Novinky

Balet SND v sezóne 2022/2023

SND / Slovenské národné divadlo

Vo štvrtok 16. júna predstavilo vedenie Slovenského národného divadla na tlačovej konferencii budúcu sezónu nielen novinárom, ale aj širokej verejnosti. Čo prinesie Balet SND v sezóne 2022/2023?

Balet SND v sezóne 2022/2023 uvedie premiérové tituly, tradičné i nové projekty cielené najmä na detského diváka. Predstavenia baletu zaznamenávajú v období po uvoľnení opatrení aj v SND vzrastajúci záujem publika a vypredané sály. Čo na divákov čaká v nasledujúcej sezóne?

Balet SND ponúkne skvosty svetových majstrov

Balet SND v 103. divadelnej sezóne prináša dramaturgiu dýchajúcu žánrovou pestrosťou a umeleckou kvalitou.

Nina Poláková, riaditeľka / Balet SND

Ponúka tradičné klasické balety, dych berúcu neoklasiku, pôvodné diela slovenských choreografov i skvosty najväčších svetových majstrov. Obsahuje tituly pre fajnšmekrov i baletných nováčikov, dominujú jej tituly určené pre celú rodinu,“ charakterizuje novú sezónu Nina Poláková, riaditeľka Baletu SND. Tešiť sa môžete na dve premiéry a osem repertoárových inscenácií, vrátane všetkých premiér minulej sezóny. Súčasťou dramaturgie sú aj dva exkluzívne projekty, predstavenia hosťujúcich súborov i vzdelávacie projekty. Vzhľadom na zdieľanú Sálu opery a baletu SND počíta Balet SND v najbližšej sezóne s vyťaženosťou 80 baletných inscenácií.   

Návrat po tridsiatich rokoch

Prvou premiérou súboru v nasledujúcej sezóne je balet La fille mal gardée. Je známy pod slovenskými názvami Zle strážené dievča alebo Márna opatrnosť. Rozpráva príbeh matky, ktorá chce pre svoju dcéru lepšieho ženícha než toho, ktorého si Lisa vybrala. Pritom je popretkávaný vtipnými situáciami a veľkými tanečnými obrazmi velikána svojho remesla, choreografa sira Frederika Ashtona. Kolorit inscenácie zasadenej do vidieckeho prostredia dokresľuje melodická hudba Ferdinanda Hérolda v aranžmáne Johna Lanchberyho. Obľúbený komický baletný titul s krásnymi pas de deux, veľkými zborovými charakterovými tancami a vtipnými mizanscénami sa vracia na javisko SND po troch dekádach. Ashtonova inscenácia s originálnou výpravou Osberta Lancastera patrí k ozdobám repertoáru popredných baletných súborov sveta.  Premiéry avizuje Balet SND v novembri 2022.

Do sveta fantázie pozve Pinocchio

Pre všetky deti je tu druhá premiérová inscenácia sezóny 2022/2023. Do sveta neobmedzenej fantázie divákov vtiahne inscenácia Pinocchio. Vizuálne príťažlivé spracovanie známej rozprávky na hudbu Nina Rotu pripraví choreograf Giorgio Madia. Vďaka nemu bude inscenácia plná humoru, v pohybovej forme elegantná, vizuálne príťažlivá, náučná i podmanivo emocionálna. Svoj priestor na programe dostáva v máji 2023.

Minuloročné premiéry zostávajú v programe

V repertoári ostávajú všetky tri inscenácie premiérovo uvedené v minulej sezóne. Dospelých iste potešia ikonické a nadčasové choreografie v programe Rukopisy majstrov.

Nebude chýbať ani divácky mimoriadne úspešný projekt, v ktorom na pódiu dochádza k priateľskej konfrontácii akademického a ľudového tanca. Milovníkov tanečného umenia poteší aj počas 103. sezóny spoločný projekt Balet&Sľuk/Tancom k sebe, no jeho program dostane nový šat.

Návrat Giselle

Významné miesto v repertoári majú veľké klasické tituly. Na dosky Sály opery a baletu SND prichádza romantický balet, klenot svetovej baletnej literatúry Giselle

Chýbať nemôže ani stálica akou je romantický príbeh princa Siegfrieda a princeznej Odetty zakliatej do podoby labute. Fenomenálne dielo Piotra I. Čajkovského, Mariusa Petipu a Leva Ivanova Labutie jazero je nesporne najznámejším baletným titulom. Jeho aktuálna inscenácia už 30 rokov dominuje repertoáru Baletu SND.

Balet SND myslí deti

Okrem premiéry nového titulu cieleného na detského diváka – Pinocchio, deti poteší výpravná Popoluška.

V repertoári baletného súboru zostávajú aj obľúbené detské tituly Luskáčik a Narodil sa chrobáčik. Detský balet Luskáčik neodmysliteľne patrí k obdobiu Vianoc, a tak ovládne decembrový adventno-vianočný program.

S dvojicou exkluzívnych projektov

V sezóne 2022/2023 sa môžeme tešiť na dva exkluzívne projekty v znamení tradície. Spolupráca našej prvej scény s Národným onkologickým ústavom pokračuje a opäť sa môžeme tešiť na zaujímavý projekt. Na október avizujú baletný galakoncert Umenie pre život. Participovať na ňom budú baletní sólisti z najprestížnejších divadelných scén sveta. Cieľom je osveta a podpora boja proti onkologickým ochoreniam.

Druhým exkluzívnym projektom baletu je Fashion Ballet. Po minuloročnom úspechu vstupuje do nového ročníka vynovený – s novými choreografiami i novými dizajnovými kostýmami. V novej edícii uvidíme opäť štyri pôvodné miniatúry, v ktorých sa predstavia v tandemoch choreografi a módni dizajnéri. Móda ožije pohybom v originálnych choreografiách a výtvory módnych tvorcov dokreslia sošnú krásu tanečníkov Baletu SND.

Pre enormný divácky záujem o tento projekt sme zaradili do programu aj dve reprízy formátu z minulej sezóny, ktoré sú zároveň poslednou šancou vidieť choreografické a dizajnérske kreácie, ktoré vznikli v sezóne 2021/2022,“ približuje Nina Poláková.

Priestor dostanú aj mladé talenty

V rámci 103. sezóny privíta Balet SND dvojicu hosťujúcich telies. Svoje predstavenia budú mať v Sále opery a baletu SND vzácni hostia – Umelecký súbor LúčnicaBalet Štátneho divadla Košice. Lúčnica uvedie na doskách SND úplne novučičký program. Záver divadelnej sezóny bude tradične patriť podpore budúcich tanečných interpretov a choreografov. Stane sa tak prostredníctvom koncertov Večer tanečného umenia VŠMU a Baletu SND a Absolventský koncert Tanečného konzervatória Evy Jaczovej. Baletný súbor SND čaká aj účasť na Medzinárodnom festivale tanca, kam ho pozval hosťovať Győrsky balet.

Reklama
Jakub Józef Orlinski / Festival Viva Musica! 2022

Zaujímajú vás aj plány ďalších súborov SND?

Operná 103. sezóna vyťaží Sálu opery a baletu SND na maximum. Prinesie 80 predstavení a ambiciózny dramaturgický plán. Čakajú nás štyri premiéry, špeciálne galavečery a komorné koncerty v znamení najmä česko-slovenských hviezd. Nebudú chýbať ani rodinné predstavenia.

Činohra SND ponúkne nielen krásu umenia, ale aj reakciu na aktuálnu spoločenskú klímu. Prinesie desať nových projektov, aktivity pre deti a uvedie aj koprodukčnú hru s pražským Národným divadlom.

Zdroj: Redakciu informovala Jana Alexová, PR manažérka SND

3 thoughts on “Balet SND v sezóne 2022/2023

Comments are closed.

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Translate »