Novinky

Top hudobné tipy pre aktuálny týždeň (42/2022)

Top hudobné tipy pre aktuálny týždeň (42/2022)

Začína sa 42. kalendárny týždeň roka 2022. Vedno s ním prichádzajú aktuálne tipy kam za kultúrou. Tentoraz sa spolu pozrieme do programov koncertných siení a divadiel. Ktoré sú top hudobné tipy?

Opäť sme verní našej tradícii, ktorou je týždenný prehľad tipov kam za kultúrou na Slovensku. Pozreli sme sa do programových ponúk slovenských divadiel, koncertných siení či predpredajových sieti. Okrem divadelných tipov aktuálneho týždňa, máme pre vás aj naše aktuálne tipy na zaujímavé koncerty počas 42. kalendárneho týždňa. Top hudobné tipy najbližších dní zahŕňajú aj otvorenie novej koncertnej sezóny Slovenskej filharmónie, ktorú okrem výnimočných interpretov korunuje aj uvedenie svetovej premiéry diela slovenského skladateľa. V znamení výnimočných zážitkov a skvelých hudobníkov budú aj iné hudobné zážitky týždňa. Prajeme inšpiratívne čítanie!

Reklama
Bratislava Mozart Festival

Top hudobné tipy: K pocte Mekyho i veľký návrat

Tentoraz začíname tipmi pre priaznivcov populárnej hudby a šansónu. V Bratislave si už v pondelok pripomenú Mekyho Žbirku (o jeho skone sme informovali TU) a do Bratislavy príde aj slávna francúzska šansoniérka Mireille Mathieu či vokálne zoskupenie IL DIVO. 

Legendárne skladby a veľké hity Mira Žbirku  zahrajú a zaspievajú hviezdy súčasnej slovenskej a českej hudobnej scény – Adam Ďurica, Lenny, Katarína Knechtová, Michal Hruza a mnohí iní. Koncert TRIBUTE TO MIRO ŽBIRKA 70 bude výnimočnou, viac ako 2-hodinovou hudobnou a vizuálnou šou v NTC Aréne v Bratislave. Oslava hudby Mira Žbirku vo všetkých jej podobách sa uskutoční v pondelok 17.10.2022 o 19,00 hod.. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Francúzska šansoniérka Mireille Mathieu patrí medzi obľúbené spevácke hviezdy aj v našich končinách. V Bratislave už bola a v hotelovej izbe čakala na finálne potvrdenie, že je koncert z dôvodu pandémie koroavírusu zrušený. Svojim fanúšikom odkázala, že sa na Slovensko veľmi rada vráti. A svoj sľub dodržala. Druhá Edith Piaf, Mirelle Mathieu, vystúpi už 18.10.2022 večer o 20:00 hod. v bratislavskej NTC aréne. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Reklama
22 Musica Bratislavensis

Tip máme aj pre priaznivcov jazzu. Jazzáky prinesú do Bratislavy opäť svetovú špičku

Tento rok sa trojdňový festival  BRATISLAVSKÉ JAZZOVÉ DNI SLOVENSKÁ SPORITEĽŇA 2022 uskutoční v nových priestoroch A4 STUDIO na Trnavskej ceste 39, a to v dňoch 21. – 23.10.2022. Piatkový večer zaháji víťaz súťaže Pódium mladých talentov z minulého roku. Vystúpia basgitarista Richard Bona  z Kamerunu, český spevák Vojtěch Dyk, slávny britský bubeník a producent Yussef Dayes, speváčka a skladateľka z južného Londýna Poppy Ajudha, slovenská skupina  Bashavel, francúzsko-americká jazzová hviezda Cyrille Aimée i náš Peter Lipa. Bližšie sa môžete o programe a účinkujúcich dočítať a vstupenky si zakúpiť TU.

Katarzia v Novom Meste nad Váhom

Originálna a svojská! Taká je Katarzia (vlastným menom Katarína Kubošiová), známa slovenská pesničkárka, poetka s vyhraneným hudobným vkusom aj imidžom. Od jej prvého koncertu uplynulo  10 rokov. Svoj druhý album Agnostika nahrala  v roku 2016 so špičkovými hudobníkmi ako Martin Valihora či Marek Minárik. Získala zaň nominácie v rámci RHA (v kategóriách Album roka, Singel roka aj Album roka / Cena kritikov).  Je čerstvou držiteľkou ceny RHA v kategórii Singel roka za titulnú pieseň k filmu Piata loď Kde sa slzy berú.

Piesne z albumu Agnostika, ale aj úplne nové zaznejú v experimentálnom nástrojovom obsadení doplnenom o jemnú elektroniku v podaní výnimočného českého hudobníka a skladateľa Ivana Achera. Špeciálnym hosťom koncertu 20. októbra 2022 v Bleu Note v Novom Meste nad Váhom  bude slovenská pesničkárka Katarína Máliková. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Hudobný tip: IL DIVO znovu na Slovensku

30 miliónov predaných albumov, 160 zlatých a platinových hitov v 35 krajinách sveta. To spája veľmi úspešné vokálne kvarteto IL DIVO. Miešaním operných techník s romantickými a populárnymi piesňami, Il Divo prekonali rekordy a priniesli dokonalú zmes štýlov a hudby.

U svojho obecenstva vzbudili túžbu s ich zmesou klasickej a populárnej hudby viacerých jazykov, ktorú potešia svojich priaznivcov na Slovensku už 21. októbra 2022  o 19,00 hod. v Incheba Expo Aréne Bratislava. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Top hudobné tipy máme aj z klasiky. Čo nové v kalendári vážnej hudby?

Pre milovníkov vážnej hudby máme opäť viacero tipov. Teraz ale začíname v Košiciach. Štátna filharmónia Košice prináša v rámci koncertov cyklu B už vo štvrtok 20.októbra 2022 o 19.00 hod. v Dome umenia koncert WEBER – MOZART – BEETHOVEN (ako o tom informujeme aj TU – pozn.red., doplnená 19.10.2022).  Pod vedením dirigenta Maroša Potokára sa predstaví klavirista a vysokoškolský pedagóg, niekdajší generálny riaditeľ SF, profesor Marian Lapšanský.

Na programe je predohra k opere Čarostrelec od skladatelia Carla Mariu von Webera, Mozartov Koncert pre klavír a orchester č. 20 d mol KV 466 a známa Beethovenova Symfónia č. 5 c mol op. 67 “Osudová“.

V Slovenskej filharmónii otvárajú dvojicou koncertov so šéfdirigentom novú sezónu

Medzi top hudobné tipy týždňa pre priaznivcov klasickej hudby iste patrí dvojica Otváracích koncertov Slovenskej filharmónie, ktorými štartuje svoju 74. koncertnú sezónu, ako informujeme TU.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina sa vo štvrtok a v piatok (20. a 21. októbra 2022) predstavia orchester Slovenská filharmónia i Slovenský filharmonický zbor.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: Ján Lukáš

Sólistkou večerov bude mladá holandská husľová virtuózka Simone Lamsma, ktorá hrá na vzácnom nástroji „Mlynarski“ Stradivarius (1718).  

Otváracie koncerty SF / Nová sezóna SF
D. Raiskin a S. Lamsma / Otváracie koncerty Slovenskej filharmónie. Foto: A. Trizuljak

V naštudovaní šéfdirigenta na nich zaznejú diela Egona Kráka, Ericha Wolfganda Korngolda a Gustava Mahlera. Ako avizujeme TU, nebude chýbať ani svetová premiéra diela slovenského skladateľa Egona Kráka Les anges du ciel / Nebeskí anjeli k pocte renesančného velikána Josquina Despreza. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

V piatok so symfonikmi pod Pyramídou

Tento týždeň v piatok 21. 10. 2022 o 19:00 hod.  je na programe vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu v poradí 2. abonentný koncert 94. sezóny Symfonického orchestra SRo. Pod taktovkou dirigenta Konstantina Ilievskeho a sólistu – violončelistu Thomas-Michaela Aunera zaznie program z diel Modesta Petroviča Musorgského, Camille Saint-Saënsa a od Ilja Zeljenku Symfónia č. 8 pre veľký orchester. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Reklama
Melos-Étos

Top hudobné tipy na nedeľu. Nedeľa v Bratislave a v okolí ponúkne až päť koncertov

Nedeľa 23. októbra 2022 ponúkne o 10:30 hod. priaznivcom klasickej hudby štvoricu koncertov. V bratislavskom Mirbachovom paláci pokračuje NEDEĽNÉ MATINÉ, ktoré usporadúva Hudobné centrum v spolupráci s Galériou mesta Bratislavy. Aktuálne vydanie ponúkne vystúpenie Varga Quartett Wien, ktoré patrí v súčasnosti k najvýznamnejším viedenským kvartetám. Spojenie týchto štyroch charizmatických hudobníkov, ich vzájomná súhra a vlastný, jedinečný interpretačný štýl  prinášajú poslucháčom neobyčajný hudobný zážitok. Viac informácií o podujatí organizovanom aj v rámci Hummel festu a účinkujúcich nájdete TU.

O nedeľný podvečer sa postará Slovenský komorný orchester

O druhý z nedeľných koncertov sa postará aj Slovenský komorný orchester s umeleckým vedúcim, huslistom Ewaldom Danelom a so sólistami – tiež z radov Slovenského komorného orchestra. Sólisticky sa predstavia huslista Pavel Bogacz, violista Peter Zwiebel a violončelista Andrej Gál.

Kam za kultúrou / Slovenský komorný orchester a Ewald Danel.
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: Peter Brenkus

Spoločne uvedú 23.10. o 16,00 hod. v Malej sále SF Elégiu skladateľa Ilju Zeljenku, jedného z najväčších zjavov slovenskej hudby 20. storočia. Práve Slovenský komorný orchester  v roku 1976 premiéroval Zeljenkovu Elégiu pre sláčikové nástroje a sólové husle na pôde Slovenskej filharmónie. Podobne je to i s Epilógom per violoncello ed orchestra d’archi Pavla Šimaia, ktorý tiež orchester premiéroval v roku 2005 pri oslave skladateľovho jubilea. Ako reakcia na pieseň Johna Dowlanda vznikla v roku 1950 kompozícia Lachrymae pre violu a sláčiky, op. 48a britského skladateľa Benjamina Brittena. Dielo pre violu a klavír sa neskôr dočkalo aranžmánu pre obsadenie sláčikového orchestra a práve v tomto šate zaznie aj na koncerte. Čerpanie inšpirácie z hudby 16. a 17. storočia, konkrétne z lutnových a gitarových tabulatúr, stojí aj za kompozíciou Ottorina Respighiho Antické árie a tance. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Odporúčame: S Hilaris pre radosť aj s premiérou

Ako náš TOP HUDOBNÝ TIP na nedeľný podvečer odporúčame koncert z cyklu SERENÁDY PRE RADOSŤ 7 S HILARIS, ktoré sa v nedeľu 23. októbra 2022 o 18,00 hod. uskutoční v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave.

Hilaris Chamber Orchestra / Jarný koncert 2022 / záver
Hilaris Chamber Orchestra. Foto: Silvia Mária Petrovits

V podaní  komorného orchestra Hilaris zaznejú pod vedením Alana Vizváryho diela skladateľov H. Wolfa, V. Kubičku a F. Schuberta. Za 6 rokov si bratislavské publikum veľmi obľúbilo tento pravidelný každoročný cyklus koncertov Hilaris Chamber Orchestra v bratislavskom Starom meste. V roku 2022 bude 7. ročník a v rámci neho zaznie svetová premiéra diela slovenského skladateľa V. Kubičku. Sólistkou premiéry Koncertu pre flautu a orchester bude Ivica GabrišováEncingerová. Zaznie tiež Talianska Serenáda od Huga Wolfa. 

HILARIS CHAMBER ORCHESTRA si pripomenie aj 225. výročie F. Schuberta jeho slávnym sláčikovým kvartetom Smrť a dievča. Vstupenky na koncert, ktorého sme aj my mediálnym partnerom a ktorý z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Hudobný fond a SOZA, zakúpite TU. PS. Oznam organizátorov:  Vstupenky zakúpené na júnový a septembrový Koncert za mier s Mahlerom platia na tento koncert 23.10.

Tip týždňa pre priaznivcov starej hudby: skladby barokových majstrov

Máme tip aj pre priaznivcov starej hudby. Ním je tretí koncert komorného cyklu 22 Musica Bratislavensis – Florilegium Corelliensis, ktorý sa uskutoční 23. októbra 2022, v Zichyho paláci o 18:00 hod. Ponúkne poslucháčom  skladby barokových hudobných mágov. V podaní zoskupenia Musica Aeterna si vypočujete iela veľkého husľového majstra a skladateľa A. Corelliho,  ale aj jedného  z jeho najvýznamnejších žiakov F. Geminianiho, skladateľa, organistu a teoretika G. Muffata. Nebude chýbať ani génius G. F. Händel. Zaznejú Concerto grosso op. 6, č. 4 D dur od  Arcangela Corelliho či  Armonico Tributo, Sonata I. D dur a Armonico tributo, Sonata č. 5 G Dur Georga Muffata. Z diel Georga Friedricha Händela našiel svoje miesto v programe Concerto grosso op. 6, č. 1 G dur a od Francesca Geminianiho Concerto op. 3 č. 2 g mol.

Festival duchovnej hudby končí už v nedeľu

Aj túto nedeľu v Senci vrcholí 3. ročník Festivalu duchovnej hudby svojim záverečným koncertom. Dejiskom sa už túto nedeľu o 19:30 hod. stane Rímsko-katolícky kostol sv. Mikuláša. Na programe je Requiem G. Faurého. Faurého Omša pre zosnulých má vzhľadom na pomaly sa blížiace „dušičky“ poslucháčom poskytnúť priestor na stíšenie sa a rozjímanie nad existenciou ľudského života. Zaznie v podaní zboru Les Sirénes (Lukáš Kunst, dirigent a um. ved.), za sprievodu komorného súboru The Ladies Ensemble, organistu Petra Loydla a vokálnych sólových partov sa ujmu sopranistka Dominika Hanko a bas Peter Mikuláš.

Veríme, že sme vás inšpirovali aj tentoraz.

Zdroj: HC, SOSR, SF, ŠFK, Ticketportal

*** Posledná aktualizácia: 2022-10-19 (mk) ***

2 thoughts on “Top hudobné tipy pre aktuálny týždeň (42/2022)

Comments are closed.

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »