Novinky

Hommage Hvie100slav začína už túto nedeľu

Hvie100slav

Bratislavské Divadlo P. O. Hviezdoslava si pripomenie 100. výročie úmrtia velikána slovenskej literatúry - básnika, dramatika a prekladateľa Pavla Országha Hviezdoslava festivalom Hommage à Hvie100slav.

Na Slovensku niet človeka, ktorý by jeho meno a niektoré z diel nepoznal. Sú povinným čítaním aj maturitnou otázkou. Aspoň raz do roka – či už cez Vianoce alebo veľkonočné sviatky prichádza niektoré z jeho diel aj na obrazovky verejnoprávnej televízie.

P.O.Hviezdoslav
Pavol Országh Hviezdoslav Zdroj: wikimedia

Po ňom pomenovaná bratislavská scéna pripravila  festival Hommage à Hvie100slav. Bude trvať tri noci. Počas nich si ho pripomenú nielen trúchlivo, ale aj vtipne s nadhľadom. Na fasádu divadla sa pritom budú premietať známe Hviezdoslavove sonety. Graficky ich spracovali študenti Vysokej školy výtvarných umení.

Už v nedeľu  7. novembra ho otvoria známou baladou Zuzankou Hraškovie a na tretí deň festival zavŕšia diskusiou.

Zuzanka Hráškuľča a tri Zuzky

V nedeľu ponúkne divadlo známy tragický príbeh siroty Zuzanky Hraškovie, ktorú týrala macocha. Program festivalu bude Zuzanka Hraškovie sprevádzať aj vďaka ďalším dvom variáciám.

Javiskové stvárnenie balady v réžii Valerie Schulczovej uvidíme v podaní troch herečiek, menovkýň hlavnej postavy príbehu  – Zuzana Mauréry, Zuzana Vačková a Zuzana Porubjaková.

Ďalšie dve variácie predvedú absolventi Detského divadelného workshopu v DPOH. Deti si počas neho baladu naštudovali ešte v lete. Hudobným hosťom večera bude Kamil Mikulčík s kapelou. Večerom bude sprevádzať komička Simona Salátová.

Najskôr Krvavé sonety, potom jazzové

Známe Krvavé sonety sa na program dostanú v nasledujúci večer. Hviezdoslav ich napísal v roku 1914 ako reakciu na hrôzy 1. svetovej vojny. Predstavia ich však onakvejšie. Najprv sa zaskvejú v podaní dvadsiatky diplomatov. Tí ich prečítajú vo svojich rodných jazykoch, aby neskôr Krvavé sonety dostali jazzové šaty. Predvedie ich teleso František Báleš Ansámbel.

Diskusia Zuzany Kovačič Hanzelovej s hosťami na záver Hommage à Hvie100slav

Posledný festivalový večer bude iný.  Hlavné slovo v tento večer nebudú mať diela P.O. Hviezdoslava. To si v DPOH vezme ostrieľaná moderátorka Zuzana Kovačič Hanzelová. Vo svojej diskusnej talkshow tento raz vyspovedá stand-up komikov Simonu Salátovú a Sama Trnku. O čom či o kom hodia reč? Témou bude Hviezdoslav a jeho osobnosť. Hudba chýbať nemôže. Hudobným hosťom večera bude Katarína Máliková.

DPOH - Hviezdoslav 100

One thought on “Hommage Hvie100slav začína už túto nedeľu”

Comments are closed.

Milan Paľa
Culture Koncerty News PR

Marec v košickej filke odštartujú Milan Paľa a Symfonické tance

Vychutnajte si dielo ruského skladateľa Sergeja Rachmaninova – Symfonické tance.
Koncert pre husle a orchester h mol od Edwarda Elgara v košickom Dome umenia uvedie huslista Milan Paľa spolu s orchestrom ŠFK, ktorý povedie dirigent Tomáš Brauner.

Read More
SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
Translate »