Novinky

64. Smetanova Litomyšl otvára svoje brány už vo štvrtok

64. Smetanova Litomyšl

64. Smetanova Litomyšl sa v roku 2022 uskutoční od 9. júna do 5. augusta. V duchu poetického motta „A znovu láska” prinesie počas 27 festivalových dní celkom 43 podujatí hlavného programu. Doplní ho neodmysliteľný sprievodný program vo Festivalových záhradách i 18. ročník Smetanovej výtvarnej Litomyšle. Svojím koncertom ho spolu so svojím šéfdirigentom Danielom Raiskinom otvorí Slovenská filharmónia.

Viac než 4 desiatky podujatí prináša 64. Smetanova Litomyšl. Spojuje ich ročníková téma „A znovu láska…“. Organizátori sa inšpirovali veršom básnika Jana Skácela, ktorý sa narodil pred 100 rokmi. Láska, ktorá v básni znovu, odedávna zpovzdálí překáží smrti, je východiskom z boľavej doby poznamenanej únavou z dlhotrvajúcich obmedzení a zlých medziľudským vzťahov. Zároveň je aj nádejou a liekom v dobách ataku na základnú ľudskosť. Program tak nezahrňuje len diela spojené s témou lásky vo všetkých jej podobách. Ako celok má pôsobiť radostne, má zmierovať či utešovať. Po predošlých dvoch skrátených ročníkoch sa Smetanova Litomyšl vracia k plnému rozsahu. A to dokonca aj s rekordným počtom podujatí, účinkujúcich a návštevníkov, ako organizátori oprávnene dúfajú.

Na festival sa vracajú zahraničný umelci a súbory. Aktuálny, v poradí 64. ročník otvorí Slovenská filharmónia s dirigentom Danielom Raiskinom. Hosťom festivalového galakoncertu bude uruguajský basbarytonista Erwin Schrott.

Predstaví sa tiež Sacconi Quartet London a po dvoch odkladoch z predchádzajúcich ročníkov vystúpi súbor flamenca z andaluskej Málagy.

Otvorenie patrí koncertu Slovenskej filharmónie

Otvárací koncert festivalu 9.6.2022 bude patriť Slovenskej filharmónii, ktorá vystúpi pod taktovkou svojho šéfdirigenta Daniela Raiskina. Sólistami večera budú mezzosopranistka Jana Kurucová a barytonista Adam Plachetka. Spoločne uvedú dielo miestneho slávneho rodáka – symfonickú báseň Valdštýnův tábor. Zaznie aj nádherný Mahlerov piesňový cyklus a Dvořákova Novosvetská symfónia. Stane sa snáď nielen symbolom predzvesti nových, lepších časov. Mimochodom, naživo si ho môžete vychutnať na obrazovkách ČTart.

Veľké orchestrálne diela so symfonikmi

V programoch koncertov Slovenskej i Českej filharmónii, Symfonického orchestra Českého rozhlasu a Filharmónie Brno dominujú veľké orchestrálne diela. Na festivale tak zaznie Dvořákova „Novosvetská“, Straussova Alpská symfónia, Šostakovičova „Leningradská“ a Čajkovského Symfónia č. 5.

Lukáš Vondráček prednesie Brahmsov prvý Klavírny koncert d mol. Slávny Čajkovského Klavírny koncert b mol zahrá uznávaný slovenský klavírny virtuóz mladej generácie, Ryan Martin Bradshaw. Mimochodom, predstaví sa s ním aj na Festivale v Českom Krumlove.

Spojené sláčikové sekcie orchestrov Moravskej filharmónie Olomouc, Janáčkovej filharmónie Ostrava a Komornej filharmónie Pardubice sa po 3-raz stretnú v zaujímavom projekte Sólo pro 100 smyčců.

Priaznivú akustiku nádvoria zámku Litomyšl využijú aj pri uvedení veľkých oratórií. Zaznie Orffova Carmina Burana s Moravskou filharmóniou Olomouc.

Händelovho Mesiáša uvedie súbor Collegium 1704. Naopak komornou hudbou sa ponesú menšie sály a chrámy v Litomyšli ožijú duchovnou hudbou s mimoriadnymi umeleckými počinmi.

Festival prinesie aj krst nového CD dvoch Kateřín

Vo festivalovom programe má svoje miesto aj koncert dvoch mimoriadnych zjavov českej i medzinárodnej hudobnej scény. V Zámockej jazdiarni sa 19.6. uskutoční koncert Kateřiny Kněžíkovej a Kateřiny Englichovej, ktorý bude sprevádzať aj slávnostný krst ich nového spoločného CD K2, o ktorom informujeme TU. Kmotrom bude horolezec Radek Jaroš, ktorý ako prvý Čech porazil všetky svetové 8-tisícovky bez použitia kyslíka.

64. Smetanova Litomyšl bude pre veľkú rekonštrukciu zámku bez výpravných opier

V roku 2022 započína veľká rekonštrukcia Štátneho zámku Litomyšl. Usporiadatelia tohto ročníka i nasledujúcich ročníkov sa budú musieť vysporiadať s určitým obmedzeniami. Pretože nebude k dispozícii obvyklé zázemie divadla v zadnom trakte zámku, nateraz vypadli z programu výpravné operné inscenácie. Organizátori však našli riešenie, aby sa neprerušila kontinuita festivalového vystúpenia všetkých troch českých národných divadiel. Sú nimi ich špeciálne, komponované večery. Pražské Národní divadlo svoj večer zostavilo z árií, duet, ansámblov a zborových scén. Združuje ich téma lásky z opier Bedřicha Smetanu a Antonína Dvořáka. Brnianska Janáčkova opera zvolila výber scén z opier Giuseppe Verdiho.

Ostravské divadlo sa predstaví ukážkami zo svojich úspešných muzikálových inscenácií. Premiéru na festivale bude sláviť nové naštudovanie opery Lenky Noty Jsem kněžna bláznů.

Musica Florea na festivale v Nových Hradech tentoraz uvedie Vivaldiho operu Farnace.

„A znovu láska” rezonuje v autorskom projekte Jiřího Pavlicu s pražskými symfonikmi

Tému ročníka do svojho názvu prijal aj komponovaný autorský projekt Jiřího Pavlica a Hradišťanu so Symfonickým orchestrom FOK Praha. Má ambíciu priviesť do hľadiska mladšiu generáciu, podobne ako divácky obľúbený Koncert na přání. Ten tentoraz pripravil B-Side Band a Vojtěch Dyk a uskutoční sa s Janáčkovou filharmóniou Ostrava.

Organizátori festivalu Smetanova Litomyšl myslia aj na menšie deti. Pre nich si nachystali detskú operu Jana Kučeru Perníková chaloupka.  Priestor dostanú aj úspešní mladí hudobníci, ktorí sa predstavia pri vyvrcholení ďalšieho ročníka mentoringu umeleckého vzdelávania MenART. Vybraní mladí umelci z celého sveta vystúpia v súbore Ensemble Esperanza. Zostavuje ho lichtenštajnská Medzinárodná hudobná akadémia. Príkladom mimoriadne úspešného muzicírovania mladých ľudí bude následne vyvrcholenie celého festivalového ročníka – Veľké finále s Police Symphony Orchestra a mnohými prekvapivými hosťami.

Na festivale Smetanova Litomyšl oslávia i českú zemskú patrónku

Tým sa však aktuálny ročník festivalu nekončí. Spomeňme sviatočný prídavok v deň Sviatku slovanských vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda. Na festivalových návštevníkov vtedy čaká scénické oratórium Jana Zástěru Nádech věčnosti k poctě sv. Ludmily. V hlavnej úlohe sa predstaví Soňa Červená.

Celý program aktuálneho ročníka festivalu Smetanova Litomyšl nájdete aj u nás!

Zdroj: TS Smetanova Litomyšl

Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa – svetovo uznávaného dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu so sólistkou Ester Pavlů i ďalšími účinkujúcimi uvedú Mahlerovú Tretiu symfóniu.

Read More
Kam za kultúrou na sklonku februára 2024? TOTO odporúčame!
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou na sklonku februára 2024? TOTO odporúčame!

Pokračovanie výberovky Kam za kultúrou je tu. Spoznajte najatraktívnejšie koncertné, divadelné i výstavné tipy na prelome februára a marca.

Read More
Slovenský filharmonický zbor
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Piatkový TIP: ocenený Slovenský filharmonický zbor odspieva a cappella koncert už dnes v Redute

Oceňovaný, náš a svetový, Slovenský filharmonický zbor sa počas jubilejnej koncertnej sezóny Slovenskej filharmónie predstaví aj na dvoch samostatných koncertoch. Už dnes odspieva prvý z nich – svoj a cappella koncert.

Read More
Translate »