu osvety o preventívnych prehliadkach. Cez tváre umelcov Činohry, Opery a Baletu SND v spolupráci s Národným onkologickým ústavom, Národným onkologickým inštitútom a Všeobecnou zdravotnou poisťovňou pripomína, že preventívna prehliadka môže zachrániť život. Kampaň symbolicky vyvrcholí baletným gala Umenie pre život 28. a 29. októbra 2022 v Slovenskom národnom divadle.

Viac ako polovica dospelých Slovákov vôbec nevyužíva možnosť preventívnych prehliadok, aj keď ich majú bezplatne v rámci verejného zdravotného poistenia. Práve preventívne prehliadky pritom môžu odhaliť aj vážnu chorobu v počiatočnom a často ešte liečiteľnom štádiu. Mnohé ochorenia sa totiž začínajú nenápadne, bez akýchkoľvek ťažkostí. Pravidelné vyšetrenia sú účinnou prevenciou vzniku rakoviny a ďalších civilizačných chorôb. Každý poistenec má zo zákona právo na preventívnu prehliadku u všeobecného lekára pre deti a dorast, všeobecného lekára pre dospelých, zubára, gynekológa, urológa a gastroenterológa. Pripomenúť verejnosti, že preventívka môže zachrániť život, chce spolu s partnermi Národným onkologickým ústavom a Všeobecnou zdravotnou poisťovňou v rámci Ružového októbra aj Slovenské národné divadlo. Kampaň vyvrcholí baletným gala Umenie pre život28. a 29. októbra 2022 v Slovenskom národnom divadle.

Umenie pre život / TB
Zľava Richard Strapko, Tomáš Alscher, Nina Poláková, Matej Drlička a Juraj Pechan. Foto: SND

„Preventívne prehliadky dokážu ročne zachrániť až 11-tisíc životov, 11-tisíc ľudí, ktorí zomierajú zbytočne na odvrátiteľné úmrtia. Preto vo VšZP dlhodobo a kontinuálne podporujeme osvetu prevencie. Našim poistencom pravidelne posielame pripomienku termínu blížiacej sa prevencie cez mobilnú aplikáciu VšZP a ePobočku a tých, ktorí preventívne prehliadky roky zanedbávajú, aktívne oslovujeme pozvánkou na skríning rakoviny krčka maternice, prsníka a rakoviny hrubého čreva. Prevencia je v starostlivosti o zdravie a dobrú kvalitu života kľúčová,“ zdôrazňuje Richard Strapko, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP. SND sa zapája do kampane na podporu osvety o preventívnych prehliadkach počas októbra, ktorý je medzinárodným mesiacom zvyšovania povedomia o rakovine prsníka, známym aj ako Ružový október.

SND chce verejnosti pripomenúť dôležitosť zdravia

„Slovenské národné divadlo ako jedna z najvýznamnejších kultúrnych inštitúcií veľmi vážne vníma svoju úlohu spoločenskej zodpovednosti. Uplynulé roky nám ukázali, že zdravie je na prvom mieste, no my ľudia rýchlo zabúdame. Aj preto to chceme touto kampaňou opäť pripomenúť,“ hovorí generálny riaditeľ SND Matej Drlička. Tvárami kampane na podporu osvety o preventívnych prehliadkach sú sólistka opery Eva Hornyáková, prvá sólistka baletu Erina Kaminaka a herec Činohry SND Tomáš Maštalír. Sloganom „V divadle som každý večer inou postavou, ale telo mám len jedno“, pripomínajú, že preventívne prehliadky zachraňujú život.

Umenie za život dá symbolickú bodku za týmto ročníkom Ružového októbra, no pripomenie, že na preventívne prehliadky netreba zabúdať ani inokedy.

Divadelná osvetová kampaň symbolicky vyvrcholí baletným gala Umenie pre život. To vzniklo ešte v roku 2008 z iniciatívy Národného onkologického ústavu v Bratislave a niekdajšieho šéfa Baletu SND Mária Radačovského. Myšlienku rozvíjal na poste riaditeľa Baletu SND Jozef Dolinský ml. najmä v rokoch 2013 – 2016, kedy sa začal tento večer uvádzať pod titulom Umenie pre život. Vedenie SND na čele s generálnym riaditeľom Matejom Drličkom a baletného súboru s umeleckou riaditeľkou Ninou Polákovou spolu s NOÚ podporujú šľachetnosť tohto podujatia, ktorého zmyslom je upozorniť na prevenciu, poďakovať sa lekárom a zdravotníkom a krásou baletného umenia podporiť význam „liečiť aj umením“.

Liečiť umením

SND / Umenie pre život

Cieľom tohto benefičného podujatia je osveta a podpora boja proti onkologickým ochoreniam. Názov Umenie pre život vychádza z filozofie Umenie liečiť a umenie pomáhať. „Som rád, že aj zástupcovia divadelnej obce spolu s našimi špičkovými odborníkmi šíria osvetu, aby vzbudili záujem o pravidelné mamografické prehliadky. Verím, že účasť na nich sa zo súčasných približne 30 % percent žien zvýši minimálne na dvojnásobok. A verím, že k tomu prispeje aj postupné rozširovanie aktuálnej siete 19 preverených skríningových mamografických pracovísk na Slovensku,“ vyjadril sa riaditeľ Národného onkologického ústavu Tomáš Alscher.

Gala Umenie pre život sa bude konať v SND 28. a 29. októbra 2022. Aj tento rok prinesie jedinečný a štýlovo bohatý program. Na galavečere vystúpia hviezdy tanečného umenia zo zahraničia a vynikajúci domáci umelci. V tejto sezóne sa na doskách SND predstavia baletné hviezdy z prestížnych európskych scén, akými sú Holandský národný balet, Bavorský štátny balet, Viedenský štátny balet, Stuttgartský balet, Balet divadla La Scala, Balet Národného divadla Brno, Balet Štátneho divadla Košice, Balet Slovenského národného divadla a ďalší hostia.

Vizuál & Foto: SND

Zdroj: SND

Redakciu informovala a fotografie poskytla Mgr. Jana Alexová, PR manažérka SND

*** Posledná aktualizácia: 2022-10-17 (smp) ***

2 thoughts on “Umenie pre život: SND pripomína význam preventívnych prehliadok

Comments are closed.

Collegium Technicum
Culture Hudba Koncerty News PR

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Collegium Technicum oslávi už vo štvrtok 28. septembra 2023 svoje 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou.

Read More
Divadlo z Ivano-Frankivska príde do Košíc s legendárnou inscenáciou Sladká Darusia
Culture Divadlo

Divadlo z Ivano-Frankivska príde už 28.9.2023 do Košíc s legendárnou inscenáciou Sladká Darusia

Divadlo z Ivano-Frankivska príde do Národného divadla Košice s legendárnou inscenáciou Sladká Darusia už v posledný septembrový štvrtok.

Read More
Pro musica nostra Gömöriensi 2023
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň aj na Gemeri

Obľúbený festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň okrem Nitrianskeho kraja aj viaceré lokality na Gemeri. Pozrite si, čo prináša!

Read More
Translate »