Novinky

Do Divadla Nová scéna mieri slávny muzikál OLIVER!

Divadlo Nová scéna

V Divadle Nová scéna sa v utorok 19. decembra 2023 uskutočnila prvá, tzv. ideová skúška pripravovaného svetoznámeho muzikálu OLIVER! Režisér Stanislav Slovák privítal na javisku všetkých účinkujúcich, ktorých je v alternáciách spolu 98. Ide o jeden z najväčších a najzložitejších projektov divadla za posledné roky, pretože tretinu postáv, vrátane hlavnej postavy Olivera Twista, stvárňujú deti.

Do Divadla Nová scéna mieri ďalší zo svetových muzikálových titulov, ktoré dobyli svet. Muzikál OLIVER! britského libretistu a skladateľa Lionela Bartona vznikol na základe slávneho románu Charlesa Dickensa Oliver Twist. Hneď po londýnskej premiére muzikálu v roku 1960 zaznamenal obrovský ohlas a zaradil sa medzi najúspešnejšie a najuvádzanejšie muzikály. V roku 1963 ho uviedli na Broadway a o ďalších päť rokov sfilmovali. Za nádhernú a zapamätateľnú hudbu získal muzikál najprestížnejšie ocenenie Tony Awards. Na Slovensku pôjde o druhé uvedenie muzikálu OLIVER!, v roku 1997 ho uviedlo Štátne divadlo Košice v réžii Jozefa Bednárika. Slávnostné premiéry v Divadle Nová scéna budú 8. a 9. marca 2024.

Dojímavý príbeh zanedbaného chlapca zo sirotinca, ktorý sa po úteku dostane do londýnskeho podsvetia, aby sa po rôznych peripetiách nakoniec ocitol v náručí svojho láskavého starého otca, si vo svete získal obrovskú popularitu. A to aj vďaka tomu, že veľký priestor na javisku dostanú detskí hrdinovia, ktorí napriek krutosti okolia nakoniec zažijú ľudskosť, cit a priazeň osudu.

OLIVER! Ideovka
Počas ideovky muzikálu OLIVER!. Zľava korepetítor M. Ferko, dramaturgička A. Bučko, dirigent Ľ.Dolný, choreograf L.Cmorej, režisér S.Slovák, scénograf J.Milfajt.

V Divadle Nová scéna sme v utorok 19. decembra 2023 začali skúšať svetový muzikál OLIVER! vynikajúceho autora Lionela Bartona, ktorý vznikol na základe slávneho románu Charlesa Dickensa. Ide o výnimočný počin a čaká nás náročné skúšobné obdobie, pretože ide o veľký rodinný muzikál, v ktorom v alternáciách účinkuje 98 hercov a tretinu z toho tvoria deti vo veku od 6 do 14 rokov. Tešíme sa, že rodinný muzikál OLIVER! pritiahne do Divadla Nová scéna všetky generácie divákov,” hovorí Zuzana Šebestová, PR manažérka Divadla Nová scéna. 

OLIVER! Ideovka

Pod taktovkou známeho režiséra

V Divadle Nová scéna bude muzikál režírovať známy muzikálový herec a režisér Stanislav Slovák, ktorý pôsobí ako umelecký šéf činohry v Mestskom divadle v Brne. Výpravné kostýmy, ktoré sa šijú v domácich krajčírskych dielňach divadla, navrhla kostýmová výtvarníčka Ľudmila Várossová. Scénu a projekciu majú na starosti scénografi Petr HloušekJaroslav Milfajt. O hudobné naštudovanie sa stará Ľubomír Dolný, zborový spev zbormajsterka Iveta Weis Viskupová. Choreografiu majú na starosti Ladislav CmorejSilvia Beláková.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadlo Nová scéna uvedie premiéru úspešnej komédie DÁŠ TO! (GROAN UPS!) / Kam za kultúrou
Divadlo Nová scéna uvedie premiéru úspešnej komédie DÁŠ TO! (GROAN UPS!)

V muzikáli bude účinkovať takmer kompletný herecký súbor. Titulnú postavu Olivera Twista stvárnia v alternáciách Arthur Haverda, Tomáš Novák a Gregor Horák. Predstaviteľom Fagina bude hosťujúci Csongor Kassai a v postave Sowerberryho Marián Labuda. Po 27 rokoch si v muzikáli OLIVER! opäť zahrá domáci sólista Peter Makranský, ktorý v košickej verzii stvárňoval malého Lišiaka, v novoscénickej bude Bumble.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Máte radi umenie? Zavítajte na predajnú výstavu Línie v tvorbe Jany Majerskej do Galérie ÚĽUV v Tatranskej Lomnici.
Máte radi umenie? Zavítajte na predajnú výstavu Línie v tvorbe Jany Majerskej do Galérie ÚĽUV v Tatranskej Lomnici!

Hereckú zložku na javisku doplní company a off stage zbor, nádhernú hudbu Lionela Bartona divákom sprostredkuje orchester pod vedením dirigenta Ľubomíra Dolného. Veľký dôraz tvorcovia kladú na dôslednú prípravu predstaviteľov detských postáv, spolu prešlo konkurzom a následnou dvojmesačnou hereckou, speváckou a tanečnou prípravou až 35 detí vo veku od 6 do 14 rokov.

TS, Divadlo Nová scéna, www.novascena.sk

Foto: Adam Košo, archív DNS

Zdroj: DNS

Redakciu informovala a fotografie poskytla Zuzana Šebestová, PR manažérka DNS

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »