Novinky

Slovenská filharmónia s mladými a v znamení debutu

Slovenská filharmónia / mladí umelci / debut

Najbližšia dvojica koncertov v Slovenskej filharmónii sa ponesie v znamení debutu. Ich hosťami vo štvrtok (3.2.2022) a v piatok (4.2.2022) budú dvaja mladí mimoriadne talentovaní umelci. Po boku orchestra slovenských filharmonikov sa predstavia vo veľkom štýle.

Bratislavský debut tu bude sláviť mladý český dirigent Jiří Rožeň. Patrí k najväčším talentom mladej českej dirigentskej generácie.

Jiří Rožeň / Kam za kultúrou
Jiří Rožeň. Zdroj: www.jirirozen.com

Pražský rodák je finalistom dvoch prestížnych dirigentských súťaží (Salzburg Festival Young Conductors Award a Donatella Flick LSO Conducting Competition v Londýne). Spolupracuje s početnými českými a svetovými orchestrami. Spomeňme z nich niekoľko: Česká filharmónia, PKF – Prague Philharmonia, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, BBC National Orchestra of Wales, BBC Philharmonic, Ulster Orchestra Belfast, Kráľovská filharmónia v Londýne, Kráľovská filharmónia v Liverpoole či Orchestre national de Belgique… V tejto sezóne debutuje mladý dirigent aj v Národnom divadle v Prahe. Na Slovensku sa predstavil už v roku 2017 na záverečnom koncerte v rámci festivalu Allegretto Žilina. No so Slovenskou filharmóniou to bude debutovo.

Sólistom bude mladý španielsky klavirista

Pod jeho taktovkou sa po boku slovenských filharmonikov tiež predstaví mladý španielsky klavirista Leo de María. Stal sa laureátom 10. Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela (viac TU). Rodák z Madridu  má na svojom konte viac ako 30 národných a medzinárodných ocenení. Oceňovaný je pre fascinujúcu kombináciu brilantnej hry, veľkej dávky senzibility a hlbokej vášne. V súčasnosti je poslucháčom na Univerzite Mozarteum v Salzburgu v triede profesora Pavla Gililova.

Leo de María
Zdroj: www.leodemaria.es

V znamení debutu a pocty ruským skladateľom

Na programe koncertov sú diela ruských skladateľov – Dmitrija Šostakoviča, Sergeja Prokofieva a  Piotra Iľjiča Čajkovského. Oba koncerty so začiatkom o 19:00 hod. otvorí búrlivá hudobná prskavka Slávnostná predohra, op. 96 Dmitrija Šostakoviča.  Vystrieda ju Koncert pre klavír a orchester č. 3 C dur, op. 26 Sergeja Prokofieva. Svoju premiéru mal v Chicagu v roku 1921. Dielo prekypuje energiou, pregnantnými rytmami  ale  aj krehkým lyrizmom. Prokofievov tretí klavírny koncert patrí z pomedzi jeho piatich opusov pre tento nástroj  k najobľúbenejším. Obidva koncerty uzavrie Symfónia č. 1 g mol Zimné sny, op. 13 Piotra Iľjiča Čajkovského.

Vstupenky na oba koncerty zakúpite aj online

Zdroj: Slovenská filharmónia

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »