Novinky

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky Rádiohláv za rok 2022? Prinášame tiež exkluzívne vyjadrenia niektorých čerstvých laureátov.

Ikonické sošky Rádiohláv podľa návrhu Bety K. Majerníkovej pochádzajú z dielne sochárky Miry Podmanickej. Majú už desiatky svojich majiteľov. Najnovšie sa k ním pridali aj laureáti za rok 2022. Spoznali sme ich počas živého rádiového prenosu i online streamu galavečera Radio_ Head Awards ešte v piatok 17. marca 2023. A to nielen na vlnách Rádia_FM či v nedeľnej repríze na obrazovkách televíznej Dvojky. Udeľovalo ich Rádio_FM v priestoroch Veľkého koncertného štúdia Slovenského rozhlasu. 

Článok pokračuje pod reklamou
Škrupinka

Opäť si prizvalo pomoc kolegov z Rádia Devín i verejnosti. „Rádio_FM už 15 rokov oceňuje slovenskú hudbu a ja osobne mám veľkú radosť, že to stále má zmysel, čoho dôkazom bol aj piatkový ceremoniál. V Rádiu_FM nepoľavujeme v našej snahe objavovať a podporovať domácich hudobníkov a hudobníčky a musím povedať, že je stále z čoho vyberať,“ hovorí intendantka Rádia_FM Janka Imrichová.

Tradičný sviatok slovenskej hudby

Nominovaných sme spoznali síce už dávnejšie cez ich prácu, ale aj cez tradične pestrú a hravú vizualitu Rádiohláv. Tie opäť pochádzali z dielne ilustrátoriek a grafičiek Barbory Idesovej či Evy Machajdíkovej a animátora Igora Pašeka. Galavečer Radio_Head Awards bol i tento rok nádhernou oslavou najlepšej slovenskej hudby. Ktoré nahrávky slovenskej hudby sú TOP? Opäť o nich rozhodovali nielen poslucháči, ale aj odborné poroty. Prinášame veľký prehľad i niekoľko exkluzívnych vyjadrení aktuálnych laureátov.

Exkluzívne vystúpenia opäť súčasťou Radio_Head Awards

Počas galavečera, ktorý moderoval Martin Staňo, sa na pódiu predstavili aj hlasy známe z vysielania Rádia_FM či mnoho talentovaných umelcov z radov nominovaných a ocenených. Tí prispeli k ešte lepšej, príjemnejšej atmosfére večera. Svojím vystúpením galavečer otvárali Tolstoys.

Tolstoys / Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Tolstoys otvorili slávnostný večer hudobných cien. Foto: Martina Mlčúchová

Medzi účinkujúcimi boli Modré hory, ktoré si odniesli novinársku cenu Album roka. Tiež vystúpili nominovaní Meowlau x Val, Blame Your Genes, či víťazi kategórie Hard and Heavy Besna.

Besna / Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Top vystúpením večera prispela aj kapela Besna. Foto: Martina Mlčúchová

Nechýbala ani kapela Dis is Markéta, ktorá po dvoch nomináciách získala ocenenie nadáciou Advance Investments. Vrcholom večera však bolo spojenie Nvmeri a Pina z Pudingu pani Elvisovej, ktorý si cover verziou uctili nového držiteľa Ocenenia za prínos do hudby Laca Lučeniča. Meno laureáta ocenenia za prínos do hudby sme spoznali už pár dní pred galavečerom, ako sme vás informovali.

nvmeri ft. Puding pani Elvisovej / Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Absolútnou TOPkou bolo netradičné spojenie k pocte Lacovi Lučeničovi. Foto: Katarína Kissová

Pocta Mekymu in memoriam

A teraz k tradičným kategóriám a ich najnovším laureátom ikonických sošiek. Rádio_FM pre slovenskú hudbu udelilo v piatok (17.3.) niekoľko ocenení v kategóriách, ku ktorým si popri kolegoch novinároch prizvali verejnosť. Jednou z najsledovanejších je dvojitá kategória Album roka. Okrem hlasujúcich poslucháčov v dvoch kolách hlasovania ju udeľujú aj novinári. Hoci v nomináciách sa poslucháči a novinárska obec tento rok vzácne zhodli a do druhého kola poslali rovnakú päticu, sa už vo výbere laureáta akosi tradične opäť nestretli.

Poslucháčsku cenu získal in memoriam Meky Žbirka za svoj album Posledné veci, ktorý dokončil jeho syn David Žbirka, a tak ikonickú sošku Rádiohlav si prevzal Mekyho syn.

Album roka / David Žbirka / Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Poslucháčsku cenu Album roka si za zosnulého otca prevzal David Žbirka. Foto: Martina Mlčúchová

Novinárov presvedčili Modré hory

Kým poslucháči ovenčili svojou cenou posledný album Mira Žbirku, novinárov presvedčili Modré hory s nahrávkou Čudne slávni. Tento rok získala kapela celkovo najviac nominácií Rádiohláv za rok 2022. Celkom tri poslucháčske. Bojovali o sošku Rádiohláv v kategóriách Album roka, Album roka / Novinárske Ocenenie a Skladba roka.

Ostro sledovaná kategória na Radio_ Head Awards nechýbala

Skladba roka je ďalšia exkluzívna kategória, ktorá patrí na Rádiohlavách medzi ostro sledované. Zo silnej finálovej pätice sa víťazným stal song poprockovej skupiny Para, To Okolo Nás, ktorý vznikol zo spolupráce s Janou Kirschner a Matejom Starkovom. „Cítime vďačnosť, že máme skvelých fandov a že sa Rádiu_ FM darí držať komunitu, a podporovať novú zaujímavú slovenskú hudbu,“ prezradili nám zástupcovia skupiny Para na otázku, aké majú pocity z exkluzívneho ocenenia.

Para / Skladba roka / Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Ocenenie Skladba roka si odniesla výnimočná spolupráca. Foto: Martina Mlčúchová

Pripojil sa k ním aj Matej Starkov. „Ja cítim len veľkú vďaku za to, že sme mohli priniesť ľuďom takúto skladbu. Také veci sa podaria iba párkrát za život, ak vôbec… Možno to bolo tou dobou, v ktorej sme sa vtedy ocitli – začala práve vojna alebo tým, že som s chalanmi dlho nič nespravil. Zafungovala medzi mnou a Matúšom a vlastne celou Parou veľmi špeciálna alchýmia, ktorú sme vždy medzi sebou mali a Janka nás krásne a s citom celým tým procesom previedla. To ocenenie je také uistenie sa v tom, že tá pesnička je naozaj dobrá,“ prezradil pre portál Art & History Magazine Matej Starkov.

Partnerom cien Radio_ Head Awards 2022 bola aj SOZA

Objavom roka 2022 Berlin Manson a Debut roka nahrala mladá producentka IAmNøt. Ako obvykle získala aj podporu vo výške 1 000€  od organizácie kolektívnej správy SOZA. Tá bola aj počas 15. ročníka partnerom kategórie Debut roka.

Berlin Manson / / Objav roka / Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Berlin Manson pri preberaní ceny. Foto: Martina Mlčúchová

Za pätnásť rokov svojho fungovania sa Rádiohlavy stali dôležitou súčasťou slovenskej hudobnej scény a sme preto veľmi radi, že SOZA môže byť partnerom tohto podujatia,“ hovorí Richard Jajcay, člen predstavenstva SOZA. „Veríme, že touto cestou môžeme podporiť talentovaných slovenských autorov a pomôcť im tak v šírení ich tvorby,“ dodáva.

Iamnot - Berlin Manson / Debut roka / Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
S cenou v kategórii Debut roka získala aj cenu SOZA. Foto: Martina Mlčúchová

Aj Dis Is Markéta s cenou z Rádiohláv

Ďalší z mladých talentov, projekt Dis Is Markéta si získal dvojicu nominácií Rádiohláv v kategóriách Folk a World music. Hoci ich nepremenili, neodišla kapela s prázdnymi rukami. Získala Ocenenie Nadácie Advance Investments, ktorá svoju cenu udeľovala už po desiatykrát.

Ocenenie Nadácie Advance Investments znamená pre nás veľkú radosť a pomoc do ďalšej tvorby. Veríme, že sa nám aj vďaka tejto podpore podarí nahrať zaujímavý album. Tešíme sa na to čo príde a na piatkový večer budeme ešte dlho spomínať!prezradili členovia kapelu portálu Art & History Magazine.

Dis is Marketa / Rádiohlavy
Dis is Markéta zabodovali tiež. Foto: Martina Mlčúchová

Žánrovky sú stálice cien Radio_ Head Awards

K Rádiohlavám tradične patria aj žánrové kategórie, o ktorých rozhoduje odborná porota. Tak tomu bolo aj teraz. Rádio_ FM zastrešovalo kategórie Hard & Heavy, novú samostatnú dvojicu World music a Folk či Elektronická hudba. V rámci žánrových kategórií bodovali producent Blame Your Genes, Besna, Hmlisto & Peter Linhart, Júlia Kozáková, Katarína a Milan Paľovci či experimentátor Daniel Kordík.

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Výnimočný ročník pre tvrdú muziku

Aktuálne vydanie Radio_ Head Awards bolo pre slovenský metal výnimočné. Okrem tradičnej kategórie Hard&Heavy 2022 sa formácie hrajúce tvrdú muziku dočkali aj nominácií v poslucháčskych kategóriách Objav roka a Debut roka. Svoje nominácie v nich však nepremenili. Najnovším laureátom tejto žánrovej kategórie sa stala kapela Besna so svojím mimoriadne silným debutovým albumom Zverstvá.

Krátko po skončení galavečera sme vyspovedali aj kapelu Besna. „Ešte stále z toho máme zimomriavky. Je to samozrejme obrovská radosť, keď sa hudba, ktorú robíte páči metalovým poslucháčom. A snáď ešte väčšou radosťou bola možnosť takúto tvrdú gitarovú muziku prezentovať naživo v sále Slovenského rozhlasu,“ prezradili nášmu portálu členovia kapely.

Očarujúci debutový album bodoval

Ako rozhodli poroty v kategóriách World Music a Folk? Hoci priniesli aj dve totožné nominácie, no na vavrín víťazstva ani nesiahli. Víťaznou nahrávkou v kategórii World Music za rok 2022 sa stala speváčka Júlia Kozáková s debutovým albumom Manuša.

Prináša na ňom tradičné rómske piesne s kvalitným inštrumentálnym sprievodom cimbalovej hudby. Z albumu dýcha autentickosť, krása, nespútanosť, ale i talent a ženský pôvab podporený silnou mužskou energiou spoluhráčov.

World Music / Júlia Kozáková / Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Júlia Kozáková zabodovala debutovým albumom. Foto: Martina Mlčúchová

Čo znamená toto ocenenie pre charizmatickú speváčku Júliu Kozákovú? Opýtali sme sa jej na to deň po slávnostnom galavečere. „Konečne už zo mňa trošku začína opadať prvotná eufória. Veľmi som vďačná, že sa toto podarilo a je to krásny pocit. Nebolo to tak dávno, čo som si želala, aby som raz mohla byť aspoň nominovaná. Som šťastná, že sa album ľuďom páči. Obrovský podiel majú na tom muzikanti, ktorí ho so mnou nahrali. Sú to majstri svojich nástrojov, citu a absolútne spoľahliví kolegovia,“ prezradila portálu Art & History Magazine laureátka svoje pocity.

Ako dopadla novinka 15. ročníka cien Radio_ Head Awards?

Novinkou tohto ročníka je kategória Folková hudba. Nahradila kategóriu Hip Hop / Rap / R’n’b. Jej porotu najviac očaril album Československá z dielne Hmlisto & Petra Linharta.

Hmlisto & Petr Linhart / Folk / Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Hmlisto a Petr Linhart pri preberaní ceny. Foto: Martina Mlčúchová

Víťaznou v poslednej žánrovke pod taktovkou Rádia_ FM – Elektronická hudba za rok 2022 sa stala nahrávka Skins z dielne Blame Your Genes.

Blame Your Genes / Elektronická hudba / Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Elektronickú hudbu ovládla kapela Blame Your Genes. Foto: Martina Mlčúchová

S Rádiom:_ FM na Radio_ Head Awards spolupracovalo opäť aj Rádio Devín

Rádio_ FM si na Rádiohlavy tradične prizýva na spoluprácu kolegov z rozhlasového okruhu Rádia Devín. Tí majú pod palcom ďalšiu trojicu žánrových kategórií. Ich porotcovia aj tentoraz opäť vyberali nominovanú päticu v kategóriách Klasická hudba, Jazzová hudba a Experimentálna hudba. Rovnako rozhodovali aj o víťazoch, pričom bolo rozhodovanie náročné i tohto roku. Víťaznou nahrávkou v kategórii Experimentálna hudba, ktorá zabezpečila sošku experimentátorovi Danielovi Kordíkovi, sa stal album Ocela.

Experimentálna hudba 2022 / Daniel Kordik / Rádiohlavy
Daniel Kordik pri preberaní ceny. Foto: Martina Mlčúchová

Jazzová TOP dvojica

Podobne ako minulý rok, priniesla prekvapenie kategória Jazzová hudba. Aj teraz tu totiž zvíťazila nie jedna, ale pre rovnosť hlasov hneď dve nahrávky. Víťazmi sošiek a značku TOP v jazze 2022 si odniesol tak výnimočný album Directions & Connections autorského tandemu Nikitin, Šrámek a Altar Ensemble, ako aj Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band s albumom Room#555.

Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek / Jazz / Rádiohlavy 2022
Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek počas ďakovnej reči. Foto: Martina Mlčúchová

Ocenenie od odbornej poroty si nesmierne vážim a je to veľká radosť pre celé zoskupenie. Je skvelé ako spätná väzba, a zároveň aj pre zviditeľnenie našej hudby,“ prezradil redaktorke portálu Art & History Magazine svoje prvé pocity Nikolaj Nikitin.

Klasike dominoval virtuóz Milan Paľa

Silné nominácie priniesla tento rok aj klasická hudba. Úplne ju ovládli dve nominované nahrávky slovenského husľového virtuóza Milana Paľu. Víťaznou sa stal album Valentin Bibik – Viola sonatas, na ktorom spolupracoval so svojou manželkou, klaviristkou Katarínou Paľovou. Prináša violové sonáty ukrajinského skladateľa Valentina Bibika. K interpretáciám jeho diel manželia Paľovci pristupujú maximálne erudovane, invenčne a zvukovo dokonale. Snáď aj preto, že Valentin Bibik je srdcovkou husľového majstra Milana Paľu. „Len pár skladateľov zasiahlo môj hudobný svet takým hlbokým spôsobom ako práve Valentin Bibik. Keď som sa jeho hudby po prvýkrát dotkol, pohltila ma natoľko, že som jednoducho musel spoznať celý jeho skladateľský odkaz, približuje Milan Paľa svoj vzťah k tvorbe skladateľa Valentina Bibika. 

Ocenenie si vo Veľkom koncertnom štúdiu rozhlasovej Pyramídy však pre iné pracovné povinnosti osobne neprevzali. Špičkových slovenských hudobníkov – manželov Katarínu a Milana Paľovcov sme so žiadosťou o ich vyjadrenie kontaktovali na druhý deň. „Z ocenenia našej nahrávky violových sonát Valentina Bibika sa veľmi tešíme! Znamená to pre nás ocenenie nášho interpretačného úsilia i ocenenie – teraz už, verím, opäť o niečo menej neznámej – hudby Valentina Bibika, ktorú vnímame ako hudbu skutočnej hĺbky a nepopierateľnej umeleckej hodnoty. Je aj ocenením aj vytrvalej, záslužnej a mnohokrát obetavej práce Pavlik Records, bez ktorých by náš svet bol o mnoho ochudobnený. Ďakujeme z celého srdca!“ priblížila nám v písomnom stanovisku klaviristka Katarína Paľová.

Milan Paľa a Katarína Paľová
Milan Paľa a Katarína Paľová. Zdroj: SNG

„…Úprimná vďaka a gratulácia patrí aj Pavlik Records a Viktórie Bibik. Hoci sa digitálne gratulácie hrnú najmä ku mne, môj manžel Milan Paľa je tým, ktorému patrí toto ocenenie predovšetkým. Okrem jeho fantastickej interpretácie stojí za ideami našich projektov, v ktoré vkladá svoju vieru, enormné množstvo energie a napokon celé svoje bytie,“  dodáva klaviristka na svojom instagramovom profile.

Radio_Head Awards 2022 s ďalšou novinkou

Pätnásty ročník priniesol aj niečo nové, netradičné. Treba povedať, že nebol iba o hudbe, hoci bol jej sviatkom. Rovnako dôležité miesto tu mali aj nehudobné témy, ktoré sa však zrkadlili ako ináč cez hudbu. „Vždy sme chceli, aby Rádiohlavy boli symbolom radosti z hudby a z toho, že tu máme toľko šikovných umelcov. Mrzí ma to, ale dnes to nemôže byť len o radosti. Prvýkrát v histórii odovzdám mimoriadne ocenenie. Dostanú ho tvorcovia projektu, ktorý spojil hudobnú scénu, keď bolo treba reagovať na vlnu zla a nenávisti,” s týmito slovami odovzdala riaditeľka Rádia_FM, Janka Imrichová, ocenenie iniciatíve Slovenská Tepláreň.

Janka Imrichová - intendantka Rádia_ FM / Rádiohlavy
Intendantka Rádia FM, Janka Imrichová spolu s moderátorom večera. Foto: Martina Mlčúchová

Dnešný večer sa nesie nielen v znamení žánrovej pestrosti a farebnosti, ktorých sa netreba báť, sú skvelé a náš život veľmi obohacujú. Vážme si ľudí, ktorí robia dôležité veci. Neberme ich ako samozrejmosť, naopak, podporme ich a poďakujme,“ zdôvodnila udelenie prvej mimoriadnej ceny v histórii Rádiohláv Janka Imrichová.

Slovenská Tepláreň / mimoriadna cena / Rádiohlavy / Radio_ Head Awards 2022
Roman Samotný si po boku predstaviteľov festivalu Pohoda a iniciatívy Ide nám o život prebral mimoriadne ocenenie. Foto: Martina Mlčúchová

Za projektom Slovenská Tepláreň  stojí nielen festival Pohoda či iniciatíva Ide nám o život. Dovedna spojil 364 umelcov, umelkýň a kapiel, 172 priestorov, 46 festivalov a 53 podporujúcich organizácií naprieč celou krajinou. Bol to veľmi silný moment slávnostného večera, ktorý vyvrcholil vystúpením Purist a ich hostí. Naživo zahrali skladbu, ktorú vydali ako reakciu po teroristickom čine na Zámockej ulici v Bratislave.

Purist / Katarzia / Rádiohlavy / Radio_ Head Awards 2022
Vyvrcholením večera bolo vystúpenie Purist a hostí. Foto: Martina Mlčúchová

VŠETKÝM LAUREÁTOM SRDEČNE GRATULUJEME A ŽELÁME MNOHO ĎALŠÍCH INŠPIRÁCIÍ, OCENENÍ A RADOSŤ Z HUDBY!

Prehľad víťazov Radio_Head Awards za rok 2022

Album roka 2022
Miro Žbirka – Posledné veci

Skladba roka 2022
Para – To Okolo Nás feat. Jana Kirschner & Matej Starkov

Objav roka 2022
Berlin Manson

Debut roka 2022
IAmNøt – Changes

Album roka / Novinárske ocenenie 2022
Modré hory – Čudne slávni

Elektronická hudba 2022
Blame Your Genes – Skins

Folková hudba 2022
Hmlisto & Petr Linhart – Československá

Hard & Heavy 2022
Besna – Zverstvá

World Music 2022
Júlia Kozáková – Manuša

Jazzová hudba 2022
Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band – Room#555
Nikitin, Šrámek, Altar Ensemble – Directions & Connections

Klasická hudba 2022
Milan Paľa, Katarína Paľová – Valentin Bibik – Viola sonatas

Experimentálna hudba 2022
Daniel Kordík – Ocela

Ocenenie za prínos do hudby 2022
Laco Lučenič

Ocenenie Nadácie Advance Investments 2022
Dis is Markéta

Mimoriadne ocenenie 2022
Slovenská Tepláreň

Foto: Katarína Kissová, Martina Mlčúchová / RTVS

Zdroj: RTVS a písomné vyjadrenia laureátov pre Art & History Magazine

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní (25/2024)

Kam za kultúrou v najbližšie dni? Odpoveďou sú festivaly a zaujímavé koncertné stretnutia pre malých a veľkých. TOTO sú naše TOP tipy!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni (25/2024)

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Translate »