Novinky

Slovenská filharmónia so slovenskými umelcami. Hosťami budú Milan Paľa a Martin Leginus

Milan Paľa po boku orchestra Slovenská filharmónia

Štvrtý kalendárny týždeň roka prináša zaujímavé podujatia. K ním patrí aj ďalšia symfonická dvojica koncertov v bratislavskej Redute. Slovenská filharmónia privíta vzácnych hostí - slovenských umelcov. Sólistom bude hudobnými cenami ovenčený husľový virtuóz Milan Paľa a program zaznie pod taktovkou slovenského dirigenta a riaditeľa Opery SND, Martina Leginusa. Na dvojici koncertov si pripomenú nielen tvorbu bratislavského (správnejšie prešporského) rodáka, no rezonovať bude aj Rok českej hudby.

Vo štvrtok a piatok (25. a 26. januára 2024) je na programe Koncertnej sieni  v bratislavskej Redute ďalšia symfonická dvojica koncertov 75. sezóny. Orchester Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou riaditeľa Opery SND Martina Leginusa. Tento slovenský dirigent býva pravidelným hosťom koncertných sezón Slovenskej filharmónie. Sólistom večerov bude oceňovaný a cenami Rádiohláv ovenčený husľový virtuóz Milan Paľa. V jeho interpretácii zaznie 2. husľový koncert prešporského rodáka Ernő von Dohnányiho. V druhej polovici koncertov si Slovenská filharmónia pripomenie Rok českej hudby 2024 zaradením 7. symfónie Antonína Dvořáka.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Milan Paľa uvedie náročný opus bratislavského rodáka

Milan Paľa pôvodom slovenský huslista, je jednou z najvýraznejších postáv dnešnej hudobnej scény. Bratislavskému publiku sa dobre husľový virtuóz  tentokrát predstaví tradičnejším husľovým dielom. Tentokrát v jeho interpretácii zaznie v Koncertnej sieni SF Husľový koncert č. 2 c mol, op. 43  Ernö Dohnányiho. Je to jedno z mnohých diel, ktoré práve Milan Paľa objavil a ako prvý slovenský huslista tento náročný opus naštudoval a aj uviedol. 

Milan Paľa po boku orchestra Slovenská filharmónia
Milan Paľa v Slovenskej filharmónii. Foto: A. Trizuljak

Ernő von Dohnányi (1877 – 1960) bol vynikajúcim klaviristom, dirigentom, skladateľom a pedagógom. Svoje prvé systematické hudobné vzdelanie získal od organistu Dómu sv. Martina v Bratislave – Karla Forstnera. V Bratislave sa priatelil s Bélom Bartókom. Od roku  1895 žil v Budapešti a klavírnu kariéru odštartoval v Berlíne.  Jeho tvorba je bohatá – obsahuje cirkevné skladby, javiskové diela, dve symfónie a inštrumentálne koncerty. Vo svojej tvorbe nadviazal na Brahmsov skladateľský odkaz a tradíciu nemeckého romantizmu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Víťazi Radio_Head Awards za rok 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Dohnányi ho venoval priateľke huslistke

Z rodného Prešporku sa po štúdiách a dlhoročnom pôsobení v Budapešti presídlil Ernő von Dohnányi v rokoch 1925 – 1927 do Ameriky. Šéfdirigent Štátneho orchestra New York si tu vybudoval priateľstvá, čoho dôkazom je i venovanie jeho Druhého husľového koncertu americkej huslistke Frances Magnes. Dielo vzniklo počas Dohnányiho rezidencie na Floridskej univerzite v Tallahassee, kam sa skladateľ uchýlil po mnohonásobnom a neoprávnenom obviňovaní zo sympatizovania s fašizmom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? TOTO sú naše TIPY (4/2024)!
Kam za kultúrou? TOTO sú naše TIPY (4/2024)!

Husľový koncert skladateľ premiéroval v Carnegie Hall dňa 26. 4. 1951 s Floridským štátnym symfonickým orchestrom. „Dielo má v sebe jednu zvláštnosť: okrem sólového partu huslistu, Dohnányi nezakomponoval do partitúry žiadne husle. „Sláčikové“ pozadie tvoria sólistovi najmä violy – s ďalšími nástrojmi sláčikovej skupiny a veľkého orchestra,“ napísala o husľovom koncerte muzikologička Terézia Ursínyová pre portál operaslovakia.sk.

Koncert Solidarity SF / Leginus Martin / Slovenská filharmónia
Taktovky sa ujme častý hosť koncertných sezón Slovenskej filharmónie a riaditeľ Opery SND, Martin Leginus.

Slovenská filharmónie prispeje tiež k Roku českej hudby

V druhej polovici koncertov zaznie Symfónia č. 7 d mol, op. 70 Antonína Dvořáka, ktorá a vznikala v pomerne ťaživom životnom období tohto českého skladateľa. V osobnom živote zažíval Antonín Dvořák bôľ nad stratou najbližších osôb, ktorý ešte prehlbovala neprajná spoločenská situácia v Čechách. Okrem dozvukov rodinnej tragédie sa v nej objavujú patriotické tóny potrebné v boji proti Habsburgovcom. Vďaka celkovej koncepcii, hlbokému obsahu a majstrovskému formálnemu spracovaniu patrí Siedma symfónia k vrcholom Dvořákovej tvorby i k vrcholu pobeethovenovského vývoja symfonického žánru. Skladateľ dielo dokončil v roku 1885 a v premiére ju uviedol počas svojej tretej návštevy Anglicka v St. James Hall. Dvořákova 7. symfónia uzavrie program januárovej  symfonickej dvojice koncertov Slovenskej filharmónie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v januári 2024. Aký program prináša?

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus, A. Trizuljak / archív SF, RTVS

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Posledná aktualizácia: 2024-01-24 (adm) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »