Poznáme laureátov Cien ministerky kultúry za rok 2021

Poznáme laureátov Cien ministerky kultúry za rok 2021

V utorok 6. septembra sa vo večerných hodinách v priestoroch Slovenskej filharmónie v Bratislave uskutočnilo slávnostné odovzdávanie Ceny ministerky kultúry Slovenskej republiky za rok 2021. Osem cien putovalo nielen významným slovenským umelcom, ale aj vedcom a publicistom.

Cena ministerky kultúry SR sa udeľuje fyzickým osobám – jednotlivcom alebo kolektívom a právnickým osobám (napríklad umeleckej inštitúcii, múzeu, galérii, knižnici, kultúrno-osvetovému zariadeniu). Ocenenie vyzdvihuje výnimočné umelecké, tvorivé a interpretačné počiny, múzejné, galerijné, knižničné, kultúrno-osvetové a audiovizuálne aktivity za predchádzajúci kalendárny rok alebo za dlhodobý či celoživotný prínos v jednotlivých oblastiach kultúry. Autorom umeleckého diela, ktoré je symbolom ceny, je významný slovenský maliar špecializujúci sa na prácu so sklom, Palo Macho.

Cena / Poznáme laureátov Cien ministerky kultúry za rok 2021

Nominuje verejnosť, no posudzuje ich odborná komisia

Nominácie v jednotlivých kategóriách posudzovala hodnotiaca komisia zložená z odborníkov a osobností z oblasti umenia, kreatívneho priemyslu, audiovízie, kultúrneho dedičstva a kultúrno-osvetovej činnosti. Tento rok zasadala v nasledovnom zložení: Jozef Švolík, riaditeľ Oddelenia umenia a umeleckých inštitúcií MK SR; Beata Jablonská,  Katedra teórie a dejín umenia VŠVU; Miroslava Kovářová, vedúca Katedry tanečnej tvorby VŠMU; Karol Mišovic, Ústav divadelnej a filmovej vedy, Centrum vied o umení SAV; Jozef Dado Nagy, literárny publicista;  Ondrej Starinský, šéfdramaturg, RTVS a Pavel Unger, operný kritik a publicista, Opera Slovakia.

Doposiaľ Cenu získalo 153 osobností a inštitúcií. Kto k ním pribudol teraz?

“V doterajšej histórii ministerstva kultúry bola udelená Cena ministrov a ministeriek kultúry 153 výnimočným osobnostiam a inštitúciám. K nim pribudne ďalších osem mien, ktoré si svojím životom a umeleckými výkonmi zaslúžia výnimočný rešpekt. Nebolo pritom úplne jednoduché vybrať  tohtoročný zoznam ocenených. Štatút ceny je však striktný. O to viac si cením prácu odborníkov, ktorí osem ocenených vybrali. Aj oni sú dôkazom toho, že napriek tomu, aká je Slovensko malá krajina, je nesmierne bohatá na špičkových umelcov, umelkyne a kultúrne inštitúcie. Všetkým oceneným srdečne gratulujem,” vyjadrila sa ministerka kultúry Natália Milanová.

Ceny ministerky kultúry / Poznáme laureátov Cien ministerky kultúry za rok 2021

Osmička ocenených za rok 2021

“Umenie je sila, ktorá dokáže meniť zlé na dobré, preto ak chceme byť ako spoločenstvo silní, musíme urobiť všetko preto, aby sme umenie a kultúru v nás a našich životoch znásobovali. K tomu, aby dobro silnelo, potrebujeme tých, ktorí umenie tvoria,” uviedla Milanová k oceneniu. Za rok 2021 ocenili Cenou ministerky kultúry SR túto osmičku: Jana Bodnárová, Eva Bodorová, Roman Novitzký, Knižnica pre mládež mesta Košice, Milan Hamada, Terézia Ursínyová, Božidara Turzonová a Emília Vášáryová.

Za prínos literatúre ocenili Janu Bodnárovú

Cena ministerka kultúry SR za výnimočný prínos v oblasti pôvodnej literatúry a prekladovej tvorby tentoraz patrí spisovateľke a kunsthistoričke Jane Bodnárovej. Popri bohatej vedeckej (umenohistorickej a pamiatkarskej činnosti) sa dlhé roky venuje literárnej činnosti a od polovice 90. rokov aj tvorbe a prezentácii video performancií v domácich galériách a experimentálnych divadelných scénach, ako aj v zahraničí. Na konte ma niekoľko ocenení. Medzi nimi sú Cena literárnej akadémie Panta Rhei Awards 2016, Cena Bibliotéky 2015 za najlepšie slovenské knižné dielo ženskej autorky či Najlepšia detská kniha Slovenska za rok 2014.

J. Bodnárová / Poznáme laureátov Cien ministerky kultúry za rok 2021

Donizettiho Alžbeta z Košíc a baletný majster uspeli tiež

V oblasti vokálneho a hereckého umenia získala prestížne ocenenie mladá slovenská sopranistka Eva Bodorová. Cenu ministerky kultúry Slovenskej republiky získala za mimoriadne vokálne a herecké stvárnenie postavy anglickej kráľovnej Alžbety v inscenácii Donizettiho opery Roberto Devereux v Štátnom divadle Košice.

E. Bodorová / Poznáme laureátov Cien ministerky kultúry za rok 2021

S touto postavou triumfovala aj na opernom festivale Opera v Prahe, kde za túto postavu získala Libušku – cenu kritikov za mimoriadnu interpretáciu postavy (ako sme informovali TU).

Tanečné umenie chýbať tiež nemohlo. Za výnimočný prínos v tejto oblasti umenia získal Cenu ministerky kultúry tanečník, baletný majster, choreograf Roman Novitzky. Cenu získal za „umelecké majstrovstvo v oblasti klasického a moderného baletu a výnimočnú reprezentáciu slovenského baletného umenia doma i v zahraničí”.

R- Novitzký / Poznáme laureátov Cien ministerky kultúry za rok 2021

Mimochodom, jeho spoluprácu s Baletom SND si môžete vychutnať v programe Balet a SĽUK/Tancom k sebe a jeho Extravaganzu už len dvakrát v programe Fashion Ballet´22.

Pomáhajú deťom čítať viac

Okrem jednotlivcov sa medzi oceneniami aj tento rok objavila inštitúcia. Tentoraz to bola Knižnica pre mládež mesta Košice. Cenu ministerky kultúry Slovenskej republiky získala za výnimočný prínos v oblasti podpory detského čítania, inovovania priestorov a publikovania.

Za celoživotný prínos ocenili štvoricu osobností

Za rok 2021 získali ocenenie za celoživotný prínos v oblasti kultúry štyri osobnosti. Komisia hodnotila viacero aspektov. “Do kultúry prispeli obrovským dielom, čo je na nich ešte navyše cenné, sú to ľudia obdarení neskutočnou pokorou k tomu, čo robia, a neskutočnou profesionalitou v tom, čo robia,” uviedla k tohtoročným oceneným osobnostiam Milanová.

Ocenení vedci a publicisti

Za celoživotný prínos do literárno-kritického myslenia, za spoluvytváranie a určovanie pohybu slovenskej literatúry a kultúry a za morálno-etické postoje ho získal literárny vedec, historik a kritik Milan Hamada. Ocenenie prevzala jeho vnučka pani Alexandra Poláková Suchalová. Hold poprednej slovenskej muzikologičke, hudobnej kritičke a publicistke cenou za celoživotný prínos v hudobnej kritike, publicistike a muzikológii vzdali Terézií Ursínyovej.  Ocenenie prevzal jej synovec pán Martin Poliak.

Popredné pedagogičky a obľúbené herečky a zavše tohtoročné jubilantky ocenili tiež

Laureátkami Ceny ministerky kultúry SR sa stali i herečky a pedagogičky Božidara Turzonovová a Emília Vášáryová. Obe dámy tento rok oslavujú výnimočné životné jubileum. Božidara Turzonovová si nedávno, na Deň ústavy z rúk predsedu Národnej rady SR prevzala aj exkluzívnu Cenu J. M. Hurbana. Cenami ministerky kultúry SR ich ocenila za “celoživotné herecké majstrovstvo a prínos do rozvoja dramatického umenia”.

Záznam zo slávnostného odovzdávania Ceny ministerky kultúry SR za rok 2021 nájdete na https://www.facebook.com/ministerstvo.kultury.SR/videos/5468012253265725

Redakcia laureátom Cien ministerky kultúry SR srdečne blahoželá.

 

Foto: Ministerstvo kultúry SR

Zdroj: TS Ministerstvo kultúry SR

One thought on “Poznáme laureátov Cien ministerky kultúry za rok 2021”

Comments are closed.

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »