Máme niekoľko tipov aj pre priaznivcov vizuálneho umenia, histórie v múzeách i tipy pre rodiny s deťmi. Toto sú naše tipy na zaujímavé výstavy a expozície, ktoré sa oplatí v novembri vidieť.
Popri koncertných tipoch a odporúčaní na zaujímavé divadelné predstavenia, ktoré prinášame so železnou pravidelnosťou sú tu teraz aj tipy na zaujímavé expozície a výstavy a nechýbajú ani tzv. posledné šance. Na svoje si prídu priaznivci výtvarného umenia, histórie a rodiny s deťmi. Nechajte sa inšpirovať, začíname!
Posledná šanca na výstavu s chuťou čokolády
Aj tento výber výstavných chuťoviek začíname tradične s tzv. poslednými šancami. Prvou z nich je výstava, ktorej hlavnou témou je čokoláda a cukrovinky. Do histórie čokoládového a cukrovinkárskeho priemyslu pozýva už len do 13. novembra 2022 výstava ČOKOLÁDA V ČESKOSLOVENSKU, ktorú nájdete v Etnografickom múzeu v Martine. Viac o výstave sa dozviete TU.
Výtvarné umenie v hlavnej úlohe: tentoraz sa zameriame na výstavy s tvorbou mladých umelcov
Máme radi výtvarné umenie. A tak sme sa v našich tipoch na novembrové výstavy zamerali na budúcnosť slovenského umenia. Prvou z nich je výstava s názvom HLADINY DOTYKU, ktorú do 20.11.2022 prináša Nitrianska galéria. Výstava predstavuje tvorbu trojice absolventov vysokých umeleckých škôl – Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a Akadémie umení v Banskej Bystrici. Svoju tvorbu uvádzajú Martin Bízik, Ľubomír Slovinský a Klára Štefanovičová, ktorí v spoločnom výstavnom projekte reagujú na jeho tému za pomoci použitia autorských techník a klasických výtvarných, či digitálnych médií.
Mladí výtvarní umelci dominujú aj výstave Maľba 2022. Predstavuje tvorbu 20 finalistov súťaže MAĽBA 2022 vrátane víťazných diel (o víťazoch informujeme TU), ktorú vďaka spolupráci Nadácie VÚB banky a Galérie Nedbalka si môžete vychutnať na výstave v priestoroch bratislavskej Galérie Nedbalky do 27. novembra 2022. Vstup na výstavu je voľný.
Za Lukerom na Myjavu
Téma mladého umenia rezonuje aj na mennej výstave v SNM – Múzeu SNR v Myjave, ktorú si môžete pozrieť do konca novembra. Výstava ČAS A ENERGIA predstavuje umeleckú tvorbu myjavského rodáka Lukáša Krča známeho aj pod prezývkou „Lukero“. Jeho pôsobiskom sa stala Praha, kde sa zaradil do skupiny výtvarníkov v umeleckom ateliéri Alexa Dowisa. Venoval sa najmä živým vystúpeniam maľovania svetlom tzv. light art show.
Lukero sa venuje rôznym technikám, motívom a štýlom. Ponúka kresbu a maľbu portrétov, krajinomaľby, kresby zvierat, ilustrácie, abstrakciu, speedpainting, streetart a veľkoplošné obrazy… Medzi Lukerove prednosti patrí hlavne cit pre detail a zároveň rýchlosť. Techniky, ktoré používa, sú napr. kresba suchým pastelom, uhlom, ceruzkami, fixami, atď. Sprejmi a akrylom maľuje na výkres, plátno, drevo, sklo alebo stenu. Realizuje nástenné maľby v interiéri a exteriéri. Taktiež skúsil aj netradičné techniky ako sú maľba dymom na sklo, kresba 3D perom alebo maľovanie svetlom na špeciálne luminiscenčné plátno.
Za pokladmi na výstavy
To, že muzeálne zbierky sú pokladmi, si hovoriť nemusíme. Ale keď sa k slovu dostane poklad zlatý, tak nie je o to zaujímavejšie? Jeden taký majú vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach. Venovali mu rovno celú expozíciu s názvom KOŠICKÝ ZLATÝ POKLAD. Ten patrí medzi umelecké skvosty Európy. Tvorí ho 2920 zlatých mincí, dukátov a dvojdukátov, tri zlaté medaily a renesančná zlatá reťaz. Bol uložený v schránke z tepaného medeného plechu s rytými zvieracími motívmi. Ukryli ho niekedy po roku 1679 v budove, v ktorej pôsobila Spišská komora. Viackrát mu hrozila strata, napriek tom sa zachoval neporušený a od 15.9.2013 je verejnosti znovu prístupný a expozícia vám ho odokryje.
Ďalšiu, ktorá prezentuje poklady, nájdete aj v Múzeu slovenskej keramickej plastiky, ktoré je expozíciou SNM – Múzea Ľudovíta Štúra v Modre. Autorská výstava Davita Armenca s názvom NOČNÉ SVETLO prezentuje autorove diela, ktoré vznikali v turbulentných časoch. Začínajúc covidom a vrcholiac vojnou na Ukrajine. Výstava nesie v sebe pozitívny impulz. Manifestuje lásku, empatiu a zrodenie, čím privoláva metaforické svetlo, ktoré je nanajvýš vzácne. Ako sa vyznáva autor: “Veľa som experimentoval. Myslím si, že tento prístup mi časom pomohol vytvoriť si vlastný rukopis a spôsob vyjadrenia skrz šperkárske remeslo a umenie. Na výrobu používam ušľachtilé kovy a iné prírodné minerály (napr. drevo, smalt). Ide prevažne o ručnú prácu.“
Za históriou do múzea nielen na výstavy
Keďže sme portál nielen o umení, ale aj o histórii, tak tu máme tu opäť celú fúru tipov na zaujímavé výstavy a expozície, kde viac či menej rezonuje história. Reč bude o sakrálnom umení, období baroka, dozvieme sa niečo o dejinách mlynárstva na Slovensku či vývoji štátneho znaku.
Na prieniku histórie a umenia
Na prieniku medzi umením a históriou stojí zaujímavá výstava, ktorú si do 30. 11. 2022 môžete pozrieť v SNM – Historickom múzeu. Výstava NA SLÁVU A CHVÁLU prezentuje kresťanské motívy zo zbierok výtvarného umenia SNM – Historického múzea. Diela vytvorené pre sakrálny priestor ale i do šľachtických a cirkevných rezidencií milovníkov umenia, galérií či kabinetov zberateľov. Sochy, tabuľové maľby, ikony a olejomaľby v časovom rozpätí od 14. storočia po začiatok 20. storočia návštevníkom “prerozprávajú” mnohé biblické príbehy Starého a Nového zákona, príbehy zo života svätcov a predstavia rozmanitosť ikonografického stvárnenia Panny Márie.
4. decembra končí v Galérii mesta Bratislave výstava OD ATÉNY K HÉRE. Predstavuje život, umeleckú tvorbu a kunsthistorickú prácu Gisely Weyde (1894 Košice – 1984 Halle, Nemecko), pričom sa sústreďuje predovšetkým na dvadsiate roky 20. storočia. Autorkina tvorba bola spracovaná veľmi sporadicky a jej práci v oblasti histórie umenia a pamiatkovej starostlivosti bola venovaná len okrajová pozornosť. Väčšie množstvo materiálov sa zachovalo v archívoch v Bratislave, Drážďanoch a v Budapešti.
História ožíva v múzeách aj počas novembra
Po rokoch končí 30. novembra 2022 na Bratislavskom hrade výstava KELTI Z BRATISLAVY. Inštalovali ju v roku 2016. Po úspechu výstavy „Etruskovia z Perugie”, ktorú v Bratislavskom hrade pred viac ako rokom navštívilo cez 30 000 návštevníkov, otvárame výstavu Kelti z Bratislavy. Rovnomerná výstava sa konala recipročne v júli 2016 v talianskej Perugii, ktorá je už od roku 1962 partnerským mestom Bratislavy. „Výstava dokazuje, že obe mestá udržiavali od nepamäti obchodné vzťahy,” vyjadrila sa o výstave viceprimátorka pre kultúru mesta Perugia. Návštevníkom výstava ponúka pôsobivý pohľad do minulosti, do čias, keď žili na území mesta. Ide o prvé po mene známe etnikum u nás. Okrem početných nálezov (napr. pokladov mincí) a zaujímavého poňatia výstavy majú návštevníci možnosť vidieť v podzemnom priestore pod nádvorím Bratislavského hradu časť zvyškov antických architektúr z 1. storočia pred Kr. Súčasťou výstavy je línia pre deti s interaktívnymi úlohami.
Od Keltov do baroka
Jedným z tipov pre fanúšikov histórie a umenia baroka máme skvelý tip na novú expozíciu Východoslovenského múzea v Košiciach. ZAŽI BAROK ponúka jedinečný pohľad na vývoj tohto obdobia na území dnešného Slovenska aj vďaka bohatstvu zbierok Východoslovenského múzea. Prezentujú ho zbierky remesla, výtvarného umenia, spoločenského i náboženského života danej doby. Jedným z najzaujímavejších exponátov je zreštaurovaný oltár Proroka Daniela z už neexistujúceho kostola v Dúbrave, alebo súsošie Sv. Martina a žobráka zo Spišskej kapituly. Jedinečný projekt vtiahne návštevníka priamo do príbehu a harmonicky skĺbi výnimočné zbierky s moderným zážitkom. Presne v duchu baroka, ktorý stál na pilieroch teatrálnosti, pompéznosti, emotívnosti či svetelných kontrastoch.
Remeslo má zlaté dno: O dejinách mlynárstva a o mlynov sa dozviete v Tripolitane
Tipom na končiacu výstavu v Krajskom múzeu v Prešove – Tripolitane je výstava OD ZRNA PO MÚKU, ktorý nájdete v Rákociho paláci na Hlavnej ulici len do 27.11.2022. Výstava dokumentuje históriu mlynov a mlynárskeho remesla. Mlyny patrili medzi najrozšírenejšie tradičné výrobné prostriedky. Boli centrom rozvinutej dobovej technológie a zohrávali významnú technickú, ekonomickú a civilizačnú úlohu. Výstava prezentuje aj najstaršie spôsoby spracovania obilia na múku drvením, či kamenným rotačným mlynčekom.
Vďaka priaznivým hydrografickým podmienkam na území Slovenska prevažovali vodné mlyny, ktoré sa nachádzali takmer v každej obci či meste.
Inzercia
Prirodzeným vývojom boli suché, veterné a vodné mlyny vytláčané mlynmi nezávislými na prírodných zdrojoch energie. Nahradzovali ich takzvané umelé mlyny, ktoré nastúpili s priemyselnou revolúciou od polovice 19. storočia. Na svoju prácu využívali parné motory, neskôr spaľovacie a elektromotory. Nové technológie mali za následok útlm, ba až zánik mlynárstva ako tradičného remesla. Zásadný a definitívny zásah do existencie mlynov nastal po roku 1948. Mlyny boli zoštátnené a prevádzka malých mlynov bola postupne zastavená. Výstava kladie dôraz predovšetkým na mlyny severovýchodného Slovenska v poriečí Torysy a jej prítokov.
Tip na výstavu aj pre milovníkov heraldiky
Jednou zo zaujímavých výstav pre priaznivcov histórie a heraldiky je zaiste tá s názvom SLOVENSKO V ŠTÁTNEJ SYMBOLIKE, ktorú nájdete do 30.11.2022 v Historickej účelovej budove Východoslovenského múzea.
Výstava Ministerstva vnútra Slovenskej republiky prináša viac ako 800 vzácnych vyobrazení heraldických archívnych dokumentov a muzeálnych prameňov. Viaceré z nich vystavujú na Slovensku po prvýkrát. Dokumentujú zložitú, 1100 rokov trvajúcu cestu, pokiaľ sa z byzantského cirkevného a uhorského panovníckeho symbolu stal symbol dnešného územia Slovenska.
Od roku 1918 sa tento už medzinárodne rešpektovaný znak Slovenska stal súčasťou štátneho znaku Československa. Od roku 1993 je štátnym znakom samostatnej Slovenskej republiky a hlavným znamením na jej vlajke. Prehliadka výstavy návštevníka presvedčí o tom, že pôvod a zložitý vývoj slovenského znaku predstavuje mimoriadne zaujímavý, miestami až vzrušujúci príbeh.
Výstava k 30. výročí Nežnej revolúcie končí v novembri
Ďalšou výstavou, ktorá po rokoch končí práve 30.11.2022 je N89 – Cesta k slobode. Pri každom okrúhlom výročí Nežnej revolúcie pripravilo SNM – Historické múzeum spomienkovú výstavu. Pri 30. výročí sa rozhodlo tento projekt rozšíriť o rozmer vnímania slobody.
Od revolučných dní v roku 1989 dorástli na Slovensku dve generácie mladých ľudí, ktorí buď Nežnú revolúciu nezažili, alebo mali sotva 10 rokov a teda ešte nerozumeli politickým zmenám v štáte. Preto začiatok výstavy je zasadený do polovice 80. rokov 20. storočia a vnímavý návštevník bude mať možnosť spoznať alebo pripomenúť si hlavné obmedzenia slobody v komunistickom Československu. Vďaka spolupráci s mnohými inštitúciami a desiatkami súkromných osôb návštevník bude môcť spoznať aj dodnes nevystavované predmety, ktoré sú doplnené multimediálnymi prvkami. Cesta za slobodou je ukončená prvými slobodnými voľbami a symbolicky aj zničením Pamätníka Klementa Gottwalda a premenovaním Gottwaldovho námestia na Námestie slobody.
Máme tipy na výstavy aj pre rodiny s deťmi
Aj s deťmi vybehnite na výstavu. Z početnej ponuky aktivít Medzinárodného domu umenia pre deti BIBIANA sme si tentoraz vybrali tip na v novembri končiacu výstavu. Výstava CESTAMI ROZPRÁVOK prezentuje 28 reprodukcií víťazných ilustrácií Grand Prix BIB 1967 – 2021, od autorov z celého sveta. Zaujme nielen menších návštevníkov, ale aj dospelých. Sú odrazom vývoja ilustrácie detskej knihy v medzinárodných súvislostiach. Kurátorkou výstavy v Mestskom dome kultúry Revúca je Viera Anoškinová z Bibiany. Výstava potrvá do 30. novembra 2022. Navštíviť ju môžete denne okrem soboty a pondelka od 16:00 do 19:00 hodiny.
V Bratislave však pokračujú tri výstavy ANIMANIMALS, CREAKS – UMENIE V HRE či TRESKY PLESKY, ktoré patrili k sprievodným podujatiam Festivalu Bienále animácie Bratislava, ako sme informovali TU príp. v októbrovom prehľade podujatí v BIBIANE. Zaujímajú vás ďalšie aktivity pre rodiny s deťmi, deti a detské kolektívy v BIBIANE? Novembrový program si môžete pozrieť TU.
Veríme, že sme vás inšpirovali.
Zdroj: BIBIANA, Galéria mesta Bratislavy, Galéria Nedbalka, Nitrianska galéria, Slovenské národné múzeum, Tripolitana, Východoslovenské múzeum v Košiciach
4 thoughts on “TOTO sú naše novembrové tipy na výstavy”
Comments are closed.