Novinky

Hommage Hvie100slav začína už túto nedeľu

Hvie100slav

Bratislavské Divadlo P. O. Hviezdoslava si pripomenie 100. výročie úmrtia velikána slovenskej literatúry - básnika, dramatika a prekladateľa Pavla Országha Hviezdoslava festivalom Hommage à Hvie100slav.

Na Slovensku niet človeka, ktorý by jeho meno a niektoré z diel nepoznal. Sú povinným čítaním aj maturitnou otázkou. Aspoň raz do roka – či už cez Vianoce alebo veľkonočné sviatky prichádza niektoré z jeho diel aj na obrazovky verejnoprávnej televízie.

P.O.Hviezdoslav
Pavol Országh Hviezdoslav Zdroj: wikimedia

Po ňom pomenovaná bratislavská scéna pripravila  festival Hommage à Hvie100slav. Bude trvať tri noci. Počas nich si ho pripomenú nielen trúchlivo, ale aj vtipne s nadhľadom. Na fasádu divadla sa pritom budú premietať známe Hviezdoslavove sonety. Graficky ich spracovali študenti Vysokej školy výtvarných umení.

Už v nedeľu  7. novembra ho otvoria známou baladou Zuzankou Hraškovie a na tretí deň festival zavŕšia diskusiou.

Zuzanka Hráškuľča a tri Zuzky

V nedeľu ponúkne divadlo známy tragický príbeh siroty Zuzanky Hraškovie, ktorú týrala macocha. Program festivalu bude Zuzanka Hraškovie sprevádzať aj vďaka ďalším dvom variáciám.

Javiskové stvárnenie balady v réžii Valerie Schulczovej uvidíme v podaní troch herečiek, menovkýň hlavnej postavy príbehu  – Zuzana Mauréry, Zuzana Vačková a Zuzana Porubjaková.

Ďalšie dve variácie predvedú absolventi Detského divadelného workshopu v DPOH. Deti si počas neho baladu naštudovali ešte v lete. Hudobným hosťom večera bude Kamil Mikulčík s kapelou. Večerom bude sprevádzať komička Simona Salátová.

Najskôr Krvavé sonety, potom jazzové

Známe Krvavé sonety sa na program dostanú v nasledujúci večer. Hviezdoslav ich napísal v roku 1914 ako reakciu na hrôzy 1. svetovej vojny. Predstavia ich však onakvejšie. Najprv sa zaskvejú v podaní dvadsiatky diplomatov. Tí ich prečítajú vo svojich rodných jazykoch, aby neskôr Krvavé sonety dostali jazzové šaty. Predvedie ich teleso František Báleš Ansámbel.

Diskusia Zuzany Kovačič Hanzelovej s hosťami na záver Hommage à Hvie100slav

Posledný festivalový večer bude iný.  Hlavné slovo v tento večer nebudú mať diela P.O. Hviezdoslava. To si v DPOH vezme ostrieľaná moderátorka Zuzana Kovačič Hanzelová. Vo svojej diskusnej talkshow tento raz vyspovedá stand-up komikov Simonu Salátovú a Sama Trnku. O čom či o kom hodia reč? Témou bude Hviezdoslav a jeho osobnosť. Hudba chýbať nemôže. Hudobným hosťom večera bude Katarína Máliková.

DPOH - Hviezdoslav 100

One thought on “Hommage Hvie100slav začína už túto nedeľu”

Comments are closed.

Collegium Technicum
Culture Hudba Koncerty News PR

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Collegium Technicum oslávi už vo štvrtok 28. septembra 2023 svoje 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou.

Read More
Divadlo z Ivano-Frankivska príde do Košíc s legendárnou inscenáciou Sladká Darusia
Culture Divadlo

Divadlo z Ivano-Frankivska príde už 28.9.2023 do Košíc s legendárnou inscenáciou Sladká Darusia

Divadlo z Ivano-Frankivska príde do Národného divadla Košice s legendárnou inscenáciou Sladká Darusia už v posledný septembrový štvrtok.

Read More
Pro musica nostra Gömöriensi 2023
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň aj na Gemeri

Obľúbený festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň okrem Nitrianskeho kraja aj viaceré lokality na Gemeri. Pozrite si, čo prináša!

Read More
Translate »