Novinky

Dnes štartuje Medzinárodný organový festival Ivana Sokola. Píše 52. ročník

MOFIS / Medzinárodný organový festival Ivana Sokola

Vo štvrtok 14. septembra 2023 preberá štafetu organových festivalov aj východné Slovensko. Štartuje totiž Medzinárodný organový festival Ivana Sokola. Píše 52. ročník a prináša niekoľko noviniek. Návštevníci zistia, ako znie organ v synagóge a či sa dá na organovú hudbu aj tancovať. Záver festivalu ponúkne nevšedný hudobný maratón, ktorý otvára dvere pre širokú verejnosť.

Počas 52. ročníka sa Medzinárodný organový festival Ivana Sokola (MOFIS) zameriava na organovú improvizáciu. Cieľom je predstaviť kráľovský nástroj – organ – v najrozličnejších podobách. Od malých prenosných pozitívov po veľké historické organy v kostoloch. Od klasiky po súčasnú hudbu. Štátna filharmónia Košice ako organizátor podujatia pripravila pre návštevníkov dva čisto improvizačné koncerty i tematický workshop. Aj vystupujúci sólisti sa inšpirovali leitmotívom festivalu a improvizácie zaradili do svojich koncertov.

Opátsky chrám sv. Jána Krstiteľa, Jasov / Medzinárodný organový festival Ivana Sokola
Opátsky chrám sv. Jána Krstiteľa, Jasov bude tiež dejiskom MOFIS. Foto: David Hankó

Medzinárodný organový festival Ivana Sokola bude prebiehať od 14. do 30. septembra 2023. Počas toho prinesie sériu koncertov v Košiciach, Rimavskej Sobote, Markušovciach, Sabinove, Jasove, Prešove, Spišskej Novej Vsi a Kežmarku. Počas aktuálneho vydania MOFISu návštevníci zistia, ako znie organ v synagóge a či sa dá na organovú hudbu aj tancovať. Hlavnou témou podujatí je organová improvizácia a návštevníci ju môžu interaktívne zažiť na vlastnej koži. Záver festivalu ponúkne nevšedný hudobný maratón, ktorý otvára dvere pre širokú verejnosť. Návštevníci tak môžu počas jedného večera vstúpiť nielen do štyroch košických chrámov, ale aj do tajov organovej hudby.

Medzinárodný organový festival Ivana Sokola prinesie spojenie tanca a organovej hudby

MOFIS tento rok prinesie viaceré novinky. Festival otvorí inovatívny projekt, na ktorom vystúpi organista a dramaturg Štefan Iľaš s americkou tanečníčkou Hope Dougherty. Podujatie sa uskutoční na nezvyčajných miestach – v Synagóge na Zvonárskej ulici v Košiciach a v Letohrádku Dardanely v Markušovciach. Návštevníci zažijú nevšedné spojenie organovej hudby a súčasného tanca. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Naše tipy Kam za kultúrou od 11. septembra 2023
Naše tipy Kam za kultúrou od 11. septembra 2023

Workshop organovej improvizácie

Profesor improvizácie Karl Ludwig Kreutz odohrá koncerty v SabinoveJasove a na pomoc vyzve i publikum. Návštevníci si môžu priniesť notované alebo slovne napísané témy a svoje nápady odovzdajú organizátorom pred začiatkom vystúpenia. Vítané sú akékoľvek inšpirácie od klasiky cez cirkevné piesne, pop, až po atonálne témy. Následne sólista večera pri každej skladbe náhodne vyberie tému z publika a spracuje ju do vybranej organovej formy. Nadšenci tohto prístupu sa môžu zúčastniť aj celodenného intenzívneho workshopu vo forme seminára a praktickej výučby s Karlom Ludwigom Kreutzom.

Medzinárodný organový festival Ivana Sokola s poctou Ivanovi Sokolovi

Dramaturgia festivalu si dala za cieľ vzdať hold jeho zakladateľovi, organistovi a profesorovi Ivanovi Sokolovi. Stane sa tak podujatiami venovanými In memoriam. Pôjde o 3. a 4. koncert zo série Bachova organová tvorba. Cieľom festivalu je v priebehu desiatich ročníkov uviesť kompletné a značne rozsiahle organové dielo Johanna Sebastiana Bacha.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Organová interpretácia - titulka
ODPORÚČAME: Reedícia jedinečnej knihy Organová interpretácia na pultoch kníhkupectiev

Hudobný maratón

Inovatívny bude aj záverečný koncert festivalu, ktorý približuje už jeho samotný názov – Organový maratón. ŠFK ním reflektuje významnú košickú udalosť, akou je stý ročník Medzinárodného maratónu mieru. V štyroch košických kostoloch odznie postupne krátky koncert. Návštevníci rad-radom spoznajú troch organistov spätých s Košicami. Organový maratón vyvrcholí v Dóme sv. Alžbety spoločným vystúpením všetkých interpretov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Musica Sacra Samariensis 2023 / Kam za kultúrou
Odštartoval festival Musica Sacra Samariensis

Pozrite si s nami, čo v programe prináša Medzinárodný organový festival Ivana Sokola

Medzinárodný organový festival Ivana Sokola bude prebiehať od 14. do 30. septembra 2023 a podrobnejšie informácie o podujatiach zistíte na www.sfk.sk/mofis.

„Ad Malleorum Ictus Allusio”

 • 14. 09. | 19:00 | Synagóga na Zvonárskej, Košice 
 • 16. 09. | 19:00 | Letohrádok Dardanely, Markušovce

Festival otvorí inovatívny projekt s názvom “Ad Malleorum Ictus Allusio” spájajúci organovú hudbu a súčasný tanec. Organista a dramaturg MOFISu Štefan Iľaš zahrá na pozitívoch (malý prenosný organ) a o tanec sa postará Američanka Hope Dougherty. Zaznejú skladby z rôznych období, od najstaršej zachovanej skladby pre organ vôbec až po súčasnú hudbu.

Přemysl KŠICA 

 • 15. 09. | 18:00. | Kostol sv. Jána Krstiteľa, Rimavská Sobota 
 • 17. 09. | 19:30 | Kostol sv. Košických mučeníkov, Košice – Nad jazerom

Přemysl Kšica patrí k najnadanejším českým improvizátorom svojej generácie. V Rimavskej Sobote sa predstaví tretím koncertom zo série Bachova organová tvorba (In memoriam Ivan Sokol). Do Košíc prinesie pestrý program, ktorým si mimo iného pripomenieme aj 150 rokov od narodenia významného nemeckého organistu, skladateľa a pedagóga Maxa Regera.

MOHLO BY  VÁS ZAUJÍMAŤ
ŠFK / Abo 55 sezóna 2023/2024
Štátna filharmónia Košice spúšťa predaj abonentiek na sezónu 2023/2024

Karl Ludwig KREUTZ

 • 19. 09. | 19:00 | Farský kostol Mučeníckej smrti sv. Jána Krstiteľa, Sabinov
 • 20. 09. | 09:00 | Dom umenia, Košice – workshop 
 • 21. 09. | 19:00 | Opátsky chrám sv. Jána Krstiteľa, Jasov

MOFIS tentokrát ponúka aj interaktívne podujatie. Profesor improvizácie Karl Ludwig Kreutz zapojí do svojich koncertov i publikum. Organista vedie pravidelne rôzne majstrovské kurzy organovej improvizácie. Podobného celodenného intenzívneho workshopu vo forme seminára a praktickej výučby sa môžu aktívne či pasívne zúčastniť aj záujemcovia v košickom Dome umenia.

Stéphane MOTTOUL

 • 24. 09. | 19:00 | Konkatedrála sv. Mikuláša, Prešov 
 • 26. 09. | 18:00 | Evanjelický kostol, Spišská Nová Ves

Dramaturgia programov Stéphana Mottoula je veľmi zaujímavá, nakoľko ide o kombináciu literatúry a improvizácií. Organista je vychytený improvizátor a víťaz mnohých improvizačných súťaží. Aktuálne pôsobí ako dvorný organista vo švajčiarskom meste Luzern.

Balázs SZABÓ

 • 27.09. | 19:00 | Seminárny kostol sv. Antona Paduánskeho, Košice
 • 29. 09. | 18:30 | Drevený artikulárny a Nový evanjelický kostol, Kežmarok

Všestranný umelec a laureát významných súťaží Balázs Szabó odohrá v Košiciach štvrtý koncert zo série Bachova organová tvorba (In memoriam Ivan Sokol). Jeho koncert v Kežmarku bude taktiež venovaný 150. výročiu narodenia Maxa Regera a odznie postupne v dvoch kostoloch – v Drevenom artikulárnom i v Novom evanjelickom.

ORGANOVÝ MARATÓN

 • 30.09. | 19:00 – 22:00 | Chrámy v centre Košíc

V predvečer stého ročníka Medzinárodného maratónu mieru sa môžu priaznivci organovej hudby poprechádzať v centre Košíc a zapojiť sa do organového maratónu. Postupne sa predstavia traja domáci organisti – František Beer, Juraj Křemen a Tomáš Mihalik –  v troch kostoloch s krátkych programom. Organový maratón zakončia spoločným koncertom v Dóme svätej Alžbety. Návštevníkov tak čakajú štyri koncerty, trocha pohybu a zážitok z rozmanitých chrámov. Vstup na podujatie je voľný.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sisi
Alžbeta Bavorská “Sisi”: legendárna rakúska cisárovná, ktorá fascinuje aj dnes

TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Foto: David Hankó

Zdroj: ŠfK

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK

 

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Posledná aktualizácia: 2023-09-15 (smp)

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »