Novinky

Virtuózi V4+ 2022: Poznáme prvých finalistov

Virtuózi V4+ 2022: Poznáme prvých finalistov

Prvé medzinárodné semifinále je za nami. V piatok 2. decembra večer sme si mohli na televíznej Dvojke, ČTarte, TVP Kulture alebo maďarskej TV DUNA premiérovo pozrieť prvé semifinálové kolo. Poznáme tak už mená prvých finalistov súťaže Virtuózi V4+ 2022. Prezradíme, koho porota v tajnom hlasovaní posunula do finále!

Tretí medzinárodný ročník talentovej súťaže Virtuózi V4+ graduje. Po národných kastingoch sa v piatok 2. decembra 2022 televízni diváci stali svedkami prvého medzinárodného semifinále šou Virtuózi V4+ 2022. Dlho očakávané prvé medzinárodné semifinále, ktoré sa konalo pred pár mesiacmi v Budapešti, ovládlo priaznivcov súťaže pred televíznymi prijímačmi či displejmi počítačov, tabletov i smartfónov v piatich krajinách. Pomocou televíznych obrazoviek maďarskej Duna TVRTVS – Dvojke či ČT art sme sa mohli stať jeho súčasťou aj my. A samozrejme, vysielalo sa aj prostredníctvom platformy Youtube. Podobne ako v minulých rokoch, aj teraz sa, ako sme avizovali, predstavilo desať mimoriadne talentovaných hudobníckych nádejí klasickej hudby z Českej republiky, Poľska, Maďarska, Slovenska a Slovinska. Už na konci večera sme spoznali mená prvých finalistov. Večer, sa však niesol aj v znamení noviniek. Ale pekne po poriadku.

Ida zostala, Thomas odišiel

Asi prvá zmena, ktorú si každý z nás všimol, a ostatne – o ktorej sme vás už informovali, bol fakt, že došlo k zmene moderátorov. Moderátorkou prvého semifinále bola poľská hviezda Ida Nowakowská, na ktorú sú diváci Virtuózov už zvyknutí. V zákulisí účinkujúcich a ich sprievod spovedali skladateľ Plácido Domingo Jr. a maďarská sopranistka Eszter Zavaros.

Virtuózi V4+ 2022: moderátorské posily

Nová bola aj porota

Okrem zmeny moderátorov malo semifinále aj novú porotu. V prvom semifinálovom kole zasadla voči minulému ročníku vo vynovenom zložení. Predsedom poroty semifinálových kôl s hlasom rozhodným v prípade rovnosti hlasov je slávny chorvátsky violončelista HAUSER, ktorý má desiatky miliónov fanúšikov. Medzi známe tváre patrí maďarská národná porotkyňa – svetoznáma sopranistka Erika Miklósa či česká národná porotkyňa a riaditeľka Medzinárodného hudobného festivalu Český Krumlov, pani Gabriela Rachidi. Novými členmi medzinárodnej poroty sú americký dirigent Steven Mercurio, významná osobnosť z radov producentov Harvey Goldsmith či svetoznámy klasický gitarista Pablo Sáinz Villegas.

Virtuózi V4+ 2022: porota 1. medzinárodné semifinále

Pablo Sáinz Villegas je vo svojej vlasti známy ako duša španielskej gitary. Svojím vystúpením krátko pred vyhlásením prvých finalistov oslnil divákov po celom svete.

Tentoraz nás dokrútky nepozvali spoznať mentorov jednotlivých semifinalistov, a tak koho zaujímajú tohtoroční mentori, musí zavítať na webstránku súťaže.

Nové pravidlá medzinárodného súboja Virtuózi V4+ 2022

V niečom sa tretí ročník na predchádzajúce edície podobal. Mladé talenty v ich zápolení sprevádzali skvelí hudobníci z Budafoki Dohnányi Zenekár pod citlivou taktovkou vynikajúceho dirigenta Gábora Hollerunga. Z dvadsiatky semifinalistov súťažila v prvý medzinárodný večer prvá desiatka. Každá participujúca krajina mala v ten večer dve želiezka v ohni. O tom, ktorý z dvoch dostane vstupenku do veľkolepého finále, opäť rozhodovala porota. Ale tretí ročník priniesol zdokonalenie scenára, čo môžem len a len kvitovať. Kým predtým súťažiacich z jednotlivých krajín od seba delilo vystúpenie zástupcov z ďalších štyroch krajín, čo mohlo rozhodovanie porote komplikovať, tentoraz tvorcovia súťaž postavili na súboji v akomsi hudobnom ringu. Zmena sa dotkla aj spôsobu a načasovania hlasovania. Po minulé roky prebehlo až na záver semifinálového večera. Samotné hlasovanie bolo väčšmi „verejné“, čím sa čo-to dostalo aj na verejnosť. Teraz stálo na princípe tajného hlasovania a nasledovalo hneď po súboji dvoch semifinalistov z jednej krajiny. O to bolo aj pre samotných porotcov zaujímavejšie na záver večera zistiť, koho do finále posunuli ostatní porotcovia.

Virtuózi V4+ Slovinsko / Virtuózi V4+2022

Koho sme videli v prvom semifinálovom súboji?

V prvom medzinárodnom semifinále proti sebe nastúpilo päť dvojíc. Ako prví sa proti sebe postavili maďarskí semifinalisti Szofi Liu Yinuo a Levente Somogyi. Títo aj napriek vekovému rozdielu pôsobili ako rovnocenní protivníci.

Desaťročná klaviristka Szofi Liu Yinuo pochádza z Činy, odkiaľ do Maďarska prišli s rodinou pred pár rokmi, aby sa mohli deti venovať klasickej hudbe. Na Virtuózoch nebola po prvýkrát. Jej návrat sa niesol síce v znamení skvelej hry a výbornom zvládnutí brilantných pasáží, no jej protivník, 19-ročný saxofonista Levente Somogyi, bol pre ňu ťažkým orieškom. Levente bol pri hre sústredený, sebavedomý a hráčsky vyspelý, hoci mohol byť trochu expresívnejší. Tiež nedôverčivému či neznalému publiku ukážkovo dokázal, že saxofón je výborným nástrojom nielen pre jazz, ale aj pre vážnu hudbu.

S hodnotným darčekom

Druhou dvojicou boli slovenskí semifinalisti. Ako prvý sa na pódium postavil 17-ročný akordeonista z Bojníc Mário Gecašek. Podal presvedčivý výkon, ktorým dokázal zaujať hráčsky i veľkou emocionalitou, dobre dynamicky vystavanou interpretáciou a nádhernými pianami.

Jeho súperkou bola 13-ročná huslistka z Topoľčian Nina Bočkajová, ktorá si voľný čas rada kráti maľovaním krajiniek či tancom. Hoci dala do hry všetko, na vstupenku do finále to nestačilo. S prázdnymi rukami však neodišla. Podobne ako minulý rok poľská semifinalistka Zoya Siguda, aj ona navštívila dielňu husliara Pála Rácza a vyskúšala si hru na kópii Stradivárok. Kópiu Guarneriek, ktoré sú vernou kópiou Stradivárok, jej aj venoval.

Tretí semifinálový súboj patril českým talentom

Súboj prvého medzinárodného semifinále sa v prípade českej dvojice niesol v znamení huslistov. Najprv sa pred porotu postavila 16-ročná Kateřina Švecová, ktorá už teraz zbiera ocenenia. Porota vysoko hodnotila jej muzikalitu i vlastný štýl, napriek tomu na 16-ročného Romana Červinku tesne nestačila. V porovnaní s ňou bol väčšmi vyspelý hráč s už dobrými prezentačnými schopnosťami a s o niečo lepším výkonom.

Poľsko do prvého medzinárodného semifinále “nasadilo” 16-ročnú hobojistku Malgorzatu Cieszko a klarinetistu Pawela Libronta. Obaja predviedli veľmi  inšpiratívne výkony. Hoboj Malgorzaty Cieszko dýchal krásnymi frázami, bláznivým rubátom,  priam spieval a pripomínal poslucháčom divu.

Plný farieb, krásnych lyrických pasáží, a zároveň  výborný ako po interpretačnej, tak aj technickej stránke bol výkon  klarinetistu Pawela Libronta. Nuž, vyrovnané šance oboch súťažiacich znamenali náročnú úlohu pre porotu. Vstupenku do finále napokon v tajnom hlasovaní dali Pawelovi Librontovi.

Posledný súboj prvého semifinále súťaže Virtuózi V4+ 2022 patrilo hosťom

Okrem tradičných krajín V4 sa do edície súťaže Virtuózi V4+ 2022 pripojilo tentoraz Slovinsko. Svoje sily si zmerali huslistka Patricija Avsic a klaviristka Julija Cante

V znamení rekordu

Len 13-ročná huslistka Patricija Avsic, ktorá vo voľnom čase holduje dejinám, cestovaniu a hudbe, svojím vystúpením nenechala nikoho chladným. A to nielen porotu, či moderátorov, ale aj ostatných súťažiacich a divákov. Jej vystúpenie dosahovalo najvyššiu úroveň, dojímalo, inšpirovalo a hypnotizovalo. Aj po technickej a výrazovej stránke fascinovala hutnými tónmi, glissandami cez strunu D,  či expresivitou. Poslucháčom i porote naskakovala husia koža. Bez akýchkoľvek pochýb bolo jej vystúpenie najvydarenejším v prvom medzinárodnom semifinále! Ostatne, tak to videla aj porota, ktorá mladú virtuózku ako jedinú počas večera odmenila nielen najvyššou pochvalou ale aj potleskom v stoji. Zaslúžene!

Bonusom večera bol aj v zákulisí pokus o zápis do Guinessovej knihy rekordov, ktorý dosiahla historicky najrýchlejšou, a pritom excelentnou a brilantnou interpretáciou Letu čmeliaka od Rimského-Korsakova.

Ťažká pozícia mladej klaviristky

Ktokoľvek by prišiel po Patricije Avsic, mal by veľké problémy zabodovať. Priam nezávidenia hodná úloha titána to bola pre ďalšiu mladú veľmi talentovanú slovinskú semifinalistku. Len 15-ročná klaviristka Julija Cante bola síce hráčsky vyspelá a dokázala poslucháčov uniesť do iného sveta, snívať a plne zrkadlila dušu diela, na svoju súperku skrátka nestačila.

Tentoraz verejnosť nerozhoduje, rozhodnú o sebe aj mladé talenty

Kým napríklad v minulej edícii mali diváci možnosť udeliť až trikrát špeciálnu Cenu divákov (dve semifinálové a jednu finálovú), tento rok zostávame „na sucho“. Že sa vám či nám ako divákom páčil niekto iný, teraz to v súťaži vôbec nezaváži. Novinkou bude na záver finále Cena pre najlepší talent (Best of Talents). Laureáta si vyberú súťažiaci sami z radov tých, ktorí sa predstavili v semifinálových kolách a vo finále. Pritom platí aj to, že nesmú nominovať seba a ani semifinalistov či finalistov zo svojej krajiny. Kto sa dostane do finále z druhého semifinálového večera sa dozvieme už v piatok.

Foto: Virtuosos V4

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Translate »