Novinky

Spišské divadlo hodnotí rok 2022 a pripomína plány

Spišské divadlo

Spišské divadlo (SD) je na prelome rokov uprostred divadelnej sezóny, no napriek tomu čakajú umelecký súbor v centre Spiša viaceré novinky. Divadlo v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja v septembri začalo svoju 32. divadelnú sezónu. Po uplynulých rokoch, výrazne poznačených pandémiou, naplno obnovilo všetky aktivity a pridalo aj nové.

Koncom júna si Spišské divadlo pripomenulo 65. výročie vzniku prvého profesionálneho divadla v Spišskej Novej Vsi. Zorganizovalo aj prvý ročník galavečera Zlatá labuť, počas ktorého odovzdali ceny umelcom. Na základe diváckej ankety sa najobľúbenejšími hercami stali Mária Brozmanová a Dávid Szöke a top inscenáciou sezóny komédia Zdrhni pred svojou ženou v réžii Anny Šoltýsovej. Ceny na najlepší herecký výkon udelila aj Umelecká rada Spišského divadla. Získali ich Mária Brozmanová, ktorá v SD pôsobí už takmer 30 rokov a Pavol Gmuca za postavu Šepkára v inscenácii Štúr. Najlepšou inscenáciou sa na základe hodnotenia Umeleckej rady SD stala inscenácia Štúr v réžii Michala Babiaka. Riaditeľ Spišského divadla Radovan Michalov zároveň odovzdal dve ocenenia Igricov prsteň za celoživotné dielo a prínos k rozvoju Spišského divadla, Emilovi Spišákovi a Albínovi Medúzovi.

Štúr / Spišské divadlo
Jednou z naj inscenácií Spišského divadla v uplynulom roku bola inscenácia Štúr.

Spišské divadlo s novou identitou

Aktuálnu sezónu 2022/2023 otvorilo divadlo s novou vizuálnou identitou. „Zostávame verní tradíciám v modernom šate. Nové logo divadla vzniklo výrazným redizajnom pôvodného loga. Vychádza zo sochy zlatej labute, ktorá je hlavným symbolom na budove Spišského divadla,“ vysvetľuje riaditeľ Spišského divadla Radovan Michalov. Súťaž o nové logo ešte v júni vyhral grafický návrh Viktora Karvaia z grafického štúdia Onaque.

Postpandemický návrat festivalu Divadelný Spiš

V októbri SD po dvojročnej prestávke opäť zorganizovalo festival Divadelný Spiš. Dvanásteho ročníka obľúbeného podujatia sa zúčastnilo osem divadelných súborov – zo Žiliny, Zvolena, z Bratislavy, Prešova a tiež Slovenské vojvodinské divadlo z Báčskeho Petrovca (Srbsko). Organizátori už pracujú na príprave ďalšieho ročníka. Sedemdňová prehliadka komorných inscenácií profesionálnych divadiel Divadelný Spiš 2023 sa uskutoční od 30. septembra do 7. októbra.

Prichádza nový umelecký šéf

Divadlo aktuálne na prelome rokov pripravilo veľkú zmenu na poste umeleckého šéfa. Teatrológ, režisér a vysokoškolský pedagóg Michal Babiak, ktorý na tejto pozícii pôsobil posledných päť rokov, prechádza na pozíciu dramaturga. Od roku 2018 režíroval v Spišskom divadle 17 inscenácií. Zatiaľ tými poslednými bola v aktuálnej divadelnej sezóne septembrová premiéra titulu Pani Bovaryová a v novembri skvelá komédia Mira Gavrana Všetko o ženách. Tá odhaľuje všetko, čo vás kedy o ženách zaujímalo. Činoherný súbor od januára vedie nový umelecký šéf – divadelný a dabingový režisér Viktor Kollár, ktorý dlhé roky pôsobil v trnavskom Divadle Jána Palárika.

Pani Bovaryová / Spišské divadlo
Pani Bovaryová - jedna z noviniek roka 2022 v Spišskom divadle.

Pridávajú predstavenia pre deti

Starý a nový umelecký šéf budú spolupracovať na predstavení Rozprávky z krivého zrkadla s podtitulom Andersenove rozprávky, ktoré divadlo uvedie v apríli. Tri príbehy Hansa Christiana Andersena – Cisárove nové šaty, Kresadlo a Škaredé káčatko zdramatizoval Michal Babiak a režíruje Viktor Kollár, ktorý je zároveň autorom piesní. Divadlo sa cielene zameriava aj na detského diváka. „Reagujeme na záujem škôl a rodín s deťmi o detské predstavenia,“ uviedol Radovan Michalov.

Herecké hviezdy na Spiši

Spišské divadlo v novom roku odprezentuje svojim návštevníkom ešte jednu novú osobnosť. Hosťujúcim členom umeleckého súboru Spišského divadla sa stal obľúbený slovenský herec Marek Majeský, ktorý sa už 20. januára 2023 predstaví v hlavnej úlohe komédie Murraya Schisgala Lá-á-á-ska

Lá-á-á-ska / Spišské divadlo

Riaditeľ divadla neskrýva spokojnosť a očakáva, že úspešná komédia o láske, ktorá občas zamáva každým, priláka nových divákov. „Úprimne ma teší že sa nám podarilo dotiahnuť do Spišskej Novej Vsi tohto charizmatického herca. Určite bude pre návštevníkov veľkým magnetom. Verím, že sa nám podarí na hosťovanie získať aj ďalšie zaujímavé herecké osobnosti.“

Aké má plány Spišské divadlo v prvom polroku?

SD bude v prvom polroku pokračovať naplánovanými premiérami. V marci uvedie komédiu Klub hypochondrov, v máji komédiu Meno a sezónu uzavrie inscenáciou Kubo (po špiski), v ktorej postavu Kuba stvárni ďalší známy slovenský herec –  Marián Labuda ml.

 

TS

Foto: Spišské divadlo

Zdroj: Spišské divadlo

Redakciu informovala Veronika Fitzeková, hovorkyňa SD

3 thoughts on “Spišské divadlo hodnotí rok 2022 a pripomína plány

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »