Novinky

BIBIANA je tu pre deti aj cez prázdniny

Bibiana

Ako každý mesiac, aj teraz sa pozrieme do programovej ponuky Medzinárodného domu umenia BIBIANA. BIBIANA je tu pre deti aj cez prázdniny. Opäť ponúka výstavy i zaujímavé programy.

Dva roky prázdnin: to je nielen názov známeho titulu Julesa Verna, ale aj sen každého dieťaťa. Naše deti majú len dva mesiace prázdnin. Dovolenka, tábory či výlety. Pýtate sa kam ešte s deťmi počas leta? Jednou z odpovedí je Medzinárodný dom umenia BIBIANA. Viete, ktoré výstavy či zaujímavý program môžete navštíviť aj cez prázdniny? Toto sú naše tipy na leto s deťmi v Bratislave.

Príbeh hračiek pokračuje aj cez prázdniny. Navštíviť ho môžete do konca augusta

Do konca augusta (do 30.8.2022) stíhate navštíviť výstavu OD HRAČKY PO HRAČKU. Otvorili ju v septembri 2021 a odvtedy prináša zaujímavú prehliadku hračiek rôzneho veku i druhu.

Od hracky po hracku / Bibiana / kam s deťmi
V kráľovstve hry a hračiek. Zdroj: BIBIANA

Prehliadka výstavy začína reprodukciou obrazu Pietera Brueghela, na ktorej môžu deti hľadať hry, ktoré sa hrajú dodnes. Ďalej tu nájdu repliky historických hračiek podľa archeologických nálezov. Ťahákom je aj ikonická technická hru Merkur, ktorá sa vyrába od roku 1920 až dodnes. Medzi exponátmi je mesto z veľkej farebnej skladačky či domček pre bábiky a plyšového medveďa. Deti sa zoznámia aj s plastovými hračkami z minulého storočia od známej návrhárky Libuši Niklovej i s hračkami našich súčasných dizajnérov.

O hlave hravo až do septembra

Do 11. septembra 2022 sú v bratislavskej BIBIANE aj ďalšie výstavy. Prvou z nich je HRAVÁ HLAVA. Jej námetom bola krásna konceptuálna kniha českých autorov Davida Böhma a Ondřeja Buddeusa: Hlava v hlavě.

Hlava / BIBIANA
Hravá hlava v BIBIANE. Zdroj: BIBIANA

Výstava je plná interaktívnych prvkov o hlave – tejto najdôležitejšej časti ľudského tela. Dozviete sa nielen to ako ju stvárňovali rôzni umelci.

Hlava / BIBIANA
Aj takto hlavu znázorňovali umelci. Zdroj: BIBIANA

Zistíte ako ju ľudia rôzne nazývajú, ako v hlave vzniká nápad a koľko váži mozog. Deťom priblíži aj to, čo sú vrásky, na čo máme zmysly, či prečo oči nerastú. Dokonca sa hlavu naučia aj nakresliť. Viac o výstave sme písali TU.

Spoznajte Najkrajšie knihy Slovenska

Ďalšou je výstava ocenených kníh a súťažných titulov z rovnomennej celoslovenskej súťaže NAJKRAJŠIE KNIHY SLOVENSKA 2021. Súťaž o najkrajšie knihy hodnotí výtvarnú úroveň a kvalitu polygrafického spracovania kníh vydaných v predchádzajúcom roku. Pod názvom Najkrajšie knihy Slovenska predstavuje tituly prihlásené a ocenené v 30. ročníku súťaže. Nájdete ju v Galérii Dušana Rolla, ako sme vás informovali už TU.

Najkrajšie knihy Slovenska 2021

Novou výstavou si pripomenú Kláru Jarunkovú

Aj BIBIANA sa pripája k podujatiam k 100. výročiu narodenia najprekladanejšej slovenskej autorky kníh pre deti a mládež Kláry Jarunkovej. Výstavu NAŠA A SVETOVÁ KLÁRA JARUNKOVÁ sprístupnia v Galérii Dušana Rolla od 28. 7.2022. Potrvá do 11. 9. 2022. Pripravil ju kolektív Centra detskej literatúry, čítania a SK IBBY v spolupráci Mestskou knižnicou mesta Piešťany. Viac o obľúbenej detskej autorke Kláre Jarunkovej sa dozviete TU.

Mohlo by vás zaujímať

Storočnica Kláry Jarunkovej
Storočnica Kláry Jarunkovej

Koncom apríla uplynulo sté výročie narodenia slovenskej prozaičky a autorky literatúry pre deti a mládež Kláry Jarunkovej…

Leto - ten správny čas pre vlastnú knižku

Leto prinesie do BIBIANY tvorivý seminár VYFARBÍ SI LETO pre deti od 5 rokov. Je tu výzva pre deti: “Vyber si svoju obľúbenú ilustrátorku, ilustrátora, nechaj sa unášať fantáziou a vytvor si vlastnú knižku.” 

Letné nedele pre rodiny s deťmi pokračujú

Aj počas letných prázdnin zostávajú v programovej ponuke BIBIANY obľúbené nedele pre rodiny s deťmi. Prvým júlovým podujatím pre rodiny s deťmi bol VČELÁR JOŽKO. Jožko je smutný. Vo svojom útulnom domčeku má všetko, čo potrebuje. Je však sám a neteší ho ani pustina okolo jeho domčeka. Všetko sa ale zmení, keď k nemu zablúdi roj včiel. Podujatie prinesie nielen čítanie, ale aj tvorenie pre najmenších s knižkou Simony Čechovej. Tá reprezentovala Slovensko na BIB 2019.

Prázdniny s včelárom Jožkom

Ďalším podujatím pre rodiny s deťmi od 7 rokov je POĎTE SA HRAŤ S ANIMÁCIOU! Chcete zistiť, ako vzniká animovaný film? To sa dozviete v dielni animácie Festivalu BAB už 17.7. a 14.8.2022.  Je sa načo tešiť.

 

Foto: bibiana.sk

Zdroj:  Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA

Redakciu informovala Natália Cehláriková  organizačný a mediálny manažér BIBIANA/BIB/BAB

One thought on “BIBIANA je tu pre deti aj cez prázdniny”

Comments are closed.

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice
Culture Divadlo News PR

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Začiatkom marca 2024 prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny – Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním projektu Zvláštna radosť žiť

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Translate »