Novinky

Za kultúrou? Na koncerty i festivaly aj v 46. týždeň roka 2022

Kam na koncerty a festivaly / 46/2022

Je tu 46. kalendárny týždeň roka 2022. Čo prináša v hudobnom a divadelnom kalendári? Kam sa vydať za kultúrou? Toto sú naše top tipy na najatraktívnejšie koncerty v aktuálnom týždni. Chcete ísť na koncert jazzu či klasiky?

Znovu sme tu s novučičkými tipmi na zaujímavé kultúrne podujatia ďalšieho kalendárneho týždňa. V poradí 46. týždeň roka 2022 sa nezadržateľne blíži, a tak je treba opäť raz zodpovedať starú známu otázku: Kam za kultúrou. Tentoraz sa spoločne pozrieme na top koncerty začínajúceho sa týždňa. Nechajte sa inšpirovať, začíname. Máme viac tipov pre priaznivcov klasiky, no nechýba ani tip na koncert pre milovníkov jazzu

Odporúčame
SS. Caecilia 22 TN

V znamení festivalov

Bratislava je tento týždeň centrom dvoch hudobných festivalov zo sveta vážnej hudby. Klasickú klasiku reprezentuje okrem iných koncertov záverečných koncert aktuálnej edície Bratislava Mozart Festivalu. Súčasné trendy a inšpirácie zo sveta vážnej hudby dneška prináša dvojica koncertov 16. ročníka Medzinárodného festivalu súčasnej hudby Melos-Étos. Aj Košice sú festivalové – pokračuje tam obľúbený festival Ars Nova. Priaznivci klasiky sa môžu tešiť aj na ďalšie koncerty. Na svoje si prídu aj priaznivci jazzu! Ale pekne po poriadku.

Alia Amnis zavítajú na festival v Košiciach

Naše putovanie začíname v Košiciach. Už v pondelok 14. novembra 2022 sa v tamojšej Tabačke Kulturfabrik predstaví na festivale Ars Nova, ktorý organizuje Štátna filharmónia Košice, domáci ansámbl ALIA AMNIS

Ars NOVA / ALIA AMNIS
ALIA AMNIS

Ťažisko svojho umeleckého repertoáru stavajú na hudbe 20. a 21. storočia. V ich interpretácii sú využívané rôzne zvukové možnosti hudobných nástrojov, spevu a recitácie. Druhý koncert festivalu Ars Nova sa uskutoční v pondelok 14. novembra o 19:00 v Tabačke Kulturfabrik v Košiciach, ako informujeme TU.  

V znamení súčasnej klasickej hudby je aj Bratislava

V Bratislave nielen na priaznivcov súčasnej klasickej hudby, ale aj záujemcov o inšpiratívne stretnutie s novými trendami vývoja vážnej hudby čaká dvojica koncertov festivalu Melos-Étos. V poradí 16. ročník už priniesol niekoľko koncertov, ako informujeme TU.

Odporúčame
Melos-Étos

Tento týždeň sa konajú dva koncerty. Prvý z nich sa koná už v pondelok 14.11.2022. Jeho dejiskom bude A4 – priestor súčasnej kultúry na Karpatskej. V podaní EnsembleSpectrum prináša ,,poohliadnutie” za dielami z 80. rokov minulého storočia. Stane sa tak prostredníctvom diel skladateľov ako lannis Xenakis a Horatiu Radulescu. Súčasnosť zastúpi tvorba Rolanda Dahindena a Alexandra Schuberta. Ako hostia sa pri tejto príležitosti predstavia basklarinetista Gareth Davis a Mikulas Mrva hrajúci na elektroniku.

Tip na koncert: Záverečná bodka v Redute

Ako sme informovali pred časom, na záverečnom koncerte v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie vo štvrtok 17. 11. zaznejú diela Juraja Beneša, nenapodobiteľného gréckeho skladateľa lannisa Xenakisa, jeho žiaka Pascala Dusapina a jednej z popredných osobností ukrajinskej kompozičnej tvory, Viktorie Polevy.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Sólistom večera bude huslista Milan Paľa, ktorého interpretačné umenie spolu so Slovenskou filharmóniou a pod taktovkou dirigenta a skladateľa Mariana Lejavu bude tou správnou bodkou za 16. medzinárodným festivalom súčasného umenia Melos-Etos.

Inšpiráciami mladého Mozarta vyvrcholí Bratislava Mozart Festival

Tento týždeň na bratislavské publikum čaká záverečný koncert aktuálnej edície Bratislava Mozart Festival, ako avizujeme tu. Koncert MOZART v Salzburgu pozve poslucháča do inšpiratívnych hlbín skladateľskej duše mladého Mozarta tesne na prahu dospelosti. Rané diela ovplyvňuje taliansky štýl. Snúbi sa v nich ľahkosť, kantábilnosť i virtuozita. Mozart mal možnosť oboznámiť sa s ním počas dvoch talianskych ciest, ktoré absolvoval spolu so svojím otcom. Bratislavskému publiku v Moyzesovej sieni sa predstaví okrem festivalového orchestra pod vedením koncertného majstra Petra Spišského aj dvojica sólistov.

Prvým z nich je špičkový španielsky hudobník – špecialista v hre na dobový fagot – Javier Zafra. Publiku umožní vypočuť si aj menej často uvádzaný Mozartov fagotový koncert na originálnom historickom nástroji. Špeciálnym bonusom budú dve nádherné árie z vrcholného skladateľovho obdobia z opier Don Giovanni a Figarova svadba v podaní vynikajúcej švédsko-brazílskej sopranistky Heleny Sa Cavalcante Schuback. Ak chcete zabojovať o 2 VIP vstupenky, súťažiť môžete na instagramovom alebo facebookovom profile portálu.

Ak sa vám nechce čakať na vyhlásenie víťazov, zakúpte si svoje vstupenky TERAZ.

Kam na koncerty? Bohatá nedeľná nádielka

Nedeľa praje koncertom. Na svoje si prídu milovníci organovej hudby a deň bude patriť aj pocte patrónke hudby, operetným melódiám či spomienke venovanej Ladislavovi Holáskovi.

Odporúčame: Koncert v Trenčíne vzdá poctu patrónke hudby

Projekt SANCTA CAECILIA už sedem rokov oživuje tradíciu koncertov vďakyvzdania patrónke hudby a hudobníkov. Úcta k sv. Cecílii sa šírila od jej mučeníckej smrti v 3. storočí a jej patronát nad hudbou od 15. storočia. Na Slovensku sa ceciliánska tradícia najväčšmi rozvinula v 19. storočí. Jej centrom bol bratislavský korunovačný chrám. V Dóme sv. Martina v Bratislave sa pravidelne konali – aj v stredoeurópskych reláciách ojedinelé – ceciliánske slávnosti. Ich rozkvet súvisel so založením Cirkevného hudobného spolku pri Dóme sv. Martina (Kirchenmusikverein zu St. Martin, 1833), hoci ich korene sú staršieho dáta. Programovú oporu našli v prvom štatúte spolku, vydanom v roku 1834, ktorým sa v bode 14 stanovil Ceciliánsky deň (Der Caecilien-Tag) ako cirkevná slávnosť sviatku sv. Cecílie.

sv. Cecília
Omša k pocte v Trenčíne a opäť aj v Bratislave

Náročný výber liturgickej hudby mal pozdvihnúť slávnostnú bohoslužbu a dodať jej lesku. Túto jedinečnú liturgickú tradíciu spolok pietne zachovával hlboko do začiatku 20. storočia. V 19. storočí sa kult sv. Cecílie stále viac špecifikoval na oblasť cirkevnej a najmä cirkevnej vokálnej hudby. Zaslúžilo sa o to vzmáhajúce sa reformné hudobno-cirkevné hnutie katolíckej a čiastočne aj evanjelickej cirkvi nazvané cecilianizmus, ktoré svoj názov odvodilo od mena patrónky hudby a identifikovalo sa s princípmi návratu k vokálnym formám cirkevnej hudby v zmysle ich renesancie či obnovy.

Odporúčame
SS. Caecilia 22 BA

Slávenie sviatku sv. Cecílie v minulosti prebiehalo tiež formou duchovných koncertov, na ktoré nadväzuje aj tento projekt s aktuálnym uvedením diela Alessandra Scarlattiho – Messa di Santa Cecilia. V tomto roku prvýkrát zaznie koncert v Katedrále sv. Martina už 22. novembra 2022 o 18:00 v Bratislave a 20. novembra 2022 o 18:00 v refektári Piaristického gymnázia v Trenčíne. Vstupné je dobrovoľné. Prispieť môžete aj prostredníctvom siete Ticketportal.

Koncert organovej hudby v Redute

Na priaznivcov organovej hudby čaká v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie recitál organistu, klaviristu a čembalistu Stefana Donnera. Predstaví sa s bohatým programom. Johann Sebastian Bach a jeho tvorba sú dodnes nekonečným zdrojom inšpirácií, preto nečudo, že jeho dielo je zaradené aj do tohto recitálu. Dve suity francúzskeho organistu a skladateľa Louisa Vierneho, ktorý takmer štyridsať rokov zastával post organistu v Notre-Dame, budú stáť medzi skladbami, ktoré vychádzajú z nemeckej organovej tradície. Budú nimi Prelúdium a fúga bratislavského rodáka Franza Schmidta a Fantázia a fúga nemeckého organistu Maxa Regera.

V znamení operiet a muzikálov

Kto má rád operety a muzikály si na svoje iste príde na ďalšom tohtoročnom koncerte Metropolitného orchestra Bratislava. Uskutoční sa už v nedeľu 20.11.2022 o 17:00 hod. a jeho dejiskom bude DK Zrkadlový háj v bratislavskej Petržalke. Zaznejú na ňom hity od Johanna Straussa, Emmericha Kálmána, Gejzu Dusíka, Leonarda Bernsteina a iných.

Na koncerte s názvom Bratislava-Viedeň-Budapešť sa po boku Metropolitného orchestra Bratislava pod vedením umeleckého vedúceho Dušana Štefánka predstavia v sólových výstupoch a v duetoch traja mladí sólisti: Barbora Návojská-Dvorská, Barbara Braunová a René Antonius Schleifer. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Nedeľa aj k pocte profesora Ladislava Holáska

Nedeľný večer patrí od 19:30 v Katedrále sv. Martina koncertu venovanom pocte prof. Ladislava Holáska pod taktovkou dirigenta Adriána Kokoša. Po boku Speváckeho zboru mesta Bratislavy sa predstavia klavirista Tomáš Nemec, akordeonista Rastislav Jurčík a štvorica popredných vokálnych sólistov. Tešiť sa môžete na sopranistku Máriu Porubčinovú, mezzosopranistku Moniku Fabiánovu, tenoristu Jozefa Gráfa a barytonistu Martina Mikuša.

Máte radi jazz? Aj pre vás tu máme tip na koncert

Na priaznivcov jazzu už v sobotu 19. novembra 2022, od 19:00 hod. čaká „večer trojjubilantský“. V DK Zrkadlovom háji v Bratislave-Petržalke sa totiž koná koncert orchestra TRADITIONAL & REVIVAL JAZZ BAND. Ponesie sa v znamení oslavy. V roku 1961 vznikol v Bratislave legendárny TRADITIONAL CLUB BRATISLAVA. O krátky čas nato (1962) v Bratislave vznikol nezávisle REVIVAL JAZZ BAND. Aj keď TCB, po emigrácii jeho troch členov v roku 1970 zanikol, na jeho odkaz nadviazal v Bratislave v roku 1972 orchester NOVÝ TRADITIONÁL. Pritom orchester REVIVAL JAZZ BAND existoval súbežne a nepretržite a mnohí hudobníci boli v rôznych obdobiach členmi aj Traditionalu – aj Revivalu. V roku 1985 prišlo tiež v Bratislave k prirodzenému spojeniu – fúzii NOVÉHO TRADITIONÁLU a REVIVAL JAZZ BANDU do známeho TRADITIONAL & REVIVAL BAND-u (T&R BAND-u). 

Snaží sa oživiť starý dobrý jazz

Súbor sa snaží oživovať duch hudby, ktorú pred rokmi orchestre hrali a ktorá svojou spontánnosťou a vitalitou stále oslovuje aj publikum dnešnej generácie. Kolesá histórie orchestra sa však neprestali krútiť ďalej a tak názov orchestra sa v roku 2022 vrátil k pôvodnému menu – TRADITIONAL & REVIVAL JAZZ BAND (T&R Jazz Band). Repertoárovo orchester naďalej dokumentuje jazz medzi dixielandom a swingom, hudbu, ktorá sa dnes na Slovensku hrá veľmi málo. Obsadenie kvinteta umožňuje niekoľko štýlových a inštrumentálnych variant. A to použitím bendža, ktorý prináša sound tradičného jazzu. S gitarou zase tvorí atmosféru malých swingových formácií. No a keď gitara grá spolu s klarinetom, či alt saxofónom a trombónom melodickú líniu, dostáva orchester zvuk East Coastových comb 50-tych rokov. Vstupenky na najbližší koncert zakúpite v sieti Ticketportal.

Veríme, že sme vás inšpirovali.

Zaujímajú vás ďalšie tipy zo slovenskej kultúry? Divadelné tipy nájdete TU. Zaujímavé výstavy, ktoré treba v novembri navštíviť, spoznáte TU.

 

Zdroj: Adrián Kokoš, Bratislava Mozart Festival, Musica Aeterna Bratislava, Hudobné centrum, Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice, Ticketportal

3 thoughts on “Za kultúrou? Na koncerty i festivaly aj v 46. týždeň roka 2022

Comments are closed.

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »