Štátne divadlo Košice uvedie premiéru opery Kráľ Roger

Štátne divadlo Košice uvedie premiéru opery Kráľ Roger

Prvou premiérou sezóny bude pre Operu Štátneho divadla Košice v stredu 23. novembra o 19:00 v Historickej budove ŠDKE uvedenie opery Kráľ Roger, vrcholného diela poľského skladateľa Karola Szymanowského, ktorého 140. výročie narodenia si pripomíname tento rok.

Libreto napísal v spolupráci so svojím vzdialeným bratrancom Jarosławom Iwaszkiewiczom, ktorý sa stal neskôr známym poľským spisovateľom. Szymanowski bol po viacerých návštevách Talianska a Sicílie fascinovaný ich kultúrou a históriou. Duchovnou inšpiráciou Kráľa Rogera sa stali tiež Euripidove Bakchantky, Platónov Phaedron a Symposion, ako i diela Friedricha Nietzscheho. Príbeh opery Kráľ Roger je príbehom vládcu Rogera ako reprezentanta spoločenského systému, sveta racionality, ktorý naruší tajomný Pastier. Príchodom novodobého proroka sa otrasie nielen existujúci spoločenský poriadok, ale začne aj osobná Rogerova premena. Karol Szymanowski vytvoril v opere osobitý hudobný jazyk. Ten vychádza z rozličných kompozičných a hudobných štýlov. V charakteristike protikladných svetov môžeme nájsť vplyvy modernej hudby začiatku 20. storočia, exotické orientálne motívy, ale započujeme aj goralské nápevy z okolia Tatier.

Pozoruhodné dielo opernej literatúry zažíva renesanciu

Opera Król Roger – Kráľ Roger zažíva nevídanú renesanciu na celom svete. Po uvedení v Kráľovskej opere Covent Garden či festivale v Bregenzi objavujú tento skvost Karola Szymanowského operné domy na celom svete. Uvedenie tejto opery som naplánoval pre košickú operu v období, kedy sa po prvých dvoch sezónach od môjho nástupu podarilo vytvoriť dôveru v orchestri, u spevákov, ale aj u divákov, ktorí v dramaturgii našej opery našli rozmanité hudobné diela od Kálmánovej Vojvodkyne z Chicaga po Donizettiho operu Roberto Devereux, od Massenetovho Werthera po Wagnerov opus Tristan a Izolda. Po nútenom presunutí premiéry Kráľa Rogera z mája 2022 finišujeme v opernom súbore skúšobný proces a 23. novembra 2022 zaznie poloscénické uvedenie opery aj v Košiciach,“ hovorí riaditeľ Opery ŠDKE Roland Khern Tóth.

Kráľ Roger s ozvenami Straussa, Bartóka i orientu

Kráľ Roger je jednou z najpozoruhodnejších opier poľskej opernej literatúry. Je v nej síce málo konvenčného deja a žiadna tradičná milostná aféra. No napriek tomu je to jedno z najextatickejších diel, aké kedy boli napísané. Minimalistický dej sa odohráva na Sicílii, na dvore historického kráľa Rogera. Ten sa dozvedá o prítomnosti Pastiera – zakladateľa nového náboženstva. Požiada svojich strážcov, aby ho priviedli na dvor a začne sa medzi nimi komplikovaný vzťah. Miesi sa v ňom rivalita a filozofická diskusia, ako aj spoločná fascinácia a psychologická hra. Je to opera mimoriadnej hudobnej koncentrácie a príťažlivosti, a to aj pre diváka, ktorý nie je častým návštevníkom opery. Inscenácia trvá len 80 minút, a predsa je to hudobné a dramatické predstavenie, plné intenzívnych divadelných emócií. Sledujeme konflikt, ktorému musí čeliť každý z nás – boj medzi hlavou a srdcom, medzi pôžitkom a rozumom, medzi Dionýzom a Apolónom. Szymanowski prináša v hudbe nádherný orientálny archaizmus. V partitúre sú zreteľné ozveny Straussa či Bartóka. Jej orchestrácia je monumentálna, komplexná a opera nakoniec prináša mimoriadne silný, transcendentný hudobný záver.

Roger je opera obzorov

Kráľ Roger je dielo so širokými intelektuálnymi a umeleckými obzormi, ktoré je výsledkom mnohých ciest Karola Szymanowského na juh Európy a jeho záujmu o antickú a arabskú kultúru, o ktorej veľa čítal. V opere sa spája exotika Orientu a dionýzovský mýtus, ktoré skladateľa pohltili i v kontexte Nietzscheho diela. Hovorí o strete dvoch svetov (intelektu a inštinktu) a rôznych formách náboženstva. Napokon ukazuje alternatívny poriadok moci – nový obraz nie kráľa, ale pastiera, ktorý otriasa trónom a štátom. „Napriek svojej osobitosti nie je Kráľ Roger drámou, ktorá sa jednoducho ‚hrá sama‘. Na to, aby sme túto operu pochopili, ocenili a vychutnali si ju, je potrebná otvorená myseľ, estetické cítenie, inteligencia a predstavivosť. Jej potenciál spočíva v bohatých možnostiach dramatického spracovania, umeleckej interpretácie a sile odovzdať osobný odkaz každému divákovi,“ dodáva riaditeľ košickej opery Roland Khern Tóth.

Kráľ Roger / SDKE

Medzinárodný cast i detské nádeje

V hlavnej úlohe sa predstaví poľský barytón Michał Partyka, laureát medzinárodných speváckych súťaží a sólista Parížskej opery a Veľkého divadla vo Varšave. Roxanu stvárňuje mladá talentovaná chorvátska sopranistka Gabriela Hrženjak. Pastiera slovenský tenorista pôsobiaci na zahraničných scénach Juraj Hollý. Domáci súbor je zastúpený Myroslavou Havryliuk v role Diakonky. Maksym Kutsenko sa predstaví ako arabský učenec Edrisi a Michal Onufer stvárňuje rolu Arcibiskupa. Inscenáciu uvádza Štátne divadlo Košice v réžii Antona Korenčiho. Orchester Opery ŠDKE hrá pod taktovkou šéfdirigenta Petra Valentoviča. Zbor naštudovala ukrajinská zbormajsterka Iryna Demianyshyna vďaka podpore Fondu na podporu umenia a Detské operné štúdio vedie Igor Dohovič. Partnerom inscenácie je Poľský inštitút Bratislava. Druhá premiéra opery sa uskutoční v piatok 25. novembra o 19:00.

Foto: ŠDKE

Zdroj: TS Štátne divadlo Košice

One thought on “Štátne divadlo Košice uvedie premiéru opery Kráľ Roger”

Comments are closed.

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »