Novinky

Top divadelné tipy v týždni od 12. septembra

Kam do divadla / Divadelné podujatia od 12. septembra 2022

Blíži sa nový týždeň a s ním je tu opäť prehľad našich tipov kam sa vydať za kultúrou. Týždeň od 12. septembra prináša mnoho zaujímavých podujatí. V tejto časti sa pozrieme do programu slovenských divadiel. Ktoré sú naše tipy na top divadelné podujatia najbližšieho týždňa?

V čitateľsky obľúbenom prehľade tipov kam sa vydať za kultúrou pokračujeme aj tentoraz. Vzhľadom na množstvo zaujímavých kultúrnych podujatí, po letnej pauze delíme naše tipy opäť na viac častí. V tejto sa pozrieme na naše tipy kam do divadla počas týždňa od 12. septembra. Toto je top divadelných predstavení týždňa!

Začiatok novej sezóny v Košiciach v oslavnom duchu

Novú sezónu začína Štátne divadlo Košice naozaj vo veľkom štýle. Opera ponúka hneď v pondelok 12. septembra a v stredu 14.9.2022 dvojicu mimoriadnych predstavení Kálmánovej operety Vojvodkyňa z Chicaga. V oslavnom duchu privítajú pani Yvonne Kálmán, dcéru skladateľa Emmericha Kálmána. Patrónkou predstavenia je táto grande dame operety, ktorá opäť pricestuje z USA do Košíc, aby aj s košickou Vojvodkyňou z Chicaga svoje krásne nedávne  životné jubileum 85 rokov. „V mene všetkých divadelníkov, ale aj priaznivcov nášho divadla, želám pani Yvonne k jej nedávnemu sviatku veľa zdravia, lásky, šťastia a pohody a ešte veľa spoločných projektov Štátneho divadla Košice a Emmericha Kálmána. Je pre nás nesmiernou cťou a poctou, že po dvoch návštevách v júli a v septembri minulého roka zavíta pani Yvonne Kálmán, Grande dame operety a dcéra slávneho operetného skladateľa Emmericha Kálmána a ambasádorka jeho hudby, opäť do nášho divadla,” hovorí riaditeľ košickej opery Roland Khern Tóth.

Vojvodkyňa / Kálmán / Kam do divadla / SDKE
Yvonne Kálmán príde opäť do Košíc. Foto: ŠDKE

... a za účasti vzácnych hostí

Grande dame operety a dcéru slávneho operetného skladateľa Emmericha Kálmána budú  sprevádzať jej priatelia a fanúšikovia operety z USA aj Mexika, ale aj hostia z ďalších krajín. „Na predstavení operety Vojvodkyňa z Chicaga venovanom okrúhlym narodeninám pani Yvonne, sa zúčastní aj jeden z najvýznamnejších svetových operných kritikov, pán Manuel Brug, ktorý je okrem iného aj prispievateľom renomovaného nemeckého časopisu Die Welt,“ dodáva Roland Khern Tóth.

Vojvodkyňa zaznie v skvelom obsadení

V oboch predstaveniach sa v titulnej postave americkej miliardárky Mary predstaví vynikajúca Eva Bodorová, čerstvá držiteľka Ceny ministerky kultúry (viac o tom TU). V postave princa Borisa uvidia diváci domáceho sólistu Titusza Tóbisza, o ktorom pani Yvonne Kálmán po premiérach povedala, že dokonale stvárňuje predstavu jej otca o tejto postave. Diváci sa môžu tešiť aj na ďalšie výborné výkony sólistov opery, hercov činohry či tanečníkov baletu, ale aj zboru a orchestra. To všetko pod taktovkou šéfdirigenta opery Petra Valentoviča.

Hneď na úvod novej sezóny tak v Štátnom divadle Košice divákov čakajú krásne operetné melódie. Zažijú súboj amerického jazzu a maďarského čardášu, módnu prehliadku s Marylin Monroe a postavami z Disney rozprávok, ale aj stávku troch miliárdárskych kamarátok z Ameriky, ktoré chcú kúpiť celé kráľovstvo aj s princom Borisom, ale predovšetkým: happy end a lásku troch generácií.

Kam do divadla? Dlho očakávané predstavenie roka je už TU!

Jedným z top podujatí a predstavení týždňa je iste vystúpenie slávneho Cirque Du Soleil s predstavením Corteo. Realitou príbeh klauna, ktorý sa na pomedzí niekde medzi nebom a zemou lúči so svojou rodinou, sa stáva v dňoch 15. – 18. septembra na bratislavskom Zimáku. Viac sa dočítate na portáli TU alebo aj TU. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Slovenské divadlo Tanca oslavuje s klenotom názvom Carmen

Máme tu ďalšie top podujatie pri príležitosti 25. výročia Slovenského divadla Tanca.  V Divadelnej sále IUVENTA sa v piatok 16.9.2022 uskutoční mimoriadne predstavenie Carmen v réžii Jána Ďurovčíka, s ktorým Slovenské divadlo Tanca žalo úspechy po celom svete. Vstupenky na toto mimoriadne predstavenie získate v sieti Ticketportal.

Známy príbeh legendárne vojaka

Známy príbeh legendárneho „dobrého vojaka“ Josefa Švejka prichádza v podaní Divadla Aréna na dosky bratislavského DPOH. Už v pondelok 12.9.2022 sa na javisku rozohrá groteska plná ľudských karikatúr, podivných figúrok a neobvyklých situácií o žalostných pomeroch panujúcich nielen v rozkladajúcom sa Rakúsku-Uhorsku.

V hlavnej úlohe sa opäť predstaví Marián Labuda ml. Ďalšie informácie a vstupenky nájdete TU

Čo tak trochu detektívky?

Máme tu aj jeden tip pre milovníkov detektívok s komediálnou iskrou z pera Agathy Christie. Iste vás poteší Divadlo Jána Palárika s hrou Pavučina. Čo by ste robili, ak by ste jedného dňa u seba v knižnici našli mŕtvolu? Správne, určite by ste zatelefonovali na políciu! Čo ak to z nejakého vážneho dôvodu ale nespravíte a polícia napokon príde sama? Čo sa môže stať a ako to dopadne sa dozviete  14. septembra práve v Trnave. Viac informácií a vstupenky nájdete TU

A. Christie: Pavučina / DJP / Kam do divadla
Agatha Christie: Pavučina. Foto: DJP

Do Anglicka v Prešove

Do Anglicka nás prostredníctvom hry Kráľova reč  pozýva už v utorok 13.9.2022 prešovské Divadlo Jonáša Záborského.  Skutočné udalosti anglického kráľovského dvora sa stanú výzvou pre Alberta, vojvodu z Yorku, aby našiel silu bojovať s vlastným handicapom, zmenil samého seba i svoj vlastný osud.

Viac informácií a vstupenky nájdete TU.

Kam do divadla za operou?

Pre priaznivcov opery máme tentoraz tip v Banskej Bystrici. Je ním Turandot, posledná opera veľkého mága talianskej opery Giacoma Pucciniho. Niet divu, že patrí k jeho najvyhľadávanejším dielam. Bratislavská opera siahla po tomto predstavení, aby si pripomenula nedožité narodeniny režisérskej legendy Jozefa Bednárika (ako sme informovali TU). Banskobystrická Štátna opera Pucciniho Turandot uvádza v réžii Dominika Beneša a v naštudovaní Igora Bullu. V stredu 14. septembra sa v hlavných postavách predstavia Astrik Khanamiryan a Hector Mendoza. Viac informácií a vstupenky nájdete TU

Týždeň v znamení Moliéra

Tento rok si pripomíname okrúhle 400. výročie narodenia fenomenálneho francúzskeho dramatika Moliéra. V programe slovenských divadiel sa počas aktuálneho týždňa objavujú jeho nestarnúce hry v trnavskom Divadle Jána Palárika i v Štátnom divadle Košice. V Košiciach vás tento týždeň už v utorok 13.9.2022 poteší Moliérova Škola žien. Vstupenky zakúpite TU.

Jednu z najslávnejších Molièrových komédií prináša aj trnavské divadlo. Po letnej prestávke uvedú slávneho Mizantropa v modernom šate. Ten príde na rad ale až v piatok 16.9.2022. Vstupenky zakúpite TU.

Ak ste v Košiciach, tak piatok 16.9.2022 bude v Štátnom divadle Košice patriť predlohe slávneho muzikálu My fair Lady – Pygmalion. Vstupenky zakúpite TU.

Svetoznámy muzikál spestrí piatkovíkend

Piatkovíkend nasledujúceho týždňa v Divadle Nová scéna je úplne v znamení atraktívneho muzikálu The Bodyguard s hitmi Whitney Houston v réžií Patrika Vyskočila (ako sme informovali TU). Predstavenie, hoci je už vypredané, uvádzame, pretože veríme, že ste si lístok na tento výnimočný muzikál stihli kúpiť.

Mimochodom, ak ste si nestihli zakúpiť vstupenky na výnimočný muzikál, nezúfajte. Vstupenky na ďalšiu reprízu (aspoň v čase písania tohto článku) sú k dispozícií najbližšie na predstavenie 21.10.2022. Viac informácií a vstupenky nájdete TU

Víkend v znamení návratu výnimočného baletu na dosky SND i štartom novej sezóny Baletu ŠDKE

Romantický balet Giselle je späť! Vracia sa na javisko Sály opery a baletu SND, ako sme vás informovali TU. Je zároveň aj prvým predstavením 103. divadelnej sezóny Baletu SND. Dojímavý príbeh o nesmrteľnej láske z pera Théophila Gautiera a Jula-Henriho Vernoya de Saint-Georgesa je klenotom svetovej baletnej literatúry. Balet SND ho počas najbližšieho týždňa uvedie vo víkendovom termíne 17. a 18.9.2022. Viac informácií a vstupenky nájdete TU.

Pri balete ešte zostávame. Kto by nepoznal slávny balet Labutie jazero? Košický baletný súbor ním víta novú divadelnú sezónu už v sobotu 17.9.2022. Viac informácií a vstupenky nájdete TU.

Kam do divadla na Spiši? Sobota v znamení premiéry

Nová divadelná sezóna prináša premiéry aj počas najbližšieho týždňa. Sobota 17.9.2022 je v Spišskom divadle zasvätená premiére komornej hry Sławomira Mrożeka Kontrakt. Rozpráva príbeh o hľadaní zmyslu ľudského života v zákutiach absurdu, lyriky, strachu i nádeje – a hľadaní odchodu z tohto života. Viac neprezradíme. Ďalšie informácie a vstupenky nájdete TU

Týždeň je aj v znamení Jánošíka

Počas tohto týždňa je témou pre slovenské divadlá aj Jánošík. Ako Jánošíka vnímali štúrovci? Koľko síl ich stálo vytvoriť zo zbojníka legendu? Je Jánošík príbeh vraha? Aj tieto otázky zodpovedá inscenácia Jánošík – príbeh vraha v Divadle Aréna na doskách DPOH. Hra Jakuba Nvotu, napísaná na objednávku Divadla Aréna, v spolupráci s Historickým ústavom SAV, predstavuje osudy nášho národného hrdinu Juraja Jánošíka v novom svetle, na základe autentických dobových materiálov.

Príbeh Jánošíka v titulnej úlohe s Richardom Autnerom ožíva na doskách DPOH v piatok 16.9.2022. Viac informácií a vstupenky nájdete TU. Trochu z iného súdka je legendárne predstavenie Jááánošííík po tristo rokoch so SĽUK-om z pera Stanislava Štepku. Legendárna hra je v repertoári Radošinského naivného divadla od premiéry v roku 1970 a onedlho zažije výnimočnú tisícu reprízu. V pondelok a v utorok (12. a 13.9.2022) ožije na javisku v novej a nevídanej scénickej podobe. Okrem známych a zľudovených literárnych textov, aktuálnych glos a známych interpretov RND ju ozvláštania skvelí tanečníci, hudobníci a speváci SĽUK-u.Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Veríme, že sme vás inšpirovali.

 

Zdroj: Divadlo Aréna, Divadlo Jána Palárika, Divadlo Jonáša Záborského, Divadlo Nová scéna, Radošinské naivné divadlo, Slovenské divadlo Tanca, Slovenské národné divadlo, Štátna opera, Štátne divadlo Košice

One thought on “Top divadelné tipy v týždni od 12. septembra”

Comments are closed.

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »