Novinky

František Macek je novým šéfdirigentom Štátneho komorného orchestra Žilina

František Macek

Štátny komorný orchester Žilina vstúpi do jubilejnej 50. koncertnej sezóny 2023/2024 s novým šéfdirigentom. Tým sa stane mladý český dirigent František Macek. Toto menovanie nasleduje po jeho debute so ŠKO Žilina v roku 2021 na festivale Allegretto Žilina, keď získal Cenu festivalu Allegretto Žilina s pozvaním k zahájeniu festivalového ročníka 2022.V nasledujúcej sezóne bude František Macek dirigovať 5 produkcií ŠKO Žilina.

Generálny riaditeľ ŠKO Žilina Karel Hampl:Som veľmi rád, že do jubilejnej 50. koncertnej sezóny vstupujeme s novým šéfdirigentom Františkom Mackom. Už od svojho nástupu na pozíciu riaditeľa ŠKO Žilina z kraja roka 2020 som usiloval o obsadenie pozície šéfdirigenta. Od toho času uplynulo viac než tri roky, ktoré boli veľmi náročné pre orchester, spoločnosť i pre každého z nás. Verím, že nadchádzajúca  umelecká spolupráca s novým šéfdirigentom prehĺbi umelecké zanietenie  a kvalitu orchestru a naviaže tak na predchádzajúce spolupráce s vynikajúcimi predošlými šéfdirigentami -Eduardom Fischerom, Janom Valtom, Leošom Svárovským, Oliverom Dohnányim a Simonom Chalkom. Prajem novému šéfdirigentovi i celému orchestru mnoho krásnych umeleckých počinov nielen na domácom pódiu v Dome umenia Fatra v Žiline.

ŠKO Žilina / Kam za kultúrou
Štátny komorný orchester Žilina. Foto: Roderik Kučavík

V jubilejnej koncertnej sezóne bude dirigovať päticu abonentných koncertov

Nový šéfdirigent ŠKO Žilina František Macek sa predstaví s orchestrom na piatich abonentných koncertoch v 50. koncertnej sezóne 2023/2024 v Dome umenia Fatra v Žiline: Po prvý raz vystúpi už na Otváracom koncerte sezóny 14. 9. 2023 s programom z diel L. van Beethovena so sólistom Jurajom Čižmarovičom. Dirigovať bude v tomto roku aj koncert 12. 10. 2023 s renomovaným francúzskym trubkárom Romainom Leleuom. Pod taktovkou nového šéfdirigenta sa  ŠKO Žilina predstaví na koncertoch 15. a 16. 2. 2024 venovaných Roku českej hudby so sólistom Ivom Kahánkom i na veľkonočných koncertoch  4. a 5. 4. 2024. Uvedú Dvořákovu Omšu D dur. Koncertnú päticu so šéfdirigentom v nasledujúcej sezóne uzatvorí koncert 23. 5. 2024 s uvedením diela F. Schuberta a F. Mendelssohna-Bartholdyho.

František Macek
František Macek. Foto: Daniel Havel

O doterajšej spolupráci so Štátnym komorným orchestrom Žilina sa nový šéfdirigent František Macek vyjadril: “Štátny komorný orchester Žilina zo svojej povahy komorného orchestra vyžaduje umeleckú prácu zameranú na najmenší hudobný detail. S orchestrom som pripravil dva koncertné programy pre festival Allegretto Žilina i nedávny Veľkonočný program a za každým to bola inšpiratívna a vzájomne obohacujúca spolupráca. Mám radosť, že spoločne zdieľame rovnakú umeleckú víziu a teší ma, keď vidím, že sa nadšenie z našej spolupráce prenáša taktiež aj na naše publikum.

Kto je nový šéfdirigent, František Macek?

Do povedomia profesionálneho dirigentského sveta sa František Macek dostal v roku 2018, kedy zvíťazil na medzinárodnej súťaži vyhlásenej Národným symfonickým orchestrom Poľského rozhlasu a televízie (NOSPR) v Katoviciach. Ten sa pýši jednou z najlepších moderných koncertných sál v Európe. Hlavná cena mu priniesla post asistujúceho dirigenta vtedajšiemu šéfdirigentovi NOSPRu Alexandrovi Liebreichovi. V roku 2020 sa František Macek stal umeleckým riaditeľom medzinárodného hudobného festivalu „Hudba v záhradách a zámku Kroměříž“, ktorý je venovaný klasickej hudbe znejúcej v UNESCO pamiatkach mesta Kroměříž. Na jar 2021 debutoval na festivale Pražské jaro so Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu. Pravidelne vystupuje aj s ďalšími českými orchestrami ako: Symfonický orchester hlavného mesta Prahy FOK, PKF–Prague Philharmonia, Filharmónia Brno, Janáčkova filharmónia Ostrava, Moravská filharmónia Olomouc, Plzeňská filharmónia, Filharmónia Bohuslava Martinů Zlína Komorná filharmónia Pardubice.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Etablovaní aj na medzinárodnej scéne

František Macek sa úspešne etabloval aj na medzinárodnej scéne. V nedávnej dobe vystúpil s hudobnými telesami ako Orquesta de Valencia, Singapore Symphony Orchestra, Opéra Orchestre National Montpellier, Sinfonietta Cracovia, Sliezska filharmónia v Katoviciach, Komorný orchester Krakovskej filharmónie a ď. Spolupracoval aj s Tonhalle Orchester Zürich, Moskovskou filharmóniou, Aspen Festival Orchestra, Lucerne Festival Strings, Gstaad Festival Orchestra, Norrköping Symphony Orchestra, Gävle Symphony Orchestra, Norrlands Operan Orchestra, Västerås Sinfonietta, Dalasinfoniettan, Orchestra Giovanile Italiana a Netherlands Symphony Orchestra.

Dirigent František Macek ml.

Mladý dirigent disponuje ojedinelou všestrannosťou pri porozumení hudobných štýlov a interpretačných tradícií. Tieto skúsenosti načerpal počas svojho štúdia orchestrálneho a zborového dirigovania na Akadémii múzických umení v Prahe a na Kráľovskej hudobnej akadémii v Štokholme. Taktiež je absolventom hry na organe na konzervatóriu v Kroměříži a historicky poučenej interpretácie na Týnskej škole – Collegium  Marianum v Prahe. Svoje dirigentské zručnosti si zdokonaľoval na majstrovských kurzoch u Bernarda Haitinka, Daniela Gattiho a Manfreda Honecka. Absolvoval prestížnu Americkú dirigentskú akadémiu v Aspene a Akadémiu Menuhinovho festivalu vo švajčiarskom Gstaade. Je oceňovaný pre svoju energiu a intenzitu (festival Pražské jaro). Reputáciu si získava vďaka svojmu osobitému hudobnému prejavu a odhodlaniu k umeleckej dokonalosti.

TS, Štátny komorný orchester Žilina, www.skozilina.sk

Foto: Roderik Kučavík, Daniel Havel, archív ŠKO Žilina

Zdroj: Štátny komorný orchester Žilina

Redakciu informovala a fotografie poskytla Petra Kovačovská, ŠKO Žilina

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »