Slovenská filharmónia s mladými a v znamení debutu

Slovenská filharmónia / mladí umelci / debut

Najbližšia dvojica koncertov v Slovenskej filharmónii sa ponesie v znamení debutu. Ich hosťami vo štvrtok (3.2.2022) a v piatok (4.2.2022) budú dvaja mladí mimoriadne talentovaní umelci. Po boku orchestra slovenských filharmonikov sa predstavia vo veľkom štýle.

Bratislavský debut tu bude sláviť mladý český dirigent Jiří Rožeň. Patrí k najväčším talentom mladej českej dirigentskej generácie.

Jiří Rožeň
Zdroj: www.jirirozen.com

Pražský rodák je finalistom dvoch prestížnych dirigentských súťaží (Salzburg Festival Young Conductors Award a Donatella Flick LSO Conducting Competition v Londýne). Spolupracuje s početnými českými a svetovými orchestrami. Spomeňme z nich niekoľko: Česká filharmónia, PKF – Prague Philharmonia, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, BBC National Orchestra of Wales, BBC Philharmonic, Ulster Orchestra Belfast, Kráľovská filharmónia v Londýne, Kráľovská filharmónia v Liverpoole či Orchestre national de Belgique… V tejto sezóne debutuje mladý dirigent aj v Národnom divadle v Prahe. Na Slovensku sa predstavil už v roku 2017 na záverečnom koncerte v rámci festivalu Allegretto Žilina. No so Slovenskou filharmóniou to bude debutovo.

Sólistom bude mladý španielsky klavirista

Pod jeho taktovkou sa po boku slovenských filharmonikov tiež predstaví mladý španielsky klavirista Leo de María. Stal sa laureátom 10. Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela (viac TU). Rodák z Madridu  má na svojom konte viac ako 30 národných a medzinárodných ocenení. Oceňovaný je pre fascinujúcu kombináciu brilantnej hry, veľkej dávky senzibility a hlbokej vášne. V súčasnosti je poslucháčom na Univerzite Mozarteum v Salzburgu v triede profesora Pavla Gililova.

Leo de María
Zdroj: www.leodemaria.es

V znamení debutu a pocty ruským skladateľom

Na programe koncertov sú diela ruských skladateľov – Dmitrija Šostakoviča, Sergeja Prokofieva a  Piotra Iľjiča Čajkovského. Oba koncerty so začiatkom o 19:00 hod. otvorí búrlivá hudobná prskavka Slávnostná predohra, op. 96 Dmitrija Šostakoviča.  Vystrieda ju Koncert pre klavír a orchester č. 3 C dur, op. 26 Sergeja Prokofieva. Svoju premiéru mal v Chicagu v roku 1921. Dielo prekypuje energiou, pregnantnými rytmami  ale  aj krehkým lyrizmom. Prokofievov tretí klavírny koncert patrí z pomedzi jeho piatich opusov pre tento nástroj  k najobľúbenejším. Obidva koncerty uzavrie Symfónia č. 1 g mol Zimné sny, op. 13 Piotra Iľjiča Čajkovského.

Vstupenky na oba koncerty zakúpite aj online

Zdroj: Slovenská filharmónia

2 thoughts on “Slovenská filharmónia s mladými a v znamení debutu

Comments are closed.

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
The Ladies Ensemble & Peter Adamov
Hudba Koncerty PR

The Ladies Ensemble & Peter Adamov: Vianočný koncert s romantickou atmosférou

K predvianočnému obdobiu hudba naozaj patrí. Ponuka adventných i vianočných koncertov je – našťastie, po dvoch pandemických rokoch, bohatá a dostupná úplne pre každého. Jedným z koncertov ktorý vás naladí na sviatočnú atmosféru, je vianočný koncert v podaní zoskupenia The Ladies Ensemble a Petra Adamova. Ak máte radi romantickú atmosféru, tak je tento koncert v […]

Read More
Translate »