Romantický balet Giselle – poézia emócií

Giselle

Na scéne takmer dve storočia. Romantické, pôvabné, s nádhernou melodickou hudbou a nesmierne emotívne – také je baletné dielo Giselle. Na programe v Slovenskom národnom divadle je v aktuálnej sezóne len jediný blok štyroch predstavení od 17. septembra do 8. októbra 2022.

Baletný súbor SND vstupuje do aktuálnej 103. divadelnej sezóny návratom klasického baletu Giselle, ako sme avizovali. Ten je popri tituloch Labutie jazero či Luskáčik patrí k najčastejšie uvádzaným na svetových pódiách. Pôvabný romantický balet plný vášne a emócií je mimoriadne technicky náročný. Tancovať hlavnú predstaviteľku Giselle je snov každej baleríny. Štyri predstavenia tohto baletu na hudbu Adolpha Charla Adama uvádza Balet SND v jedinom bloku v aktuálnej divadelnej sezóne, v období od 17. septembra do 8. októbra.

Vrcholné dielo romantizmu

Giselle, vrcholné dielo romantizmu, malo premiéru v Paríži v roku 1841. V skratke by sme mohli označiť príbeh, inšpirovaný údajne atmosférou francúzskych kaviarničiek, ako príbeh o láske, ktorá prekoná aj smrť. Dejovo sa sústreďuje na osud vidieckej dievčiny, ktorú zradí objekt jej lásky Albert, v skutočnosti šľachtic zasnúbený s inou dámou. Keď sa Giselle dozvie pravdu, zo žiaľu zošalie a premení sa na vílu. Dostane sa medzi víly, ktoré sú obeťami  nešťastnej lásky a tých, ktorí ich zradili, nútia niesť za svoj čin zodpovednosť.  Čím je tento príbeh očarujúci aj po mnohých rokoch a stovkách uvedení po celom svete? Zrejme posolstvom emócie a očistnej sily lásky: Giselle nezatracuje vinníka zrady, svojou čistotou a krásou duše prináša katarziu.

Giselle / SND
Artemyj Pyzhov (Albert), Luana Brunetti (Giselle). Autor: Peter Brenkus / SND

Balet Giselle je výzvou pre balerínu

Balet Giselle je výzvou predovšetkým pre balerínu v hlavnej postave, od ktorej vyžaduje dokonalú techniku, ale aj herecké dispozície. Divákov si získava vrcholným tanečným výkonom a tiež pretlmočením citov od naivnej dedinskej dievčiny, ktorá verí v dobro a lásku, až po sklamanie z nej, šialenstvo a odpúšťanie zrady. Možno sa tento veľký dramatický oblúk podarilo skladateľovi Adolphovi Charlovi Adamovi hudobne vyjadriť tak citlivo aj preto, že dôverne poznal umelecké prostredie, špeciálne baletné. Prvá predstaviteľka titulnej postavy Carlotta Grisi patrila k jeho najbližším priateľom, a tak mohol konštatovať, že „tance vznikali v jeho pracovni“.

Giselle / SND
Obraz z 2. dejstva. Autor: Peter Brenkus / SND

Na motívy básne Victora Huga a poviedky Heinricha Heineho

Kto sa podpísal pod úspešné dielo, ktoré reflektuje mnoho čŕt vrcholného obdobia romantizmu, teda istý únik od reality, nenaplnené nádeje – aj dobových spoločenských poryvov, návrat k prírode, tradíciám a tiež k momentom z vidieckeho prostredia? Théophile Gautier, jeden z predstaviteľov francúzskeho romantizmu, sa inšpiroval poviedkou Heinricha Heineho a básňou Victora Huga. Námet bol taký silný, že libreto vzniklo za tri dni. Pod výsledný tvar sa podpísalo viacero tvorcov. Autorom ľahučko plynúcej hudby, ktorej nechýba pompéznosť, je spomínaný Adolphe Charles Adam. Hoci pre divadelnú scénu skomponoval viacero opusov, preslávila ho práve Giselle.

Giselle / SND
Luana Brunetti (Giselle), Viola Mariner (Bathilda). Autor: Peter Brenkus, SND

V znamení návratu na dosky SND

V SND sa baletný súbor vrátil k tomuto titulu osemkrát. Verziu, ktorú uvádza SND aktuálne, naštudoval Rafael Avnikjan v roku 2016 ešte v historickej budove. Tentoraz si ju diváci majú možnosť pozrieť po prvý raz na veľkej scéne v novej budove. Príťažlivá na aktuálnej inscenácii je aj prítomnosť zahraničných tvorcov: kostýmy navrhol taliansky výtvarník Luca Dall’ Alpi a autorom idylickosť i pestrosť navodzujúcej scény je Španiel Juan Guillermo Nova. Prácu s detailom podporujú aj šperky od dizajnérky Lucie Šimončič, ktoré osviežujú kostýmy baletiek. Klasika v balete má svoje miesto, dôkazom sú nové inscenácie konkrétne tohto titulu vo svete, ale aj to, že pohľad na Giselle môže byť zaujímavý aj od tvorcu moderného poňatia, akým je Arkhan Khan. V SND choreograf Rafael Avnikjan zachováva čistotu a štýl romantického diela a zároveň prináša výnimočnosť, nové mizanscény i variácie.

Od 17. septembra do 8. októbra sa v hlavnej postave Giselle v alternáciách predstavia Tatum Shoptaugh, Luana BrunettiOlga Chelpanova, v postave Alberta Artemyj Pyzhov, Konstantin Korotkov i nový člen Baletu SND, ukrajinský tanečník Vladyslav Bosenko. Vo všetkých štyroch predstaveniach účinkuje orchester Opery SND pod taktovkou šéfdirigenta Kevina Rhodesa, ako avizujeme v aktuálnom prehľade top divadelných podujatí týždňa.

PR článok

Zdroj: SND

Redakciu informovala PhDr. Izabela Pažítková, tlačová tajomníčka SND

Slovenský komorný orchester
Hudba News Odporúčame PR

Nedeľné popoludnie v Slovenskej filharmónii, Hommage à Bohdan Warchal

Členovia Slovenského komorného orchestra s um. vedúcim Ewaldom Danelom každoročne venujú jeden z januárových koncertov spomienke na zakladateľa Slovenského komorného orchestra, legendárneho Bohdana Warchala. Koncert Hommage à Bohdan Warchal sa uskutoční v nedeľu 26. januára 2023 v Koncertnej sieni SF o 16.00. Hosťom nedeľného popoludnia bude svetovo uznávaný husľový virtuóz a dirigent Shlomo Mintz. Na nedeľnom […]

Read More
Trio Euterpe / Zimný cyklus Třeboňská nocturna
Hudba News PR

Třeboňská nocturna pozývajú dnes na Trio Euterpé

Séria Abonentných koncertov Třeboňských nocturien pozýva na progresívne Trio Euterpé už vo štvrtok 26. januára do Divadla J. K. Tyla v Třeboni. Festival taktiež spúšťa predpredaj na letný festival, ktorý prebehne v dňoch 11. – 15. júla 2023 na rôznych miestach Třebone. Na letnom festivale Třeboňska nocturna v júli 2023 vystúpi Talichovo kvarteto, PhilHarmonia Octet, Rozhlasový […]

Read More
Tip na výstavu: Zvečnení do vosku – (Takmer) všetci svätí v pečatiach / Pečate v Univerzitnej knižnici /
História News Odporúčame

Tip na výstavu: Pečate v Univerzitnej knižnici

Máme pre vás jeden tip na zaujímavú výstavu, ktorá určite poteší nejedného priaznivca histórie, heraldiky či sfragistiky. Je ňou výstava Zvečnení do vosku – (Takmer) všetci svätí v pečatiach. Nájdete ju v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave. Na ceste spoznávania vás prostredníctvom pečatí vo svojich fondov prevedie Štátny archív v Bratislave. My sme si boli […]

Read More
Translate »