Novinky

Kam za kultúrou v prvý májový týždeň roka 2023?

Kam za kultúrou

Aktuálny týždeň sa pomaly schyľuje k svojmu záveru a onedlho ho nahradí nový týždeň. Nastáva tak ten pravý čas na hľadanie odpovedí na našu tradičnú otázku: kam za kultúrou? Na to, akú ponuku kultúrnych podujatí si pre nás nachystal prvý májový týždeň roka 2023, sa pozrieme spoločne práve teraz.

Jar – vnímame ju nielen vôkol nás. Svoje miesto má tiež v programe kultúrnych podujatí v rôznych končinách Slovenska. Program kultúrnych jarí je naozaj pestrý a nevynecháme ho ani tentokrát. Aj počas najbližších dní pokračujú festivaly klasickej hudby, z ktorých spomeňme záver aktuálneho vydania festivalu Piano Days 2023, Festival pod Hradom či Košickú hudobnú jar. Do sveta divadla prináša aj jednu premiéru či legendárne tituly s výnimočným obsadením. Pohodlne sa usaďte, nechajte sa nami inšpirovať!

Kam za kultúrou? Na festivaly v znamení klavíra

Našu otázku kam za kultúrou zodpovieme najprv tipmi zo sveta hudby. Pre niekoľko zvučných tipov zalovíme „vo vodách“ klasiky. Aj počas prvého májového týždňa je Slovensko ešte stále festivalové a nesie sa aj v znamení už spomínaných hudobných jarí. Z bohatej ponuky vyberáme dva koncerty pre milovníkov klavírnej tvorby s výnimočnými interpretmi. Svoje miesto má aj program pre deti, ktoré prináša počas prvého májového týždňa Štátny komorný orchester v Žiline. No nielen to.

Dozvuky Piano Days v Bratislave

Začíname v utorok 2. mája 2023Slovenskej filharmónii. V Malej sále SF sa v rámci spolupráce s festivalom Piano Days uskutoční záverečný koncert v poradí 3. festivalového ročníka. Festival, ktorý sa snaží prepojiť mestá po celom Slovensku klavírnymi koncertmi etablovaných i mladých interpretov, tentoraz zakončí výrazná osobnosť belgickej klavírnej školy s výnimočnou interpretáciou – Daan Vandewalle. Vo svojom programe Chopin then and now (Chopin vtedy a teraz) predstaví skladateľské osobnosti, ktoré zanechali tak výraznú stopu, že ich tvorba doznieva nielen v dielach súčasných autorov. Dramaturgia koncertu je veľmi inšpiratívna. Budete mať možnosť započúvať sa do skladieb od troch skladateľov – Bernharda Langa, Frederic Chopina a Frederica Rzewski, ktorí na prvý pohľad spolu nesúvisia. Na koncert rezonuje tvorba Fryderyka Chopina, ktorá predstavuje dôležitý pilier pre milovníkov klavírnej tvorby. Z jeho diel zaznie na utorkovom koncerte Uspávanka Des dur, op. 573 nové etudy, op. posth. V slovenskej premiére uvedie diela dvojice skladateľov: Bernharda Langa a Frederica Rzewskeho. Obaja boli podobne ako Chopin skladatelia a zároveň klaviristi. Langova Monadologie je akousi rekompozíciou Chopinových Etúd, Rzewski zas kombinuje príbeh klaviristu Arthura Rubinsteina s Nokturnom cis mol vo svojom diele Rubinstein v Berlíne pre hovoriaceho klaviristu.

V znamení minimalizmu v Košiciach

Priaznivcov klavírnej tvorby poteší aj Štátna filharmónia Košice. Stane sa tak v rámci festivalu Košická hudobná jar. Ako sme vás už neraz informovali, vo štvrtok 4.5. sa uskutoční komorný koncert – recitál Maki Namekawa. Legendárna klaviristka na ňom ponúkne priezračné miniatúry Györgya Ligetiho, ktoré dýchajú experimentovaním s minimalistickými štruktúrami rytmu a zvuku. V programe zaznie aj Cyklus pre sólový klavír Children’s Song Chicka Coreu. Dýcha osobitou, magickou atmosférou. Jazz a pentatonická harmónia sa tu stretávajú s energickou kontrastnou rytmikou a nepravidelným metrom. Na programe je aj fascinujúca klavírna sonáta Philippa Glassa. Glass dielo skomponoval práve pre Maki Namekawu. Interpretka jeho skladby pravidelne uvádza a mnohokrát už po jeho boku účinkovala.

Exkluzívne spojenie výnimočných hudobníkov v Bratislave

Na Bratislavčanov i návštevníkov hlavného mesta čaká vo štvrtok 4.5.2023 v bratislavských Klariskách exkluzívny koncertný zážitok. Na jednom pódiu sa totiž spoja dvaja výnimoční, prestížnymi cenami ovenčení, jazzoví hudobníci Ľuboš ŠrámekNikolaj Nikitin s hosťami.

Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek
Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek

Obaja čerství držitelia ocenenia Radio Head Awards za najlepší jazzový album roka 2022 budú koncertovať spoločne s Moyzesovým kvartetom, ktoré je jedným z najvýznamnejších komorných zoskupení na Slovensku. Teleso, ktoré tohto roku oslavuje 48. narodeniny, koncertovalo vo významných hudobných sálach sveta a nahralo i hudbu k niekoľkým úspešným slovenským filmom. V roku 2015 získal súbor prestížnu Cenu Nadácie Tatra banky za umenie a bol poctený Cenou ministra kultúry SR za umenie. Repertoár telesa zahŕňa všetky štýlové obdobia, nevynímajúc ani tvorbu súčasných slovenských autorov, z ktorých mnohí skladby kvartetu priamo dedikovali. Ich spoločný koncert bude iste jedným z TOP zážitkov prvého májového týždňa. Vstupenky zakúpite v sieti TICKETPORTAL .

Spomienka na Gejzu Dusíka

35. výročie úmrtia národného umelca Gejzu Dusíka si pripomenie v Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu zoskupenie Bratislava Hot Serenaders. Stane sa tak na večernom koncerte s názvom Neprekonaný slovenský génius melódie už v sobotu 6.5.2023. Aj na tento koncert zoženiete vstupenky v sieti TICKETPORTAL.

Reklama
Allegretto Žilina 2023

Nedeľa s vokálnym koncertom

Týždeň vyvrcholí nedeľným podujatím Piesne lásky – „Chansons d’amour“. Vokálny koncert v rámci Festivalu Hudba pod hradom realizuje Klub priateľov vážnej hudby v Trenčíne. Za sprievodu gitaristu Karola Kompasa sa v nedeľný večer predstaví sopranistka Jana Pastorková.

Kam s deťmi? Do Žiliny na podujatia pre deti!

Štátny komorný orchester Žilina myslí aj na budúce generácie svojich poslucháčov. V rámci hudobnej edukácie prináša už vo štvrtok 4. mája dopoludnia v dvoch termínoch pre žiakov materských a základných škôl koncert na mieru – slávnu hudobnú rozprávku Peter a vlk. Štátny komorný orchester Žilina si pod taktovkou Adama Sedlického prizval na pomoc moderátora Martina Vaneka, a spolu deti prevedú Prokofievovým dielom.

ŠKO Žilina / Kam za kultúrou
Štátny komorný orchester Žilina. Foto: Roderik Kučavík

Aj nedeľa patrí v Žiline rodinám s deťmi. Na programe nedeľného matiné je bábkové predstavenie Skrinka s hračkami. Zaznie v podaní orchestra ŠKO Žilina pod taktovkou Adama Sedlického i obľúbeného bratislavského divadla Teátro Neline. Tešiť sa môžete aj na skvelého moderátora a bábkoherca Martina Vaneka či krásnu hudbu Detskej skrinky Claudea Debussyho.

Nedeľné matiné / Štátny komorný orchester Žilina / 7.5.2023 / Kam za kultúrou

Mladé umenie v hlavnej úlohe

Priestor v žilinskom Dome umenia dostanú ale aj mladí umelci. Vo štvrtok 4. mája večer deti predškolského a školského veku vystriedajú mladí žilinskí konzervatoristi. Na návštevníkov čaká slávnostný koncert pri príležitosti 30. výročia vzniku Big bandu Žilinského konzervatória. Dnes má neodmysliteľné miesto v slovenskom hudobnom živote. V kontexte slovenskej kultúry je raritou. Je totiž jediným školským fungujúcim big bandom na Slovensku, ktorý nielenže vydržal plných 30 rokov činnosti, ale svojou úrovňou sa dlhé roky vyrovnáva profesionálnym jazzovým telesám v medzinárodnom meradle. Za dlhé roky svojej existencie big band vychoval celý rad vynikajúcich jazzových hráčov z radov niekdajších študentov žilinského konzervatória. Mnohí z nich dnes hrajú na tej najvyššej profesionálnej úrovni. Po predčasnom úmrtí zakladajúceho dirigenta súboru Miroslava Belorida, ktorý priviedol súbor na vynikajúcu medzinárodnú úroveň, prevzal jeho vedenie v roku 2011 saxofonista Marek Pastírik. Aj on s ním zaznamenal celý rad domácich aj medzinárodných úspechov. V Žiline vystúpi v zložení dirigenta a saxofonistu Mareka Pastírika, klaviristu Michala Vaňoučeka, Petra Solárika (bicie), Lukáša Oravca (trúbka) a Róberta Ragana ml. (kontrabas).  Sprevádzať bude Speváckú skupinu FS Rozsutec. Na programe sú skladby Billa Holmana, Marie Schneider, M. Vaňoučka, L. Oravca, M. Pastírika a ďalších.

Kam za kultúrou? Do divadla!

Opusťme teraz svet hudby a poodhaľme novinky nadchádzajúcich dní vo svete divadla. Tam si totiž ideme po ďalšie odpovede na tradičnú otázku Kam za kultúrou. Týždeň prináša aj jednu dlho očakávanú premiéru venovanú pripomienke otca zakladateľa slovenského zábavného divadla Františka Krištofa Veselého. A to je divadelný TOP tip prvého májového týždňa!

Odporúčame: Bratislava v znamení elegancie

Osobnosť významnej osobnosti slovenského divadla, otca zakladateľa slovenskej operety, populárnej hudby a spoluzakladateľa Divadla Nová scéna – Františka Krištofa Veselého si pri príležitosti 120. výročia jeho narodenia pripomína novým titulom Divadlo Nová scéna. Muzikál BONVIVÁN je totiž už dávnejšie avizovanou TOP premiérou tejto sezóny. Do svojho repertoáru príjme nový titul na slávnostnej premiérev piatok 5. mája 2023.

Tvorcovia muzikálu – Martin Kákoš a Jozef Lenhart ho vystavali na inšpiráciách životom Františka Krištofa Veselého. Nepredstavuje však životopisnú hru kopírujúcu jednotlivé etapy života umelca. Je akýmsi univerzálnym príbehom umelca – bonvivána v spleti profesionálnych a osobných vzťahov, v súkolí valiacich sa dejín. Inscenácia ponúka silný príbeh, vtipné aj prekvapivé momenty v deji s retro sviežimi interpretáciami nesmrteľných piesní z repertoáru F. K. Veselého so živým orchestrom. Tešiť sa môžete aj na nádherné dobové kostýmy Ľudmily Várossovej, veľkorysé dekorácie scénografa Pavla Andraška. Hru charakterizuje elegancia, noblesa a humor. Núdza nebude ale ani o dramatické zvraty a vtipné bonmoty.  A samozrejme, na publikum čaká výnimočné obsadenie skvelých umelcov. Pod režijnou taktovkou Martina Kákoša sa predstavia Dárius Koči, Ján Greššo,  Peter Makranský, Lucia Vráblicová, Pavol Plevčík, Karin Olasová, Karol Čálik, Juraj Ďurdiak, Marcel Ochránek a mnohí ďalší.

Kam do divadla v Košiciach?

A (ne)tradične končíme naše tipy Kam za kultúrou v divadelných Košiciach. Štátne divadlo Košice počas prvého májového týždňa pripravuje viacero atraktívnych podujatí, ktoré si zabezpečili „vstupenku“ do nášho výberu Kam za kultúrou. Divadelným tipom číslo 2 je inscenácia prinášajúca nový pohľad na výnimočnú osobnosť slovenskej histórie – osobnosť M. R. Štefánika. Na dosky Historickej budovy ŠDKE ju prináša utorok 2. mája večer. Inscenácia multimediálneho tanečného divadla úspešného autorského tímu Ondreja Šotha  M. R. ŠTEFÁNIK neprináša patetickú pripomienku tejto osobnosti našich dejín.

Je moderným divadlom hľadajúcim odpoveď na otázku ako sa v súkolí veľkých dejín cíti malý človek, ktorý ide za svojím presvedčením, že je možné zmeniť svet. Osud M. R. Štefánika je dôkazom toho, že konkrétny človek môže ovplyvniť život nie len svoj a svojich blízkych, ale aj celých národov.

Na balet, operetu i operu

Naše tipy dopĺňa program operného i baletného súboru ŠDKE na divadelných doskách Historickej budovy ŠDKE. Slávna opereta kráľa viedenských valčíkov Johanna Straussa NETOPIER prichádza na rad už v stredu 3. mája.

Výnimočným predstavením operného súboru v piatok (5.5.) prvého májového týždňa však bude atraktívne predstavenie Pucciniho opery TOSCA s hviezdnou sopranistkou Karine Babajanyan v titulnej úlohe. Jej partnerom v úlohe maliara Cavaradossiho bude miláčik košického publika Peter Berger. Divadelné tipy uzavrie nedeľný podvečer v znamení baletu. Popoludnie (od 16:00 hod.) patrí klenotu klasického baletného repertoáru – legendárnemu baletu P. I. Čajkovského LABUTIE JAZERO.

Veríme, že sme vás inšpirovali a strávite príjemný týždeň so slovenskou kultúrou.

 

Zdroj: BKIS, Divadlo Nová scéna, Hudobné centrum, InMusic, Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice, Štátne divadlo Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Ticketportal

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »