Novinky

Divadelné tipy 45. týždeň

Divadelné tipy (45/2022)

Radi by ste išli do divadla? Aj v 45. týždni máme pre vás zopár zaujímavých tipov. Od činohry k baletu, od muzikálu po operu. Nechajte sa inšpirovať a vyrazte s nami do divadla! Toto sú naše divadelné tipy!

V tradičnom prehľade zaujímavých tipov na atraktívne kultúrne podujatia v aktuálnom týždni pokračujeme už 45-krát v tomto roku. Kam za kultúrou? Tentoraz sú tu divadelné tipy. Pozreli sme sa do programových ponúk slovenských divadiel a z nich sme vybrali niekoľko tipov. Ako sa hovorí, z každého rožka troška.

Začíname vo svete baletu

Zo sveta baletu sme tento týždeň pre vás vybrali zaujímavú dvojicu predstavení. Topkou v programe je predstavenie moldavského Royal Classical Ballet, ktoré sa počas novembra 2022 predstaví na slovenskom turné s predstavením LABUTIE JAZERO. Čajkovského Labutie jazero je najslávnejším baletom na svete. Príbeh lásky princa Siegfrieda a princeznej Odette, premenenej na bielu labuť zlým čarodejníkom Rothbartom, ktorý sa snaží zabrániť kúzlu a v neuveriteľnom boji medzi dobrom a zlom, nakoniec zvíťazí dobro.

Labutie jazero / Kam do divadla / Kam za kultúrou / Balet

To všetko, v podaní skvelých umelcov v kombinácii s farebnými dekoráciami a úžasnými kostýmami, diváci uvidia v rámci európskeho turné v novembri 2022. Tento týždeň na rad prichádza Trenčín (7.-8.11.) a Trnava (9.11.). Vstupenky zoženiete v sieti Ticketportal.

Reklama
Bratislava Mozart Festival

Baletný tip máme aj v Košiciach – je ním cenami ovenčené predstavenie Andreja Petroviča a Vladislava Šarišského EXTÁZA / OBRAZY O NEJ.  Tento rok získala Divadelné DOSKY, ako sme informovali TU. Inscenácia Extáza / Obrazy o nej predstavuje rôzne podoby ženy inšpirované fázami mesiaca, ktorý je magickou bránou nie len k cyklu zrodenia ale i znovuzrodenia.

Fenomén feminity a ženského tela v rôznych konvenčných i nekonvenčných rolách je centrom inscenácie, ktorej dominujú obrazy extatickej sily, lásky, schopnosti obetovania sa, neopísateľnej bolesti zo straty a nezlomnosti kráčať ďalej. Extáza je obrazom ženy prostredníctvom štyroch archetypov –na pozadí  štyroch mesačných fáz. Štátne divadlo Košice ju uvedie v sobotu 12.11.2022 o 19:00. Viac informácii a vstupenky zakúpite online TU

Je tu aj jeden netradičný – baletný kinotip alebo Za divadlom do kina

Kto by nepoznal tragédiu v poľovníckom zámočku Mayerling neďaleko Viedne, kde sa odohrala jedna z najväčších tragédií Habsburgovcov? Samovražda a podľa iných zase vražda korunného princa Rudolfa s mladučkou milenkou Máriou Vetserovou v januári 1889 zmenila líniu nástupníctva a dodnes je opradená rúškom tajomstva. Okrem kníh inšpirovala aj divadelnú tvorbu. MAYERLING – klasika Kráľovského baletu zobrazuje posadnutosť korunného princa Rudolfa, ktoré vedú až ku škandálu vraždy a samovraždy s jeho milenkou Mary Vetserovou. Tiesnivý pôvab rakúsko-uhorského dvora v 80. rokoch 19. storočia predkladá scénu pre napínavú drámu psychologických i politických intríg. Majstrovsky rozprávaný balet Kennetha MacMillana z roku 1978 uvedú pri príležitosti 30. výročia úmrtia tohoto slávneho choreografa.

Už 9. novembra uvidíte vo vybraných kinách siete CINEMAX fenomenálny Kráľovský balet v jeho najdramatickejšej podobe, vrátane silných súborových scén a niektorých z najodvážnejších a emočne najnáročnejších pas de deux v baletnom repertoári.

Kam do divadla? Divadelné tipy obohatí Slovenské národné divadlo v znamení premiéry

Činohra SND uvedie už v nedeľu 13.11.2022 svoju premiéru hry MACBETH. Hra anglického dramatika Williama Shakespeara sa vracia na dosky našej prvej scény už tretí raz. Tentoraz vo výnimočnej a osobitej interpretácii Martina Čičváka, výrazného predstaviteľa jednej režijnej generácie. Paranoja. Metal. Armáda krvilačných hyen. Macbeth. Viac sa dočítate TU.

Pamätáme aj na milovníkov opery

Aj pre priaznivcov opery máme trojicu tipov. Pondelok 7.11.2022 ovládne Historickú budovu Štátneho divadla Košice Verdiho dielo RIGOLETTO. Pod taktovkou šéfdirigenta Petra Valentoviča sa môžete tešiť na sólistov Juraja Hollého, Ludovika Kendiho, Michaelu Várady a Michala Onufera a ďalších. Viac informácií a vstupenky nájdete TU.

V Košiciach bude operná aj streda (9.11.2022), kedy košická scéna uvedie operu TOSCA, ktorú premiérovali koncom minulej sezóny, ako sme avizovali. Známy titul získal, ako sme informovali, nomináciu na Divadelné DOSKY za kostýmy. Príbeh o slávnej i krehkej speváčke Toske, vášnivom maliarovi Cavaradossim a sadistickom šéfovi polície Scarpiovi, ale i strhujúce melódie Giacoma Pucciniho, ktoré sa stali nesmrteľnými si do konca roka 2022 ešte vychutnáte aj počas decembra. V hlavných úlohách sa predstavia Karine Babajanyan, Peter Berger a Marián Lukáč. Viac informácií a vstupenky nájdete TU.

Za operou aj do Banskej Bystrice

Pre priaznivcov opery máme aj tretí tip. Štvrtok 10.11.2022 od 18:30 patrí v Štátnej opere Banská Bystrica opere LA GIOCONDA. La Gioconda je dielom, ktoré tvorí akýsi most medzi verdiovským romantizmom a nastupujúcim verizmom. Svojím veľkým baletným vstupom odkazuje aj na tradíciu francúzskej opery. Nie je sentimentálnou selankou, ale je realistickou drámou, ktorá sprítomňuje pohnuté osudy jej aktérov natoľko vierohodne, že by mohla byť pokojne obrazom súčasnej spoločnosti. Renesančné Benátky pritom pod veselým karnevalovým zovňajškom ukrývajú intrigy, spleť neprelomiteľnej moci úradov, tajnej polície, špiónov a štátnej inkvizície. Je to zábava v strachu, smiech cez slzy. Na pozadí takejto spoločenskej situácie sa odohrávajú spletité osudy hlavných postáv milostného trojuholníka – Giocondy, Laury a Enza, doplneného o zloducha Barnabu.

Dirigovať bude Igor Bulla a v titulných úlohách vystúpia Patrícia Malovec, Michaela Šebestová, Jitka Sapara Fischerová, Paolo Lardizzone či Roman Krško a ďalší. Viac info a vstupenky nájdete TU.

Inzercia
Melos-Étos

Máme aj ďalšie divadelné tipy! Slovensko v znamení muzikálov

Najviac tipov máme zo sveta muzikálov, vrátane jednej premiéry. Populárny muzikál VODA (A KRV) NAD VODOU z dielne Divadla Nová scéna a od tvorcov Ôsmeho Svetadiela je teraz na slovenskom turné. Kam prichádza tento týždeň? VODA (A KRV) NAD VODOU v réžii Jána Ďurovčíka zavíta tento týždeň v piatok a sobotu do Popradu. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Inzercia
Škrupinka

Novinkou, ktorú premiérovali len minulý týždeň (pozn. red.) – je muzikál z dielne maestra režiséra a choreografa Jána Ďurovčíka – muzikál VYZNANIE. Zaznejú v ňom hity ako Úsmev, Dievčatá, Pozhasínané, Veľký sen mora „Mená lodí stratených“, ktoré uvidíte v oživenom HITmuzikále, ktorý preslávila fenomenálna Marika Gombitová. V nádhernom príbehu plnom vášne, humoru, napätia a lásky zaznejú tiež ďalšie hity legendárneho Modusu s hudbou Janka Lehotského. Najbližšie sa na tento muzikál môžete tešiť v utorok a v stredu (8. a 9.11.2022) v Divadelnej sále Iuventa v Bratislave. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Divadelný tip týždňa: pocta velikánovi

Už 9.11.2022 o 19:00 sa v DK Cultus Bratislava-Ružinov môžete tešiť novinku – NA SRDCI MI HRAJ! Je to hudobný príbeh nesmrteľného bohéma Karola Duchoňa ako ste ho ešte nepočuli. Pravdivý príbeh výhier a prehier, najväčšej slávy i strmého pádu, bezstarostnej mladosti cez bohémsky život až po tragický a smutný koniec. Ožije krásnou hudbou a výbornými činohernými výkonmi v réžii Karola Vosátka.

Nechýbajú najväčšie hity v podaní Karola Csina a Martina Gyimesiho ako Zem pamätá, V slovenských dolinách, Smútok krásnych dievčat, Čardáš dvoch sŕdc, Pieseň o decembri, Na srdci mi hraj, Cítim, Tancujem s tebou rád, Elena, Hrám hrám, Primášovo srdce, Dievča z Budmeríc, Mám ťa rád, Mám ľudí rád, Šiel, šiel či S úsmevom. A mimochodom, organizátori sľubujú aj prekvapenie. 

Tento príbeh nebude len mapovaním úspechov vynikajúceho umelca v podobe jeho najväčších hitov, ale najmä potreba vnímania toho druhého „ja“, a to život obyčajného človeka.

Inzercia
SS. Caecilia 22 BA

Tvorcovský tandem Karol Vosátko – Vlado Valovič – Andrea Kozáková – Janka Kaňáková Šuchovenová pripravili muzikál, ktorý nie je len mapovaním života slávneho Karola Duchoňa. Zároveň pobádajú ku kladeniu si otázok. V pozadí ponechávajú otázku, či sa nedalo „zachrániť“ túto legendu, či si dostatočne vážime skutočné talenty a osobnosti. Či dokážeme vnímať nemý krik zdanlivo úspešného, bezprostredného človeka milujúceho život. Či za jeho ľahkosťou dokážeme rozoznať strach a potrebu obyčajnej pomoci. Divákom tak dovolia vojsť do duše tohto nášho velikána až do špiku jeho intimity, odkryť pozlátku šoubiznisu, vzostupy, pády, úspechy a neúspechy i jeho túžbu nikdy sa nevzdať a precítiť naplno chuť života. Lebo ako sa hovorí… „Žiť je umením života“. Hrajú Karol Csino, Martin Gyimesi, Dušan Cinkota, Peter Trník, Cyril Žolnír, Eva Sakálová, Katka Ivanková, Jana Balzar Lieskovská, Gabriela Csinová, Michal Spielmann, Michal Rosík a Rado Konečný. Vstupenky zakúpite TU.

Zaujímajú vás ďalšie tipy zo slovenskej kultúry? Koncertné tipy nájdete TU. Zaujímavé výstavy, ktoré treba v novembri navštíviť, spoznáte TU.

 

Zdroj: DK Ružinov, SDT, SND, ŠDKE, ŠO BB, Ticketportal

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »