Slovenská filharmónia s mladými a v znamení debutu

Slovenská filharmónia / mladí umelci / debut

Najbližšia dvojica koncertov v Slovenskej filharmónii sa ponesie v znamení debutu. Ich hosťami vo štvrtok (3.2.2022) a v piatok (4.2.2022) budú dvaja mladí mimoriadne talentovaní umelci. Po boku orchestra slovenských filharmonikov sa predstavia vo veľkom štýle.

Bratislavský debut tu bude sláviť mladý český dirigent Jiří Rožeň. Patrí k najväčším talentom mladej českej dirigentskej generácie.

Jiří Rožeň
Zdroj: www.jirirozen.com

Pražský rodák je finalistom dvoch prestížnych dirigentských súťaží (Salzburg Festival Young Conductors Award a Donatella Flick LSO Conducting Competition v Londýne). Spolupracuje s početnými českými a svetovými orchestrami. Spomeňme z nich niekoľko: Česká filharmónia, PKF – Prague Philharmonia, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, BBC National Orchestra of Wales, BBC Philharmonic, Ulster Orchestra Belfast, Kráľovská filharmónia v Londýne, Kráľovská filharmónia v Liverpoole či Orchestre national de Belgique… V tejto sezóne debutuje mladý dirigent aj v Národnom divadle v Prahe. Na Slovensku sa predstavil už v roku 2017 na záverečnom koncerte v rámci festivalu Allegretto Žilina. No so Slovenskou filharmóniou to bude debutovo.

Sólistom bude mladý španielsky klavirista

Pod jeho taktovkou sa po boku slovenských filharmonikov tiež predstaví mladý španielsky klavirista Leo de María. Stal sa laureátom 10. Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela (viac TU). Rodák z Madridu  má na svojom konte viac ako 30 národných a medzinárodných ocenení. Oceňovaný je pre fascinujúcu kombináciu brilantnej hry, veľkej dávky senzibility a hlbokej vášne. V súčasnosti je poslucháčom na Univerzite Mozarteum v Salzburgu v triede profesora Pavla Gililova.

Leo de María
Zdroj: www.leodemaria.es

V znamení debutu a pocty ruským skladateľom

Na programe koncertov sú diela ruských skladateľov – Dmitrija Šostakoviča, Sergeja Prokofieva a  Piotra Iľjiča Čajkovského. Oba koncerty so začiatkom o 19:00 hod. otvorí búrlivá hudobná prskavka Slávnostná predohra, op. 96 Dmitrija Šostakoviča.  Vystrieda ju Koncert pre klavír a orchester č. 3 C dur, op. 26 Sergeja Prokofieva. Svoju premiéru mal v Chicagu v roku 1921. Dielo prekypuje energiou, pregnantnými rytmami  ale  aj krehkým lyrizmom. Prokofievov tretí klavírny koncert patrí z pomedzi jeho piatich opusov pre tento nástroj  k najobľúbenejším. Obidva koncerty uzavrie Symfónia č. 1 g mol Zimné sny, op. 13 Piotra Iľjiča Čajkovského.

Vstupenky na oba koncerty zakúpite aj online

Zdroj: Slovenská filharmónia

2 thoughts on “Slovenská filharmónia s mladými a v znamení debutu

Comments are closed.

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »