Hommage Hvie100slav začína už túto nedeľu

Hvie100slav

Bratislavské Divadlo P. O. Hviezdoslava si pripomenie 100. výročie úmrtia velikána slovenskej literatúry - básnika, dramatika a prekladateľa Pavla Országha Hviezdoslava festivalom Hommage à Hvie100slav.

Na Slovensku niet človeka, ktorý by jeho meno a niektoré z diel nepoznal. Sú povinným čítaním aj maturitnou otázkou. Aspoň raz do roka – či už cez Vianoce alebo veľkonočné sviatky prichádza niektoré z jeho diel aj na obrazovky verejnoprávnej televízie.

P.O.Hviezdoslav
Pavol Országh Hviezdoslav Zdroj: wikimedia

Po ňom pomenovaná bratislavská scéna pripravila  festival Hommage à Hvie100slav. Bude trvať tri noci. Počas nich si ho pripomenú nielen trúchlivo, ale aj vtipne s nadhľadom. Na fasádu divadla sa pritom budú premietať známe Hviezdoslavove sonety. Graficky ich spracovali študenti Vysokej školy výtvarných umení.

Už v nedeľu  7. novembra ho otvoria známou baladou Zuzankou Hraškovie a na tretí deň festival zavŕšia diskusiou.

Zuzanka Hráškuľča a tri Zuzky

V nedeľu ponúkne divadlo známy tragický príbeh siroty Zuzanky Hraškovie, ktorú týrala macocha. Program festivalu bude Zuzanka Hraškovie sprevádzať aj vďaka ďalším dvom variáciám.

Javiskové stvárnenie balady v réžii Valerie Schulczovej uvidíme v podaní troch herečiek, menovkýň hlavnej postavy príbehu  – Zuzana Mauréry, Zuzana Vačková a Zuzana Porubjaková.

Ďalšie dve variácie predvedú absolventi Detského divadelného workshopu v DPOH. Deti si počas neho baladu naštudovali ešte v lete. Hudobným hosťom večera bude Kamil Mikulčík s kapelou. Večerom bude sprevádzať komička Simona Salátová.

Najskôr Krvavé sonety, potom jazzové

Známe Krvavé sonety sa na program dostanú v nasledujúci večer. Hviezdoslav ich napísal v roku 1914 ako reakciu na hrôzy 1. svetovej vojny. Predstavia ich však onakvejšie. Najprv sa zaskvejú v podaní dvadsiatky diplomatov. Tí ich prečítajú vo svojich rodných jazykoch, aby neskôr Krvavé sonety dostali jazzové šaty. Predvedie ich teleso František Báleš Ansámbel.

Diskusia Zuzany Kovačič Hanzelovej s hosťami na záver Hommage à Hvie100slav

Posledný festivalový večer bude iný.  Hlavné slovo v tento večer nebudú mať diela P.O. Hviezdoslava. To si v DPOH vezme ostrieľaná moderátorka Zuzana Kovačič Hanzelová. Vo svojej diskusnej talkshow tento raz vyspovedá stand-up komikov Simonu Salátovú a Sama Trnku. O čom či o kom hodia reč? Témou bude Hviezdoslav a jeho osobnosť. Hudba chýbať nemôže. Hudobným hosťom večera bude Katarína Máliková.

DPOH - Hviezdoslav 100

One thought on “Hommage Hvie100slav začína už túto nedeľu”

Comments are closed.

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »