Novinky

Kam za kultúrou? Toto sú top koncertné zážitky (39/2022)

Kam za kultúrou / Koncertné tipy týždňa 39/2022

Nový týždeň prináša nové tipy na zaujímavé kultúrne podujatia. Pýtate sa kam za kultúrou v 39. týždeň roka 2022? Zodpovieme kam do divadla i na koncert. V tejto časti sa pozrieme na najatraktívnejšie koncertné zážitky aktuálneho týždňa.

Slovenské divadlá i koncertné siene ponúkajú počas aktuálneho týždňa bohatý a atraktívny program. Do ich programov sme sa pozreli za vás. Opäť tak pre vás máme tipy na zaujímavé kultúrne podujatia. Svet hudby na Slovensku sľubuje bohatý výber. Slovensko je festivalové – v znamení symfonickej i komornej hudby. Hlavnú úlohu si zahrá aj organ. Košice sa tešia na príchod hviezdy. Bratislava oslávi krásne výročie Rádia Devín a čaká ju i krst hudobnej novinky. Toľko na úvod. Prajeme inšpiratívne čítanie.

Dočkali sme sa. Do Košíc zavíta legenda

Tentoraz začíname prehľad najzaujímavejších tipov na koncertné podujatia mimo vážnej hudby. Jedným z TOP hudobných podujatí roka 2022 je bez najmenších pochýb návšteva hudobnej legendy britského speváka a songwritera, Stinga. Umelcova celosvetová koncertná tour vďaka VIVIEN agency nevynechá ani Košice. Koncert Sting: My Songs sa uskutoční v tamojšej STEEL aréne28. septembra, ako avizujeme TU.

Zaznejú na ňom tie najznámejšie skladby a prevedie nás celou hudobnou kariérou. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Skupina AYA oslavuje so ŠKO Žilina

Rocková skupina AYA má 30 rokov. Svoje výročie sa rozhodla osláviť koncertom v spojení so Štátnym komorným orchestrom Žilina.

ŠKO Žilina / Kam za kultúrou
Štátny komorný orchester Žilina. Foto: Roderik Kučavík

Žilinský Tennis Point sa už v stredu 28.9.2022 stane dejiskom výnimočného koncertu. Pod taktovkou Adriana Kokoša sa po boku Štátneho komorného orchestra Žilina predstaví skupina AYA v zložení Mario Tománek (elektrická a akustická gitara, vokály), Boris Lettrich (sólový spev), Michal Bukviš (basgitara, vokály), Stanislav Vandlík (klávesové nástroje, vokály) a Radko Pažej (bicie nástroje). Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

V Divadle Viola s poľskou hudbou

Na štvrtok 29.9.2022 chystá Divadlo Viola v Prešove podvečerný koncert, na ktorom predstaví tvorbu poľských skladateľov. Sólistami komorného koncertu Poľská hudba 2022 tentoraz budú akordeonista Tibor Iván a gitarista Ondrej Veselý. Bližšie informácie nájdete TU.

Veľká oslava pod Pyramídou

Pri príležitosti polstoročia Rádia Devín sa 30.9.2022 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu koná Mimoriadny koncert SOSR pri príležitosti 50. výročia Rádia Devín. Na programe koncertu sú Piesne z hôr Eugena Suchoňa, 4. časť Symfónie č. 7, op. 50 Alexandra Moyzesa, Rozhovory s kvietkami Milana Nováka či slávnostná predohra z Domanského Chvály zeme. Vypočujete si aj Malý koncert (s veľkými gestami) pre dva klavíry a orchester Tomáša Boroša v interpretácii skladateľa Tomáša Boroša a klaviristu Ivana Šillera.

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu / RTVS / Kam za kultúrou

Účinkovať bude Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Detský a dievčenský spevácky zbor SRo a štvorica sólistov. Tentoraz to budú klaviristi Tomáš Boroš a Ivan Šiller, sopranistka Katarína Juhásová-Štúrová a tenorista Tomás Juhás. Taktovky sa postupne ujmu dirigenti Konstantin Ilievsky, Adam Sedlický a Adrian Kokoš. Vstupenky na výnimočný koncert zakúpite v sieti Ticketportal.

Štúdio Olympia v znamení krstu nového CD

Koncertné tipy dopĺňa tento týždeň aj Divadlo Nová scéna o komorný koncert Andrey Bučko & Band, ktorý je spojený aj s krstom hudobnej novinky. Štúdio Olympia privíta svoju dramaturgičku Andreu Bučko tentoraz v úlohe hudobníčky už 27.9.2022. Neobyčajne pútavé hudobné motívy prinesú intímnu výpoveď o púšťaní, ktoré umožňuje vznik nových začiatkov. Mix žánrov ako jazz, pop, folk a šansón zaujmú citlivým speváckym prejavom autorky a jej kapely v zložení Fedor Frešo – basgitara, Mária Kmeťková – harfa, Ema Kakarová – bicie. Spolu s Andreou si zaspieva aj špeciálny hosť programu, ktorý ostáva prekvapením.

Máme aj zaujímavé koncertné tipy pre milovníkov vážnej hudby

Čo prináša týždeň pre milovníkov vážnej hudby? Slovensko je stále festivalové. Kým komorný festival Konvergencie už skončil, tento týždeň pokračujú legendárne a mimoriadne prestížne Bratislavské hudobné slávnosti v budove bratislavskej Reduty. V znamení festivalu a organovej hudby sú vďaka Medzinárodnému organovému festivalu Ivana Sokola aj počas tohto týždňa viaceré mestá východného Slovenska.

Slovenská filharmónia
Budova Slovenskej filharmónie. Zdroj: Wikimedia

Bratislavské koncertné tipy: metropola v znamení BHS

Najstarší hudobný festival na Slovensku – Bratislavské hudobné slávnosti píše svoj 57. ročník. Na návštevníkov bratislavskej Reduty čaká, ako sme avizovali TU, naozaj bohatý a inšpiratívny program. Festival sa začal už v piatok 23.9.2022, no zaujímavé koncerty ponúka pre svojich návštevníkov aj tento týždeň.

Filharmonický orchester Monte Carlo  / Tipy na koncertné zážitky v Bratislave
Filharmonický orchester Monte Carlo

Koncertná sieň SF privíta v pondelok 26. 9. o 19:30 hod. Filharmonický orchester Monte Carlo so sólistom Valeriym Sokolovom. Dirigovať bude Kazuki Yamada. Viac info o programe nájdete TU.

Utorok  prinesie vystúpenie Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu s dvojicou tohtoročných jubilantov. Sólistom bude huslista Juraj Čižmarovič a dirigovať bude Ondrej Lenárd. Chcete vedieť viac o programe? Podrobnosti nájdete TU.

Znamenitý a medzinárodne renomovaný Budapest Festival Orchestra pod taktovkou svojho šéfdirigenta Ivána Fischera prichádza na BHS. Ich koncert si vychutnáte v stredu 28.9.2022. Do Bratislavy prichádzajú s koncertným programom, ktorý uspokojí aj najnáročnejšieho poslucháča. Podrobnosti neprezradíme, nájdete ich TU.

Oslava Českého predsedníctva

Jedným z festivalových hostí bude aj Česká filharmónia so svojím famóznym šéfdirigentom Semyonom Bychkovom, ktorá sa na festivale predstaví znova po štyroch rokoch s dvomi ťažiskovými dielami európskej orchestrálnej literatúry. Beethovenov Husľový koncert D dur patrí k základným klenotom inštrumentálnej hudby 19. storočia a v podaní excelentnej gruzínskej sólistky Lisy Batiashvili bude dozaista ďalším zážitkom oceňujúcim virtuozitu interpreta.

Monumentálna Alpská symfónia Richarda Straussa je portrétom impozantných bavorských veľhôr, ktoré skladateľ miloval a často ich navštevoval. Účinkovanie Českej filharmónie na festivale je pozdravom krajiny predsedajúcej v 2. polroku Rade EÚ. Viac info o koncerte nájdete TU

Excelentný taliansky orchester so svetoznámym Slovákom zahrajú aj dielo Ľubice Čekovskej

Po deviatich rokoch sa na BHS opäť predstaví excelentný taliansky orchester Národnej akadémie Santa Cecilia z Ríma. Tentoraz vystúpi pod taktovkou vo svete mimoriadne úspešného slovenského dirigenta Juraja Valčuhu. Na úvod programu aj tohto zahraničného orchestra zaznie Turbulencia skladateľky Ľubice Čekovskej. Program počíta aj s dielami Sergeja Prokofieva, Oliviera Messiaena a Claudea Debussyho. Sólistom náročného 2. klavírneho koncertu g mol Sergeja Prokofieva brilantný uzbecký virtuóz Behzod Abduraimov, ktorý uchvátil festivalové publikum na BHS s Českou filharmóniou a Jiřím Bělohlávkom v roku 2014. Podrobnejšie informácie o koncerte i odkaz na vstupenky nájdete TU.

Slovenská filharmónia s excelentnými hosťami

Hostiteľské teleso festivalu BHS – Slovenská filharmónia odohrá na aktuálnom ročníku BHS celkom tri koncerty. Okrem tradičného otváracieho a záverečného majú svoj koncert aj v prvú októbrovú nedeľu 2.10.2022.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Program tohto koncertu v Redute naštuduje nemecký dirigent Markus Poschner, súčasný umelecký šéf Brucknerovho orchestra v Linzi. Markus Poschner si získal renomé predovšetkým ako autentický interpret diel nemeckého klasicizmu a vrcholného romantizmu (nedávno slávil triumf na tohoročných Bayreuthských hudobných slávnostiach svojou kreáciou Wagnerovej opery Tristan a Isolda), preto aj program jeho premiérového vystúpenia v Bratislave je dramaturgicky zameraný na túto oblasť. Po boku Slovenskej filharmónie sa pod taktovkou Markusa Poschnera predstaví v náročnom druhom koncerte Richarda Straussa  pre lesný roh a orchester fenomenálny český umelec Radek Baborák.

Viac info o koncerte a vstupenky získate TU.

Komorné koncerty na BHS chýbať nemôžu

Okrem symfonických koncertov prináša aj trojicu komorných. Jedným z lákadiel tohto ročníka je aj štvrtkový komorný koncert. Vo štvrtok 29. 9. o 19:30 hod. sa na ňom predstaví Bratislavské dychové okteto, ktorý pôsobí na našej koncertnej scéne už polstoročie. Tvoria ho vynikajúci hudobníci – vedúci hráči dychových sekcií Slovenskej filharmónie, Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu a Orchestra SND. Ich festivalový koncert sa koná v Malej sále Slovenskej filharmónie a ich program tvoria diela podunajských autorov 18. storočia doplnené o trojčasťové Okteto Ilju Zeljenku z roku 1999. Viac podrobností nájdete TU.

Mucha Quartet si pripomenenie aj Ilju Zeljenku

Sobota 1.10. o 16:00 hod. patrí v Malej sále SF komornému koncertu Mucha Quartet, ktoré uvedie takmer zabudnuté kompozičné dedičstvo tvorcov spred nástupu generácie našej hudobnej moderny. Týmto svojím koncertom si pripomenie aj nedožitých 90. rokov Ilju Zeljenku či výročie Mikuláša Moyzesa. Viac podrobností nájdete TU.

V hlavnej úlohe organ

BHS pamätá vo svojom programe aj na priaznivcov organovej hudby. Kráľovský nástroj v Koncertnej sieni bratislavskej Reduty sa rozozvučí v nedeľa 2. 10. o 16:00 hod. pod rukami rakúskeho organistu Johannesa Zeinlera, ktorý ako informujeme, koncertuje aj na aktuálnom vydaní MOFIS. Aký program si pripravil pre Bratislavu a vstupenky na jeho recitál, nájdete TU.

Koncertné tipy aj pre východné Slovensko

A keď sme už pri organe, tak sa presunieme na východné Slovensko, kde pokračuje prestížny Medzinárodný organový festival Ivana Sokola. Pod poriadateľskou taktovkou Štátnej filharmónie Košice sa tento týždeň uskutoční štvorica festivalových koncertov. Utorok 27.9.2022 patrí v košickom Kostole Zoslania Ducha Svätého recitálu Johannesa Zeinlera. Zahrá diela od Dietricha Buxtehudeho, Franza Danksagmüllera cez Jana Pieterszoona Sweelincka až po Wolfganga Amadea Mozarta či Georga Muffata. Vstupenky zakúpite online TU.

Trikrát s Adriaanom Hoekom

Aj Kostol sv. Jána Krstiteľa v Rimavskej Sobote bude hostiť festivalový recitál  Adriaana Hoeka. Ten  sa v aktuálnom týždni MOFIS predstaví trikrát. Najbližšie sa tak stane už 28.9.2022 podvečer. Na programe tohto recitálu sú diela Johanna Sebastiana Bacha, Césara Francka, Felixa Mendelssohn-Bartholdyho i Franza Liszta. Vstupenky i všetky detaily nájdete TU.

Jeho druhý festivalový recitál zaznie v košickom Kostole sv. Košických Mučeníkov už v piatok 30.9.2022. Bude patriť Bachovej tvorbe v znamení Vianoc. Zároveň je dedikovaný aj Ivanovi Sokolovi, ktorého meno festival nesie. Podrobný program i vstupenky nájdete TU.

Tretí festivalový recitál Adriaana Hoeka zaznie v nedeľu 2.10.2022 v Kostole sv. Egídia v Poprade. Predstaví sa bohatým výberom diel štyroch storočí. Pokrýva dramaturgiu od vrcholnej renesancie cez barok až po diela súčasníkov. Podrobný program i vstupenky naň nájdete TU.

Štátna filharmónia Košice oslávi Dni českej kultúry

Jedným zo zaujímavých podujatí týždňa v Košiciach je mimoriadny koncert HUDBA V CHRÁME, ktoré v rámci Dní českej kultúry 2022 realizuje Štátna filharmónia Košice s Českým spolkom v Košiciach. V podaní Virtuosi di Praga, Collegium Cantorum Bardejov či Belfersingers Gorlice a spevákov ako Minyoung Park a Dagmar Drechslerovej a organistu Jiřího Emmera sa môžete tešiť na diela Wolfganga Amadea Mozarta, Vadima Petrova a Jiřího Pavlicu. Uskutoční sa 28.9.2022 o 19:00 hod. v Evanjelickom kostole, Mlynská ul. v Košiciach. Vstup na koncert je voľný.

Koncertné tipy uzatvára klavírny recitál, ktorý  Štátna filharmónia Košice realizuje taktiež v spolupráci Českým spolkom v Košiciach v rámci Dní českej kultúry 2022. V podaní klaviristu Lukáša Vondráčka zaznie výber klavírnych skladieb Josefa Suka a dvojica diel Roberta Schumanna. Presný program i vstupenky nájdete TU.

Veríme, že ste si z našich tipov vybrali. Ak hľadáte divadelné tipy na aktuálny týždeň, nájdete ich TU.

 

Zdroj: BHS, Divadlo Nová scéna, Divadlo Viola, Slovenská filharmónia, ŠKO Žilina, Štátna filharmónia Košice, Ticketportal

 

*** aktualizácia 2022-09-29 (mk) ***

One thought on “Kam za kultúrou? Toto sú top koncertné zážitky (39/2022)”

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »