Novinky

Slovenská filharmónia s mladými a v znamení debutu

Slovenská filharmónia / mladí umelci / debut

Najbližšia dvojica koncertov v Slovenskej filharmónii sa ponesie v znamení debutu. Ich hosťami vo štvrtok (3.2.2022) a v piatok (4.2.2022) budú dvaja mladí mimoriadne talentovaní umelci. Po boku orchestra slovenských filharmonikov sa predstavia vo veľkom štýle.

Bratislavský debut tu bude sláviť mladý český dirigent Jiří Rožeň. Patrí k najväčším talentom mladej českej dirigentskej generácie.

Jiří Rožeň / Kam za kultúrou
Zdroj: www.jirirozen.com

Pražský rodák je finalistom dvoch prestížnych dirigentských súťaží (Salzburg Festival Young Conductors Award a Donatella Flick LSO Conducting Competition v Londýne). Spolupracuje s početnými českými a svetovými orchestrami. Spomeňme z nich niekoľko: Česká filharmónia, PKF – Prague Philharmonia, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, BBC National Orchestra of Wales, BBC Philharmonic, Ulster Orchestra Belfast, Kráľovská filharmónia v Londýne, Kráľovská filharmónia v Liverpoole či Orchestre national de Belgique… V tejto sezóne debutuje mladý dirigent aj v Národnom divadle v Prahe. Na Slovensku sa predstavil už v roku 2017 na záverečnom koncerte v rámci festivalu Allegretto Žilina. No so Slovenskou filharmóniou to bude debutovo.

Sólistom bude mladý španielsky klavirista

Pod jeho taktovkou sa po boku slovenských filharmonikov tiež predstaví mladý španielsky klavirista Leo de María. Stal sa laureátom 10. Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela (viac TU). Rodák z Madridu  má na svojom konte viac ako 30 národných a medzinárodných ocenení. Oceňovaný je pre fascinujúcu kombináciu brilantnej hry, veľkej dávky senzibility a hlbokej vášne. V súčasnosti je poslucháčom na Univerzite Mozarteum v Salzburgu v triede profesora Pavla Gililova.

Leo de María
Zdroj: www.leodemaria.es

V znamení debutu a pocty ruským skladateľom

Na programe koncertov sú diela ruských skladateľov – Dmitrija Šostakoviča, Sergeja Prokofieva a  Piotra Iľjiča Čajkovského. Oba koncerty so začiatkom o 19:00 hod. otvorí búrlivá hudobná prskavka Slávnostná predohra, op. 96 Dmitrija Šostakoviča.  Vystrieda ju Koncert pre klavír a orchester č. 3 C dur, op. 26 Sergeja Prokofieva. Svoju premiéru mal v Chicagu v roku 1921. Dielo prekypuje energiou, pregnantnými rytmami  ale  aj krehkým lyrizmom. Prokofievov tretí klavírny koncert patrí z pomedzi jeho piatich opusov pre tento nástroj  k najobľúbenejším. Obidva koncerty uzavrie Symfónia č. 1 g mol Zimné sny, op. 13 Piotra Iľjiča Čajkovského.

Vstupenky na oba koncerty zakúpite aj online

Zdroj: Slovenská filharmónia

2 thoughts on “Slovenská filharmónia s mladými a v znamení debutu

Comments are closed.

Collegium Technicum
Culture Hudba Koncerty News PR

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Collegium Technicum oslávi už vo štvrtok 28. septembra 2023 svoje 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou.

Read More
Pro musica nostra Gömöriensi 2023
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň aj na Gemeri

Obľúbený festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň okrem Nitrianskeho kraja aj viaceré lokality na Gemeri. Pozrite si, čo prináša!

Read More
Divadelný Spiš
Culture Divadlo Festivaly News Odporúčame PR

Divadelný Spiš s atraktívnymi novinkami štartuje 28. septembra 2023

Vo štvrtok 28. septembra sa začína najväčší medzinárodný divadelný festival na východe Slovenska Divadelný Spiš aj s atraktívnymi novinkami

Read More
Translate »