Kristína Smetanová s novým singlom opäť ako Kriss Krimm

Kristína Smetanová / Kriss Krimm

Verejnosť ju pozná ako koncertnú klaviristku. Okrem hrávania klasiky sa však zaoberá aj inými štýlmi. Kristína Smetanová znovu vstúpila do role Kriss Krimm v skladbe Purify Me. V nej sa vyrovnáva s novou etapou vo svojom živote.

Popritom ako hráva Prokofieva, Honeggera, Beethovena, tak sa zaoberá aj chytľavou popovou piesňou. Kristína Smetanová je vyštudovaná klaviristka, ktorá od klasiky prechádza až po rôzne elektronické fúzie – napríklad v najnovšom projekte Quatro Emocione, ktoré získalo nomináciu na RHA_ 2021. Popritom ako hráva v koncertných sálach, upravuje covery v originálnych aranžmánoch ako Chick2Chick trio, s ktorým vystupujú aj v rámci predstavenia The Cotton Club v Red Cat Cabaret, či hosťuje u interpretov ako Richard Müller, Katarzia, Tolstoys, Genius Locci, venuje sa aj vlastnému projektu. Svoje sólové ambície napĺňa pod pseudonymom Kriss Krimm, pod ktorým už zasvietila baladickou A psi brešú na poliach.

Návrat Kriss so skladbou Purify me

Kristína sa rozhodla vrátiť ako Kriss so skladbou Purify me, ktorá vznikla v pomerne prelomovom období jej života. Po tom, čo sa osamostatnila a začala bývať sama, spolu so samotou prišla aj ideálna pôda na sebapoznávanie a seba rozvíjanie. Otvorili sa dvere novým možnostiam a priateľstvám a práve jeden z týchto vzťahov opisuje v novom singli: „Je o surovej úprimnosti bez cenzúry, ktorá mi umožnila spoznať človeka hlbšie ako kohokoľvek predtým a bolo to vzájomné. Ľudia v mojom veku už kadečo zažili a nie všetko sú pekné príbehy, či už vlastným alebo cudzím pričinením, preto je upokojujúce zistiť, že niekto vás príjme aj napriek všetkému.“ Pracovala na ňom s Tomášom „Toellom” Trníkom, ktorého spoznala skrz jeho pieseň Follow, ktorá ju zaujala. Slovo dalo slovo, vznikla session a z nej spoločný track s nádejou na dlho dobejšiu spoluprácu.

Oživený projekt

Na otázku, prečo sa rozhodla znovu oživiť projekt Kriss Krimm, Kristína odpovedá: „Ja som od neho vlastne nikdy úplne neodišla, je to moja súčasť celé tie roky, len mi do cesty prichádzali iné hudobné projekty, ktoré mi v daných momentoch pripadali atraktívnejšie. Sama som nemala predstavu, kam chcem svoju tvorbu posúvať a cítila som, že najprv potrebujem nasávať hudbu, učiť sa, pracovať najmä na svojom interpretačnom umení a hudobnom vkuse.“

Kristína Smetanová / Kriss Krimm
Kristína Smetanová alias Kriss Krimm. Foto: Matúš Barta

Nad tým, či je popová a elektronická hudba únikom od interpretácie vážnej hudby, sa zamýšľa: „Ak niekedy potrebujem „uniknúť” od hudby je to skôr do ticha. Avšak túto túžbu mávam len zriedka, v normálny deň sa jej s radosťou venujem. Teší ma život plný kontrastov, a tak je tomu aj v hudbe. Asi si neviem predstaviť, že by som sa venovala len jednému žánru, bolo by to značné ochudobnenie mojich hudobných vnemov.

Kriss Krimm nestavia hranice medzi svetmi hudby

Aké ďalšie výzvy si dáva v rámci svojej sólovej činnosti v piesňovej podobe, má tiež jasno: „Žijeme v dobe elektronického rozvoja, kde sa zvukové možnosti rozširujú nesmiernou rýchlosťou a ja netúžim stavať hranicu medzi hudobnými svetmi, do ktorých denne vstupujem. Predsa len, stále je to len jeden vesmír. Výzvou je pre mňa vydávať nové veci a možno časom dať von aj niečo komplexnejšie ako napr. album. Ja tvorím často, najmä keď ma zrovna niečo nadchne. Momentálne som nadšená aj z Quatro Emocione. Tak už len efektívne osedlať svoju múzu, to je asi najväčšia výzva, je totiž prelietavá.

Nový singel vychádza na labeli Gergaz

Singel Purify Me od Kristíny Smetanovej alias Kriss Krimm a producenta Tomáša Trníka alias Toella vychádza na labeli GERGAZ – slovenská stálica elektronickej a klubovej hudby. Ich edičná činnosť zahŕňa takých umelcov ako Fallgrapp, Jimmy Pé, FVLCRM, Nvmeri, Meowlau x Val, Toello, Michal Skácel, Subtension atď. Viac z histórie vydavateľstva možno počuť na ich dvojplatni Gergaz 2008 – 2018 (the Locals) a pokračovaní the Locals II. Takisto na Beat Garden Compilation zostavenej prevažne zo zahraničných producentov, na ktorých sa tiež zameriavajú.

PR článok

Redakciu informoval Daniel Hevier ml.,  Music Press Production s.r.o.

Slovenský komorný orchester
Hudba News Odporúčame PR

Nedeľné popoludnie v Slovenskej filharmónii, Hommage à Bohdan Warchal

Členovia Slovenského komorného orchestra s um. vedúcim Ewaldom Danelom každoročne venujú jeden z januárových koncertov spomienke na zakladateľa Slovenského komorného orchestra, legendárneho Bohdana Warchala. Koncert Hommage à Bohdan Warchal sa uskutoční v nedeľu 26. januára 2023 v Koncertnej sieni SF o 16.00. Hosťom nedeľného popoludnia bude svetovo uznávaný husľový virtuóz a dirigent Shlomo Mintz. Na nedeľnom […]

Read More
Trio Euterpe / Zimný cyklus Třeboňská nocturna
Hudba News PR

Třeboňská nocturna pozývajú dnes na Trio Euterpé

Séria Abonentných koncertov Třeboňských nocturien pozýva na progresívne Trio Euterpé už vo štvrtok 26. januára do Divadla J. K. Tyla v Třeboni. Festival taktiež spúšťa predpredaj na letný festival, ktorý prebehne v dňoch 11. – 15. júla 2023 na rôznych miestach Třebone. Na letnom festivale Třeboňska nocturna v júli 2023 vystúpi Talichovo kvarteto, PhilHarmonia Octet, Rozhlasový […]

Read More
Tip na výstavu: Zvečnení do vosku – (Takmer) všetci svätí v pečatiach / Pečate v Univerzitnej knižnici /
História News Odporúčame

Tip na výstavu: Pečate v Univerzitnej knižnici

Máme pre vás jeden tip na zaujímavú výstavu, ktorá určite poteší nejedného priaznivca histórie, heraldiky či sfragistiky. Je ňou výstava Zvečnení do vosku – (Takmer) všetci svätí v pečatiach. Nájdete ju v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave. Na ceste spoznávania vás prostredníctvom pečatí vo svojich fondov prevedie Štátny archív v Bratislave. My sme si boli […]

Read More
Translate »