Hommage Hvie100slav začína už túto nedeľu

Hvie100slav

Bratislavské Divadlo P. O. Hviezdoslava si pripomenie 100. výročie úmrtia velikána slovenskej literatúry - básnika, dramatika a prekladateľa Pavla Országha Hviezdoslava festivalom Hommage à Hvie100slav.

Na Slovensku niet človeka, ktorý by jeho meno a niektoré z diel nepoznal. Sú povinným čítaním aj maturitnou otázkou. Aspoň raz do roka – či už cez Vianoce alebo veľkonočné sviatky prichádza niektoré z jeho diel aj na obrazovky verejnoprávnej televízie.

P.O.Hviezdoslav
Pavol Országh Hviezdoslav Zdroj: wikimedia

Po ňom pomenovaná bratislavská scéna pripravila  festival Hommage à Hvie100slav. Bude trvať tri noci. Počas nich si ho pripomenú nielen trúchlivo, ale aj vtipne s nadhľadom. Na fasádu divadla sa pritom budú premietať známe Hviezdoslavove sonety. Graficky ich spracovali študenti Vysokej školy výtvarných umení.

Už v nedeľu  7. novembra ho otvoria známou baladou Zuzankou Hraškovie a na tretí deň festival zavŕšia diskusiou.

Zuzanka Hráškuľča a tri Zuzky

V nedeľu ponúkne divadlo známy tragický príbeh siroty Zuzanky Hraškovie, ktorú týrala macocha. Program festivalu bude Zuzanka Hraškovie sprevádzať aj vďaka ďalším dvom variáciám.

Javiskové stvárnenie balady v réžii Valerie Schulczovej uvidíme v podaní troch herečiek, menovkýň hlavnej postavy príbehu  – Zuzana Mauréry, Zuzana Vačková a Zuzana Porubjaková.

Ďalšie dve variácie predvedú absolventi Detského divadelného workshopu v DPOH. Deti si počas neho baladu naštudovali ešte v lete. Hudobným hosťom večera bude Kamil Mikulčík s kapelou. Večerom bude sprevádzať komička Simona Salátová.

Najskôr Krvavé sonety, potom jazzové

Známe Krvavé sonety sa na program dostanú v nasledujúci večer. Hviezdoslav ich napísal v roku 1914 ako reakciu na hrôzy 1. svetovej vojny. Predstavia ich však onakvejšie. Najprv sa zaskvejú v podaní dvadsiatky diplomatov. Tí ich prečítajú vo svojich rodných jazykoch, aby neskôr Krvavé sonety dostali jazzové šaty. Predvedie ich teleso František Báleš Ansámbel.

Diskusia Zuzany Kovačič Hanzelovej s hosťami na záver Hommage à Hvie100slav

Posledný festivalový večer bude iný.  Hlavné slovo v tento večer nebudú mať diela P.O. Hviezdoslava. To si v DPOH vezme ostrieľaná moderátorka Zuzana Kovačič Hanzelová. Vo svojej diskusnej talkshow tento raz vyspovedá stand-up komikov Simonu Salátovú a Sama Trnku. O čom či o kom hodia reč? Témou bude Hviezdoslav a jeho osobnosť. Hudba chýbať nemôže. Hudobným hosťom večera bude Katarína Máliková.

DPOH - Hviezdoslav 100

One thought on “Hommage Hvie100slav začína už túto nedeľu”

Comments are closed.

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »