Ján Bátorek, Samuel Kollárik a Martina Červenková sa pridávajú na zoznam najlepších maliarov a maliarok nastupujúcich generácií, ktorý na Slovensku píše už 17 rokov iniciatíva Maľba. Súťaž Maľba dáva tento rok výnimočne do pozornosti aj štvrté meno – Sara Zahorjanová, ktorá získava špeciálne uznanie porotcov.
Nadácia VÚB dlhoročne podporuje výtvarné umenie. Najznámejšou aktivitou je od roku 2006 prestížna a jedinečná výtvarná súťaž Maľba – Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov. Jej poslaním je podporiť mladé umenie, prispieť k jeho propagácii, zveľaďovať a zušľachťovať médium maľby, priblížiť ho verejnosti a pomôcť mladým umelcom etablovať sa na umeleckej scéne. Súťaž je určená profesionálnym výtvarným umelcom do 35 rokov. Maliari sa do súťaže prihlasujú sami s konkrétnym dielom vytvoreným v priebehu posledných troch rokov. Súčasťou prihlášky je aj portfólio s ukážkami z tvorby. Hodnotenie súťažných diel prebieha v dvoch kolách. V prvom kole pošlú porotcovia svoj návrh finálovej dvadsiatky, ktorá vznikne sčítaním bodov od všetkých porotcov. Tieto obrazy sa ďalej posudzujú in situ, teda priamo na súťažnej prehliadke a výsledok je spoločným názorovým konsezom. Laureátov 17. ročníka už poznáme.
Medzi 109 bola skoro polovica debutantov
Tento rok sa prihlásilo 109 mladých výtvarníkov, z ktorých boli štyri desiatky úplne nových mien. Experti vybrali v prvom kole hodnotenia shortlist 20 finalistov a z nich je 8 debutantov. Medzinárodná porota o nich rozhodovala na základe portfólií mladých výtvarníkov. V abecednom poradí sú to Ján Bátorek, Martina Červenková, Barbora Durajová, Juraj Ďuriš, Oskar Felber, Simona Folková, Ján Hrčka, Marek Jarotta, Beáta Kočner Bencová, Samuel Kollárik, Alžbeta Koprdová, Dominika Kováčiková, Juliana Matiová, Ivana Mojšová, Michal Nagypal, Miroslav Sandanus, Adam Šakový, Helen Tóth, Èv van Hettmer a Sara Zahorjanová. Počas druhého zasadania a fyzického posúdenia diel, ktoré prebehlo tento týždeň, určili troch víťazov. Z radov nováčikov sú tento rok až traja z ocenených umelcov.
O všetkom rozhodovala medzinárodná porota
Odborná porota je medzinárodná a jej zloženie sa každý rok mení. Členmi poroty sú aktívni umelci, kurátori, galeristi, kunsthistorici a výtvarní teoretici. Medzinárodné zloženie poroty zaručuje iný, predovšetkým nezaťažený pohľad na predložené maľby, a jej členovia sú zárukou nestrannosti a otvorenej diskusie. Mladá slovenská maľba sa tak dostáva aj do medzinárodného kurátorského povedomia. O odborné a nezávislé hodnotenie počas 17. ročníka renomovanej súťaže „Maľba – Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov“ sa tentoraz postarali maďarská historička umenia a kurátorka Mónika Zsikla, vizuálny umelec a pedagóg z Českej republiky Marek Meduna a renomovaný taliansky galerista Vincenzo Della Corte. Za Slovensko uzatvárala tím porotcov a porotkýň kurátorka a historička umenia Katarína Bajcurová.
Súťaž Maľba mení svet k lepšiemu
Súťaž s potenciálom meniť svet k lepšiemu vďačí za svoj rast i existenciu VÚB banke. „Keď sme po prvýkrát vyhlásili Maľbu, mali sme s ňou celkom jasnú víziu. Ani vo sne by nám však vtedy nenapadlo, že sme založili najdlhšie fungujúcu iniciatívu našej nadácie, ktorej poslanie bude siahať až do roku 2022. Sme radi, že už po sedemnásty raz v spolupráci s expertmi tejto brandže otvárame pomyselné dvere, cez ktoré prichádzajú na profesionálnu umeleckú scénu ďalší nádejní maliari a maliarky. Sme hrdí, že môžeme byť pri tom, ako sa rozmáha súčasná výtvarná tvorba a ako diela najväčších talentov Slovenska prekračujú hranice – tie geografické ale aj umelecké,“ hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Alexander Resch.
Mená laureátov súťaže MAĽBA už poznáme
V slávnostný večer ho zastupoval riaditeľ úseku Firemného bankovníctva VÚB banky, pán Andrej Viceník. „Keď sme s touto súťažou začínali okolo roku 2006, nemali sme veľkú predstavu, do akej miery sa môže táto súťaž vyvinúť. Pre mňa osobne to bolo príjemné rozptýlenie a postupne ma to vtiahlo. Je mi cťou, že vás všetkých tu môžem privítať,“ povedal vo svojom príhovore Andrej Viceník. Trojica mladých umelcov bola ohodnotená verejnou poctou medzinárodnej poroty a tiež finančnou podporou pre rozvoj svojej tvorby v celkovej hodnote 20 000 eur.
Počas druhého zasadania a fyzického posúdenia diel, ktoré prebehlo tento týždeň, určili troch víťazov. Rozhodovanie bolo niekedy zložitejšie, no štvorica odborníkov napokon o nich rozhodla. Zároveň však chceli vyjadriť svoje uznanie a podporu aj ďalšiemu finalistovi, ktorý mal k umiestneniu na stupni víťazov naozaj blízko.
Toto sú aktuálni laureáti súťaže MAĽBA 2022
Tohtoročných laureátov spoznali pozvaní hostia v priestoroch Galérii Nedbalka počas vernisáže spojenej so slávnostným odovzdaním ocenení. To sa konalo aj za osobnej účasti veľvyslankyne Talianskej republiky na Slovensku, zástupcov talianskej obchodnej komory, členov poroty a finalistov, pedagógov, galeristov či historikov umenia. Mená trojice laureátov 17. ročníka súťaže MAĽBA sa verejnosť dozvedela z úst predsedníčky poroty Móniky Zsikla.
Špeciálne uznanie poroty patrí Sare Zahorjanovej
Tento rok zasadajúca porota sa jednohlasne zhodla, že popri troch víťazoch súťaže je potrebné výnimočne upriamiť pozornosť odbornej verejnosti a priaznivcov modernej maľby ešte aj na štvrtú finalistku. Experti a expertky preto využili možnosť vysloviť špeciálne uznanie poroty ďalšej debutantke súťaže Sare Zahorjanovej za jej dielo Homecoming.
Ocenili jej spôsob vyjadrenia intímnych vnemov a skúseností, hru s dejinami abstrakcie prostredníctvom kombinácie organických objektov a pevných foriem ako aj celkovo zaujímavé experimentovanie s rôznymi maliarskymi technikami a rukopismi. „Rada by som sa v krátkosti poďakovala Nadácii VÚB banky, porote a finalistom zablahoželala k postupu do finále. Veľmi si cením toto hodnotenie a ocenenie,“ boli prvé reakcie Sary Zahorjanovej. Nám v krátkom rozhovore po skončení oficiálnej časti prezradila svoje pocity bližšie. „Pre mňa osobne je to obrovská pocta, pretože som sa tejto súťaže teraz zúčastnila po prvý raz. To, že som nedostala na stupeň víťazov, pre mňa neznamená neúspech. Špeciálna cena je pre mňa obrovské ocenenie a veľmi si cením aj možnosť sa tejto súťaže zúčastniť.“
Dielo Privátne javiská ocenili 3. miestom
Na treťom mieste s prislúchajúcou finančnou odmenou vo výške 3 500 eur sa umiestnila debutantka súťaže Martina Červenková s dielom Privátne javiská, v ktorom prepojila svet kinematografie so svetom vizuálneho umenia.
Jej dielo podľa poroty vyznieva na prvý pohľad možno dekoratívne. „Keď mu však venujete hlbšiu pozornosť a pokúsite sa ponoriť za zobrazenie využívajúce maliarske prostriedky blízke hyperrealizmu, prekvapí vás inšpiráciami a vizualitou, vychádzajúcou z filmového obrazu a sveta kinematografie,“ uvádza porota.
Druhá priečka patrí Samuelovi Kollárikovi
Druhú priečku obsadil a podporu pre ďalšie umelecké napredovanie vo výške 6 500 eur si odniesol Samuel Kollárik za svoj obraz s názvom We were born upside down / Narodili sme sa dole hlavou.
„Debutant súťaže originálnym spôsobom pracuje s prvkami (sur)realistickej estetiky a so skrytými významami vecí a javov – pritom reflektuje vážnu osobnú i životnú problematiku, ale nerobí to prvoplánovo. Zaujímavý je najmä kontrast realistického zobrazenia s myšlienkovou fluidnosťou a miestami až neuchopiteľnou a otvorenou významovou rovinou maľby,“ znie stanovisko poroty.
Téma intenzívne prežívaná v našej spoločnosti, tak osloví široké masy.
Víťazom je Ján Bátorek s dielom Sídliskový chlapec
Autorom umelecky najhodnotnejšej práce 17. ročníka súťaže Maľba je podľa hodnotenia medzinárodnej poroty Ján Bátorek. Aktuálny víťaz súťaže bol vybraný medzi finalistov so svojimi dielami aj v uplynulých dvoch ročníkoch.
Víťazstvo získal za svoje dielo Sídliskový chlapec, v ktorom podľa vlastných slov reflektuje svoje prežívanie a nostalgické spomienky na 90. roky a je jeho akýmsi autoportrétom a kolážou.
S víťazstvom sa spája nielen prestížny titul a hodnotná referencia od renomovaných osobností, ale tiež najvyššiu odmenu od Nadácie VÚB vo výške 10 000 eur.
„Na víťaznom diele porota ocenila dialóg s dejinami umenia, prekvapivé využitie historických princípov a výrazového bohatstva moderného maliarstva. Dielo zaujalo tiež vyjadrením súčasnej civilistickej poetiky, ktorú autor Ján Bátorek obohatil o humorný odstup, ako aj využitím digitálnych možností obrazu, a to všetko na pôdoryse inovatívneho maliarskeho vyjadrenia a videnia sveta mestských subkultúr,“ vyjadrila za hodnotiacu komisiu jej predsedníčka Mónika Zsikla. „Nič som si nepripravil, pretože som toto vôbec nečakal. Ďakujem všetkým,“ hovoril dojatý víťaz, vyrušovaný svojou dcérkou, ktorá tatina „okupovala“ aj na pódiu. „Absolútne som to nečakal. Tým, že moje umenie dosť alternatívne, takže som pravdupovediac víťazstvo skôr nečakal,“ prezradil prvotné emócie našej redaktorke.
Mladé umenie sprístupnili pre všetkých. Finalistov súťaže Maľba nájdete na výstave v Galérii Nedbalka
Nadácia VÚB opäť umožňuje stretnutie s prvotriednym súčasným umením pre všetkých. V spolupráci s Galériou Nedbalka v Bratislave a odbornou poradkyňou súťaže Ninou Gažovičovou pripravila výstavu s bezplatným vstupom. Jej cieľom je osveta o kvalite domácej umeleckej tvorby v očiach širokej spoločnosti. Dvadsiatka finálových diel 17. ročníka súťaže Maľba si môžete pozrieť na výstave v Galérii Nedbalka (Nedbalova ulica, Bratislava) v termíne od 28. októbra do 27. novembra 2022.
Svoje prihlásené diela do súťaže Maľba 2022 na nej od 28. októbra do 27. novembra vystavuje všetkých 20 tohtoročných finalistov (v abecednom poradí): Ján Bátorek, Martina Červenková, Barbora Durajová, Juraj Ďuriš, Oskar Felber, Simona Folková, Ján Hrčka, Marek Jarotta, Beáta Kočner Bencová, Samuel Kollárik, Alžbeta Koprdová, Dominika Kováčiková, Juliana Matiová, Ivana Mojšová, Michal Nagypal, Miroslav Sandanus, Adam Šakový, Helen Tóth, Év van Hettmer a Sara Zahorjanová.
Zdroj foto (titulné): Silvia Mária Petrovitsová, a ostatné neuvedené – Nadácia VÚB/Galéria Nedbalka
*** Posledná aktualizácia: 2022-11-03 (admin) ***
3 thoughts on “Víťazi súťaže Maľba 2022 sú známi”
Comments are closed.