Novinky

Spišské divadlo hodnotilo uplynulú, 32.divadelnú sezónu

Spišské divadlo

Spišské divadlo (SD) v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja hodnotí 32. divadelnú sezónu 2022/2023 ako úspešnú. Aké premiéry uviedli a ktoré z predstavení sa tešilo najväčšej návštevnosti?

Spišské divadlo (SD) v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja hodnotí 32. divadelnú sezónu 2022/2023 ako úspešnú. Divadlo počas uplynulých desiatich mesiacov uviedlo sedem premiér: pôsobivú drámu Pani Bovaryová, monodrámu Kontrakt, Rozprávky z krivého zrkadla a štyri komédieVšetko o ženách, Lá-á-á-ska, Klub hypochondrov a Meno. Najviac divákov videlo rozprávku Perníková chalúpka. Divadelná sezóna v Spišskom divadle priniesla viac predstavení, návštevníkov, aj tržieb.

Perníková chalupka / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Perníková chalúpka. Zdroj: Spišské divadlo

Pestrá divadelná sezóna

Divadlo fyzicky navštívilo 37 101 divákov, o 16 700 viac oproti predchádzajúcej divadelnej sezóne. Tržby z predaja vstupného dosiahli takmer 240-tisíc eur, o takmer 160-tisíc eur viac ako v predošlej sezóne. Tituly pre dospelého diváka navštívilo 20 654 divákov a inscenácie pre deti 16 447 divákov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Lucia Vráblicová
Lucia Vráblicová: Ku každej postave si musí herec nájsť vzťah

Uplynulá divadelná sezóna na Spiši bola pestrá. Otvorili sme ju s novou vizuálnou identitou, v októbri sme po dvojročnej prestávke opäť zorganizovali 12. ročník festivalu Divadelný Spiš. V jeseni sa hosťujúcim členom umeleckého súboru Spišského divadla stal obľúbený slovenský herec Marek Majeský, ktorý sa predstavil v hlavnej úlohe komédie Lá-á-á-ska. Činoherný súbor od januára vedie nový umelecký šéf – divadelný a dabingový režisér Viktor Kollár. Ukončili sme projekt Divadlo 21 zameraný na komplexnú obnovu priestoru a techniky v multifunkčnom priestore Štúdio SD, ktorý chceme v novej sezóne opäť sprístupniť pre divákov. V úplnom závere sezóny sme začali realizovať projekt Modernizácia divadelnej techniky, na ktorý sme z Integrovaného regionálneho operačného programu získali takmer 205-tisíc eur, hodnotí riaditeľ Radovan Michalov.

Hlavní protagonisti komédie Lá-á-á-ska Mikuláš Macala, Denisa Macalová Ďuratná a Marek Majeský s režisérom Michalom Spišákom. / Lá-á-á-ska / Spišské divadlo
Hlavní protagonisti komédie Lá-á-á-ska Mikuláš Macala, Denisa Macalová Ďuratná a Marek Majeský s režisérom Michalom Spišákom.

Herci odohrali spolu 189 inscenácií

V uplynulej sezóne malo divadlo v repertoári 27 inscenácií. Herci Spišského divadla odohrali spolu 189 divadelných predstavení, z toho 78 hier pre deti a mládež. Najviac inscenácií odohrali stálice Spišského divadla – Jozef Novysedlák (108), ktorý je členom umeleckého súboru už 26 rokov a Mária Brozmanová (97), ktorá pôsobí v SD takmer 30 rokov.

Meno / Spišské divadlo / Kam za kultúrou / Noc divadiel
Komédiu Meno prišiel do Spišského divadla z Košíc režírovať Anton Korenči. Monochromatická scéna a kostýmy poukazujú na dnešný pohľad na svet, ktorý je často plochý a čiernobiely.

Silnou stránkou divadla sú organizované predstavenia, počas sezóny ich bolo spolu 75 a navštívilo ich 45 % divákov. Divadlo systematicky pracuje so školami a podarilo sa mu získať aj priazeň dôchodcov. Za predstaveniami do Spišskej Novej Vsi cestujú diváci nielen zo Spiša, ale aj zo Žiliny, z Trnavy, Trenčína, Oravy, Liptova, Košíc či Prešova.

Spišské divadlo myslelo na deti. Rozprávky vypredávali jeho sálu

Suverénne najhranejšou rozprávkou na doskách Spišského divadla v uplynulej sezóne bola Perníková chalúpka s 34 predstaveniami, ktorú videlo spolu 6 442 návštevníkov. Rozprávky z krivého zrkadla, ktoré mali premiéru v apríli, do konca sezóny divadlo hralo 12-krát a videlo ich 2 670 návštevníkov. Aj tretie miesto patrí rozprávke. Tou je Perinbaba, ktorú uviedlo Spišské divadlo v uplynulej sezóne tiež 12-krát s počtom návštevníkov 2 397.

Rozprávky z krivého zrkadla / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Rozprávky z krivého zrkadla prinášajú tri príbehy Hansa Christiana Andersena - Cisárove nové šaty, Škaredé káčatko a Kresadlo.

Spomedzi titulov pre dospelých divákov mala najviac (16) predstavení komédia Lá-á-á-skaMarekom Majeským, ktorú si prišlo pozrieť 3 688 divákov. Druhá priečka patrí komédii Všetko o ženách, ktorá sa počas sezóny hrala 14-krát a počet návštevníkov dosiahol 2 721. Len o 20 divákov menej mala počas sezóny komédia Zdrhni pred svojou ženou, ktorú divadlo uviedlo 13-krát.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Poklady Slovenska / fresky Stará Halič
Do rekordného ročníka súťaže Poklady Slovenska sa zapojilo svojimi hlasmi vyše 55-tisíc ľudí. Grant získali vzácne fresky v Starej Haliči.

Top predstavením, ktoré navštívilo najviac divákov, sa stala komédia Zdrhni pred svojou ženou. V posledný deň roka si ju prišlo do Spišského divadla pozrieť 325 návštevníkov a ako viacerí potvrdili, silvestrovské divadelné predstavenie sa pre nich stáva tradíciou.

Prípravy na nadchádzajúcu sezónu v plnom prúde

Do nadchádzajúcej, už 33. divadelnej sezóny vstúpi divadlo s novou webovou stránkou a novým projektom Divadelná žiacka knižka. Opäť to bude rok Zlatej labute a divákom chceme priniesť aj iné ako divadelné zážitky počas Noci divadiel, alebo dňa otvorených dverí,“ konkretizuje riaditeľ divadla a dodáva: „Moderné a atraktívne divadlo pre všetky skupiny návštevníkov si žiada stále viac úsilia, propagácie a reklamy. Potrebujeme zvýšiť finančné prostriedky na platenú reklamu a získavať divákov novými spôsobmi. Hľadáme partnerov pre naše inscenácie a snažíme sa prefinancovať nové aktivity, ktoré máme pripravené.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Meno / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Spišské divadlo v júni odohrá spolu 21 predstavení, no plánovanú premiéru Kuba nateraz odkladá

TS, Spišské divadlo, www.spisskedivadlo.sk

Zdroj: SD

Redakciu informovala a fotografie poskytla Veronika Fitzeková, hovorkyňa SD

*** Správu sme redakčne upravili (red/mk) ***

SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024
Culture Eventy Literatúra News PR

V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024

Týždeň slovenských knižníc sa koná i tento rok. Do podujatia sa pripojilo opäť mnoho slovenských knižníc. Pri tej príležitosti čaká množstvo podujatí na návštevníkov naprieč všetkými vekovými kategóriami…

Read More
Translate »