Za kultúrou? Na koncerty i festivaly (45/2022)

Kam za kultúrou / Na koncerty (45/2022)

Je tu 45. kalendárny týždeň roka 2022. Čo prináša druhý novembrový týždeň v hudobnom a divadelnom kalendári? Kam sa vydať za kultúrou? Toto sú naše top tipy na najatraktívnejšie koncerty sveta klasiky a jazzu v aktuálnom týždni.

Znovu sme tu s novučičkými tipmi na zaujímavé kultúrne podujatia ďalšieho kalendárneho týždňa. V poradí 45. týždeň roka 2022 sa nezadržateľne blíži, a tak je treba opäť raz zodpovedať starú známu otázku: Kam za kultúrou. Tentoraz sa spoločne pozrieme na top koncerty začínajúceho sa týždňa. Nechajte sa inšpirovať, začíname.

Inzercia
Bratislava Mozart Festival

Slovensko, no najmä Bratislava nám čoraz väčšmi „sfestivalovieva“. Okrem Bratislava Mozart Festivalu, ktorý píše tento nadchádzajúci týždeň svoj tretí týždeň, sa začína aj Medzinárodný festival súčasnej hudby Melos-Étos. Priaznivci klasiky sa môžu v Bratislave tešiť aj na ďalšie koncerty. Na svoje si prídu okrem fanúšikov klasickej hudby aj priaznivci jazzu! Ale pekne po poriadku.

Začína medzinárodný festival súčasnej hudby Melos-Étos

Ak milujete klasickú hudbu a žijete v Bratislave alebo jej blízkom okolí, tak vám utorok (8.11.2022) špeciálne praje. Otváracím koncertom začína 16. ročník Medzinárodného festivalu súčasnej hudby Melos-Étos.  Nadchádzajúci 16. ročník festivalu Melos-Étos nesie podtitul HOMMAGE. Medzi 8. a 17. novembrom 2022 budeme mať možnosť vypočuť si na 9 koncertoch vyše 45 súčasných diel. Absolútna väčšina zaznie v slovenskej premiére, jedna v koncertnej a dve i v svetovej. V časti programu vzdá hold zakladajúcim osobnostiam festivalu Melos-Étos a významným osobnostiam svetovej hudby 20. a 21. storočia, ktoré Bratislavu aj osobne navštívili (György Ligeti, Zygmund Krauze, Steve Reich …).

Inzercia
Melos-Étos

Zároveň v porovnateľnej miere predstaví súčasnú domácu a svetovú tvorbu. Na koncertoch bude v sumáre účinkovať viac ako 150 interpretov zo Slovenska, Českej republiky, Švajčiarska, Belgicka, Japonska, Veľkej Británie, Spojených štátov amerických a ďalších krajín. Program zahŕňa symfonické opusy, komornú ensemblovú hudbu, komorné diela pre tradičné obsadenia, recitály aj multimediálny projekt s elektroakustikou a premietaním. Viac o festivale sa dozviete TU.

Melos-Étos 2022

Šesť koncertov v prvý festivalový týždeň prinesie viacero premiér

Otvárací koncert zaznie 8.11.2022. Bude patriť Symfonickému orchestru Slovenského rozhlasu a núdza nebude ani o premiéry. Počas tohto týždňa na vás čaká ešte päť ďalších koncertov. Štvorica z nich sa uskutoční v Moyzesovej sieni a nedeľný v Galérii mesta Bratislave.

Mucha Quartet
Mucha Quartet. Foto: Gabriel Szákal

Každý koncert sľubuje nemenej pútavý program, v ktorom v drvivej väčšine neopomína uviesť aspoň jedno dielo v slovenskej premiére. A navyše každý z festivalových koncertov v podaní excelentných interpretov. Medzi nimi nájdete mená ako Mucha Quartet, Quasars Ensemble, VENI academy, Agon Orchestra či Trio Estatico. Presný program šestici tohto týždňových koncertov festivalu Melos-Étos nájdete TU. Vstupenky na jednotlivé koncerty zakúpite v sieti Ticketportal.

Quasars Ensemble
Quasars Ensemble

Kam na koncerty? Presvedčí vás bohatá ponuka Slovenskej filharmónie

Ak vás neláka súčasná hudba a jej inšpiratívne trendy, ale zaujíma vás tá stará známa „klasicky klasická“, tak si to v utorok 8.11.2022 zamierte do Slovenskej filharmónie. V Malej sále na vás čaká program z diel Haydna, Ravela a Francka v podaní špičkového Varga Quartett Wien a ich hosťa – klaviristu Filipa Štraucha, ako sme avizovali TU. Vstupenky na koncert zakúpite v Pokladnici SF, ale aj online v sieti Ticketportal.

V Slovenskej filharmónii ešte zostávame. Tento týždeň sa môžete vo štvrtok a v piatok (10. a 11.11.2022) tešiť na dvojicu symfonických koncertných večerov Slovenskej filharmónie so svojim šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Sólistom večerov bude vynikajúci mladý španielsky klarinetista Pablo Barragán. Predstavia sa s programom zostaveným z diel Mozarta, MacMillana a Šostakoviča. Okrem koncertu svoj návrat hlási aj predkoncertné stretnutie so šéfdirigentom. To sa uskutoční vo štvrtok pred koncertom, ako sme vás už informovali. Vstupenky na koncert zakúpite v Pokladnici SF ale aj online v sieti Ticketportal.

Do Zichyho paláca za krásou francúzskej hudby

Mladá a mimoriadne talentovaná klaviristka, skladateľka a speváčka Kristína Smetanová (vo svete mimo klasickej hudby známa ako KrissKrimm) zavíta 9. novembra do bratislavského Zichyho paláca. Svoj recitál s názvom Modus Vivendi odohrá v rámci Edície Ženy v hudbe. Na programe má dielo Francisa Poulenca (1899-1963), Louisa Dureya (1888-1979) a Maurice Ravela. Počuť hrať Kristínu Smetanovú naživo je vždy vynikajúci zážitok, tak si koncert nenechajte ujsť!

Kristína Smetanová
Kristína Smetanová Foto: Dorota Holubová

ODPORÚČAME: Pokračuje aj festival venovaný Mozartovi

Aj túto nedeľu pokračuje v Bratislave festival venovaný dielu hudobného génia Wolfganga Amadea Mozarta a jeho súčasníkom. Tentoraz sa jeho dejiskom stane Koncertná sieň Klarisky. Na koncerte sa predstaví české zoskupenie Musica Florea s programom Mozartovho súčasníka. DRUŽECKÝ v Budíne – dychové kvartetá a Serenáda Es dur: tak znie názov koncertu, ktorému v popoludňajších hodinách bude predchádzať hudobná náučná vychádzka Bratislavou na tému festivalu so Zuzanou Godárovou. Viac o programe sa dozviete TU a vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Kam za kultúrou? Trojitá dávka umenia v Galérii Nedbalka

Skutočne bohatým zážitkom pre milovníkov umenia bude komorné vystúpenie Mucha Quartet v priestoroch bratislavskej Galérie Nedbalka. Uskutoční sa 9. novembra v rámci projektu musica_litera. Je to cyklus troch komorných hudobno-literárnych večerov, v rámci ktorých sa v atraktívnom priestore galérie okrem výtvarného umenia prezentuje prirodzený vzťah hudby a umeleckého textu v mimoriadne príťažlivom podaní. Viac info o programe nájdete TU.

A PS. Keď už budete v Nedbalke, nezabudnite si pozrieť aj výstavu finalistov súťaže MAĽBA 2022 a zažite umenie z každého uhla pohľadu a každým zmyslom!

Maľba 2022 / Galéria Nedbalka / Tip na výstavy
Výstava finalistov súťaže Maľba 2022 v Galérii Nedbalka. Foto: Silvia Mária Petrovits

Kam na koncert? Reprezentačný program predstavia v Nórsku, no predtým v Žiline

Z Bratislavy mierime do Žiliny. Štátny komorný orchester Žilina si na štvrtkový večer (10.11.) pripravil predpremiéru svojho programu, s ktorým ide na turné do Nórska. Po boku jediného slovenského orchestra mozartovského typu sa pod taktovkou výborného českého dirigenta Leoša Svárovského predstaví talentovaný juniorský virtuóz – huslista Teo Gertler. 

SSE: Svetielko nádeje - koncert 2020
Teo Gertler s Marianom Čekovským na prvom vydaní benefičného koncertu Svetielko nádeje. Zdroj: ŠKO Žilina

Na programe, ako avizujeme, sú reprezentačné diela zo slovenskej, českej a svetovej tvorby (Beethoven – Čajkovskij – Grieg – Suchoň – Dvořák). ŠKO uvedie po prvýkrát v metropole Nórska 14. 11. 2022 pod vedením čestného šéfdirigenta Leoša Svárovského. So zázračným 14-ročným huslistom Teom Gertlerom, ktorý hrá na vzácnom talianskom nástroji Guarneri, uvedie ŠKO v abonentnom cykle jeden z najslávnejších husľových koncertov vôbec – Koncert D dur P. I. Čajkovského.

Epické, dramatické, spevavé a silné - také to bude v Košiciach už tento týždeň

Myslíme aj na priaznivcov klasiky v Košiciach. „Epické, dramatické, spevavé a silné… to je to, čo môžete očakávať od koncertu, ktorý odohráme v Košiciach!“ Týmito slovami pozýva na koncert do Domu umenia mladý francúzsky violončelista Bruno Philippe. Štátna filharmónia Košice k sebe tentoraz postavila dve rozdielne diela – azda svetovo najpopulárnejší violončelový koncert verzus v našich končinách raritne uvádzané dielo na motívy divadelnej hry Karla Čapka.

Finnegan Downie Dear
Dirigent Finnegan Downie Dear so ŠFK. Foto: Miriam Fencíková

Na koncerte ELGAR – JANÁČEK tak pod taktovkou britského dirigenta Finnegana Downie Deara Koncert pre violončelo a orchester e mol Edwarda Elgara a Suita z opery Vec Makropulos Leoša Janáčka. Violončelové sólo zahrá Bruno Philippe. Podujatie sa, ako sme avizovali, uskutoční 10. novembra 2022 o 19:00 v košickom Dome umenia.

Kam sa oplatí ísť na koncerty? Slovensko v znamení jazzu

Samozrejme myslíme aj na priaznivcov jazzu. Začneme festivalovo. V klube Blue Note v Novom Meste nad Váhom sa v dňoch 9. – 11. novembra koná Klubový jazzový festival v Blue Note. Organizátori sľubujú excelentný program s autorskom tvorbou. Tešiť sa môžete na Laco Deczi & Celula NY, Sisu Michalidesovú s jej novinkou a slovensko-maďarsko-taliansku formáciu The Buzzfish – Kollar & Borlai & Raineri. Príťažlivým spestrením bude krst CD Sisy Michalidesovej – Commedia, ktorý sa uskutoční 10.11.2022. Viac info a vstupenky nájdete TU. Permanentku na celý festival zakúpite v sieti Ticketportal.

Košiciach pokračuje festival Jazz FOR SAle festival už druhým koncertom. V sobotu 12.11.2022 privíta košická Historická radnica mladých hudobníkov tvoriacich Big Band Štátneho konzervatória Košice a slovensko-amerických interpretov AMC Trio & Samuel Marinčák  &  Bob Franceschini. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal. V znamení jazzu bude aj nedeľa (13.11.). Zamierte do Bratislavy na profilový koncert Bratislava Hot Serenaders. Uskutoční sa v nedeľu (13.11.) večer v Spoločenskom dome Nivy. Vstupenky zakúpite taktiež v sieti Ticketportal.

Veríme, že sme vás inšpirovali. Máme pre vás aj ďalšie tipy kam za kultúrou. Do pozornosti dávame zaujímavé novembrové tipy na výstavy.

Zdroj: Galéria Nedbalka, Kristína Smetanová, SF, ŠKO Žilina, ŠFK, Ticketportal

One thought on “Za kultúrou? Na koncerty i festivaly (45/2022)”

Comments are closed.

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »