Štvrtý kalendárny týždeň roka prináša zaujímavé podujatia. K ním patrí aj ďalšia symfonická dvojica koncertov v bratislavskej Redute. Slovenská filharmónia privíta vzácnych hostí - slovenských umelcov. Sólistom bude hudobnými cenami ovenčený husľový virtuóz Milan Paľa a program zaznie pod taktovkou slovenského dirigenta a riaditeľa Opery SND, Martina Leginusa. Na dvojici koncertov si pripomenú nielen tvorbu bratislavského (správnejšie prešporského) rodáka, no rezonovať bude aj Rok českej hudby.
Vo štvrtok a piatok (25. a 26. januára 2024) je na programe Koncertnej sieni v bratislavskej Redute ďalšia symfonická dvojica koncertov 75. sezóny. Orchester Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou riaditeľa Opery SND Martina Leginusa. Tento slovenský dirigent býva pravidelným hosťom koncertných sezón Slovenskej filharmónie. Sólistom večerov bude oceňovaný a cenami Rádiohláv ovenčený husľový virtuóz Milan Paľa. V jeho interpretácii zaznie 2. husľový koncert prešporského rodáka Ernő von Dohnányiho. V druhej polovici koncertov si Slovenská filharmónia pripomenie Rok českej hudby 2024 zaradením 7. symfónie Antonína Dvořáka.
Milan Paľa uvedie náročný opus bratislavského rodáka
Milan Paľa pôvodom slovenský huslista, je jednou z najvýraznejších postáv dnešnej hudobnej scény. Bratislavskému publiku sa dobre husľový virtuóz tentokrát predstaví tradičnejším husľovým dielom. Tentokrát v jeho interpretácii zaznie v Koncertnej sieni SF Husľový koncert č. 2 c mol, op. 43 Ernö Dohnányiho. Je to jedno z mnohých diel, ktoré práve Milan Paľa objavil a ako prvý slovenský huslista tento náročný opus naštudoval a aj uviedol.
Ernő von Dohnányi (1877 – 1960) bol vynikajúcim klaviristom, dirigentom, skladateľom a pedagógom. Svoje prvé systematické hudobné vzdelanie získal od organistu Dómu sv. Martina v Bratislave – Karla Forstnera. V Bratislave sa priatelil s Bélom Bartókom. Od roku 1895 žil v Budapešti a klavírnu kariéru odštartoval v Berlíne. Jeho tvorba je bohatá – obsahuje cirkevné skladby, javiskové diela, dve symfónie a inštrumentálne koncerty. Vo svojej tvorbe nadviazal na Brahmsov skladateľský odkaz a tradíciu nemeckého romantizmu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Dohnányi ho venoval priateľke huslistke
Z rodného Prešporku sa po štúdiách a dlhoročnom pôsobení v Budapešti presídlil Ernő von Dohnányi v rokoch 1925 – 1927 do Ameriky. Šéfdirigent Štátneho orchestra New York si tu vybudoval priateľstvá, čoho dôkazom je i venovanie jeho Druhého husľového koncertu americkej huslistke Frances Magnes. Dielo vzniklo počas Dohnányiho rezidencie na Floridskej univerzite v Tallahassee, kam sa skladateľ uchýlil po mnohonásobnom a neoprávnenom obviňovaní zo sympatizovania s fašizmom.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Husľový koncert skladateľ premiéroval v Carnegie Hall dňa 26. 4. 1951 s Floridským štátnym symfonickým orchestrom. „Dielo má v sebe jednu zvláštnosť: okrem sólového partu huslistu, Dohnányi nezakomponoval do partitúry žiadne husle. „Sláčikové“ pozadie tvoria sólistovi najmä violy – s ďalšími nástrojmi sláčikovej skupiny a veľkého orchestra,“ napísala o husľovom koncerte muzikologička Terézia Ursínyová pre portál operaslovakia.sk.
Slovenská filharmónie prispeje tiež k Roku českej hudby
V druhej polovici koncertov zaznie Symfónia č. 7 d mol, op. 70 Antonína Dvořáka, ktorá a vznikala v pomerne ťaživom životnom období tohto českého skladateľa. V osobnom živote zažíval Antonín Dvořák bôľ nad stratou najbližších osôb, ktorý ešte prehlbovala neprajná spoločenská situácia v Čechách. Okrem dozvukov rodinnej tragédie sa v nej objavujú patriotické tóny potrebné v boji proti Habsburgovcom. Vďaka celkovej koncepcii, hlbokému obsahu a majstrovskému formálnemu spracovaniu patrí Siedma symfónia k vrcholom Dvořákovej tvorby i k vrcholu pobeethovenovského vývoja symfonického žánru. Skladateľ dielo dokončil v roku 1885 a v premiére ju uviedol počas svojej tretej návštevy Anglicka v St. James Hall. Dvořákova 7. symfónia uzavrie program januárovej symfonickej dvojice koncertov Slovenskej filharmónie.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk
Foto: P. Brenkus, A. Trizuljak / archív SF, RTVS
Zdroj: Slovenská filharmónia
Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF
*** Posledná aktualizácia: 2024-01-24 (adm) ***