Hommage Hvie100slav začína už túto nedeľu

Hvie100slav

Bratislavské Divadlo P. O. Hviezdoslava si pripomenie 100. výročie úmrtia velikána slovenskej literatúry - básnika, dramatika a prekladateľa Pavla Országha Hviezdoslava festivalom Hommage à Hvie100slav.

Na Slovensku niet človeka, ktorý by jeho meno a niektoré z diel nepoznal. Sú povinným čítaním aj maturitnou otázkou. Aspoň raz do roka – či už cez Vianoce alebo veľkonočné sviatky prichádza niektoré z jeho diel aj na obrazovky verejnoprávnej televízie.

P.O.Hviezdoslav
Pavol Országh Hviezdoslav Zdroj: wikimedia

Po ňom pomenovaná bratislavská scéna pripravila  festival Hommage à Hvie100slav. Bude trvať tri noci. Počas nich si ho pripomenú nielen trúchlivo, ale aj vtipne s nadhľadom. Na fasádu divadla sa pritom budú premietať známe Hviezdoslavove sonety. Graficky ich spracovali študenti Vysokej školy výtvarných umení.

Už v nedeľu  7. novembra ho otvoria známou baladou Zuzankou Hraškovie a na tretí deň festival zavŕšia diskusiou.

Zuzanka Hráškuľča a tri Zuzky

V nedeľu ponúkne divadlo známy tragický príbeh siroty Zuzanky Hraškovie, ktorú týrala macocha. Program festivalu bude Zuzanka Hraškovie sprevádzať aj vďaka ďalším dvom variáciám.

Javiskové stvárnenie balady v réžii Valerie Schulczovej uvidíme v podaní troch herečiek, menovkýň hlavnej postavy príbehu  – Zuzana Mauréry, Zuzana Vačková a Zuzana Porubjaková.

Ďalšie dve variácie predvedú absolventi Detského divadelného workshopu v DPOH. Deti si počas neho baladu naštudovali ešte v lete. Hudobným hosťom večera bude Kamil Mikulčík s kapelou. Večerom bude sprevádzať komička Simona Salátová.

Najskôr Krvavé sonety, potom jazzové

Známe Krvavé sonety sa na program dostanú v nasledujúci večer. Hviezdoslav ich napísal v roku 1914 ako reakciu na hrôzy 1. svetovej vojny. Predstavia ich však onakvejšie. Najprv sa zaskvejú v podaní dvadsiatky diplomatov. Tí ich prečítajú vo svojich rodných jazykoch, aby neskôr Krvavé sonety dostali jazzové šaty. Predvedie ich teleso František Báleš Ansámbel.

Diskusia Zuzany Kovačič Hanzelovej s hosťami na záver Hommage à Hvie100slav

Posledný festivalový večer bude iný.  Hlavné slovo v tento večer nebudú mať diela P.O. Hviezdoslava. To si v DPOH vezme ostrieľaná moderátorka Zuzana Kovačič Hanzelová. Vo svojej diskusnej talkshow tento raz vyspovedá stand-up komikov Simonu Salátovú a Sama Trnku. O čom či o kom hodia reč? Témou bude Hviezdoslav a jeho osobnosť. Hudba chýbať nemôže. Hudobným hosťom večera bude Katarína Máliková.

DPOH - Hviezdoslav 100

One thought on “Hommage Hvie100slav začína už túto nedeľu”

Comments are closed.

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
SND
Culture Divadlo News

Odborníci upozorňujú na riziká električky pred SND

Už nielen Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, občianski aktivisti, architekti a urbanisti, ale aj odborníci na akustiku a vibrácie upozorňujú na vážne problémy, ktoré by prinieslo vybudovanie električkovej trate pred novou budovou Slovenského národného divadla tak, ako to plánuje developer s podporou Magistrátu hlavného mesta Bratislava. Budú električky pred SND na Pribinovej ulici? Výsledky meraní autorov […]

Read More
Translate »